|
Vybíječ NiCd
Vybíječ nepotřebuje žádný další zdroj, napájí se z vybíjené baterie. To omezuje minimální počet článků v baterii na čtyři. Jako referenční zdroj napětí je použit stabilizátor LM317L v zapojení, které poskytuje nejmenší výstupní napětí. Rezistor R5 představuje minimální potřebnou zátěž stabilizátoru. Konečné napětí baterie je 0,9 V na jeden článek. Požadované napětí volíme přepínačem Pr1. Odporový dělič R12, R13 je navržen tak, aby při konečném napětí baterie s osmi články (7,2 V) bylo na rezistoru R13 napětí přibližně 1,25 V. Toto napětí se porovnává s napětím na výstupu stabilizátoru. Pro baterii s menším počtem článků zvolíme přepínačem příslušné menší referenční napětí. Pro komparátor je použit obvod LM358, který pracuje již při malém napětí. Aby vybíječ pracoval spolehlivě i při napětí 3,6 V, byl na místě T2 použit bipolární tranzistor. Jeho spínací vlastnosti jsou horší než u tranzistoru řízeného polem, což v tomto případě není na závadu.Zátež je k vybíječi připojena externě. Odpor zatežovacího rezistoru zvolíme podle požadovaného vybíjecího proudu 6,8 až 56 Ohmu. Rezistor musí být na zatížení, odpovídající nabité baterii. Např. rezistor s odporem 10 Ohmu by měl vydržet P = U^2/R = (8 x 1,25)^2/10 = 10 W. Místo zatěžovacího rezistoru mužeme použít žárovku 2 až 10 W pro napětí 12 V. Protože odpor vlákna žárovky se mění při změně napětí, je vybíjecí proud méně závislý na napětí baterie.Druhý OZ v pouzdře je využit ke stabilizaci proudu indikační LED. Proud je nastaven rezistorem R14 asi na 10 mA .
Stavba vybíječeDeska s plošnými spoji pro vybíječ akumulátorů NiCd je na obr. 2. Tranzistor BD241 vyhoví pro proudy do 2 A. Pro vybíjecí proudy do 1 A stačí tranzistor BD135 apod. Pro vetší proudy by bylo třeba použít speciální tranzistor ř ízený polem, některý z typu, jimž stačí pro úplné otevření napětí řídicí elektrody 3 až 3,5 V. Přepínač je typu SS24H03 z nabídky bývalé KTE. Bohužel nevím, zda je dnes k dostání obdobný typ. Tento vybíječ mužete použít také jako odpojovač, je-li třeba zamezit hlubokému vybití akumulátoru.
Rozpiska součástek
Toto zapojení je velice jednoduché a funkční,jsem sním plně spokojen.K vybíjení používám odpor o hodnote 6,8oHm/20W.Je od pana Belzy,bohužel nemohu najít jeho adresu,ale pokud zadáte do internetového vyhledávače toto jméno+elektronika,určite ho najdete :-)
|