BUBLÁTOR

 

Občas když je v létě moc tepla a světla můžou se i v zavedené nádrži dostavit problémy s řasami resp. s nedostatkem CO2 pro vyšší rostliny. Rostliny jenž mají přebytek světla a tepla ale chybí jim např. CO2 neumí toto světlo a teplo využít a mohou se objevit nižší rostliny jenž budou úspěšnější. Toto lze vyřešit buď ochlazením nebo dodáním všech nutných podmínek pro vyšší rostliny. Chlazení je dost energeticky náročné takže zkusíme jít jinou cestou. Mně se osvědčuje v občasné použití CO2. Protože jsem nechtěl kupovat velkou a drahou láhev, řešil jsem to pomocí sifonové láhve. Jenže tuto lze velmi těžce regulovat a tak jsem si upravil výrobek firmy Rataj, tak abych jej mohl použít pro kontinuální dávkování. Výměna deseti sifonových bombiček stojí cca 10 Kč přičemž jedna vydrží minimálně tři dny což k občasnému používání stačí. Pokud chcete dávkovat nepřetržitě (patně zvolené rostliny jinak nerostou a pod.) je lépe zakoupit velkou láhev s redukčním a jehlovým ventilem. V žádném případě nelze dávkovač plnit více bombičkami

 

Popisované úpravy původního výrobku se nedoporučuje provádět osobám technicky nevzdělaným. Jakékoliv úpravy provádíte na vlastní nebezpečí které vzhledem k práci s tlakovým zařízením není nezanedbatelné !

 

Původní zakoupený dávkovač CO2

 

 

Původní Ratajův "doplňovač" CO2, 
který lze použít doopravdy jen k 
doplňování CO2 do zásobníku a to 
jen do takového který není moc 
hluboko a nemusí se překonávat 
větší protitlak. Jinak vám většina  
CO2 uteče netěsnostmi ventilu. 
Příčinou je nevyhovující ventil jenž 
je sice levný ale vhodný tak akorát k 
odvzdušnění radiátorů 
(k čemuž je také původně určen ;)

 

Použité součásti se zobrazí prokliknutím

 

Nový upravený nyní již skutečný dávkovač jenž je použitelný ke kontinuálnímu dávkování CO2

 

 

Zde je radiátorový ventil nahrazen kulovým uzávěrem a jehlovým ventilem jenž se původně používá k propanbutanové bombě ve spojení s vařičem/letovací soupravou a podobně.

Uzávěr je zdánlivě nadbytečný ale velice vhodný. Umožňuje vám uzavřít přívod CO2 bez toho aby se porušilo jemné nastavení jehlového ventilu což využijete např. na noc.

Použité součásti se zobrazí prokliknutím

 

O něco levnější ale hůř použitelná sestava

 

 

Tady sice ušetříte za kulový uzávěr jenž nahrazuje přechodka 3/8 na 1/4 palce ale praktické využití je horší. Nelze totiž elegantně na noc uzavřít přívod CO2 a navíc tlak v nádobě je tak veliký že se jen velmi obtížně úplně zastaví.

 

Použité součásti se zobrazí prokliknutím

 

 

Velkou pozornost je potřeba věnovat utěsnění závitů. Je nutné pamatovat na to že se pracuje s vysokým tlakem. Závity lze utěsnit např. teflonovou páskou k tomu určenou a nebát se namotat pásku v dostatečné vrstvě. Nikdy nepoužívejte více bombiček. Vždy maximálně jednu jak doporučuje výrobce. Výrobek je pod stálým tlakem !

 

 

 

 

HOME