Tester serv

Pokuď potřebujete vyzkoušet vaše serva,mám tady jeden jednoduchý návod na servotester.Návod je převzat z RCR.

Jednoduchý tester serv

S využitím jediného obvodu 555 si mužeme postavit jednoduchý a malý tester serv, který najde uplatnení jak pri zkouškách RC elektroniky tak pri rozhýbávání modelu bez zapnutého vysílace.
Schéma zapojení je na obrázku dole. Funkcne jde o astabilní klopný obvod s obvodem 555 v provedení CMOS. Doba nabíjení casovacího kondenzátoru C1 je ovládána nastavením potenciometru a odpovídá délce aktivního pulzu pro servo. Kondenzátor C1 je svitkový s malou teplotní závislostí, jinak by se funkce zapojení s teplotou menila. V uvedeném zapojení lze nastavit pulzy nejméne v rozmezí 0,8 až 2,2 ms, stred na potenciometru by mel približne odpovídat stredu pohybu serva. Vybíjecí doba kondenzátoru C1 urcuje opakovací frekvenci impulzu, která je kolem 50 Hz. Dioda D zpusobuje, že se R2 uplatní jen pri vybíjení kondenzátoru, ne pri nabíjení. Na míste D musí být použita Schottkyho dioda, jinak se zacne velmi výrazne projevovat závislost výstupních pulzu na napájecím napetí. Ostatní soucástky nejsou kritické.
Tester je osazen na plošném spoji o rozmerech 45x30 mm. Pripojení ke zdroji proudu (obvykle asi 4 clánky NiCd) i servu zajištují dva tríkolíkové zlacené konektory, serva s konektory Graupner, Futaba nebo Hitec lze tedy prímo nasunout na ne, stejne tak i "batery pack" s konektorem do prijímace. Pri pripojování servokonektoru musíme dbát na správnou orientaci, zem (obvykle cerný nebo hnedý vodic) patrí k okraji desky, + napetí je na stredním kolíku a signál na kolíku nejvzdálenejším od kraje. Ostatne ze strany spoju je prímo na desce zapojení vyznaceno.
Kdo chce, muže modul po oživení uzavrít do platové krabicky približne o velikosti krabicky od zápalek nebo vyrobit na míru krabicku z kuprextitu. Vetšinou asi zustane pri používání modul bez krytu. Aby nedošlo ke zkratu pri práci, je výhodné nalepit ze strany spoju prímo na desku asi 5 mm silnou mekkou pryž (penovku) a oríznout ji podle okraju desky. Krome izolace zajistí pryž i to, že prípravek nebude tak snadno klouzat po stole.
Tento tester je levný, jednoduchý a snadno postavitelný, lze ho použít k vyzkoušení serva (chodí - nechodí), ke zkoušení pri instalaci pák a táhel do modelu a podobne, necekejte ale od nej zázraky. Promerit servo ve smyslu rychlosti prebehu, mezí pohybu, hystereze, pásma necitlivosti servozesilovace, kvality prevodu atd., to není jeho úcelem a neumí to.

Seznam soucástek

 

IO

CMOS 555

R3

1k5

D

BAT43

C1

220n svitkový roztec 5

Pot

10k typ CA14V + osicka

C2, C3

100n keramický, roztec 5

R1

4k7

kolíky

3*1 z lišty S1G20W 2 ks

R2

120k

DPS

Deska s plošným spojem

Schéma zapojení
schéma

Deska s plošným spojem (skutecný rozmer 30x45 mm)
Deska s plošným spojem

Rozložení soucástek
Rozložení soucástek