Žemle z tvarohového těsta

(plech)

Mouku, prášek a sůl promícháme v míse. Přidáme vejce a tvaroh. Měchačkou vypracujeme hladké těsto. Promísíme ještě rukama a utvoříme váleček. Rozdělíme jej na 50 g kousky a tvarujeme kulaté žemle, které položíme na pomaštěný plech. Potřeme je žloutkem rozšlehaným s vodou. Posypeme a pak teprve nařízneme nebo zářez vytlačíme hřbetem nože. Pečeme 15 minut při 150°C a pak 10 minut při 200°C do zlatožluta.

Šunkové rohlíčky

Z mouky, másla, soli a smetany uhněteme těsto. Dáme je na 1 hodinu do chladničky. Pak těsto rozválíme na 1/2 cm tlustě, nakrájíme čtverečky, na ty dáme sekanou šunku promíchanou se žloutkem, zavineme a utvoříme rohlíčky. Položíme na máslem pomaštěný plech a dáme do zlatova upéci.
(Rohlíčky ještě můžeme před pečením sypat strouhaným parmezánem.)

Rohlíky se sýrem a šunkou

(5 ks)

Zmrazené lístkové těsto rozmrazujeme 30 až 60 minut. Na pomoučeném vále vyválíme plát veliký 45 x 25 cm. Těsto nakrájíme na 5 trojúhelníků s velmi dlouhými rameny. Šunku a sýr nakrájíme na malé kostičky a promícháme se žloutkem, nasekanou petrželovou natí, pepřem a oreganem. Na každý trojúhelník položíme 1 lžíce náplně. Krátké strany trojúhelníků nakrojíme a zavineme. Plech na pečení opláchneme studenou vodou, narovnáme rohlíčky, potřeme rozšlehaným žloutkem. Necháme 15 minut odležet. Pečeme při 220°C asi 12 až 15 minut na druhé příčce odspodu. Podáváme teplé.

Švábské posvícenské preclíky

(8 - 10 ks)

Vypracujeme hladké těsto, které dáme na 3 hodiny do chladna. Tvoříme preclíky velké jako dlaň. Položíme je na tukem potřený papír, sesuneme do vařící vody (osolené). Jakmile preclíky vyplavou, vyjmeme je, necháme dobře okapat. Položíme na tukem potřený plech. Potřeme je žloutkem, posypeme kořením a pečeme v předehřáté troubě 30 - 40 minut při 240°C.

Pizza neapolská (Pizza Napoletana)

Pro 4 osoby - 4 menší formy.

Vykynuté těsto rozdělíme na 4 díly, vyválíme pomoučeném vále a vyložíme jím vymaštěné formy.
Máslo nebo margarin rozpustíme na pánvi a necháme na něm zesklovatět jemně usekanou cibuli. Přidáme na kostičky nakrájenou šunku a krátce osmahneme. okořeníme solí, pepřem a oreganem, sejmeme z ohně a necháme vychladnout. Mezitím oloupeme rajčata, nakrájíme na plátky. Sardelové filety opláchneme a připravíme olivy. Těsto ve formách potřeme rajským protlakem a rozdělíme na ně zbývající přísady. Obložíme plátky sýra a pečeme v troubě 20 minut při 200°C. Podáváme sypané petrželkou.

Pizza Mortadella

Připravíme pružné kynuté těsto. Necháme je 60 minut vykynout. Těsto pak vyválíme a vyložíme jím formu. Na těsto položíme oloupanou, na plátky nakrájenou mortadelu. Na mortadelu rozložíme oloupaná, na plátky nakrájená rajčata. Rajčata přikryjeme plátky slaniny. Vejce rozšleháme se solí, pepřem a oreganem. Přelijeme přes pizzu. Posypeme strouhaným sýrem a pokapeme olejem. Pečeme v předehřáté troubě na střední drážce 35 minut při 200°C.

Pizza čtyř ročních období

Z přísad na těsto připravíme kynuté těsto a dáme je do tepla kynout.
Povaříme brokolici a rozebereme ji na růžičky. Šunku nakrájíme na nudličky a omytý pórek na kolečka i se zelenou částí. Žampióny oloupeme a rozkrájíme na plátky. Na dvou pánvích rozehřejeme po lžíci oleje. Do jedné vsypeme pórek, do druhé houby a obojí krátce orestujeme.
Z těsta vyválíme dvě placky a přeneseme je na vymazaný plech. Do protlaku prolisujeme česnek, přidáme oregano a placky jím potřeme. Rozdělíme na ně brokolici, šunku, plátky sýra, pórek a žampióny. Pečeme v troubě. Před dopečením posypeme sýrem.

Pizza zeleninová (Pizza alla Verdure)

Máslo nebo margarin rozehřejeme na pánvi. Necháme na něm zesklovatět na kostičky krájenou cibuli. Cuketu omyjeme a nakrájíme na plátky. Papriky očistíme, omyjeme a nakrájíme na proužky, jarní cibuli na kolečka. Žampióny necháme okapat a feferonky omyjeme.
Vykynuté těsto vyválíme na pomoučeném vále a rozdělíme do 4 forem. Těsto potřeme rajským protlakem. přísady rozdělíme stejnoměrně na těsto a okořeníme česnekovou solí, pepřem a oreganem. Posypeme sýrem a pečeme asi 20 minut v troubě předehřáté na 200°C. Podáváme sypané sekanou pažitkou.

Pizza žampiónová

(kulatá forma)

Zaděláme těsto, které necháme 1/2 hodiny kynout. Pak znovu propracujeme a vyválíme na dno formy předem vymaštěné.
Na zbylém oleji podusíme na kostičky nakrájenou cibuli a utřený česnek. přidáme očištěné a na plátky nakrájené žampióny a dusíme společně 5 minut. Okořeníme solí, pepřem a paprikou. Spolu s na proužky nakrájenou šunkou rozdělíme na těsto. Posypeme hrubě strouhaným sýrem a pečeme v předehřáté troubě při 200°C asi 30 minut.

Pizza římská 1

Vypracujeme těsto a necháme vykynout. Srazíme, vyválíme a vyložíme jím vymaštěnou formu.
Propracujeme maso s vejci, protlakem, strouhankou, kořením a sekanými bylinkami. Rozdělíme na těsto a vtlačíme do něj lehce na kostky nakrájený sýr. Pokapeme olejem a necháme kynout. Pečeme asi 25 minut při střední teplotě.

Pizza římská 2 (Pizza alla Romana)

Připravíme těsto a necháme je vykynout. Na másle nebo margarinu zpěníme jemně sekanou petrželku do sklovita. přidáme se solí utřený česnek a krátce osmahneme. přidáme rajčata, okořeníme solí, pepřem a vegetou. Vše vaříme tak dlouho, až vznikne hustá omáčka. Rajčata oloupeme a nakrájíme na plátky. Tuňáka, sardelové filety a žampióny necháme dobře okapat. Připravíme olivy a vejce nakrájíme na plátky. Feferonky opláchneme. Těsto ve formách obložíme všemi přísadami. Posypeme sýrem a při 200°C pečeme v troubě asi 15-20 minut. Podáváme sypané sekanou petrželkou.

Cibulový koláč

(dortová forma o průměru 26 cm)

Vypracujeme hladké těsto, které necháme 30 minut odpočinout v chladnu. Cibuli oloupeme a nakrájíme na tenké kroužky. Slaninu nakrájíme na kostičky. Přidáme kroužky cibule, opékáme 5 minut. V míse umícháme strouhaný sýr se smetanou a s vejci. ochutíme solí a pepřem. Přidáme cibulovou hmotu. Těsto vyválíme a vyložíme jím formu. Naplníme nádivkou. Postavíme do předem vyhřáté trouby a pečeme 45 minut při 200°C. Na předehřátém podnosu krájíme na 12 ks. Podáváme s vínem.

Cibulový koláč na plechu

Vypracujeme kynuté těsto, které mokrými dlaněmi roztlačíme na plech. Necháme znovu kynout.
Jemně nakrájenou slaninu, cibuli, sádlo a vodu dusíme asi 10 minut a pak necháme vychladnout. Rozdělíme na těsto. Vejce, sůl, koření, strouhanku a kyselou smetanu rozšleháme metlou a nalijeme na koláč. Pečeme rychle, až se zbarví do zlatova 35 minut při 220°C. Podáváme horký.

Pórkový koláč

Mouku, margarin, sůl a 1/8 l vody uhněteme na hladké těsto, které dáme do chladna. Pórek nakrájíme na 1 cm silné kroužky a v dostatku vařící osolené vody 5 minut povaříme. Vodu slijeme a pórek necháme okapat. Slaninu nakrájíme na kostičky a osmahneme. Smetanu promícháme s vejci, solí,pepřem a estragonem. Těsto vyválíme a vyložíme jím tukem vytřenou formu. Okraj vytáhneme. Pórek rozdělíme na těsto, na to dáme vaječnou smetanu a kostičky slaniny. V předehřáté troubě pečeme při 200°C 30 až 40 minut. Podáváme horký.

Rajčatový koláč (Quiche)

Z přísad na těsto uhněteme křehké těsto a dáme jej na chvíli do chladna. Pak vyválíme a vyložíme jím vymaštěnou ohnivzdornou nebo otevírací formu, přičemž vytvoříme okraj. Rajčata rozpůlíme,odstraníme semena a oblou stranou nahoru rozložíme na těsto. Rozkvedláme sýr, žloutky a kysanou smetanu, okořeníme paprikou a nalijeme quiche. Pečeme při střední teplotě asi 25 minut.

Švábský slaninový koláč

(1 plech nebo 2 koláčové formy a průměru 26 cm)

Plech nebo koláčové formy vymažeme máslem. Mouku prosijeme do mísy, uprostřed vyhloubíme důlek, rozdrobíme do něj droždí. Zamícháme s trochou cukru, mouky, mléka a přikryté čistou utěrkou necháme 15 minut kynout. Do vzešlého kvásku přidáme rozpuštěné máslo, sůl, vejce a vše zpracujeme na těsto. Mísíme tak dlouho, až se tvoří vzduchové bubliny. Těsto poprášíme mokou a zase necháme 30 minut po utěrkou kynout. Slaninu nakrájíme na malé čtverečky. Na pomoučeném vále vyválíme těsto, položíme na plech nebo do formy a hustě posypeme slaninou, kmínem a solí a necháme 15 minut kynout. Troubu vyhřejeme na 220°C a koláč pečeme 25 až 30 minut na druhé příčce odspodu. Koláč podáváme horký.

Duryňský slaninový koláč

(plech s vyšším okrajem)

Těsto vyválíme a vyložím jím vymaštěný plech s vyšším okrajem. Slaninu nakrájíme na kostky a rozpustíme, až zesklovatí. V tuku po slanině osmažíme do zlatova na kostičky nakrájenou cibuli, zasypeme ji strouhankou a krátce osmahneme. Stejnoměrně ji rozdělíme na kostičky slaniny, které jsme již předtím dali na těsto. Posypeme sekaným kmínem a lehce osolíme. Vejce rozkvedláme se smetanou, osolíme (můžeme ještě přidat pažitku a trochu česneku), směs nalijeme na připravený koláč a pečeme při vyšší teplotě. Koláč podáváme pokud možno čerstvý, nejlépe teplý.

Lotrinský sýrový koláč

(forma o průměru 26 cm)

Dortovou formu vymažeme máslem a vysypeme moukou. (Můžeme použít 2 malé formy). Mouku prosijeme na vál, přidáme máslo nakrájené na plátky, sůl, vodu a vypracujeme křehké těsto. Těsto zabalíme do alobalu a dáme na 2 hodiny odpočinout do chladničky. Troubu vyhřejeme na 200°C. Z těsta vyválíme na pomoučeném vále placku 4 mm silnou a vyložíme dno a boky formy. Dno propícháme několikrát vidličkou. Slaninu nebo šunku nakrájíme na plátky a narovnáme na těsto. Vejce rozkvedláme se smetanou a pepřem, přidáme sýr a nalijeme na slaninové plátky. Sýrový koláč pečeme 30 minut na druhé příčce odspodu. Upečený dort necháme několik minut vychladnout ve formě, potom opatrně přendáme na talíř a ještě teplý krájíme.
Podáváme k vínu, nejlépe suchému bílému.

Calzone podle vinařky (Calzone alla Cantiniera)

Připravíme kynuté těsto, necháme vykynout. Na másle nebo margarinu rozpustíme na kostičky nakrájenou slaninu. Přidáme jemně usekanou cibuli a na kolečka nakrájenou jarní cibuli a necháme zesklovatět. Žampióny očistíme a nakrájíme na plátky. Rajčata oloupeme, zbavíme semen a nakrájíme na kostky. Bobulky vína zbavíme semen a připravíme olivy. Párky nakrájíme na plátky nebo kostky. Všechny přísady promícháme v míse. Těsto rozdělíme na 4 stejné díly a ty na pomoučené ploše vyválíme. Každou placku obložíme do poloviny přísadami, posypeme sekaným oreganem a okořeníme solí a pepřem. Na to položíme na plátky nakrájený sýr. Druhou poloviny placky vždy přeložíme a okraje dobře přitiskneme. Položíme na pomaštěný plech a pečeme při 200°C v předehřáté troubě asi 20 minut.

Kartoffelbatzen (Německo)

(dortová forma)

Zaděláme kynuté bramborové těsto, které necháme kynout 20 - 30 minut. Mezitím nakrájíme sýr na větší kostky, šunku na kostičky. Z těsta vytvarujeme koule velikosti tenisového míčku, střídavě plníme kostkami sýra a šunky. Složíme vedle sebe do kulaté formy, necháme znovu kynout 30 - 40 minut při 220°C. Podáváme k vínu.

Pirohy 1

Studenýma rukama vypracujeme pevné, křehké těsto, které necháme 60 minut v chladnu. Mezitím připravíme náplň. Na rozpuštěném másle zpěníme drobně nakrájenou cibuli, přidáme mleté hovězí maso a dusíme asi 10 minut. Do trochu vychladlé směsi přidáme nadrobno posekané natvrdo vařené vejce, čerstvý kopr, sůl, pepř a vše dobře propracujeme. Vychladlé těsto rozválíme na sílu 3 mm, skleničkou vykrajujeme kolečka, do středu každého dáme lžíci náplně, kolečka přehneme v půli a těsto na okraji stlačíme. Pirožky poskládáme na tukem potřený plech, potřeme je žloutkem rozmíchaným v mléce a upečeme do zlata.

Pirohy 2

(50 ks)

Mléko s máslem ohřejeme, přidáme cukr, rozdrobené droždí, sůl, vejce a trochu mouky a zamícháme. Přidáme ostatní mouku a vypracujeme těsto. Přikryté čistou utěrkou necháme na teplém místě 40 minut kynout. Pór vypereme, necháme odkapat a nakrájíme na kolečka, cibuli nakrájíme nadrobno a obojí 5 minut osmahneme na oleji. Do mísy vymačkáme klobásu, přidáme pór s cibulí, strouhanku a pořádně zamícháme. Troubu vyhřejeme na 200°C. Vykynuté těsto rozválíme na placku o stranách 50 x 80 cm a rozkrájíme na 100 kousků 5 x 8 cm. Na polovinu obdélníčků dáme náplň, navlhčíme okraje a přikryjeme obdélníčky bez náplně. Okraje přitiskneme a povrch potřeme rozkvedlaným žloutkem. Pirožky pečeme 30 minut na druhé příčce odspodu. Podáváme teplé.

Masové taštičky

(10 ks)

Prosátou mouku, škrobovou moučku, máslo, sůl a vodu z pracujeme na tuhé těsto, jako na nudle. Přikryjeme a dáme na 2 hodiny odpočinout do chladničky. Očištěnou a omytou cibuli nasekáme nadrobno a osmahneme za stálého míchání na másle do zlatohněda, zaprášíme moukou, ještě krátce osmahneme, zalijeme studeným vývarem a smetanou a za stálého míchání povaříme. Omáčku ochutíme kořením. Upečené vepřové maso a žampióny nakrájíme na kostičky, přidáme omáčku, nasekanou petrželovou nať a vše dobře promícháme. Troubu předehřejeme na 220°C. těsto vyválíme na 3 mm silný plát a vykrojíme z něho 10 koleček o průměru 9 cm. Na každé kolečka dáme lžičku náplně, kraje potřeme vodou, kolečka přeložíme a okraje k sobě přitiskneme. Taštičky potřeme rozšlehaným žloutkem a pečeme 20 minut na prostřední příčce trouby. Podáváme horké.

Pařížský chléb (bageta)

(5 baget)

Plech poprášíme moukou. Mouku prosijeme do mísy, uprostřed vyhloubíme důlek a z droždí, vody a trochy mouky zaděláme kvásek, zaprášíme moukou a necháme 15 minut kynout, dokud se na povrchu nezačnou tvořit trhlinky. Mouku osolíme, promícháme s kváskem a vypracujeme hladké těsto. Mísíme tak dlouho, až se začnou na těstu tvořit bubliny a těsto se nechytá mísy. Vypracované těsto poprášíme moukou a necháme přikryté kynout při pokojové teplotě asi 2 1/2 hodiny. Vykynuté těsto vyndáme na pomoučený vál, rozdělíme na 5 dílů, vyválíme dlouhé válce, přendáme na plech a na plechu necháme ještě přikryté 15 minut kynout. Troubu vyhřejeme na 250°C. Ostrým nožem nakrojíme do každé bagety šikmé zářezy, potřeme vlažnou vodou a pečeme 35 až 40 minut na druhé příčce odspodu. Na dno trouby postavíme ohnivzdornou misku s vodou.

Chléb s podmáslím

Přísady na těsto vypracujeme. Těsto dáme kynout. Pečeme v dobře předehřáté troubě 20 minut, pak teplotu zmírníme a pečeme 90 minut.