ZLATÁ SÝROVÁ POLÉVKA

Z tuku a mouky připravíme světlou jíšku. Vmícháme postupně mléko a vývar, přidáme hrubě nastrouhanou mrkev. Povaříme několik minut tak, aby mrkev příliš nezměkla. Přidáme strouhaný sýr a vaříme dál, až se sýr rozpustí. Polévku dáme do polévkových šálků a podáváme sypanou sekanou petrželku či řeřichou nebo mletou paprikou.

ŠVÝCARSKÁ POLÉVKA S UZENINOU

Oloupanou cibuli, pórek, mrkev a celer nakrájíme na kostičky nebo na jemné nudličky. Osmahneme 5 minut na rozpuštěném tuku. Petrželku i uzeninu jemně usekáme, prohřejeme 1 minutu. Zalijeme horkým vývarem, necháme přejít jednou var. Vmícháme inst. bramborovou kaši  a pak v polévce rozkvedláme žloutek.  Již nevaříme! Dochutíme.

STUDENÁ RAJČATOVÁ POLÉVKA

Rajčata prolisujeme. Mouku utřeme do hladka se 2 až 3 lžícemi mléka, přidáme zbylé mléko a a vše přivedeme k varu. Prochldlé promícháme s rajčatovou šťávou, osolíme, popř. trochu osladíme. Postavíme do chladničky. Před podáním dáme na každou porci 2 až 3 lžičky neslazené šlehačky.

ARGENTINSKÁ HOVĚZÍ POLÉVKA

V hrnci rozehřejeme olej, osmahneme na něm nasekanou cibuli, a pak i na kostičky nakrájenou slaninu. Zaprášíme moukou a promícháme. Přidáme oloupaná rajčata a trochu vody a vývar. Přivedeme k varu, přidáme na kostky nakrájené maso, hrášek, na kostičky nakrájenou mrkev, natě, sůl a pepř a vaříme asi 2 hodiny. Podáváme s horkými toasty.

GULÁŠOVÁ POLÉVKA

Tuk rozehřejeme, osmahneme na něm dozlatova nakrájenou cibuli, zaprášíme paprikou a přidáme 2 lžíce vody. Přidáme na malé kostky nakrájené maso, osmahneme, zaprášíme moukou, přilijeme víno, přidáme protlak, sůl, pepř, kmín, majoránku, zalijeme 1 l vody a přikryté vaříme do měkka. Mezitím oloupeme a nakrájíme na kostičky brambory, brambory uvaříme v osolené vodě do poloměkka a spolu s paprikou nakrájenou na proužky přidáme 15 minut před dohotovením do polévky.

HUSTÁ KUŘECÍ POLÉVKA (CHOWDER)

Slaninu nakrájíme na kostičky a opečeme. Přidáme cibuli a osmahneme, až je slanina křupavá. Přilijeme vývar, přivedeme k varu, přidáme zeleninu a vaříme, až je měkká. Přidáme mléko, kuřecí maso, kukuřici, sůl a pepř. Povaříme ještě několik minut. Podáváme ozdobenou petrželkou a paprikou.

KRÉMOVÁ RYBÍ POLÉVKA

V půl litru rybího vývaru zvolna vaříme rybí maso. Pak maso vyjmeme, vývar dáme do hrnce, přidáme zbylý vývar umíchaný se škrobem, máslo, sůl, pepř a strouhanou citrónovou kůru. Přivedeme k varu a za míchání chvíli povaříme. Přidáme mléko, smetanu a na kousky rozebrané rybí maso. Prohřejeme bez vaření. Ozdobíme petrželkou nebo koprem, případně hráškem a mletou paprikou.

HRÁŠKOVÁ POLÉVKA S BRAMBORY

Brambory a cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky. Zeleninu nakolik minut podusíme na horkém margarinu nebo másle, nesmí však zhnědnout. Přidáme vývar, přivedeme k varu, povaříme asi 15 minut.Vložíme hrášek, bylinky a koření. Zvolna vaříme asi 30 minut. Vyjmeme svazek bylinek, polévku rozmixujeme nebo prolisujeme. Prohřejeme, přidáme smetanu.

BORŠČ

Tuk rozehřejeme, dáme na něj jemně nasekanou petrželku a usekanou nebo nastrouhanou červenou řepu. Podusíme na másle 5 minut. Nesmí však zhnědnout. Zalijeme vývarem a okořeníme. Hrnec přikryjeme poklicí a polévku vaříme zvolna 45 minut.
Podáváme s kysanou smetanou nebo jogurtem a sypeme petrželkou nebo pažitkou. Můžeme podávat také vychlazenou.

MINESTRONE

Cibuli oloupeme a nakrájíme na kostičky. Česnek nakrájíme na tenké plátky. Při smažení nesmí zhnědnout. Přidáme na kostičky nakrájenou slaninu, vývar, fazolky, na tenké plátky nakrájená oloupaná rajčata. Osolíme a opepříme. Přikryté poklicí chvíli povaříme. Přidáme makarony a jemně nakrouhané zelí. Vaříme dalších 15 – 20 minut. Ke konci přidáme víno a dochutíme. Sypeme sekanou petrželkou a podáváme se strouhaným sýrem.

JARNÍ POLÉVKA

Bujón přivedeme k varu. Vložíme zeleninu a rýži a přivedeme rychle k varu.  Pak teplotu snížíme a zvolna vaříme 20 minut. Z klobás vymačkáme náplň, utvoříme z knedlíčky, vložíme do polévky a necháme táhnout tak dlouho, až vyplavou.  Přidáme jemně sekanou řeřichu nebo petrželku.

CIBULOVÁ POLÉVKA

Oloupaní cibule a banány nakrájíme na plátky. Cibuli pak necháme na tuku zesklovatět. Přilijeme drůbeží bujón a přivedeme k varu. Vložíme plátky banány a prohřejeme. Ochutíme solí, pepřem a vínem. Smetanu ušleháme s kari kořením. Polévku rozdělíme do polévkových šálků a navrch dáme část ušlehané smetany.

FRANCOUZSKÁ CIBULOVÁ POLÉVKA

Cibuli oloupeme a nakrájíme na velmi tenké kroužky. Cibuli pak rozebereme na jednotlivé kroužky. Několik jich ponecháme na ozdobu. Česnek oloupeme utřeme. Cibuli a česnek lehce osmahneme na másle nebo oleji, až jsou do zlatova zbarvené. Zalijeme vývarem a ochutíme. Přikryté povaříme 20 minut.
Polévku nalijeme do ohnivzdorných šálků, obložíme chlebem, posypeme sýrem, ozdobíme kroužky cibule a dáme pod gril.

CRÉME CHAMBERTIN

Cibuli a brambor nakrájíme na kostičky, osmahneme chvíli na horkém másle, ale nenecháme zhnědnout. Přilijeme vývar a 30 minut zvolna vaříme. Nekořením příliš ostře. Polévku rozmixujeme nebo prolisujeme. Vmícháme mléko rozkvedlané s moukou. vaříme, až polévka zhoustne. Vmícháme strouhanou mrkev, bylinky a polovinu kysané smetany. Necháme ještě 10 minut táhnout. Již nevaříme. Přidáme zbytek smetany.

STUDENÁ PÓRKOVÁ POLÉVKA (VICHY)

Brambory oloupeme, pórek očistíme a vše nakrájíme na kostky. Vaříme 35 minut v drůbežím vývaru. Ke konci varu přidáme na plátky nakrájené žampióny. Vše rozmixujeme nebo prolisujeme dáme vychladnout. Rozšleháme se smetanou a dobře ochutíme.
Navrch ozdobíme trochou smetany a posypeme petrželkou. Polévka má být krémovitá.

KOPŘIVOVÁ POLÉVKA

Máslo rozehřejeme. Lehce osmahneme cibuli, zaprášíme moukou a osmahneme do světle žluta. Zalijeme vývarem a za míchání přivedeme k varu. Přidáme usekané lístky kopřivy a muškát. Povaříme 5 minut. Nakonec vmícháme smetanu.

RAJČATOVÁ POLÉVKA

Cibuli jemně usekáme a necháme na horkém margarinu zesklovatět. Zaprášíme moukou, osmahneme, přidáme protlak, doplníme vývarem za stálého míchání přivedeme k varu. Přidáme hrášek a zvolna vaříme 5 minut. Ochutíme solí a cukrem. Naplníme do šálků, posypeme sekanou pažitkou a navrch každé porce dáme 1 lžíci šlehačky.

Duryňská květáková polévka

Květák omyjeme, očistíme a rozebereme, spolu s mrkví a celerem vaříme ve vývaru. Cibuli oloupeme, jemně nakrájíme a osmahneme v horkém margarinu. Z mletého masa, žloutku, strouhanky, soli a pepře připravíme jako třešeň velké klopsy. Mouku osmahneme a vše přidáme do polévky a krátce povaříme. Přidáme worcesterskou omáčku a sekanou petrželku.

Žampiónová polévka

Očištěné, omyté žampióny drobně pokrájíme, pokapeme citrónovou šťávou a 10 minut podusíme  na másle (dle chuti můžeme dusit společně s nastrouhanou cibulí). Zaprášíme moukou, lehce osmahneme a zalijeme vývarem., dobře provaříme a sejmeme s ohně. Přidáme smetanu a zjemníme sekanými vařenými vejci  a přidáme bohatě sekané petrželky. Dochutíme pepřem a worcesterskou omáčkou. Podáváme s toasty.

Klasická vepřová pečeně

Na pečeni nařízneme křížem do čtverečků kůži. Pečeni potřeme olejem, posypeme solí, pepřem a rozmarýnem a vetřeme.  Do pekáče přidáme bujón, bobkový list a nakrájenou zeleninu. Vložíme do trouby předehřáté na 250°C. Po 15 minutách snížíme teplotu na 200°C, a po hodině na 180°C. Maso zakryjeme alobalem. Pečeme celkem asi 2 hodiny. Nakonec omáčku  zahustíme škrobem rozmíchaným ve víně.

VEPŘOVÁ PEČENĚ S MERUŇKOVOU NÁDIVKOU

Promícháme strouhanku, máslo, meruňky, rozinky, mandle, sůl, pepř, petrželku a trochu šťávy. Naplníme tím pečeni. Tukovou vrstvu potřeme olejem a pečeni vložíme na pekáči do trouby předehřáté na 220°C tukovou stranou nahoru. Po 30 minutách snížíme teplotu na 200°C. Celkem pečeme asi 2 hodiny.
Příloha: opékané brambory.

BYLINKOVÁ VEPŘOVÁ PEČENĚ

Roládu rozložíme, po obou stranách osolíme a opepříme. Cibuli jemně usekáme, česnek prolisujeme a obojí necháme na 1 lžíci horkého oleje zesklovatět. Petrželku a pažitku usekáme.  Vždy vrchovatou lžíci z nich přidáme k osmahnuté cibuli, žloutek, strouhance a okořeníme solí a pepřem. Tuto směs naneseme na roládu. Oloupaný salám nakrájíme na podélné plátky a ty položíme na náplň. Roládu zavineme a pevně převážeme nití.
Vložíme do pekáče, dáme do trouby předehřáté na 225°C a po čtvrthodině teplotu snížíme na 200°C. Pečeme za přelévání vývarem, vínem a zbytkem oleje asi 1 1/2 hodiny. Pak vypneme trouby, pootevřeme dvířka a necháme ještě asi 10 minut dojít. Omáčku slijeme do kastrolku, zbavíme tuku a svaříme asi na třetinu. Přidáme pak sekané bylinky, usekaný vaječný bílek , střik citrónové šťávy, sůl, pepř a smetanu. Prohřejem, ale již nevaříme. Omáčku podáváme zvlášť.

FALEŠNÝ DIVOČÁK

Na marinádu:

Maso naložíme na 4 dny do marinády. . Necháme jej pak okapat, osušíme. na horkém tuku opečeme po všech stranách. Přelijeme marinádou a dusíme v troubě pod pokličkou asi 2 hodiny. Švestky povaříme ve víně. Z jablek připravíme neslazený protlak. Pečeni nakrájíme na plátky, ozdobíme švestkami a jablečným pyré. Vypečenou šťávu promícháme s nálevem ze švestek.

PLNĚNÝ VEPŘOVÝ BŮČEK

Na nádivku namočíme žemle do mléka. Vymačkáme je a promícháme s mletým masem. Játra a slaninu umeleme na masovém strojku. Spolu se sekanou cibulí vmícháme do mletého masa, okořeníme solí, pepřem, muškátem a majoránkou, dáme na chvíli do chladna. Do masa vykrojíme kapsu, vně i zevnitř osolíme, naplníme, zašijeme a potřeme hořčicí. Posypeme kmínem a vložíme na pekáči do předehřáté trouby kůží dolů a za občasného přelévání vlastní šťávou a vývarem  opečeme, až je kůže měkká - asi 45 minut. Pak pečeni obrátíme, kůže ostrým nožem nakrájíme křížem na čtverečky, osušíme a osolíme. Pečeme dalších 45 minut do křupava, již nepoléváme. Pečeni propíchneme několikrát vidličkou, necháme chvíli stát, krájíme na plátky a dáme na předehřátý podnos. Šťávu zbavíme tuku, přidáme trochu vývaru a másla a přecedíme. Podáváme zvlášť.

Vepřová panenka v listovém těstě

Filet  zbavíme blan a tuku, prošpikujeme slaninou, vetřeme do něj česnek a sůl. Na horkém tuku po všech stranách opečeme, dále pak pečeme v troubě při nižší teplotě asi 25 minut. Filet vyjmeme, potřeme hořčicí a necháme vychladnout. Na náplň orestujeme na másle drobně nakrájené žampióny a usekanou šunku. Okořeníme solí a pepřem a troškou česneku. Přidáme víno,protlak a promícháme. Náplň musí být dosti hustá.  Listové těsto rozválíme na tenký obdélník, aby se do něj dalo maso zavinout. Střed těsta potřeme  trochou náplně, vložíme prochladlý filet, potřeme zbytkem náplně. Těsto potřeme rozšlehaným žloutkem, těsto pečlivě přeložíme přes maso. Těsto potřeme i navrch žloutkem a můžeme ještě ozdobit vypíchanými tvary ze zbytku těsta. Zabalené těsto vložíme na plechu do trouby předehřáté na 200°C a pečeme asi 35 minut, ža je těsto zlatohnědé. Upravíme na nahřátý podnos a krájíme teprve na stole.

IRSKÝ HOT-POT

Bůček nakrájíme na porce. Cibule oloupeme a spolu s mrkví nakrájíme na plátky. Maso osolíme, opepříme a promícháme se šalvějí. Brambory oloupeme a nakrájíme na plátky. Do hrnce dáme třetinu brambor, výrazně ochutíme a vložíme na to polovinu cibule a mrkve. pak přijde polovina masa. Dále přijde další vrstva brambor. Každou vrstvu okořeníme. Nakonec přijde poslední zelenina a maso. Zalijeme vývarem. Maso má být přikryto. Poslední vrstvu naskládáme pěkně tak, aby se plátky překrývaly. Poklademe vločkami rostlinného vývaru.
Hrnec vložíme do trouby předehřáté na 160°C nezakrytý na 15 minut. Pak přikryjeme poklicí. Pečeme celkem asi 2 hodiny. Na posledních 20 minut opět poklici sejmeme., aby brambory zhnědly. Nesmíme dát zbytečně mnoho tekutiny.
Podáváme s červeným zelím a jablečným pyré nebo s červenou řepou.

VEPŘOVÉ PO SOMERSETSKU

Porce masa opečeme po obou stranách 5 – 8 minut do světle hněda. Vyjmeme, na zbylém tuku po mase necháme zesklovatět na kostičky nakrájenou cibuli. Nesmí zhnědnout. Přidáme jablečné víno, šalvěj, oloupaná usekaná jablka, sůl a pepř a promícháme. Tuto směs dáme do pekáčku, na to položíme kotlety. Tukový okraj, který by měl být nad tekutinou potřeme olejem. Nezakryté vložíme na střední drážku do předehřáté trouby a pečeme 3/4 hodiny při 180°C.

MILÁNSKÝ ŘÍZEK

Řízky naklepeme, okořeníme solí, pepřem a paprikou. Obalíme v mouce, rozkvedlaných vejcích a strouhance promíchané se sýrem. Na rozpáleném tuku smažíme po každé straně asi 3 - 4 minuty. Ozdobíme dílky citrónu.

BALKÁNSKÝ ŘÍZEK

Připravené řízky okořeníme solí a pepřem a opečeme na rozpáleném oleji. Dáme na teplo. Do pánve přidáme rostlinný tuk, přidáme kostičky slaniny a cibule, osmahneme, přidáme nakrájené žampióny a papriky a dusíme do měkka. Rajčatový protlak trochu zředíme vodou  a přidáme do pánve. Povaříme. Dochutíme paprikou a solí a upravíme s řízky.
 

VEPŘOVÉ MEDAILÓNKY

Panenskou zbavíme blan a tuku. Nakrájíme stejnoměrné 3 cm silné plátky. Rukou lehce naklepeme a formujeme do kulata. Okořeníme solí, pepřem, česnekem a rozmarýnem. Na horkém másle opečeme po bou stranách. Vypečenou šťávou rozvaříme na omáčku s trochou vývaru. Můžeme dochutit paprikou nebo rajčatovým protlakem.

VEPŘOVÉ KOTLETY

Kotlety na tukových okrajích nařízneme. okořeníme solí, pepřem, paprikou a rozmarýnem.
Papriky nakrájíme na proužky, rajčata oloupeme a rozčtvrtíme. banány nakrájíme na plátky.
Tuk rozehřejeme na dvou pánvích. Na jedné pánvi smažíme kotlety po obou stranách asi 10 minut. Na druhé pak přikryté podusíme asi 5 minut proužky paprik. Přidáme rajčata, banány, sůl, pepř, kari koření, bazalku. Krátce spolu podusíme.
Podáváme s rýží a zeleninovým salátem.

Vepřový kotlet Rembrandt

Kotlety opláchneme, osušíme. Vetřeme sůl a pepř. 40 g másla rozehřejeme na pánvi a kotlety po každé straně 3 minuty opečeme. Jablka oloupeme, nakrájíme na osminky a vykrojíme jádřince. Kotlety i s vypečenou šťávou dáme do ohnivzdorné formy. Obložíme řezy jablek. Posázíme vločkami másla. navrch položíme větvičku rozmarýnu. Formu přikryjeme a v předehřáté troubě na střední drážce pečeme při 200°C. Kotlety občas přelijeme vypečenou šťávou.
Příloha: polníček a bramborová kaše.

PLNĚNÝ VEPŘOVÝ ŘÍZEK

Do řízku vykrojíme hlubokou kapsu. Vytřeme ji česnekem. Řízky osolíme a opepříme. Jablka promícháme s rozinkami, solí a cukrem. Na tuku zpěníme cibuli. Přidáme k ní ovocnou směs se dvěma lžícemi horké vody. Naplníme tím řízky a spíchneme párátky. Řízky obalíme v mouce, vejci a strouhance. Zvolna smažíme.

VEPŘOVÝ GULÁŠ SUPRÉME

Cibuli oloupeme na nakrájíme. Maso nakrájíme na kostky, mrkev na plátky, drobně pokrájíme celer a papriku (tu předem zbavíme semen). Tuk rozehřejeme v hrnci a připravenou zeleninu na něm několik minut podusíme. Přidáme maso obalené v mouce s pepřem a solí. Zvolna dusíme. Postupně přilijeme mléko a mícháme, až se utvoří hladká omáčka. Přidáme bobkový list. Přikryjeme poklicí a zvolna dusíme asi 1 1/4 hod. Vyjmeme bobkový list a podáváme.

HRNEC S VEPŘOVÝM MASEM

Maso nakrájíme na malé kostičky. Cibuli a česnek usekáme a usmažíme na směsi rozehřátého oleje s máslem do zlatova. Přidáme maso a dobře osmahneme. Zeleninu a houby nakrájíme na tenké plátky. Nejdříve přidáme žampióny a pak mrkev s celerem. Zalijeme vývarem, osolíme a opepříme. Vaříme 15 minut. Nyní přidáme nakrájený pórek a vaříme dalších 15 minut. Ochutíme sójovou omáčkou.
Příloha: rýže.

Vídeňská tabulová špička

Maso vložíme spolu se zeleninou a kořením do vývaru a  velice zvolna vaříme 3 - 4 hodiny. V poslední hodině vložíme bouqet garni.
Maso nakrájíme a podáváme s restovanými brambory, jablečným pyré a smetanovým křenem (promícháme v poměru 1:1 čerstvě strouhaný křen s ušlehanou smetanou a několika kapkami citrónové šťávy.

BEEF STROGANOFF

Maso nakrájíme na plátky a pak na hranolky. Houby omyjeme,necháme řádně okapat a usekáme. 30 g másla rozehřejeme na pánvi, osmahneme na něm houby a okořeníme. Zbytek másle rozehřejeme na druhé pánvi, podusíme na něm cibuli, až je sklovitá. Přidáme maso a ze všech stran opečeme. Ochutíme muškátem, solí a pepřem a přidáme kysanou smetanu. Prohřejeme, přidáme houby a brandy.
Podáváme s rýží nebo těstovinami.

RAGÚ Z HOVĚZÍHO MASA SE SUŠENÝMI ŠVESTKAMI

Sušené švestky přelijeme ohřátým vývarem a necháme 12 hodin stát. maso nakrájíme na kostky, okořeníme solí a pepřem a obalíme v mouce. Několik minut opékáme na rozpáleném sádle. Přilijeme nálev ze švestek. Přivedeme k varu a necháme zhoustnout. Nyní přidáme rajčatový protlak, 6 usekaných švestek a bobkový list. Zakryjeme poklicí a dusíme 1 3/4 hodiny. Pak přidáme zbylé švestky a dusíme dalších 15 minut. Přidáme oloupaná rajčata a dusíme ještě 15 minut.

MAĎARSKÁ HOVĚZÍ PEČENĚ

Do masa vetřeme sůl a pepř. Slaninu nakrájíme na nudličky a osmahneme na tuku. Přidáme maso a 10 - 15 minut kolem dokola smažíme. Zeleninu očistíme, nakrájíme na nudličky nebo plátky. Přidáme k masu, vše  v přikrytém pekáči pečeme v troubě při nižší teplotě. Dle potřeby podlijeme vodou. Ke konci přidáme kapary a ještě chvíli podusíme. Smícháme sladkou a kysanou smetanu a opatrně je přidáme do šťávy, tak abychom moc zeleninu nerozmíchali. Ochutíme worcesterem, solí a špetkou cukru. Nakrájíme na plátky. Ozdobíme trocho zeleniny, zbytek podáváme zvlášť.
Příloha: těstoviny.

TELECÍ PO HOLANDSKU SE SMETANOVOU OMÁČKOU

Steaky lehce naklepeme. Osolíme, opepříme a ochutíme citrónovou kůrou. Rozehřejeme na pánvi máslo s olejem a steaky po obou stranách opečeme. Vložíme je do ohnivzdorné formy, na každý steak položíme plátek slaniny a plátek sýra a vložíme na 15 minut do trouby předehřáté na 180°C. Do pánve po smažení dáme smetanu a ostatní přísady, promícháme, prohřejeme a při podání přelijeme přes maso. Ozdobíme citrónem a petrželkou.

HOLŠTÝNSKÝ ŘÍZEK

Připravené steaky okořeníme solí a pepřem a obalíme v mouce. Na tuku opečeme po obou stranách. Řízky dáme na předehřátý podnos. V tuku po smažení připravíme 4 sázená vejce, která položíme na řízky. Ozdobíme sardelkami a kapary.

JEHNĚČÍ KÝTA V ROZMARÝNOVÉ KRUSTĚ

Na přílohu:

Den předem kýtu zbavíme blan a až na tenký zbytek také tukové vrstvy. Maso dobře osušíme. Česnek dobře utřeme se lžičkou soli. Promícháme s hrubě mletým černým pepřem a 2 lžícemi hořčice. Touto pastou potřeme stejnoměrně kýtu a pak kolem dokola posypeme jehlicemi rozmarýnu. Zabalíme do fólie a necháme přes noc proležet v chladničce.
Cibuli, karotku, pórek a celer omyjeme, očistíme a nakrájíme na 1/2 cm široké proužky. V pekáči rozehřejeme olej, zeleninu na něm orestujeme. Kýtu vyjmeme z fólie a vložíme na tento základ. Pekáč dáme do trouby předehřáté na 200°C. Přilijeme polovinu vína a maso pečeme 30 minut. Pak opatrně obrátíme, tak aby neopadal rozmarýn. Přilijeme zbytek vína a pečeme dalších 30 - 40 minut. Po upečení troubu vypneme. Kýtu přendáme na podnos a ten vložíme znovu na 15 minut do ještě teplé trouby. Mezitím rozvaříme vypečenou šťávu s 1/2 l vody, prolisujeme sítem a odstraníme tuk. Přidáme smetanový zákys a dochutíme. Omáčku dáme do nahřátého omáčníku.
Na přílohu namočíme přes noc bílé fazole. Vodu slijeme a fazole dáme vařit s vývarem. Přivedeme k varu, zbavíme pěny a zvolna vaříme do měkka. Teprve pak ochutíme solí a pepřem. přidáme rajčatový protlak a posypeme sekanou petrželkou.,

JEHNĚČÍ KEBAB

Maso nakrájíme na kostky velké asi 3 x 3 cm. Cibuli a česnek ustrouháme. Umícháme s citrónovou šťávou, 2 lžícemi oleje, kayenským pepřem a přidáme 1/2 lžičky cukru. S touto marinádou promícháme kostky masa. Necháme několik hodin, nejlépe však přes noc, přikryté uležet.

Kostky masa vyjmeme z marinády a osušíme na kuchyňském papíru. Na pícháme je na 4 jehly, osolíme a potřeme olejem. Vložíme pod předehřátý gril a za častého otáčení grilujeme asi 10 minut.

Bretaňský hrnec

Maso nakrájíme na kostky a opečeme na tuku. Přidáme koření, zalijeme vývarem, vaříme. Zvlášť uvaříme den předem  namočené fazole. Maso vyjmeme, dáme na teplo. Do masové šťávy přidáme fazole, protlak, sůl, červené víno a chvíli povaříme. Maso podáváme obložené fazolemi.

FRIKADELY S ANANASEM

Cibuli a česnek oloupeme, jemně nasekáme a osmahneme na tuku. Cibuli pak přidáme k mletému masu, spolu s vejcem a kořením a tvarujeme 8 frikadel, které grilujeme nebo smažíme. Mezi dvě vždy vložíme při podání plátek ananasu a navrch položíme plátek rajčete. Obložíme grilovanými nebo opékanými rajčaty.

KNEDLÍČKY Z MLETÉHO MASA S KARI OMÁČKOU

Na pečení a omáčku:

Na obložení:

Maso umeleme na masovém strojku, cibule jemně usekáme nebo nastrouháme. Máslo rozpustíme v hrnci, podusíme na něm cibuli. Přidáme nejdříve zázvor a kari a pak i mleté maso. Dobře promícháme. Vmícháme strouhanku, žloutky a nakonec smetanu. Postavíme na 30 minut do chladna, aby hmota ztuhla. Tvoříme z ní pak knedlíčky velikosti vlašského ořechu. na pánvi rozpálíme tuk a knedlíčky osmažíme. Knedlíčky dáme na podnos. Do pánve přidáme mouku, osmahneme, přidáme kari, rozředíme vývarem a povaříme, až omáčka zhoustne. Vmícháme smetanu nebo mléko a koření. Knedlíčky vložíme do omáčky a ještě asi 10 minut povaříme. Knedlíčky s omáčkou upravíme na předehřátou mísu a ozdobíme paprikou, rajčaty a rýží.

ZÁZVOROVÉ KNEDLÍČKY NA PÓRKOVÉ RÝŽI

Prohněteme maso, zázvor, sůl, pepř a bílky. Tvoříme malé knedlíčky, které smažíme kolem dokola na horkém oleji. Připravené pórky nakrájíme na kroužky a podusíme ve vývaru. Vmícháme rýži a prohřejeme. Pikantně ochutíme solí, pepřem a kari. Knedlíčky podáváme na rýži.

Sekaná pečeně s banány

Mleté maso propracujeme s namočenou a vymačkanou žemlí, vejcem, kořením a petrželkou. Maso stlačíme, položíme na ně 2 oloupané banány a vytvarujeme pečeni. Formu vyložíme plátky slaniny, vložíme pečeni a v předehřáté troubě pečeme při 240°C asi 40 minut. Z tuku, mouky a vývaru připravíme světlou omáčku. Výrazně ochutíme kari kořením. Banán, jablko a pomeranč oloupeme., nakrájíme na kousky a v omáčce prohřejeme. Podáváme k sekané pečeni.

PŘEVRÁCENÝ MASOVÝ KOLÁČ (PÁJ)

Na těsto:

Na tuku lehce osmahneme drobně nakrájenou cibuli, přidáme pokrájené žampióny a oloupaná, nakrájená rajčata. Společně podusíme. Přilijeme vývar nebo vodu, přivedeme k varu a přidáme mleté maso. Rozmícháme, dobře okořeníme a nepřikryté za míchání povaříme ještě asi 15 minut. Mezitím z uvedených přísad uhněteme těsto, které rozválíme na kulatý plát o průměru asi 24 cm. Těsto dáme do otevírací dortové formy nebo ohnivzdorné nákypové formy, přikryjeme těstem. V troubě předehřáté na 200°C pečeme asi 50 minut. Vyklopíme pak na nahřátý podnos a obložíme smetanovou mrkví. Podáváme s brambory po lyonsku.
Příprava mrkve: mrkev uvaříme rozmačkáme a umícháme se lžící másla, 1 – 2 lžícemi smetany, trochou muškátového oříšku, solí a pepřem. Posypeme sekanou petrželkou.

ŠUNKOVÝ KOLÁČ S HOUBAMI

Na těsto:

Na náplň:

Z přísad na těsto uhněteme hladké těsto, které vyválíme a vyložím jím dortovou či koláčovou formu. Vyplníme suchými luštěninami a upečeme do zlatova. Luštěniny odstraníme.
Mezitím rozpustíme máslo, přidáme mouku, krátce osmahneme. Rozředíme mlékem a vaříme dále, až omáčka zhoustne. Přidáme na kostičky nakrájenou šunku, strouhaný sýr a předem na másle podušené žampióny. Touto směsí naplníme horký koláč. Ozdobíme žampióny a podáváme.
Příloha: salát z čerstvé zeleniny.

SKOTSKÁ VEJCE SE SÝREM

Vejce uvaříme natvrdo a oloupeme. Vyjmeme žloutky, rozmačkáme a utřeme se sýrem, máslem ,solí a pepřem. Znovu naplníme do bílků, stiskneme dohromady do původního tvaru a každé vejce obalíme 100 g náplně do klobás. Obalíme v mouce, vejci a strouhance a smažíme po obou stranách. Necháme okapat na ubrousku.

JÁTRA PO ITALSKU

Na rozehřátém tuku opečeme játra. Po obou stranách je okořeníme solí, pepřem a tymiánem. Spařená rajčata oloupeme, nakrájíme na plátky. Rozdělíme na plátky jater, okořeníme solí a pepřem. V zakryté pánvi nebo pod grilem necháme sýr roztavit.

Telecí játra po berlínsku

Játra zbavíme blan a nakrájíme na nepříliš silné plátky. Okořeníme solí a pepřem, po obou stranách obalíme v mouce a smažíme na sádle. během smažení přidáme lžíci rostlinného tuku.  Usmažíme do křupava, ale uvnitř musí být játra ještě růžová - ne však krvavá.
Omytá jablka zbavíme jádřinců a nakrájíme je na silnější plátky a opékáme na tuku po játrech. Cibuli nakrájíme na plátky a necháme lehce zhnědnout.
Na talíř upravíme játra, smaženou cibuli a na porci 2 plátky jablek.
Příloha: brambory a hlávkový salát nebo červené zelí.

SICILSKÉ JÁTROVÉ RAGÚ

Játra nakrájíme na nudličky, obalíme v mouce se solí a pepřem. Oloupanou cibuli nakrájíme na kroužky, česnek rozdrtíme. Ohřejeme tuk, osmahneme na něm játra, vyjmeme je, na zbylém tuku pak osmahneme cibuli s česnekem. Postupně vmícháme vývar a červené víno, přivedeme k varu a mícháme, až omáčka zhoustne. Přidáme rybízový rosol a citrónovou kůru. Přidáme opečená játra, necháme jednou přejít varem a přidáme olivy.
Příloha: smetanové brambory, rýže nebo těstoviny.

JÁTROVÝ KEBAB S POMERANČOVOU OMÁČKOU

Na omáčku:

Na kebab:

Příloha:

Pomeranče velice tence oloupeme a kůru povaříme 5 minut v polovině vývaru. Přecedíme. Přidáme škrob rozmíchaný v druhé polovině vývaru, pomerančovou šťávu, máslo, sůl, pepř a cukr. Pozvolna za míchání přivedeme k varu, až omáčka zhoustne.
Mezitím nakrájíme játra na kostky, osolíme, opepříme a okořeníme sušenými bylinkami. Napichujeme na jehly spolu s žampióny, cibulkami, a svinutými proužky slaniny. Potřeme rozpuštěným máslem, vložíme pod gril a grilujeme 8 minut. Několikrát otočíme. Položíme na rýži a omáčku podáváme zvlášť.

SMAŽENÉ KUŘE S POMERANČOVOU SMETANOU

Řízky z kuřecích prsou obalíme v mouce promíchané se solí, pepřem a strouhanou pomerančovou kůrou. Usmažíme na rozehřátém másle a pak dáme na teplo. Do pánve na šťávu nalijeme smetanu a dobře promícháme. Přidáme pak brandy. Omáčku přelijeme přes kuřecí řízky a ozdobíme proužky papriky.

KUŘE S BANÁNY

Kuře rozdělíme na 6 dílů, omyjeme, osušíme, okořeníme solí a pepřem. Pečeme na oleji s tukem, zpočátku přikryté. Banány oloupeme, poprášíme kari kořením a přidáme na posledních pět minut ke kuřeti.
Podáváme s rýží a zeleninovým salátem.

Kuře na portském

Kuře rozdělíme na porce, osolíme a opepříme. Šalotky oloupeme.
Dílu kuřete opečeme na oleji s máslem do hněda a vyjmeme. Do tuku po pečení přidáme cukr, necháme rozpustit a pak v něm několik minut prohřejeme cibulky.  Přidáme díly kuřete, vývar a víno. Dusíme přikryté při mírnější teplotě asi 35 minut. Omáčku zbavíme pomocí kuch. papíru tuku, výrazně ochutíme a přidáme smetanu. Pokrm posypeme orestovanými lupínky mandlí.

COQ AU VIN 1

Kuře nakrájíme na díly a v kastrole opečeme lehce na oleji s cibulí. Okořeníme solí a pepřem, zalijeme vínem. a bujónem. V mulovém sáčku přidáme koření. Dusíme asi 3/4 hodiny. Omáčku zahustíme škrobem rozmíchaným ve smetaně.
Podáváme s rýží.

COQ AU VIN 2

Kuře rozkrájíme na čtvrtky a vetřeme do něj sůl a pepř. Slaninu nakrájenou na plátky nechám zesklovatět, vyjmeme a na tuku opečeme porce kuřete po obou stranách. Zalijeme brandy, zapálíme a necháme alkohol dohořet. Pak přidáme červené víno, bobkový list, tymián, trochu vody nebo vývaru ze žampiónů a na kostičky nakrájenou cibuli. Zakryté při nižší teplotě dusíme 35 minut. Kuře vyjmeme, do omáčky přidáme slaninu. Omáčku zahustíme máslem utřeným s moukou. Necháme přejít varem. Kuře vložíme zpět. Na tuku osmažíme krajíčky toastového chleba a tím kuře obložíme.

KUŘE SE SLADKOKYSELOU NÁDIVKOU

Nádivka:

Promícháme všechny přísady na nádivku. Je-li příliš tuhá, přidáme trochu vývar. Kuře naplníme a svážeme. Podlijeme trochou vývaru a pečeme v troubě při 200°C za stálého přelévání šťávou.
Příloha: opékané brambory a kukuřice.

Kachna pečená s jablky a brambory

Připravenou kachnu vně i uvnitř osolíme, opepříme a vložíme stonek pelyňku. Do pekáče nalijeme trošku vody, vložíme kachnu a do dobře vyhřáté trouby a pečeme 50 - 60 minut za častého přelévání vypečenou šťávou. kachnu vyjmeme a rozdělíme na porce. Do šťávy přidáme na tenké plátky nakrájenou cibuli a na silné plátky nakrájená jablka a brambory. Okořeníme solí, pepřem a tymiánem. Vložíme porce kachny a vše pečeme ještě při střední teplotě asi 35 minut.

KACHNA NA POMERANČÍCH

Připravenou kachnu vně i uvnitř osolíme a opepříme a pokapeme šťávou z 1/2 pomeranče.Namočenou a vymačkanou žemli smícháme s vejcem, usekanými játry, rozinkami, kostičkami jablek a šťávou z 1/2 pomeranče, okořeníme solí a pepřem a naplníme tím kachnu.  Do pekáče nalijeme 1/4 l vody, přidáme očištěnou kořenovou zeleninu a vložíme kachnu. Pečeme při střední teplotě asi 2 hodiny. Mezitím přeléváme vypečeno šťávou a podléváme dle potřeby trochou vařící vodou. Šťávu procedíme, okořeníme, zahustíme škrobem a podáváme zvlášť. Kachnu ozdobíme plátky pomeranče a na každý plátek dáme trochu rybízového rosolu.

SRNČÍ HŘBET S HRUŠKAMI

Srnčí hřbet zbavíme kůže i blan, vetřeme sůl, pepř a worcester. Potřeme 2 lžíce mi rozpuštěného másla, vložíme do silně předehřáté trouby a pečeme 45 - 50 minut. Mezitím potíráme zbylým máslem.  Pak dáme hřbet na teplo. Vypečenou šťávu povaříme s trochou vody, rozdrcenými jalovčinkami a tymiánem. Protřeme sítem, přivedeme k varu, přidáme červené víno, rajčatový protlak a dochutíme rybízovým rosolem. Upravený hřbet ozdobíme polovinami hrušek a brusinkovým kompotem.

SRNČÍ JÁTRA

Máslo rozpustíme a jemně nakrájenou cibuli na něm osmahneme do žluta. Přidáme na plátky nakrájená játra, osmahneme po obou stranách, přikryjeme a trochu podusíme.Dáme na teplo. Ve vypečené šťávě osmahneme mouku, rozvaříme vínem a přidáme nakrájené houby. Podusíme dobře, okořeníme a dochutíme citrónovou šťávou. Přidáme játra a prohřejeme.

PSTRUZI PO FRANCOUZSKU

Vykuchané pstruhy dobře omyjeme, pokapeme šťávou ze 2 citrónů, osolíme a opepříme a dovnitř dáme sekanou petrželku. Pstruhy obalíme v mouce, rozšlehaném vejci a strouhance promíchané s mandlemi. Panádu dobře přitiskneme. Na pánvi rozehřejeme máslo a pstruhy opékáme asi 8 až 10 minut. Pak ozdobíme citrónem a petrželkou.

PIKANTNÍ RYBÍ HRNEC S PAPRIKOVÝMI BRAMBORY

Na přílohu:

Žampióny nakrájíme na plátky a podusíme na tuku, přidáme pažitku, petrželku, smetanu a angosturu. Filety vložíme do máslem vymazaného kastrolu, osolíme,opepříme a doplníme žampiónovou směsí. Přikryté dáme do trouby na spodní drážku a pečeme při 180°C asi 30 minut.
Mléko prohřejeme s máslem nebo tukem, solí, pepřem a paprikou. Do zapékací misky dáme na plátky nakrájené oloupané brambory, přelijeme připraveným mlékem a dáme do trouby na horní drážku. Pečeme 1 1/4 hod.
Brokolici připravíme na plotýnce.

GRILOVANÁ RYBA SE SMETANOU

Na zdobení:

Gril předehřejeme. Rybí filety vložíme na máslem vymazanou grilovací pánev, okořeníme, pokapeme citrónovou šťávou a máslem. Grilujeme. Mezitím našleháme smetanu, ochutíme a přidáme do ní několik kapek citrónové šťávy. Grilovací pánev vyjmeme, teplotu snížíme. Smetanou potřeme filety a znovu dáme pod gril. Zapékáme několik minut, až začne smetana hnědnout. Ozdobíme plátky citrónu, sekanou petrželkou a mletou červenou paprikou.

RYBA PO ČÍNSKU

Filety pokapeme 2 lžícemi octa, osolíme. Necháme 10 minut stát. Osušené nakrájíme na proužky. V míse promícháme bílek, sherry, 2 lžíce sójové omáčky a 2 lžíce škrobu. Vložíme rybu a necháme 30 minut proležet.
Uvaříme hrášek. Cibuli oloupeme, nakrájíme na kostičky. Osmahneme ji na 3 lžících oleje do světle žluta. Vmícháme kečup, 2 lžíce octa a 1 lžičku škrobu. Vložíme hrášek a okapané mandarinky a prohřejeme. Dochutíme sójovou omáčkou, cukrem a solí.
Rybu osmažíme na 6 lžících rozehřátého oleje do křupava.  Podáváme s omáčkou a rýží.

KVĚTÁK SMAŽENÝ V TĚSTÍČKU

Na těstíčko:

Na smažení:

Květák rozebraný na růžičky uvaříme v osolené vodě. Mouku prosijeme, osolíme, přidáme žloutky, vodu a mléko a nakonec tuhý sníh z bílků. Řádně okapané růžičky květáku namáčí v těstíčku a smažíme na pánvi nebo lépe fritujeme. Necháme okapat a můžeme ještě obalit ve strouhaném sýru.

PÓREK SE SÝROVOU OMÁČKOU

Pórek očistíme, omyjeme a v osolené vodě 10 minut povaříme. Necháme dobře okapat. Plátky šunky potřeme hořčicí. Pórky zabalíme do plátků šunky. Rolky vložíme do tukem vymazané formy. Z rostlinného tuku a mouky připravíme světlou jíšku, rozředíme ji vývarem ze pórku, povaříme a vmícháme sýr. Omáčku přelijeme pórky, posypeme strouhankou a při střední teplotě 20 minut zapékáme.

PLNĚNÉ ZELÍ VE SMETANOVÉ OMÁČCE

Ze zelí vyřízneme košťál. Zelí opláchneme a vaříme v osolené vodě. Listy rozebereme jakmile jsou měkké. Silná žebra naplocho seřízneme.
Cibuli nakrájíme na kostičky a spolu s nakrájenou pažitkou vmícháme do  do mletého masa. Okořeníme solí, pepřem a muškátem. Dál vmícháme vejce, namočené a vymačkané žemle, oloupaná a bez měkkého vnitřku nakrájená rajčata a 250 g sekaného zelí. Dochutíme. Utěrku vložíme mísy navrstvíme velké listy, naplníme masitou směsí a zakryjeme dvěma zelnými listy. Pak utěrku zavážeme křížem, pod uzlem prostrčíme měchačku a zelí zavěsíme do vařící osolené vody a zvolna vaříme 2 hodiny. Vyjmeme. Vyklopíme na podnos nebo větgší talíř.  a nakrájíme na plátky.
Na omáčku necháme na tuku zesklovatět jednu drobně nakrájenou cibuli, zaprášíme moukou a osmahneme. Přidáme paprikový protlak, rozvaříme s vodou, osolíme. Vmícháme lehce našlehanou smetanu a ihned podáváme.

Zelný nákyp se žampiónovou omáčkou

Zelí hrubě pokrájíme a vaříme v osolené vodě. Slaninu nakrájíme na kostičky a rozpustíme na tuku, přidáme na kostičky nakrájenou cibuli, kterou necháme zesklovatět. Zelí jemně usekáme, promícháme s cibulí a slaninou, okořeníme solí, pepřem a česnekovou solí (utřeným česnekem). Vmícháme namočené a vymačkané žemle, vše necháme vychladnout a vmícháme žloutky. Nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků. Hmotu naplníme do vymaštěné formy a pečeme asi 1 hodinu v troubě při 200°C.
Na omáčku podusíme na tuku na plátky nakrájené žampióny , zaprášíme moukou, rozvaříme s vodou, zjemníme smetanou a ochutíme solí. Můžeme zjemnit 1 žloutkem.

HOLANDSKÝ ZELENINOVÝ NÁKYP

Na těsto:

Na náplň:

Z uvedených přísad uhněteme pevné pružné těsto. Těsto vyválíme a vyložíme jím kruhovou dortovou formu no průměru 24 cm nebo jinou ohnivzdornou formu. Cibuli a mrkev očistíme a pokrájíme. Houby omyjeme a nakrájíme na plátky. Máslo rozehřejeme a zeleninu na něm několik minut podusíme. Zeleninu necháme vychladnout a pak ji naplníme do formy na těsto. Mléko rozkvedláme s vejci, přidáme strouhaný sýr a koření a směs přelijeme přes zeleninu. Vložíme do trouby předehřáté na 200°C a pečeme 25-30 minut. Teplotu pak zmírníme a pečeme ještě 15 minut, až sýr zpevní. Pokud použijeme rozebírací kruhovou formu, okraj na těchto 15 minut sejmeme, aby se těsto pěkně propeklo. Podáváme teplý, ale i studený se zeleninovým salátem.

PÁNEV S JABLEČNÝM VÍNEM

Cibuli oloupeme, nakrájíme na plátky a rozebereme na kroužky. Pokud použijeme pórek, dobře jej omyjeme a nakrájíme na 1 cm široké kroužky. Cibuli nebo pórek osmahneme na ve velkém hrnci na rozpuštěném tuku lehce do zlatohněda. Dáme spolu s vínem, pepřem, solí a bylinkami do pekáčku. Přikryjeme a vložíme do trouby předehřáté na 180°C. Jablka neloupeme, odstraníme jádřince a nakrájíme na plátky. Podusíme je na zbytku tuku. Pekáček vyjmeme z trouby, jablka položíme na cibuli a navrch položíme plátky syrové slaniny nebo bůčku. Dáme znovu do trouby na 30 minut. Podáváme s opékanými brambory.

PÁNEV SE ZELÍM A RAJČATY

Cibuli nakrouháme a spolu s oloupanými nastrouhanými jablky a oloupanými rajčaty dusíme. Podlijeme vodou a přidáme koření. Uvaříme husté pyré. Přidáme vařené nakrouhané zelí. Prohřejeme jen několik minut. Vložíme do ohnivzdorné formy,posypeme sýrem a strouhankou a zapečeme pod grilem.

BOSTONSKÉ FAZOLE

Fazole namočíme přes noc. Pak je v téže vodě vaříme bez soli 10 – 15 minut. Fazole slijeme, ale více než ¼ l tekutiny zachytíme a svaříme v ní rajčata na řídkou omáčku. Prolisujeme, přidáme sirup, hořčici a bohatě pepře. Maso nakrájíme na kostky a cibuli na tenké plátky. Maso, cibuli a fazole dáme do hlubšího pekáčku. Přikryjeme a co nejlépe uzavřeme. Můžeme použít i fólii. Vložíme do troubě předhřáté na 1401C a necháme zde 5 hodin. Během pečení můžeme podlít trochou vařící vody, pokud jsou fazole suché. Musí být vlhké, ne tekuté. Ozdobíme petrželkou.

ZAPEČENÉ FAZOLE

Fazole přes noc namočíme. Vaříme je v osolené vodě a ke konci přidáme vuřty.  Tekutinu slijeme, vuřty nakrájíme na plátky. Formu vymažeme tukem a střídavě naplníme fazolemi a vuřty. Nakonec přijdou vuřty. Umícháme omáčku ze smetany, vajec, mouky, tymiánu, soli, pepře a jemně sekané petrželky.  Přelijeme přes fazole a posypeme strouhaným sýrem, posázíme vločkami másla a vložíme do předehřáté trouby asi na 15 minut.

HOUBOVÝ PAPRIKÁŠ

Houby očistíme a pokrájíme. Na horkém sádle necháme zesklovatět jemně sekanou cibuli. Přidáme houby, zaprášíme paprikou a přikryté dusíme při malém plameni do měkka. Dle chuti solíme a opepříme. Mouku rozšleháme v kysané smetaně a vmíchá e k houbám. Povaříme. Při podání dáme navrch trochu  sladké smetany.
Příloha: noky nebo rýže a zeleninový salát.

MILÁNSKÉ RIZOTO

V hrnci rozehřejeme olej, přidáme na kroužky nakrájenou cibuli a česnek, necháme zesklovatět. Několik kroužků cibule dáme stranou na ozdobu. Do hrnce přidáme mleté maso a mícháme, až se nedělají hrudky. Vmícháme rajčata i s nálevem, rajský protlak, , hrubě sekanou mrkev, bobkový list, sůl a pepř. Dusíme přikryté 45 minut. Rýži dáme do studené vody, do které jsme přidali 1 1/2 lžičky soli. Přivedeme k varu, řádně promícháme, teplotu snížíme a rýži necháme 15 minut táhnout. Ráži vyklopíme na předehřátou mísu, přitom ji promícháme a nakypříme vidličkou. Doprostřed dáme masovou směs a ozdobíme kroužky cibule a petrželkou.

PYTT I PANNA

Brambory, cibuli a maso nebo uzeninu nakrájíme na stejnoměrné kostky a každé zvlášť na pánvi osmahneme., Vše dáme do jedné vcelku pánve, opatrně promícháme a ochutíme solí a pepřem. Přidáme sekanou petrželku. Ke každé porci podáváme 1 žloutek v šálku, který si můžeme pak přidat na pokrm.
Příloha: červená řepa.

HOPPEL-POPPEL

Brambory nakrájíme na větší kostky na horkém sádle či oleji opečeme do zlatohněda se solí, pepřem a drceným kmínem.
Na druhé pánvi rozehřejeme tuk, vložíme na proužky nebo malé kostky nakrájené maso , které jsme okořenili solí, pepřem a kmínem a smažíme. K masu přidáme cibuli nakrájenou na plátky a smažíme dále.  Nyní přidáme maso k bramborám, promícháme a osmahneme. Vejce rozkvedláme, lehce osolíme, okořeníme muškátem a sekanou petrželkou, nalijeme na směs brambor s masem. Měchačkou lehce promícháme, až vejce ztuhnou. Příloha kysané okurky, rajčata, celerový nebo hlávkový salát.

Omeleta se slaninou

Mouku rozmícháme s pivem, prošleháme důkladně metlou, přidáme vejce, kypřící prášek, sůl a muškát. Na pánvi rozehřejeme 1 lžíci na kostičky nakrájené slaniny. Naběračkou přidáme odpovídající množství těsta ke křupavě opečené slanině.  Necháme na pánvi stejnoměrně rozběhnout a pak smažíme omeletu po obou stranách do zlatožluta.
Příloha: hlávkový salát.

LYONSKÉ BRAMBORY

Na rozpuštěném tuku osmahneme na tenké plátky nakrájenou cibuli, přidáme na silnější plátky nakrájené brambory a osmahneme do zlatožluta. Sypeme sekanou petrželkou.

JABLEČNÝ SALÁT S CIBULÍ

Jablka omyjeme, rozčtvrtíme a bez jádřinců nakrájíme na plátky. Oloupané cibule nakrájíme na kroužky. Z citrónové šťávy, oleje, pepře, soli a cukru umícháme marinádu, přelijeme přes jablka s cibulí. rychle promícháme, aby dužina jabek nezhnědla. Necháme krátce proležet.

Řecký zelný salát

Zelí očistíme, omyjeme, rozčtvrtíme a nakrájíme na jemné proužky: Přidáme na kostičky nakrájenou cibuli  a utřený česnek.  Olej rozkvedláme s octem a solí na přelijeme přes salát. Vmícháme usekanou petrželku. Omytá a na osminy nakrájenýá rajčata přidáme teprve krátce před podáním.

TVAROHOVÉ KNEDLÍKY

Rostlinný tuk utřeme do pěny. Vmícháme žloutky, tvaroh, špetku soli a krupici. Těsto necháme 30 minut odpočinout. Pak vmícháme do těsta tuhý sníh z bílků. Lžící namočenou ve vodě vykrajujeme knedlíčky, které vkládáme do vařící osolené vody a necháme je 10 - 15 minut táhnout. Knedlíky vyjmeme, necháme okapat a dáme na podnos. Máslo rozpustíme, necháme na něm osmahnout strouhanku a oříšky, rozdělíme na knedlíky. Syoeme cukrem se skořicí.

BEIGNETS AUX CERISES

Na omáčku:

Na odpalované těsto:

Na smažení:

Třešně, vodu a cukr dáme do hrnce a 5 minut mírně povaříme. Škrob rozmícháme v cherry brandy a přidáme ke třešním, a za míchání povaříme. Držíme na teple. V jiném hrnci přivedeme k varu vodu s máslem. Přidáme najednou mouku prosátou s cukrem. Mícháme na mírném ohni až se utvoří hrouda. Sejmeme s ohně a jedno vejce po druhém plus žloutek řádně vmícháme. Olej rozehřejeme na 180°C. Těsto vkládáme do oleje pomocí lžíce nebo pomocí sáčku s jednoduchou trubicí. Přičemž vždy jednou rukou stlačujeme sáček a druhou oddělujeme pomocí stěrky kousky o velikosti 2,5 až 4 cm. Smažíme do zlatohněda. Vyjmeme a necháme okapat. Pokládáme na předehřátý podnos a podáváme s omáčkou.

BEERGÖTZEN

Z mléka, vajec, soli, mouky a strouhaných brambor připravíme těsto a necháme jej 1 hodinu stát. Naběračkou dáme na pánev s tukem a smažíme. Hned po ztuhnutí spodní strany omelety obložíme borůvkami. Pomocí poklice obrátíme a pocukrujeme.

Mandlová omeleta

(1 porce)

Oddělíme žloutky od bílků a bílky ušleháme do tuha se solí. Žloutky ušleháme s cukrem.,moukou a rumem. přidáme sekané mandle a sníh z bílků. Usmažíme na másle. Můžeme plnit zavařeninou.

CITRÓNOVÝ-JABLEČNÝ PÁJ

Na těsto:

Na náplň:

Připravíme křehké těsto které rozválíme na kulatý plát a vložíme do formy. Na těsto s okrajem vložíme pomaštěný pergamenový papír nebo fólii, nasypeme suché luštěniny a přepečeme.
Papír a luštěny odstraníme a koláč naplníme náplní.
Jablka oloupeme, nakrájíme na plátky a spolu se šťávou a strouhanou kůrou z 1 citrónu a se 100 g cukru svaříme na hustý protlak. Ten ušleháme do hladka a smícháme se žloutky. Navrch dáme tuhý sníh z bílků ušlehaný se 120 g cukru. Pečeme dále ve středně vyhřáté troubě.
Podáváme teplý nebo studený.

PAVLOVA

Ze 4 bílků ušleháme tuhý sníh. Když je sníh dostatečně tuhý, zašleháme postupně cukr. 1 nebo 2 plechy potřeme zcela tence olejem, nebo je vyložíme alobalem či papírem na pečení. Sníh na ně natřeme nebo nastříkáme, utvoříme 3 – 4korpusy. Vložíme do trouby předehřáté na 110 – 120°C a sušíme asi 2 hodiny.
Ušleháme smetanu a připravíme ovoce. Na každý korpus naneseme šlehačku a obložíme ovocem. Korpusy sesadíme.
Na oslazení ovoce můžeme použít cukr nebo vanilkový cukr.

SACHRŮV DORT

Na náplň a zdobení:

Čokoládu rozpustíme na horké, ale ne vařící vodní lázni. Necháme lehce prochladnout. Máslo ušleháme s cukrem do pěny, vmícháme pak řádně čokoládu. Vešleháme postupně žloutky. Přidáme mouku prosátou s práškem a mleté mandle. Nakonec opatrně vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto naplníme do dortové formy kterou jsme vymastili a vysypali moukou. Pečeme na střední drážce v předehřáté troubě při 160-180°C celkem asi 1 hodinu. Necháme chvíli ve formě prochladnout, pak korpus vyjmeme. Zcela prochladlý rozkrojíme, naplníme marmeládou, přelijeme polevou. Podáváme se šlehačkou.

ZABAIONE

Umícháme dobře žloutky, cukr, pomerančovou kůru a víno. Na vodní lázni za stálého šlehání prohřejeme.  Nesmí se vařit. Před podáním ozdobíme jemně nakrájenou pomerančovou kůrou. Chutná horký i vychlazený.

MOUSE AU CHOCOLAT

Čokoládu rozlámeme na malé kousky a rozpustíme na vodní lázni s brandy a mlékem. Do ohorké čokolády vmícháme žloutky. Želatinu necháme nabobtnat v troše studené vody a rozpustíme v ještě teplém krému. Přidáme dřeň z vanilky a necháme prochladnout. Z bílků a cukru ušleháme tuhý sníh, šlehačku rovněž ušleháme a obojí vmícháme do krému. Naplníme do pohárů a dáme do chladna.

Krém Brasilia

Banány rozmačkáme nebo rozmixujeme. Želatinu dáme do troch y vody nabobtnat.
Banánový protlak promícháme s cukrem, kávou a citrónovou kůrou. Želatinu nahřejeme , rozpustíme a vmícháme do krému. Nakonec vmícháme do tuha ušlehanou smetanu. Rozdělíme do pohárů a necháme ztuhnout. Přelijeme vaječným likérem.

Jablečný nákyp

Jablka oloupeme, nakrájíme na plátky nebo řezy. Spolu s citrónovou šťávou, skořicí, 2 - 3 lžícemi vody a 2 lžícemi cukru krátce podusíme, ne příliš doměkka.
Ohnivzdornou misku silně vymastíme, vložíme jablka. Zbylý nálev svaříme na polovinu, vmícháme rybízový rosol a pak dáme na jablka. Z bílků a zbytku cukru ušleháme tuhý sníh který dáme navrch. V troubě předehřáté na nejvyšší teplotu nebo pod grilem několik minut zapečeme. Podáváme horké.

BURGUNDSKÁ BOWLE

Velice tence oloupeme kůru z pomerančů a citrónů. Nesmí obsahovat žádnou bílou část. 5 minut ji zvolna vaříme ve vodě s medem a cukrem. Scedíme do nádoby na bowli. Přidáme šťávu z pomerančů a citrónů, víno, brandy a led. Ozdobíme plátky ovoce.