Příspěvky

Zde zveřejňuji články a příspěvky těch chovatelů , kteří se rádi podělí o své příběhy se svými mazlíčky

  • Ochočený žakulda
  • Uletěl mi ...

  • Ochočený " ŽAKULDA "

    Tento článek jsem připravil z materiálu paní chovatelky T.R. z Brna , která nám chce takto přiblížit její lásku , začátky , chyby a nápady při chovu a výchově papouška Žaka .
      Paní Táňa o sobě tvrdí , že je začátečnice a ať to uvedu , aby ji třeba někdo nenapadl . Já k tomu dodám , že tonto materiál nejenom povzbudí , ale taky zároveň poradí a pohladí každého chovatele papoušků a proto nevidím důvod čeho by se paní Táňa mohla bát. Za poskytnutí ji patří od nás Velké poděkování

    Děkuji


  • Pořízení
  • Koupě
  • Proč Žako
  • Začátky
  • Už bydlíme
  • Koupání..
  • Soužití
  • Mluvení..
  • Krmení..
  • Závěrem
  • Pořízení Žakinka

       Máme 18-ti měsíčního ručně odchovaného Žaka z umělé líhně od nejmenovaného chovatele a obchodníka. Pro jeho koupi jsme se rozhodovali cca 2 měsíce a objeli jsme jak spoustu drobných, tak velkochovatelů (o kterých jsme se v té době dozvěděli, či nám byli doporučeni). Nakonec jsme se rozhodli pro toho původního a to proto, že se nám jeho chov zdál být nejčistější. On sám neskrýval, že je to pro něj především "kšeft", asi více než láska (nechci mu ublížit), kterému se věnuje ve dne v noci celá rodina.
      Jako jediný z chovatelů nás totiž zavedl téměř všude a tak jsme u něj, jako jediného, viděli nejen jeho téměř celý chov, ale především umělou líheň s automaticky se otáčejícími vajíčky, místnost , kde byly jakési "ptačí inkubátory", ve kterých číhali či pospávali malí drobečci různých ptačích druhů a čekali na svá krmení, ukázal nám jak tato mláďátka, která nepoznala rodiče, ručně krmí. Na toho našeho jsme se jezdili dívat 3x (150 km), než jsme se během vteřiny rozhodli, že jej bereme domů (byl nejčipernější). Nabídl nám možnost, že když jsem doma a budu trpělivá a důsledná a budu jej každých 7 až 8 hodin ručně krmit kašičkou, že už nemusíme znovu jezdit, že si jej můžeme vzít. V místním velkoskladu nám domluvil koupi voliéry (zmiňuji se o tom níže). Koupili jsme jej v necelých dvou měsících a sami speciální lžičkou pravidelně krmili (NutriBird A21 s piškoty, strouhaná mrkev a jablka, med, ovocné šťávy a kaše MI-LUPA).

    Zpět

    Výběr a koupě, chyby

       Když jsme jej přivezli, byl v pořádku. Po prvním přepeření mu však začaly vypadávat poslední letky křídel a ocásek. Pokud narůstala nová pera, byla i na křídlech červená, roztřepená, nevzhledná, připomínající někdy vypelichané štětičky opotřebeného štětce, brzy prostě vypadla, aniž by si je škubal. Tak je to dosud. Občas mu i na těle vyrostou červená peříčka místo šedých (cca 5 ks). Veterinář mu předepsal: Amoksiklav, Avibion, Vigosin, Catosal, Pupalkový olej, Promotor. Nyní 2 měsíce po léčbě je stav stejný, možná horší. Asi se nijak netrápí a je velmi spokojený, ale ocásek nemá vůbec (pouze cca 2 červená nevzhledná krajní perka), uletí pouze shora dolů, nelítá, protože má špatná, jakoby zastřižená křídla. Stresem to není, jsem s ním 24 hodin denně, maximálně se mu věnuji. Pouze mizerně přijímá ovoce a zeleninu (jí pouze jadřince jablek, ostatní ovoce a zeleninu vyháže, ačkoliv dostává denně čerstvou) a odmítá okusovat ovocné větvičky (okusuje pouze kůru bezových větví k sezení). Asi nijak netrpí, ale chtěla bych mu pomoci, protože chudák zkouší plácat křídly a asi by rád letěl, ale … a bez ocásku je trochu srandovní, ale já ho miluji takového jaký je.
      Sama s veterinářem máme spíš pocit, že důvodem je mutace z přešlechtění umělého chovu, možná příbuzenským pářením.
      Bývalý majitel tvrdí, že je to vyškubáváním, on si je však opravdu neškube.Při vší úctě k tomuto pánu velkochovateli , měli jsme s ním obrovský problém. Papouška jsme zaplatili (25. 8. 2000) 15 tisíc, s tím, že fakturu o zaplacení a CITES nám pošle dodatečně poštou. Obojí jsme obdrželi až 8. 1. 2001, tedy po 4 měsících a to až po 10 doporučených dopisech - urgencích nejprve prosby, potom výhrůžky, telefonovali jsme 2x týdně.
      Dnes po zkušenostech bych asi hledala dál, už vím jak, tehdy jsem neměla ani přehled, ani zkušenosti.

    Zpět

    Proč jsme si pořídili velkého papouška

       Manžel mi ke štěněti Shih-Tzu nechtěl dovolit pořídit si andulky, které jsem před 10 lety chovala, protože se zlobí, že v paneláku krom botanické zahrady (samá květina) máme už dostatečný zvěřinec (pejsek, terárium s krabíky a velké akvárko s dravými obrovskými ocelaty). Nakonec sám, k mému údivu, přišel s nápadem, že místo andulek, pořídíme mládě Žaka. Nyní chápu, a on později i přiznal, proč. Už mu nevyčítám, že je stále v práci a já si nemám s kým povídat (syn je už samostatná výkonná jednotka) a o koho se starat, a konečně dám pokoj s dovolenými v zahraničí, které nemá rád, protože ví, že já, zvířátka natolik miluji, že je prostě ani nesvěřím cizím, ani neopustím. Dnes má Žako 18 měsíců a je miláčkem a mazlíkem.

    Zpět

    První začátky a zabydlení Žakouška

       Bylo nám řečeno, že je žako moc malinký, že by si v kleci ublížil, že ho máme zatím ubytovat v prostorném kyblíku s podestýlkou z natrhaných novin, či hoblin. Na dno 20 litrového kýble od malířské barvy jsme dali koupené hobliny a Žakuldu (trhané noviny buď baštil, nebo když je pokálel, měl to nalepené na nožičkách). Chyba, po asi třech hodinách začal vystrkovat hlavičku a po další hodince s pomocí "třetí nožičky - zobáčku" se vyškrábal na okraj kyblíku a spokojeně civěl po obýváku. Když jsme jej vsunuli zpět, syčel na nás a snažil se klovnout. Při zakrytí roštem z trouby usilovně hrabal v kyblíku hůř než slepice a hobliny byly přes půl obýváku (jedinou radost z toho měla Aj-Lin, fenečka Shih-Tzu, byla spokojená, že teď za nepořádek není káraná jen ona a radostně hobliny roznášela na svých dlouhých chlupech po celém bytě).
      Další varianta - velký kulatý vandlík na prádlo umístěný na křesle, mezi ušima vandlíku prostrčená násada od smetáku, Žakula měl nové bydleníčko, které ho zaujalo a zjevně se mu líbilo. Nám už tolik ne, proč? Násada smetáku hodně přesahovala průměr vandlíku a on zjistil, že nejlépe je kálet na koberec mimo vandlík a taky nejlepší cesta k obrazovce televize, která se dá intenzivně oťukávat, a na konferenčním stolku je stále co krást.
     Dlouho jsme to nevydrželi, na zem nemohl, protože na něj ještě nebyl zvyklý pes, báli jsme se aby mu neublížil. Takže přesně po týdnu putoval do voliéry. Srovnal se s tím okamžitě, seděl spokojeně na bidýlku a jediné co jej vzrušilo, byla doba krmení. Už poznal, že se chystá bašta pro něj a já jsem to komentovala "Žako papáníčko". Pískal a bojoval o svůj žvanec jako malé miminko. Hned šel na ruku, dostal bryndák a nastalo "krmení dravé zvěře".
      To byly nejkrásnější chvilky, připomínalo mi to nejen mláďátka ptáčků, když jim rodiče do hnízda přinesou potravu a oni křičí s otevřenými zobáčky, ale především jsem se vrátila o čtvrtstoletí zpátky, kdy jsem takto krmila svého syna. Někdy mám pocit, že právě tyto chvíle mezi námi vytvořily obrovské pouto a doslova závislost (obostrannou)! Navíc to ve mně vzbudilo emoce, jak jsou bezbranná zvířátka závislá na pomoci buď svých rodičů, či člověka.

    Zpět

    Definitivní bydleníčko

       Žakovi jsme pořídili velkou praktickou pokojovou voliéru na kolečkách (ve velkoobchodě o 50% levněji než v Hornbachu, stála 7 tisíc). Vyhodili jsme z ní původní vysoustruhovaná bidla a nahradili je nejprve březovými větvemi (jiné jsme neměli), které jsme později, po konzultaci s MVDr. Tukačem, nahradili bezovými větvemi (první, dobře vyschlé nám on sám daroval), které mají silnou kůru k zabrušování drápků a zobáku (větve by měly být vyschlé, my jsme dali čerstvé a i po třech měsících se mu stále úspěšně daří kůru doslova loupat). Čerstvé nám Žakoušek do rána komplet "oholil" a s orvanou kůrou vyházenou z voliéry se ráno chlubil, to byla spoušť i zklamání. 2x do roka musíme větve měnit, jsou obroušené. Když dostane nové, vždy se jich bojí a do voliéry jde dobrovolně až večer, téměř potmě. Naše voliéra jde shora rozevřít na další posez. Toho jsme využili a protože nemáme další místo na tzv. ptačí strom, jednu silnou a hodně rozvětvenou bezovou větev jsme zavěsili ke stropu nad voliéru a na větev jsme umístili jedno z lan po kterém vyšplhá nahoru. Vyřešili jsme problém jeho šplhání po záclonách a po garnýži. Větev je funkční nejen pro Žaka (slouží mu i jako houpačka, má perfektní přehled a i klid), ale působí velmi esteticky v inteliéru. Jen jsme zprvu museli doladit kakání, protože původní větev přesahovala hranice voliéry a on chodil zásadně prdíčkovat na koberec, větve jsme zkrátili a hovina nám padají do voliéry.
     Rozměr voliéry š.85, v.100, h.55, plus na výšku nožky na kolečkách. Voliéru čistíme VIRKONEM S, jelikož "šuplík" voliéry je velký, na jeho dno dáváme nastříhanou buničitou vatu z lékárny (1 role na 1/2 roku - nastříháme na velikost dna a ještě každý takový díl rozdělíme na 5 po dvou), na místa kam kakáme dáme podestýlku z pilin (lépe saje a buničinu nepromočí) a při čištění pouze smotáme plát vaty s bordýlkem osprchujeme a odrhneme rošt. Denně luxujeme létavý nepořádek kuchyňským vysavačem na drobky. Voliéra má plexiskla, takže nepořádek nepadá ven (pokud se o to naše potvůrka sama úmyslně nepostará). Misky jsme nechali původní, přidali jsme ještě velké závěsné chromové. Uvnitř má jednu velkou misku s nejoblíbenějšími hračkami (tužka, zátka z umělé hmoty od PE lahví, umělohmotný otvírák sklenic a nejoblíbenější - vršky od tub - Piknik aj.), má tam velkou houpačku, provazový i dřevěný žebřík, velký zvonek a malé zvonečky - ty má nejraději. Mezi voliérou a "šplhacím stromem" nad ní má dlouhé tlusté lano a lano ve tvaru kruhu. Protože nelétá, má další šplhací lano zavěšené vně voliéry tak, aby po něm sešplhal dolů na zem a přicupkal k nám, nebo se honil a hrál si s pejskem.
     Máme 4 pokojový byt a dveře mezi místnostmi nezavíráme, on se v něm dokonale orientuje, přijde za mnou do pracovny, do ložnice, do koupelny i na WC - pozor! I tady se učí všechny zvuky a nakonec spláchne. Voliéra je sice perfektní, ale i když je na kolečkách, je dost těžká, nedá se s ní po bytě, kde jsou koberce soustavně jezdit. Jsem 24 hodin denně doma, mám v bytě pracovnu s počítačem a on mne slyšel a nechtěl být v obýváku sám.
     Pořídili jsme další klec (š.45, h.45, v.75), která se dá taktéž shora otevřít jako další posez, dá se rozložit na šuplík, spodní část a pletivovou část, takže se dobře udržuje (ve vaně ji prostě celou osprchuji horkou vodou) a je praktická i pokud jedeme na chatu či k rodičům, pohodlně se vejde rozložená do kufru auta. Tato klec má ještě skládací nohu, kterou používáme pouze na balkoně nebo na návštěvách. Už jen z rozmaru jsme pořídili i sezení na kolečkách, protože když přes den pracuji a on nechce být v kleci, ale co nejblíže ke mně, s oblibou mi ničí klávesnici, zvedá telefonní sluchátko, kouše do lampy, škube faktury…, totéž u televize a když docupital do koupelny, když jsem se koupala, šplhal po dlouhých osuškách a opět vše kolem devastoval. Zatím jsme to praktikovali tak, že jsme jej dali na malý pojízdný vozíček, jenže je z umělé hmoty a on jej devastuje a navíc prdíčkuje vedle. Na pojízdném posezu je vše vyřešeno.
     Pro převoz autem jsme po prvním neúspěchu převozu v kleci (bál se) koupili nejmenší kočičí přepravku, která se dá oboustranně otevírat, dali jsme nad její dno bidlo na kterém sedí, koupili malé umělohmotné závěsné misky. Přepravka má otevírací kulatá okénka a on samozřejmě čučí. Ovšem nejraději jezdí v autě na rameni řidiče - pozor nebezpečí: a) pokaká řidiče, b) ruší provoz, protože kolem jedoucí osazenstva aut jsou u vytržení a ty konce ...

    Zpět

    Koupáníčko, kakáníčko

       Denně se koupeme. Zná svoji barevnou mlžičku (než jsme to poprve vyzkoušeli, měl ji stále na očích vedle klece). Když ji vezmu a řeknu "koupáníčko, vyběhne na horní posez klece a nastavuje různě tělíčko a křidélka. Nechá se celý postříkat a po šplhacím laně vyleze z voliéry a jde se ráchat do své koupací misky. Vany, umyvadla a různých misek s vodou se bál, ale chodil se sám koupat pejskovi do malé misky s vodou. Koupili jsme tedy stejnou chromovou misku na žrádlo pro psy stabilní s pevným zaobleným okrajem v největším dostupném vydání. Ráchá se tak, že je totálně mokrý nejen on, ale i koberec a je jako zmoklá slepice. Občas se stane, že nemá náladu, to jej nenutím.
     Naučil se nás nepokakat, i když se mu vždy nezadaří. Vždy když jej vyndáme z voliéry, dáme jej v kuchyni na dlažbu a říkáme mu "prc", on se zatočí, udělá potřebu a řekneme mu "fuj, hodný Žako", nebo sám vyleze na spodní šprušli kuchyňské židle (tam mu to jde lépe). Když náhodou nechce, nebo trucuje, vytáhnu jeho toaleťák (vždy růžový) a už nic neříkám, je hotovo. Když jej mám na rameni dlouho a cítí svoji potřebu, začne se vrtět a krčí se, řeknu mu "nene", počká až doběhnu buď na dlažbu, nebo k umyvadlu. Sám hlásí "prc", prohlídne si dílko a hlásí "fuj". No a když to někdy nestihne a pokaká nás, skloní hlavičku, jako by se omlouval. Pokud není stresovaný a ničeho se nebojí, kaká každých 40 - 50 minut, pokud se něčeho bojí prdíčkuje každou chvilku.

    Zpět

    Soužití s pejskem, hraní

       Máme malou dvouletou fenku Shih-Tzu, se kterou si hrají. Bála jsem se, že mu pes ublíží, dalo to zpočátku hlídání a trpělivost, učení pejska, že to nebo ono nesmí, že je to miminko. Fenka totiž venku ptáčky občas honí (zatím žádného nedohonila). Nejvíce se spřátelili za mého dohledu na zemi, kdy se přetahovali o plyšovou velmi barevnou hračku žížalu, on si na ni vylezl, protože má rád výrazné barvy a Ajka jej vozila po bytě (chtěla mu ji ukrást), nebo si s oblibou dávali pusinky tak, že oba vytáhli svoje jazýčky a olizovali si je. Dnes, protože náš Žako nelítá, běhají spolu po bytě, dělají nepořádek, tahají se o hračky a společně je ničí (nejraději použité počítačové klávesnice). Pejsek by mu neublížil, spíše Žako je občas zákeřný, jemně naznačí, že on je v převaze a fenečka uraženě mizí. Volá jí štěkáním a vrčením, či píská jako pejskův balonek, takže občas u nás nepoznáte, kdy to byl pes a kdy pták, dokonce velmi zřetelně řve "ke mně, k noze" a štěká při tom

    Zpět

    Mluvení, chování

       Trpělivě jej učím mluvit, ale vše co do něj více než rok "hustím" je zbytečné, učí se zásadně co chce on sám, co se jemu líbí. Zajímavý a pro mě nevysvětlitelný je fakt, že já jsem s ním denně, co je máme stále komentuji: "dobrý den, dobré ráno, dobrou noc, půjdeš spinkat, papáníčko, dobrá vodička, teče vodička, Jiřiku telefon, prosím papáníčko, děkuji", atd. On z toho nic dosud neřekl, jen se směje blbě jako já. Manžela zrovna nemiluje, bojí se ho, donedávna jej stále kloval a štípal, nebo alespoň naznačoval, zač je toho loket a co jej čeká. Manžel byl z toho nešťastný a nazlobený a vyřešil to tak, že si jej prostě přestal všímat, trvalo to přes měsíc a potom došlo k částečnému zvratu, kdy jej nezáměrně a nevědomky utáhl na jogurt (žako ho miluje) ,když viděl že ho jde pánik baštit, to byl fofr po laně z klece docupital k němu, po kalhotách vylezl až na rameno a dožadoval se. Manžel bývá vždy 10 dnů mimo domov a potom 5 dnů doma, přesto se Žakula učí mluvit pouze od něj. Původně jsme mysleli, že ani mluvit nebude, pouze napodoboval zvuky. Teprve letos v lednu začal říkat svoje jméno "Žako", "Žakušu". Až když se konečně skamarádil s manželem, leze mu do zadečku (žako manželovi) tím, že když jsou spolu, něco do něj manžel semotamo hustí, potom odjede, žakouš dva dny něco trénuje a je to na světě. Někdy jsou ta jeho nacvičování legrační, např. stále říkal něco, co se podobalo "naser", bylo z toho nakonec nazdar, nebo "cocuís" bylo z toho "co čumíš".
      Takže za poslední tři měsíce teprve děláme pokroky, já se o miláčka starám a mazlím se s ním a on mi potom řekne co jej manžel naučil. Např. telefonuje hlasem mého manžela: "no prosím … no jo … no ano..", volá na psa "ke mně, k noze", "pojď ke mně", "pocem, pocem", "co je, no co je"Žako, Žako, Žakušu, Žakínku", "co čumíš", "Žako nasedat" (to je pro něj povel, aby sed na prst), "nazdar Žako".Moc toho neumí, začal rozvazovat teprve po roce, ale o to rychleji. Co umí, říká zřetelně jako mužský hluboký hlas. Je spíše na zvuky: teče jako voda, vrčí a štěká jako pes, píská jako balonek, vrčí jako elektrický kartáček na zuby, piští jako telefon a oba mobily v domácnosti, houká jako sanitka, vrže jako dveře, napodobuje alarmy aut. Miluje mazlení, tulí se jako mimino, hlavně večer před spaním. To řeknu "Žaki mazleníčko, mazili, mazili", okamžitě vleze na můj hrudník, uvelebí se mezi prsa, doslova sedne jako slepice, nastavuje různě hlavičku, nechá se hladit a drbat a krásně, blaženě a spokojeně u toho mručí a syčí. Až mě to nebaví a on téměř spinká, řeknu mu "nasedat", vyleze na prst a jde dobrovolně spát. Voliéru zčásti na noc zakrýváme prostěradlem, aby jej nerušilo světlo televize, akvária a terária a v noci pouliční osvětlení. Ráno vykukuje zpod prostěradla a volá mne ranními rituály: nejprve vrže jako branka do obýváku (zamezení přístupu pejska), potom vrčí jako elektrická kartáček na zuby, potom teče jako voda a když ani tehdy neuspěje štěká na psa a vyřvává vše co umí. Až mě uvidí poskakuje na bidle z nožky na nožku radostí, jde se vyprdíčkovat, vyleze si na moje rameno a jde se semnou "hygienit". Když vidí jak chystám elektrický zubní kartáček, už začne vrčet jako on, když chytám na páku baterie, už teče jako voda. Když má náladu a řeknu mu "Žakínku pusinku", vystrčí svůj jazýček a cicmá mi rty a jazyk, jemně zobáčkem oďobává obličej, snaží se mi čistit zuby, uši a nos, nikdy neklovne ani nestiskne. Když je na klíně a řeknu mu "pojď si hrát" hopká, snaží se mě jemně štípnout, točí se kolem dokola mírně zvedá křídla, asi tomu rozumí a je to jeho projev hraní. Dokonce, když mu řeknu "utíkej za Ajlinkou" (pes), ta před ním skáče a utíká, on zprvu těžkopádně, jak je to žakům vlastní, za ní "utíká seč může" a občas místo chození napodobuje hopsání pejska. Mě šel od malinka bez problémů na ruku, neštípal a nekousal. Jednou mi ale téměř prokousl ret. Zachovala jsem klid, i když to hrozně bolelo a zuřila jsem, nečekala jsem to. Pátrala jsem po tom, proč. Dnes už to vím, je hrozný bázlivec a posera, bojí se všeho, co nezná, co je nové. Sundala jsem tehdy kryt z velkého monitoru a nechala jej stát na stole, do té doby to neznal a bál se ho, tak se bránil. O totéž se pokusil u syna, když si zapomněl sundat kšiltovku, ve které ho do té doby neviděl. Bojí se když vysáváme, vrčí robot nebo vrtačka, vidí cizího psa, atd.
      Neměl zpočátku v lásce syna, když přišel na návštěvu, když se k němu přiblížil, chtěl jej klovnout. Vyřešilo se to tak jako s manželem, dva měsíce si Žaka vůbec nevšímal a on je potom z ničeho nic začal přivolávat pískáním, sklonil před ním hlavičku na pohlazení, nasedl na ruku, něžně, jako mě, ozobával zobáčkem prsty a olizoval je jazýčkem a jsou kamarádi. Stejně to praktikují i naše návštěvy, příbuzní, nesmí si ho vůbec všímat když přijdou. On je za chvíli zvědavý a začne vyvolávat nejprve pískáním, potom zopakuje svůj verbální arzenál a když si jej dosud nevšimnou, přicupitá sám. Je zají-mavé, že některé lidi nemá rád, ani když je zná, k jiným je přítulný.
      Žako prý má mentalitu a inteligenci tříletého dítěte, já tomu věřím, protože moc dobře rozumí příkazům "nene", "to nesmíš", projevuje radost hopsáním a kývání, umí se urazit a trucuje tak, že se otočí k nám zády, adt. Zkoušíme s ním cestovat k rodičům a k bratrovi na chatu. Samotné cestování autem, nejraději na mém rameni má rád. Rodiče a prostředí u nich zná, ale je tam celý nesvůj, přikrčený a bázlivý, nevydá celý den hlásku, dokáže dokonce dva dny nejíst a nepít. Na chatě v krásném přírodním prostředí jsem s ním byla týden a bylo to téměř stejné, byl celý den se mnou v altánu, nebo cupkal za psem po zahradě, lezl po plotě, ale jak se někdo objevil (i když je znal), byl jak zařezaný a mazal buď za mnou, nebo do klece. Nepil, nežral, nepřijal ani pamlsek. Až večer, jsem si jej vzala do svého pokoje s klecí a se psem a byla s ním sama, to si trochu zobl a napil se. Asi jej opravdu cizí prostředí stresuje.

    Zpět

    Krmení a jiné

       Nejraději by asi papkal to, co my. Když obědváme, vyleze si na volnou židli a pokouší se něco ukrást (pes mu sekunduje). Dostane však minimum, bramboru, chleba se sýrem, ovoce a zeleninu. Z lidských pochoutek nejvíce miluje: jogurt, libové maso, kuřecí kostičku s kouskem masa, dietní rýžové suchary "Racio", sýr, lučinu, střed jablíček a hrušek s jadérky a granátová jablka. Jinak ovoce a zeleninu odmítá, dostává jí každý den čerstvou, hraje si s ní a vyhazuje ji na dno klece, pochybuji, že něco ochutná. 1x až 2x denně dostává čistou vodu (podle toho jak ji zaprasí).
      Má denně k dispozici 4 misky s různým krmením:
         a) velkozrnná černá slunečnice (tu má nejraději, ale omezuji mu ji, protože se po ní prý tloustne)
          b) velkozrnná žíhaná slunečnice
          c) velkozrnné proso
          d) ručně míchanou směsí pro velké papoušky BIOCOM Premium MIX 1 složení -(velkozrnná bílá, černá a žíhaná slunečnice, kardi, pohanka, semenec, bezpluchý oves, lesknice, kukuřice, mungo fazole, žluté, šedé a červené proso, mandlová a lísková jádra, vlašské a para ořechy, burské oříšky, dýňové semínko, sušená papája, ananas a banán s medem, rozinky). Původně jsem dávala misky plné. On si však neumí odházet prázdné slupky, tak jsem je nejprve vyfoukávala z balkonu, to ale řvala domovnice, potom jsem je vyfoukávala do vany a zachytávala je sítkem a vyhazovala. Bylo to pracné. Nyní dávám do každé z velkých misek tak 4 až 5 velkých lžic, on to komplet vyzobe, já slupky vyhodím a dám nové (nikdo mi v tom neporadil). Denně dostává ráno 2 namočené piškoty rozmíchané s vitamíny, kalciem a čtyřmi kapkami pupalkového oleje. Denně misku ovoce a zeleniny, které vyháže. Každý den má 3 naťuklé vlašské ořechy (po těch se může umlátit, vystačí mu dlouho i na zabavení). 1x za 14 dní koupím v marketech naklíčená semena, ale moc po nich nejede jen sem tam zobne. Má k dispozici stále misku s Gritem, ale moc se o ni nezajímá. Občas dostane kuřecí kostičku - po jogurtu obrovský pamlsek a zabaví se určitě hoďku. Do vody dostává 5 dnů v měsíci vitamínový preparát "Promotor", ale potvůrka to pozná a nepije to, počká si až na koupáníčko a tam to dožene. Občas dostane 1/2 sekaného na tvrdo uvařeného vejce, má to rád, ale MVDr. Tukač mi řekl, že s živočišnými bílkovinami opatrně, prý by mohl náhle umřít (přitom v literatuře to doporučují). Granule jsme zatím neměli, protože jsem vůbec nevěděla o jejich existenci. Hrozně rád, když mi sedí na rameni a já jsem po jídle, vnutí se mi do úst a pulíruje mi neskutečným a jemným způsobem zuby a vyďobává zbytky jídla.

    Zpět

    Závěrem

       Když jsme si Žaka pořizovali, neměla jsem ani tušení, kolik radostí mi přinese. Je to, stejně jako pejsek Ajlinka moje starost, odpovědnost, povinnosti, odříkání a oběť vůči nim, ale především moje velká láska, vášeň, posedlost, záliba a rozptýlení - obrovská relaxace při mé duševní práci. Vše, co do nich investuji, nejen finance, ale především čas se jim věnovat a uklízet po nich bordýlek, mi několikanásobně vrátí. Pomocí nich lépe nesu i jakékoliv životní depky a stresovky. Díky jim za lásku, kterou mne obdařují. Manželovi vyšel původní záměr, nemůžeme jezdit k moři a do exotických krajin kam jsme jezdili, i když se mi po tom stýská, protože jako workoholik jsem jen zde našla odpočinek duše i těla. Ale neměla bych vůbec důvěru k nikomu, kdo by je hlídal a asi bych strašně tesknila, stejně jako oni. Stali se z nás tří závisláci.

    Zpět

    můžete autorce zaslat email Rotreklová T., Brno

    Trochu lásky a boje
    klikněte na nás
    Kamarádi
    fota jsou z 10/2000

    Zpět


    Bolestné ponaučení

        Zde se dočtete o jediné zbytečné až naivní chybě jedné chovatelky papouška žaka,který se dal na dlouhou cestu nekonečným vzdušným prostorem.

        Tento drobný příspěvek je o jedné tvrdé zkušenosti,kterou jsem učinila letos na jaře.Rozhodla jsem se o ní napsat pro všechny, kteří zvažují,zda dají svému papouškovi či papouškům možnost volného proletu venku.Je ovšem otázkou,zda se vůbec najde někdo,kdo by byl schopen postupovat podobně naivně jako já.

       Moje náklonnost k papouškům a obecně k ptactvu se vyvíjela v podstatě od dětství.Prvním ptáčkem,kterého jsem měla doma, byl stehlík.Následovali kanárci a andulky, na kratší dobu rozely pestré. U kanárků jsem dokonce učinila pokus o chov, který skončil nezdarem,u samičky se brzy objevil nádor na hlavě a uhynula.V loňském roce jsem se díky rostoucí fascinaci papoušky začala zajímat o další druhy,začala jsem číst knihy, články, probírat se internetovými zdroji.Nu a zatoužila jsem po žakovi.Po dalším zvažování a shánění informací padlo rozhodnutí koupit ručně dokrmené mládě z bošovické farmy. Díky značným "pořizovacím"nákladům na papouška a klec bylo nutno sáhnout poněkud hlouběji do úspor - i když tak hluboko zase ne,protože když můj přítel viděl,že jsem "beznadějný případ", rozhodl se za žaka zaplatit a dát mi jej jako dárek k narozeninám.Po delším období čekání a těšení se,a také pociťování obav z toho,zda jsem schopná pro papouška zajistit domov,kde bude spokojený, jsem si jej konečně začátkem března přivezla domů.
       Filip - jak jsme jej pojmenovali - zvládl odloučení od svých pečovatelů a cestu nad očekávání dobře.Doma se nechal bez problémů přemístit do klece,kterou už měl přichystanou. Zbytek večera jsme jej oba obletovali, ven z klece ale ještě nešel,i když by nejspíš moc rád.
       V následujícím období jsme si - Filip a já - postupně vytvářeli vztah. Pracuji převážně doma, byla jsem s ním tedy v kontaktu prakticky pořád.Filip jen potvrzoval,jaká jsou papoušci fascinující stvoření.Přestože mu bylo sotva šest měsíců,už říkal několik slov. Začal chápat,že má kakat na vyhrazeném místě,ne třeba dolů z konzole tak,aby jeho hovínko teklo dolů po zácloně,anebo na koberci,anebo na mně.Moc dobře pochopil,že nemá kousat koženkovou židli u počítače nebo třeba vytahovat klávesy z klávesnice - což samozřejmě zdaleka neznamená,že to nedělal.Rychle si u nás zvyknul.Byl neuvěřitelný akrobat,v kleci dělal šílené kousky (občas přitom spadnul,ale hned se otřepal) a pořád se zlepšoval; někdy se pověsil na ruku a visel třeba jen za jednu nohu a rozhlížel se.Oblíbil si sezení na dveřích a když jsem se snažila ho přimět k tomu,aby zvolil jiné stanoviště,zavěsil se za horní hranu dveří zobákem tak,že vůbec nebyl vidět a předstíral,že tam není.Rád se mazlil,večer občas protestoval proti návratu do klece,po počáteční nedůvěře se předváděl před návštěvami,na ruku ale k nikomu cizímu nešel,dokonce ani k mému příteli. Výčet radostí a strastí by mohl pokračovat donekonečna,radosti jednoznačně převažovaly.V podstatě každý den s papouškem přinesl něco nového,Filip se také každým dnem měnil,vyvíjel,náš vztah se postupně upevňoval a zesiloval.
       Zhruba po měsíci a půl,kdy jsem nikam nejezdila,jsem se rozhodla vzít ho s sebou na chalupu.Problém s klecí,která je dost obtížně transportovatelná,jsem vyřešila tak,že jsem nouzově použila klec po rozelách, než mu na chalupě vyrobíme lepší.Je sice trochu menší,ale o tolik zase ne,je poměrně dost bytelná,hlavně se ale vejde do auta (i když jen tak tak).První cesta na chalupu proběhla bez problémů.Filip cestoval v přenosce na kočky, zpočátku se bál,rychle se ale uklidnil a pozoroval "cvrkot".Pustit v autě jsem si jej netroufla.Na chalupě se podle mě cítil báječně.Obdivovali ho rodiče,bratr,pořád se něco dělo.Byl u okna,takže mohl pozorovat stromy, jiné ptáky.Brala jsem ho v chalupě z klece ven,i když vždy jen na krátkou dobu.Při této první cestě na chalupu v podstatě vůbec nechtěl létat,všechno pro něj bylo nové,většinou tedy setrvával v bezpečí na mém rameni a jen občas podnikl nějaký průzkum.

        Osudným se stal až další výlet na chalupu.To byl začátek května,bylo nádherné počasí.Byla jsem s Filipem na chalupě delší dobu,vzala jsem si tam práci.Na část dne jsem jej brala s klecí ven.Filip se tvářil moc spokojeně a myslím,že mu vůbec nevadilo,že venku musí být pořád v kleci.Okusoval čerstvé větvičky,hrál si s hračkami nebo jen tak seděl s načechraným peřím a pozoroval stromy,padající okvětní plátky z jabloní,sýkorky,mraky na nebi,chalupu,nás,povídal si s námi.Napadlo mě,že by se mu určitě líbilo,kdyby mohl i venku z klece ven a všechny ty zajímavosti kolem prozkoumat sám.Nejdřív jsem si říkala,že je příliš mladý a nezkušený.Nakonec jsem ale bohužel usoudila,že jelikož vždycky,když si není jistý,jde ke mně,můžu ho pustit,když budu pořád u něj.A tak se taky stalo.Kolem poledne,když nikde neburácel žádný stroj jako třeba cirkulárka nebo sekačka na trávu, když nebyl téměř žádný vítr,prostě nic,co by ho mohlo podle mého názoru vyplašit,jsem jej vzala venku z klece.Choval se jako vždycky.Seděl mi na ruce a zkoumal zvědavě okolí. Popolítnul si k okapu a pak zase zpátky ke mně.Zkoumal chvíli dřevěnou lavičku před chalupou,zjišťoval,co je to tráva.Asi po půlhodině jsem ho dala bez problémů zase do klece. Odpoledne kolem čtvrté, když jsem se chystala odjet pryč,jsem ho pustila ještě jednou,protože pak už měl být celý večer v kleci.Filip strávil další zhruba půlhodinku venku, opět bez problémů až do chvíle,kdy se rozhodl prozkoumat slunečník.Vylétl si na něj,ale po hladkém povrchu jeho střechy mu klouzaly nohy.Trochu popojel dolů tak,že těsně nad hlavou měl větev stromu.V tu chvíli zafoukal mírný větřík,listí na větvi nad ním se zahýbalo a zřejmě ho trochu pohladilo po hlavě.Filip se lekl (aspoň tak si to vykládám) a vyletěl prudce nahoru.Vypadalo to,že přistane na stromu vedle,nestalo se tak, obrátil se ve vzduchu a letěl jakoby zpátky ke mně,ale pořád rychle nabíral výšku,přeletěl mě a v mžiku byl nad chalupou.Znovu se obrátil,ale pořád stoupal a nabíral rychlost,během pár vteřin už byl v ohromné výšce. Několikrát přeletěl nad chalupou a pak zmizel nad lesem.
        Takže idyla skončila.Vyrazila jsem s bratrem do okolí.Prochodili jsme lesy směrem,kam Filip letěl,potom v několika okruzích vesnici, pořád jsme jej volali.Jeli jsme i do vzdálenějšího okolí na motorce, zastavovali a volali Filipa, ale bez výsledku.Když se začalo stmívat,nezbylo než se vrátit.Večer byl krušný - bála jsem se, že Filip nemůže noc venku vůbec přežít.Určitě se bál kdekoliv přistát - představovala jsem si,že nejspíš létal do naprostého vyčerpání, než si prostě musel někde sednout;mohl ho snadno dostat nějaký dravec.Počasí mu naštěstí přálo,bylo teplo a sice pršelo,ale hodně málo.V dalších dnech jsem po Filipovi pátrala, kde a jak se dalo.Chodila jsem po okolí,v okolních vesnicích rozvěsila plakáty.Nechala jsem vyhlásit informaci o ztraceném papouškovi v rádiích,dala inzeráty do novin,na web... Zůstala jsem týden na chalupě,kdyby náhodou našel cestu zpátky,a pořád ho hledala.Utěšovala jsem se příběhem o ztraceném mladém žakovi v knize Proč můj papoušek od Rosemary Low,který se po pěti dnech sám vrátil.Bohužel všechny moje snahy vyzněly naprázdno.

        Teď je to už měsíc.Za tu dobu se mi ozvala řada ochotných a laskavých lidí,jeden kontakt dokonce zprostředkoval moderátor rádia Blaník.Domnívám se, že dva lidé ho možná skutečně viděli - po dvou dnech na jihu Příbrami (vzdušnou čarou něco přes 20 km, soudím, že tak daleko se mohl dostat),po třech týdnech v Oborách,to je kousek od Příbrami.Tam jsem prakticky ihned jela - předpokládala jsem,že pokud je ještě po třech týdnech venku naživu, bude už hladový a vyčerpaný a nedoletí daleko.Projela jsem okolí,zastavovala,volala ho,ale bohužel bez výsledku. Teď už mi pomalu dochází naděje.Snažím se doufat,že k někomu přiletěl.Snažím se nepřipouštět si,co všechno se mu mohlo díky mé hlouposti stát.
         Nevím,co budu dělat,jestli se Filip nikde neobjeví.Můj vztah k papouškům se tím nemění. Tato zkušenost mnou ale hluboce otřásla.Nejspíš bych neměla tu drzost obrátit se na chovatele s tím,že jejich vypiplané mládě jsem možná takto zabila,a že chci další.Uvažuji spíš o tom,že bych mohla poskytnout domov nějakému papouškovi nebo papouškům,o které se majitelé buď špatně starali,kteří mají nějaké problémy nebo se ztratili.Také mě napadlo,že by nebylo na škodu vytvořit na webu databázi s čísly kroužků papoušků,kteří se ztratili, případně s fotkami a dalšími informacemi. Něco jako papouščí útulek je ale nejspíš hudba budoucnosti,protože zatím bydlíme v bytě,v domě,kde je všechno dobře slyšet, a sousedi,kteří přežili poměrně tichého žaka,by se nejspíš nesmířili s křikem více papoušků s možnými psychickými problémy.

        Tyto úvahy ale už do tohoto příspěvku nepatří.K jeho napsání mě vedla snaha sdělit na základě vlastní trpké zkušenosti,že žakové jsou skutečně velmi dobří letci.Skutečně jsou schopní vzlétnout velice rychle a velmi vysoko a ztratit se.A člověk nemůže nikdy s jistotou předvídat, čeho všeho se mohou leknout a takto instinktivně vyletět vzhůru.Věřím,že Filip uletět nechtěl,že se vyděsil a proto vyletěl,a že už nenašel cestu zpátky. Možná,že u dospělého papouška by byla situace jiná. Četla jsem o několika případech, kdy majitelé nechávají své papoušky létat venku,u mláděte to byl jednoznačně hazard,který skončil špatně.Rozhodně nechci,aby tento příspěvek hovořil ve prospěch přistřihávání křídel.Papoušek je pták,je tedy jeho velkou přirozeností a potřebou létat.Jen bych chtěla varovat lidi,kteří si pohrávají s myšlenkou svého papouška pustit,že takový krok může mít nepředvídatelné následky, a že pro spokojenost papouška vůbec nemusí být nutný - soudě podle Filipa,který vůbec nevypadal,že by mu cokoliv chybělo.
         Uvítám jakékoliv komentáře k tomuto příspěvku.

    Uvítám jakékoliv komentáře k tomuto příspěvku.
    Magdaléna Kolínová


    Zpět


    Zpět