Nudlové těsto I.

(italské)

Mouku prosejeme na desku a uprostřed vytlačíme důlek. Do důlku dáme vejce, sůl a olej. Rukama uhněteme pružné těsto. zavineme je do vlhké utěrky a uložíme na 15 minut do chladničky. Těsto velice tence vyválíme. Vykrajujeme potřebný tvar. Těstoviny se  dají dlouho uchovat, musí být dobře vysušeny a uzavíráme je pak do sklenice.

Nudlové těsto II.

(české)

Na vál prosejeme mouku. Těsto nesolíme, špatně by schlo. Do mouky uděláme důlek, vyklepneme do něho vejce a po částech přiléváme vodu. Pracujeme nejprve nožem, a teprve když se utvoří těstíčko, pracujeme rukama. Těsto rozdělíme na tři bochánky. Každý tence na pomoučeném vále rozválíme. Vyválené placky položíme na čisté utěrky a necháme schnout. Během této doby je obracíme, aby všude stejně oschly. pak je krájíme na nudle nebo flíčky, znovu rozprostřeme a necháme asi půl hodiny doschnout. Při krájení nudlí klademe vždy několik pruhů těsta na sebe. Musí být dobře proschlé, aby se pruhy těsta při krájení neslepily.

Nudlové těsto III.

(jemné)

Na vál prosejeme mouku, uděláme do ní důlek, do něho dáme vejce a žloutky. Do mouky rozsekáme máslo. nejdříve zpracujeme nožem, pak rukama. Těsto hněteme, až se nechytá válu. Z vyváleného a uschlého těsta krájíme nudle nebo flíčky.

Barevné nudlové těsto

Mouku prosejeme na vál a uprostřed vytlačíme důlek. Špenát velmi jemně usekáme a vymačkáme v utěrce. Přidáme vejce, sůl, muškát a olej. Vypracujeme pružné těsto. zavineme jej do vlhké utěrky a dáme na 1/2 hodiny do chladničky. Na pomoučeném válu tence vyválíme a vykrajujeme potřebné tvary.
- Místo špenátu můžeme použít rajčatový, karotkový, cibulový nebo pórkový protlak. Jiné barevné tóny a chuť dávají rajčatový protlak, šafrán nebo sekané bylinky.

Vařené drobení (strouhání)

Na vále vypracujeme hodně husté těsto a na hrubém struhadle je nastrouháme. Rozložíme na vále nebo na utěrce a sušíme. Vaříme je ve vařící vodě asi 4 minuty. Pak je scedíme, pomastíme a podáváme jako přílohu k masu.

Spätzle I.

Vše ušleháme v hladké těsto, které necháme 15 minut odpočinout.
- Těsto natřeme tence na prkénko a škrabkou nebo nožem škrabeme spätzle do vařící osolené vody. Vyjmeme drátěnou naběračkou. necháme na sítu okapat. Dáme na podnos do trouby oschnout a držíme v teple.
- Těsto lisujeme (v lisu podobném lisu na brambory) přímo do vroucí osolené vody. Další postup stejný.
- Spätzle můžeme připravovat také na hrubém struhadle, pak při přípravě těsta snížíme množství vody na ca. 1/8 l.

Spätzle II.

Připravujeme v lisu.

Nudle s ragú z brokolice

Růžičky brokolice očistíme, stonky oloupeme a rozdělíme, rovněž tak růžičky. Stroužky česneku oloupeme a rozčtvrtíme. Blanšírujeme brokolici asi 1 minutu ve vařící vodě. Propláchneme studenou vodou. Pak rozčtvrcené stroužky česneku rovněž blanšírujeme a propláchneme. V kastrole rozmačkáme sýr se smetanou a velice zvolna za stálého míchání prohřejeme, až se sýr zcela rozpustí. Mezitím dáme vařit nudle. Chilli papričky pokrájíme a přidáme s brokolicí a česnekem k omáčce. Opatrně okořeníme, protože sýr je slaný. Vmícháme do nudlí, které jsme mezitím uvařili „al dente“.

Makaróny s ragú z mletého masa a hub

Houby dáme do mísy, přelijeme teplou vodou a necháme 2 hodiny stát. Cibuli, karotku, celer a pórek očistíme a nakrájíme na kostičky. Česnek utřeme. Olej rozehřejeme na pánvi, přidáme zeleninu a česnek a krátce opečeme. Přidáme bobkový list, rajčata se šťávou, mleté maso a 1 hodinu volna vaříme. Občas promícháme. Po 1/2 hodině přidáme houby a víno. Po 45 minutách dáme zvlášť vařit makaróny. Ragú okořeníme a přidáme sekanou petrželku. Dáme na hotové makaróny.

Seno a sláma (Paglia e fieno)

Obojí nudle společně uvaříme "al dente", slijeme, propláchneme horkou vodou a necháme okapat. Při velice nízké teplotě vmícháme do smetany na kostičky krájenou šunku, vločky másla a polovinu z parmazánu. Jen opatrně okořeníme a zbylý sýr podáváme zvlášť.
- Pokud máme čerstvou bazalku, vmícháme ji do uvařených nudlí.

Těstoviny s hráškem a šunkou

Těstoviny uvaříme „al dente“.Zatím dáme hrášek do trochy osolené vody roztát a vařit. Šalotky jemně usekáme a šunku nakrájíme na jemné proužky. Šalotku podusíme v rozpuštěném másle, přidáme šunku a krátce osmahneme. Přidáme citrónovou kůru. Promícháme s okapanými propláchnutými těstovinami, hráškem včetně nálevu, polévkovým granulátem, bílým pepřem, muškátem, strouhaným ementálem a sekaným kerblíkem. Prohřejeme, ihned podáváme a k tomu dáme strouhaný parmazán.
- Můžeme zjemnit lžící smetany.
- Vhodné též v poměru 250 g těstovin, 75 g šunky, 30 g másla, jeden druh sýra v polovičním množství jako příloha k telecím nebo krůtím řízečkům.

Nudle s hráškem, šunkou a smetanou

Nudle uvaříme v osolené vodě "al dente", necháme okapat. Hrášek uvaříme v troše osolené vody a rovněž necháme okapat. Máslo při nižší teplotě rozpustíme, přidáme nudle a sýr. Přilijeme smetanu a přidáme hrášek. Povaříme 5 minut. Ochutíme solí a pepřem. Nakonec přidáme na proužky nakrájenou šunku, ještě jednou promícháme a podáváme.

Špagety s bylinkami a parmskou šunkou

Zatímco vaříme špagety "al dente", utřeme česnek a omyjeme byliny, které necháme okapat a jemně usekáme. Šunku nakrájíme na proužky. Máslo rozpustíme, prohřejeme v něm česnek a bylinky. Promícháme s propláchnutými a okapanými špagetami a šunkou. Opepříme. Podáváme se strouhaným sýrem.

Těstoviny s česnekovým olejem

Zatímco vaříme těstoviny "al dente", česnek jen oloupeme a v horkém oleji osmahneme do zlatohněda, pak vyjmeme. Petrželku jemně usekáme. Olej držíme velmi horký. Nudle slijeme, propláchneme horkou vodou a necháme okapat. Opepříme. Přilijeme horký olej. Promísíme se sekanou petrželkou a parmazánem. Podáváme se zeleninovým salátem.

Těstoviny se zelenou cibulí

Zatímco vaříme těstoviny "al dente", očistíme jarní cibuli a pak ji včetně natě nakrájíme na tenké kroužky. Ohřejeme olej. Rozpustíme v něm máslo a dusíme pak v něm cibuli 5-6 minut. Česnek utřeme a krátce přidáme. Okořeníme citrónovou šťávou a chilli pepřem. Promícháme s těstovinami a dosolíme.
- Tato příprava je vhodná také jako příloha k masitým pokrmům a pečeným nebo grilovaným mořským rybám. Zredukujte v tom případě množství těstovin na 250 g, množství tuku na polovinu.

Těstoviny se slaninou a ovčím sýrem

Těstoviny uvaříme "al dente". Slaninu nakrájíme na proužky a opečeme na másle. Když je třeba lehce osolíme. Těstoviny dáme do mísy, přidáme na másle připravenou slaninu, bohatě opepříme a promícháme dobře se sýrem.

Makaróny s brynzou

Makaróny uvaříme "al dente". Trochu vývaru z makarónů odebereme a utřeme s tím brynzu do hladka. Výrazně okořeníme solí, paprikou a chilli pepřem. Těstoviny s tím promícháme.

Bylinkové špagety se smetanou

Bylinky jemně usekáme, rovněž tak cibuli. Uvaříme špagety "al dente". Během vaření špaget podusíme 2-3 lžíce bylinek na másle či margarinu. Přidáme smetanu, vmícháme 1-2 lžíce bylinek a za stálého míchání vaříme 5 minut. Špagety slijeme, propláchneme a necháme dobře okapat. Promícháme s připravenou smetanou a zbylými bylinkami a dle chuti ochutíme.
- Kdo má rád, může přidat ještě utřený stroužek česneku.

Nudle s játry

Karotku, cibule a stonek celeru usekáme a v polovině másla a oleje osmahneme. Dáme vařit nyní nudle. Omytá, blan zbavená játra nakrájíme na malé kousky a přidáme, zalijeme sherry, osolíme, opepříme a dusíme několik minut. Přidáme rajčatový protlak. Nudle scedíme, propláchneme, necháme řádně okapat. Vmícháme máslo a ragú a podáváme se sýrem.

Sýrové nudle se zeleninou

Zeleninu očistíme, popř. Nakrájíme. Usekanou cibuli necháme zesklovatět na másle. Přidáme zeleninu, zalijeme vývarem a uvaříme ne příliš do měkka. Nudle uvaříme „al dente“, promícháme se zeleninou ve vývaru, šťávou z 1/2 citrónu, sýrem a petrželkou. Okořeníme solí, pepřem a muškátem.

Nudle s hlívou ústřičnou

Šalotku očistíme a rozčtvrtíme. Houby omyjeme pod tekoucí vodou, větší pokrájíme. Polovinu másla rozehřejeme na pánvi, přidáme šalotku, houby, utřený česnek a sekané bylinky a tak dlouho opékáme za častého míchání, až se tekutina vydusí. Mezitím uvaříme nudle. Ty pak scedíme, necháme okapat a vmícháme do nich houby, okořeníme pepřem a ozdobíme zbylým máslem.

Špagety po amatricku

Slaninu nakrájíme na kostičky a v rozehřátém oleji opečeme do zlatohněda, pak vyjmeme odpěňovačkou. Mezitím usekáme jemně cibuli a feferonku a podusíme ve vypečeném oleji. Přidáme pokrájená rajčata, trochu osolíme a ca. 8 minut povaříme. Mezitím uvaříme těstoviny „al dente“. Pak promícháme s rajčatovou omáčkou a kostičkami slaniny a posypeme hustě strouhaným sýrem.

 

Špagety po uhlířsku (Spaghetti alla carbonara)

Zatím co se vaří špagety, nakrájíme slaninu na kostičky a opečeme je v rozehřátém oleji. V míse rozkvedláme vejce, sýr a smetanu. Ve velké pánvi rozpustíme máslo nebo margarin, přidáme hotové špagety promíchané se slaninou a tukem ze slaniny, zalijeme vaječnou směsí a na malém plameni jen krátce promícháme. Ihned podáváme.

Salámová pánev

Těstoviny uvaříme „al dente“. Papriky omyjeme, zbavíme semen a nakrájíme na proužky. Cibuli usekáme a spolu s paprikami několik minut podusíme na oleji. Krátce přidáme utřený česnek. Mezitím na pánvi bez tuku prudce opečeme kostičky salámu. Hotové těstoviny přidáme s  vývarem a citrónovou šťávou ke směsi papriky a cibule. Přidáme salám a prohřejeme. Dobře ochutíme solí, pepřem a cayenským pepřem. Sypeme pažitkou.

Špagety s tuňákem

Olivy rozpůlíme a zbavíme semen. Česnek utřeme. Rajčata spaříme, oloupeme, rozpůlíme, zbavíme semen a dužinu usekáme. Mezitím dáme vařit špagety. Maso z tuňáka dáme okapat a potrháme. Rozehřejeme olej. Přidáme rajčata, česnek, sůl a pepř a za míchání 4-5 minut povaříme. Pak přidáme olivy, tuňáka a kapary a prohřejeme. Špagety scedíme, necháme okapat a promícháme s ragú. Sypeme sekanou bazalkou.
- Samozřejmě můžeme pro tento pokrm použít také tuňáka naloženého v oleji. Ale olej dobře slijeme a dále nepoužíváme!

Špagety s bazalkou

Cibuli usekáme, česnek (mohou být klidně i 2 nebo tři stroužky) utřeme. Bazalku rovněž usekáme. Špagety dáme vařit. Olej rozehřejeme. Cibuli na něm dusíme při nižší teplotě 5 minut. Zcela krátce osmahneme pak s česnekem a bazalkou. Vmícháme smetanový zákys, víno, 3 lžíce parmazánu, sůl a pepř, necháme přejít varem. Ihned promícháme s hotovými špagetami, zbylým parmazánem, bazalkou a máslem.

Těstovinová pánev s vejci a párky

Těstoviny uvaříme „al dente“. Cibuli usekáme, česnek utřeme. Rajčata spaříme, oloupeme a rozdělíme na osminky. Olivy zbavíme jader a rozčtvrtíme. Párky nakrájíme na kolečka. Cibuli krátce podusíme na oleji, přidáme česnek, rajčata, olivy a kolečka párků a s 1 střikem vývaru krátce osmahneme a trochu okořeníme a vmícháme do těstovin. Vejce, sůl, pepř, chilli pepř a citrónovou šťávu rozkvedláme. Rozdělíme na pánev, necháme ztuhnout. Posypeme sekanou petrželkou nebo bazalkou.

Letní kuřecí pokrm s nudlemi

Šalotky jemně usekáme, houby očistíme a nakrájíme na lupínky, okurku oloupeme, rozpůlíme po délce a nakrájíme na jemné hranolky. Kuře vykostíme a pokrájíme na malé kousky. Šalotky podusíme na másle. Současně dáme vařit nudle. Okurky přidáme na 2-3 minuty k šalotce, pak přidáme houby, za míchání podusíme 1 minutu. Přidáme vývar, tymián a víno a přikryté dusíme 10 minut. Pak vložíme maso a prohřejeme. Žloutky, smetanový zákys, sůl, pepř rozkvedláme a vmícháme do ragú. Ragú pak promícháme s okapanými nudlemi. Zjemníme sekaným koprem.

Kuře po tessinsku

Houby namočíme na 3-4 hodiny do 1/8 l vody. Kuře rozdělíme na porce, osolíme a lehce obalíme v mouce. Rajčata spaříme, oloupeme, rozpůlíme, zbavíme semen a dužinu pokrájíme. Cibuli usekáme, česnek utřeme. Rozehřejeme olej a porce masa na něm opečeme kolem dokola do zlatohněda. Přidáme na 3-4 minuty cibuli, na 1 minutu česnek. Pak přidáme houby včetně nálevu, vývar, víno a citrónovou šťávu. Při nižší teplotě přikryté dusíme do měkka 35 minut. Zatím uvaříme těstoviny „al dente“. Porce kuřete vyjmeme z hrnce, omáčku zjemníme smetanou a majoránkou, ochutíme kečupem, případně ještě solí a pepře a promícháme s těstovinami. Na to položíme porce kuřete a hned podáváme.
- Místo celého kuřete můžeme použít také čerstvá nebo mražená kuřecí stehna.

Kuře s brokolicí a niťovými nudlemi

Kuře rozdělíme na 4 porce a vetřeme do něj utřený zelený pepř a sůl. Brokolici očistíme, rozdělíme na růžičky, cibuli usekáme a česnek utřeme. Máslo silně rozpálíme, porce kuřete na něm opečeme do zlatohněda. Přidáme na 3-4 minuty cibuli, na 1 minutu česnek. Zalijeme pak vývarem, citrónovou šťávou a koňakem. Při nižší teplotě přikryté dusíme asi 35 minut. Po 10 minutách přidáme do hrnce brokolici. Po dalších 10 minutách přidáme očištěné a pokrájené žampióny. 7 minut před dovařením přidáme nudle. V troše vývaru rozkvedláme žloutky přidáme k pokrmu a prohřejeme, ale nevaříme. Výrazně ochutíme.

Těstoviny s drůbeží omáčkou po italsku

Těstoviny uvaříme v osopené vodě na zcela do měkka. Drůbeží játra nakrájíme na kousky, žampióny na plátky, pokapeme citrónem. Obojí opečeme na horkém oleji. Přidáme rajský protlak, červené víno a ještě krátce podusíme. Ochutíme sekaným rozmarýnem, solí a pepřem. Dobře okapané těstoviny dáme do vymaštěné ohnivzdorné formy, přidáme drůbeží omáčku s dostatkem sýra a vše přikryté v horké troubě dusíme asi 15 minut.

Ragú ze zvěřiny s liškami

Maso dobře opláchneme, zbavíme kůže a osušíme. Nakrájíme na kostičky. Slaninu rozpustíme na pánvi. Přidáme maso a po všech stranách opékáme 10 minut. Zalijeme vodou a červeným vínem. Krátce povaříme. Okořeníme protlakem, solí, pepřem a cukrem. Dusíme při nižší teplotě 1 hodinu. Zahustíme moukou rozkvedlanou v kondenzovaném mléce. Uvaříme těstoviny. Naložené ovoce usekáme a spolu s naloženými liškami dáme do ragú. Necháme chvíli táhnout, pak promícháme s těstovinami.

Zelené nudle s krémem a houbami

Nudle uvaříme „al dente“. Žampióny očistíme, nakrájíme na lupínky a okyselíme citrónovou šťávou. Česnek utřeme, rovněž tak ovčí sýr. Utřeme se smetanou a jogurtem do hladka, ochutíme sardelovou pastou a pepřem. Nakonec vmícháme kapary, žampióny a bylinky. Studený krém dáme na okapané nudle a ihned podáváme.

Ostré vepřové filety s těstovinami

Vepřovou panenskou nakrájíme na nudličky a marinujeme se střikem citrónové šťávy. Usekáme očištěnou feferonku, šalotky a papriku. Olej rozehřejeme na pánvi. Rozpustíme na něm máslo a přidáme proužky masa. Osolíme a opepříme a 3 minuty opékáme. Zaprášíme paprikou, vyjmeme odpěňovačkou a dáme na teplo. Ve vzniklé šťávě osmahneme cibuli, přidáme česnek, feferonku a papriku a dusíme 5 minut. Mezitím dáme vařit nudle. K cibuli dáme kukuřici i s nálevem. Necháme jednou přejít var. K zelenině přidáme maso a kostičky okurky. Prohřejeme, ale nevaříme. Promícháme s těstovinami. Okořeníme Tabascem nebo chilli a sypeme petrželkou.

Ostré hovězí ragú

(pro 8 osob)

Maso nakrájíme na středně velké kostky, cibuli a česnek usekáme. Olej rozehřejeme, cibuli v něm podusíme, přidáme česnek, zázvor, kari, hořčičná semínka a při nižší teplotě 3 minuty restujeme. Přidáme sůl a ocet, kousky masa a zamícháme. Přidáme drobně pokrájeno feferonky, oloupaná a pokrájená rajčata a vývar a při nižší teplotě dusíme nejméně 1 1/2 hodiny. Tekutina se musí téměř vydusit. Do ragú vmícháme nudle uvařené „al dente“.

Bylinkové špagety s paprikami

Těstoviny uvaříme „al dente“. Olej rozehřejeme na velké pánvi, osmahneme na něm na malé kousky nakrájené maso a vyjmeme je z tuku. Ve zbylém tuku rozpustíme na kostičky nakrájenou slaninu, přidáme usekanou cibuli a feferonku a osmahneme. Přidáme na proužky nakrájené papriky a osmahneme do sklovita. Přidáme olivy, rajčata a pečeňovou omáčku a svaříme. Ochutíme paprikou, kari, solí a pepřem. Vmícháme maso a krájenou pažitku. Prohřejeme. Těstoviny nechám okapat, upravíme na talíře a přidáme ragú.

Makaróny po toskánsku (Maccheroni alla Toscana)

Dáme vařit makaróny. Na velké pánvi rozehřejeme olej a opečeme na něm na kousky nakrájené maso. maso vyjmeme a dáme na teplo. Na zbylém tuku necháme zesklovatět na kostičky krájenou cibuli. K cibuli přidáme na plátky krájené žampióny a krátce osmahneme. zaprášíme moukou, rozředíme vývarem a vínem a povaříme na omáčku. Vmícháme smetanový zákys. Ochutíme solí, pepřem a worcesterskou omáčkou. Do omáčky vmícháme maso a plísňový sýr. makaróny necháme dobře okapat, dáme na talíře, rozdělíme na to omáčku a posypeme ovčím sýrem a pažitkou.

Špagety s masovými knedlíčky a hráškem

Mleté maso nejlépe s nakrájenou cibulí ještě jednou jemně umeleme. Žemli namočíme a vymačkáme a propracujeme s masem, cibulí, vejcem, solí, rozmačkaným zeleným pepřem. Když je hmota řídká, přidáme strouhanku. Tvarujeme knedlíčky. Knedlíčky opékáme na rozpáleném oleji po všech stranách 8 minut. Uvaříme špagety. Ke knedlíčkům přidáme hrášek, tymián, citrónovou šťávu nebo víno a vývar a prohřejeme. Ochutíme a promícháme s hotovými těstovinami.

Sýrové spätzle

Těstoviny uvaříme dle návodu. Hotové vrstvíme střídavě se sýrem do ohnivzdorné formy. Obložíme několika vločkami másla. 10 minut pečeme v předehřáté troubě při 190-200° C, až se sýr roztaví. Cibuli nakrájíme na kroužky, opečeme na zbytku másla do zlatohněda a dáme na spätzle. Podáváme nejlépe s hlávkovým salátem s bylinkami.

Spätzle se slaninou

Slaninu nakrájíme na kostičky a cibuli na kroužky. Těstoviny vaříme „al dente“. Máslo nebo margarin rozpustíme na pánvi. Podusíme na něm slaninu, přidáme kroužky cibule a obojí do křupava a zlatohněda osmahneme. Spätzle propláchneme, necháme okapat, vložíme do předehřáté mísy, na to rozdělíme směs slaniny a cibule a posypeme pažitkou.
- K tomuto švábskému pokrmu se podává kyselé zelí nebo pestrý zeleninový salát (v létě rajčatový s čerstvými žampióny a bylinkami, v zimě pak čekankový se sladkokyselou rajčatovou smetanovou omáčkou zálivkou).

Spätzle s jablečnou rajčatovou omáčkou

Těstoviny uvaříme a necháme okapat. Mezitím rozehřejeme olej, přidáme pokrájená rajčata a jablka a při nízké teplotě dusíme 30 minut. Přidáme jedné sekaný celer, sůl a pepř a dusíme dalších 10 minut. Vmícháme těstoviny a podáváme s masem či uzeninou.

Spätzle s tuňákovou-houbovou omáčkou

Uvaříme těstoviny. Zatím utřeme česnek a podusíme jej s pokrájenou paprikou na oleji. Přidáme okapaná rajčata, pokrájené houby a rozebraného tuňáka a vše podusíme. Vmícháme okapané těstoviny, vše dáme do nákypové formy, posázíme vločkami másla a prohřejeme 10 minut v troubě při 175°C.

Spätzle s pikantní masovou omáčkou

Olej rozehřejeme a opečeme na něm jemně sekanou cibuli a maso. pak přidáme rajčata a koření a dusíme 20 minut. Podáváme k vařeným těstovinám.

Jednoduše zapečené makaróny

Zatím co vaříme makaróny „al dente“, rozpustíme máslo, a necháme na něm zesklovatět usekanou cibuli. Za míchání přidáme mouku, necháme osmahnout do světležluta. Postupně za míchání přilijeme mléko a mícháme, až se začne vařit. Povaříme 15 minut. Mezitím slijeme makaróny. Omáčku okořeníme pepřem, muškátem, přidáme tavený sýr a za míchání necháme na okraji plotny roztavit. Přidáme sekanou petrželku. Formu vymastíme a dáme do ní těstoviny ve 2-3 vrstvách, vždy zalijeme hustou omáčkou. Nakonec přelijeme zbytkem omáčky. Posypeme strouhankou a obložíme vločkami másla. Zapékáme 30-35 minut při teplotě 200-220°C.
- Uvaříme hustý bešamel, jak je uvedeno, ale nepřidáváme tavený sýr, nýbrž jen sekanou pažitku (petrželku). Těstoviny vrstvíme do formy, každou vrstvu zalijeme omáčkou a sypeme hustě strouhaným sýrem. Ukončíme omáčkou, posypeme zbylým sýrem a strouhankou a dokončíme jako v předpise.

Nákyp z těstovin, šunky a hub

Zatím co se vaří těstoviny, očistíme houby a nakrájíme je na lupínky, cibuli usekáme nebo nakrájíme na proužky. Máslo nebo margarin rozpustíme, cibuli a žampióny v něm několik minut podusíme. Přidáme šunku nakrájenou na proužky. Na kraji plotny promícháme se zákysem, kořením, sekanou petrželkou a okapanými nudlemi. Rajčata spaříme, oloupeme, rozpůlíme, vyjmeme semena a všechnu tekutinu a nakrájíme je na tenké plátky. Mozarellu rovněž nakrájíme na plátky nebo malé kousky. Ohnivzdornou formu vymastíme, naplníme třetinou těstovinové hmoty, uhladíme. Na to rozložíme polovinu plátků rajčat, zakryjeme polovinou mozarelly, na to přijdou opět těstoviny, rajčata a sýr. Poslední vrstvu tvoří těstoviny. Rozkvedláme vejce, smetanu, sůl a pepř, přelijeme přes těstoviny. Posypeme sýrem a pečeme do zlatožluta v troubě při 200°C ca. 25 minut.

Zapečená rybí mísa se zelenými nudlemi

Uzenou rybu zbavíme kůže a kostí. Kůži a kosti dáme vařit s bobkovým listem, 1 nakrájenou cibulí, vínem, celým pepřem a podle množství 1/8-1/5 l vody 25 minut. Mezitím pokapeme rybí filety citrónovou šťávou a necháme rozmrznout. Vývar z uzené ryby scedíme, filety osolíme, vložíme, přivedeme k varu a pak necháme 10 minut pod bodem varu táhnout. Mezitím uvaříme nudle, propláchneme je a scedíme. Na 15 g másla podusíme 1 nakrájenou cibuli. Rajčata nasekáme nebo rozmačkáme a dáme vařit 10 minut do zhoustnutí se smetanou, několika lžícemi rybího vývaru a kečupem. Mouku prohněteme se zbytkem  másla a pomocí metly vešleháme do omáčky. Za stálého šlehání uvaříme hustou bešamelovou omáčku. Vmícháme vejce. Výrazně ochutíme. Promícháme s trochou tymiánu, sekaným koprem, potrhanou uzenou rybou a rovněž tak upravenými filety a těstovinami. Naplníme do tukem vymazané ohnivzdorné formy a posypeme sýrem. Zapékáme 25 minut při 200°C.

Nákyp se salámem

Těstoviny uvaříme „al dente“. Pórky očistíme a nakrájíme na kroužky, papriky pak na ne příliš dlouhé proužky. Podusíme v rozpuštěném tuku 8-10 minut. Salám oloupeme a nakrájíme. Promícháme se zeleninou, okapanými těstovinami, kořením a sekanou petrželkou. Nakonec vmícháme pokrájený tavený sýr. Naplníme do tukem vymazané formy. Zalijeme zákysem rozkvedlaným s mlékem. Posypeme sýrem a pečeme 20-25 minut v přehřáté troubě při 200°C.

Nudlový nákyp s drůbežím masem

(pro 6 osob)

Zatímco se vaří nudle, vykostíme kuře a nakrájíme je na malé kousky. Rajčata spaříme vařící vodou, sloupneme, rozpůlíme, zbavíme semen a dužinu pokrájíme. Máslo rozpustíme a rajčata v něm 10 minut podusíme. Oříšky rozmixujeme a po 5 minutách přidáme. Zalijeme vínem a vývarem a povaříme ještě 1-2 minuty. Omáčka má být dosti hustá. Promícháme s drůbežím masem a okapanými nudlemi. Naplníme do ohnivzdorné mísy. Přelijeme smetanou, kterou jsme rozkvedlali s vejci a solí. Hustě posypeme strouhaným sýrem. Pečeme ca. 30 minut při 210-220°C.

Nákyp se sekaným masem a houbami

Houby očistíme a nakrájíme na plátky. Cibuli a petrželku usekáme a obojí podusíme na másle. Mezitím dáme vařit těstoviny. Mleté maso dáme k houbám, okořeníme solí, pepřem, tymiánem, protlakem, zalijeme, vývarem a dvěma třetinami smetany a 5 minut povaříme. Pak dochutíme a promícháme s okapanými těstovinami. Dáme do tukem vymazané ohnivzdorné formy. Rozkvedláme zbylou smetanu se žloutkem, sýrem a pepřem a přetáhneme tím nákyp. Pečeme 30-35 minut při 210-220°C.

Špenátový gratin s makaróny a šunkou

Špenát obereme, opláchneme a lehce okapaný necháme v hrnci při nižší teplotě zavadnout, pak jej jemně usekáme. Dáme vařit těstoviny. Cibuli usekáme a dáme dusit na olej. Přidáme na kostičky nakrájený bůček a necháme roztavit, ale ne zhnědnout. Přidáme špenát, opatrně jej okořeníme - uzené maso bývá dost slané. Těstoviny propláchneme a necháme okapat. Nákypovou formu vymažeme tukem. Vrstvíme postupně těstoviny a špenát. Vrchní vrstvu tvoří těstoviny. Zalijeme rozkvedlanými vejci. Obložíme na proužky nakrájenou šunkou. Posypeme strouhaným sýrem a posázíme vločkami másla. Zapékáme 20-25 minut při 180-200°C.

Makaróny s masovými knedlíčky po neapolsku

Maso nakrájíme na větší kostky, šunku a cibuli usekáme, česnek utřeme. Maso opečeme po všech stranách na oleji, přidáme krátce cibuli a česnek. Přidáme rajčata včetně nálevu, víno a popřípadě trochu vody, osolíme, opepříme. Při nižší teplotě dusíme 1 1/2-2 hodiny doměkka. Pak odpěňovačkou vyjmeme maso, necháme dobře okapat a jemně usekáme nebo umeleme. Promícháme se solí, pepřem, citrónovou šťávou, vejcem, strouhankou, trochou blanšírovaného morku a sekanou petrželkou. Tvarujme knedlíčky velikosti vlašského ořechu a v troše osolené vody  nebo vývaru necháme 5-6 minut táhnout. Mezitím dáme vařit těstoviny a rajčata svaříme nahusto. Pak tuto omáčku promícháme s makaróny a knedlíčky dáme do ploché ohnivzdorné formy a posypeme sýrem. Posázíme vločkami másla a v předehřáté trouby zapékáme 15 minut při 225°C.

Nákyp z makarónů se zvěřinou

Maso nakrájíme na malé kousky a promícháme se sýrem, kapary a jemně sekanou cibulí. Rajčata trochu rozmačkáme. Spolu se šťávou přidáme k ostatním přísadám, osolíme a opepříme.. Makaróny uvaříme „al dente“. Nákypovou formu vymastíme. Přísady promícháme s těstovinami naplníme do formy a krátce zapečeme při 200°C.

Nudlový nákyp se zeleninou a masem

Nudle dáme vařit. Zeleninu uvaříme podle návodu na balení. Zbytky masa nakrájíme na kostičky nebo nudličky, bylinky usekáme. Smetanu umícháme s vejci, kořením a 2 lžícemi sýra. Nudle scedíme. Ohnivzdornou formu vymažeme máslem a rozložíme do ní polovinu nudlí. Na to dáme zeleninu promíchanou s masem a zakryjeme druhou polovinou těstovin. Zalijeme vaječnou smetanou. Posypeme sýrem a strouhankou, posázíme vločkami másla. V předehřáté troubě pečeme asi 25 minut při 225°C.

Makaróny v troubě po jihoitalsku

Těstoviny uvaříme „al dente“. Mezitím spaříme rajčata, oloupeme je, rozpůlíme a zbavíme semen a nakrájíme na tenké plátky. Rovněž tak uzeninu a sýr. Formu vytřeme tukem. Vložíme tenkou vrstvu těstovin. Obložíme rajčaty, posypeme trochu solí, pepřem, majoránkou nebo oreganem. Na to dáme vrstvu mortadely a trochu sýra. Znovu těstoviny, rajčata atd. Ukončíme tenkou vrstvou těstovin. Obložíme zbytkem sýra a posypeme strouhankou. Pokapeme olejem. Zapékáme asi 25 minut při 210-220°C.

Švýcarský nudlový gratin

Nudle uvaříme „al dente“, pak je propláchneme studenou vodou. 30 g másla rozpustíme, zaprášíme moukou a osmahneme do světlezlata. Rozvaříme mlékem a povaříme 10 minut. Pak do omáčky vmícháme sýr a necháme jej rozpustit. Omáčku necháme trochu vychladnout. Mezitím oddělíme vejce. Z bílků ušleháme tuhý sníh. Šunku nakrájíme na kostičky nebo proužky. Žloutky vmícháme do prochladlé omáčky, vmícháme těstoviny a šunku. Lehce opepříme a nakonec vmícháme sníh z bílků. Naplníme do nepříliš vysoké, tukem vymazané formy. Posázíme vločkami zbylého másla a zapékáme 15-20 minut při 225°C.

Zapékané zelné spätzle

Těstoviny uvaříme „al dente“. 1 cibuli usekáme, bůček nakrájíme na kostičky a rozpustíme na pánvi. Cibuli na něm krátce podusíme a přidáme sterilované zelí. Prudce několik minut podusíme. Případně přidáme trochu bílého vína. Nesmí se však utvořit žádná omáčka. Lehce ochutíme solí a pepřem. Do ohnivzdorné vymaštěné formy skládáme vrstvy těstovin, trochy sýra a zelí s masem. Poslední vrstvu tvoří těstoviny. Rozkvedláme mléko se žloutky, solí a pepřem a těstoviny tím přelijeme. Posypeme zbylým sýrem a strouhankou. Posázíme polovinou másla ve vločkách. V předehřáté troubě pečeme 25 minut při 225°C. Nyní nakrájíme druhou cibuli na kroužky, lehce je obalíme v mouce a smažíme na zbylém másle do zlatohněda. Tím posypeme nákyp.

Těstovinový nákyp po řecku

Lilky omyjeme, osušíme a nakrájíme na velmi tenké plátky a pokapané citrónovou šťávou, osolené necháme 30 minut odpočinout. Pak dobře osušíme a se 6 lžícemi oleje opečeme do křupava a zlatohněda. Dáme vařit špagety. Lilky vyjmeme, necháme na papíru okapat. Do pánve přidáme ještě 1 lžíci oleje. Odusíme na něm sekanou cibuli, pak přidáme maso, utřený česnek a několik minut osmahneme při nižší teplotě. Osolíme, opepříme a okořeníme tymiánem, vmícháme protlak. Formu vymastíme, vyložíme lilkem, pak přijde vrstva okapaných špaget, na to mleté maso, opět špagety. Pokud nám zbyl lilek, dáme jej na maso. Rozkvedláme vejce se sýrem a strouhankou, lehce osolíme, opepříme a přelijeme. Pokapeme olejem. Pečeme v troubě ca. 30 minut při 210-220°C.
- Pokud nemáme jehněčí nebo jej nemáme rádi, použijeme na tento nákyp míchané mleté maso, které výrazněji okořeníme.

Špagety zapečené s hříbky

Cibuli usekáme, očištěná játra nakrájíme na plátky, pod tekoucí vodou omyté hříbky nakrájíme na lupínky, rajčata spaříme, oloupeme a pokrájíme. Máslo rozpustíme, necháme na něm zesklovatět cibuli, přidáme drůbeží játra a společně 10 minut podusíme. Nyní přidáme hříbky a vaříme dalších 5 minut. Přidáme rajčata a protlak a krátce povaříme. Okořeníme solí a pepřem. Zbylé máslo rozehřejeme v kastrole, přidáme okapané těstoviny a rozdělíme na to ragú. Posypeme petrželkou, strouhankou a parmazánem. Přelijeme smetanou a zapečeme 10 minut v troubě při 200°C.

Nákyp ze špaget a mletého masa po syrsku

Cibuli usekáme a necháme na 3 lžících oleje zesklovatět. Pak přidáme rajčatovou šťávu i protlak, mleté maso, sůl, pepř, tymián, chilli, skořici a kari a za častého míchání vaříme 5-10 minut do husta. Mezitím uvaříme špagety „al dente“. Propláchneme je a necháme okapat. Promícháme s omáčkou z mletého masa a strouhanými ořechy. Dáme do vymazané nákypové formy a silně posypeme sýrem. Pokapeme olejem. V předehřáté troubě pečeme asi 25 minut při 210-220°C.

Nákyp s fazolemi a uzeným bůčkem

Fazole namočíme přes noc.Příští den v téže vodě vaříme se solí, polévkovou zeleninou a tymiánem 1-1 1/2 hodiny doměkka, pak necháme okapat. Mezitím dáme uvaříme zvlášť těstoviny a necháme je rovněž okapat. Česnek utřeme, pórek očistíme a nakrájíme na kroužky, bůček nakrájíme na kostičky. Olej rozehřejeme, podusíme na něm uzený bůček, přidáme krátce pórek a česnek. Vmícháme protlak, pepř, majoránku nebo oregano a smetanu, výrazně ochutíme a několik minut podusíme. Nyní vmícháme fazole a těstoviny a prohřejeme. Vložíme do vymaštěné formy, která není příliš vysoká. Posypeme parmazánem, obložíme vločkami másla nebo margarinu. Zapékáme do zlatohněda 10-15 minut v troubě při 225°C.

Lotrinské nudle se sýrem

Drobně rozkrájenou cibuli zpěníme na části tuku, přidáme mleté maso a krátce osmahneme. Potom zalijeme červeným vínem, osolíme, okořeníme, vmícháme rajčatový protlak a podusíme. Těstoviny uvaříme v osolené vodě, scedíme, propláchneme teplou vodou, necháme okapat a smícháme s podušeným masem. Směsí naplníme pekáček vymazaný tukem. Zalijeme kysanou smetanou a povrch posypeme strouhaným sýrem. V dobře vyhřáté troubě pečeme asi 20 minut.
Příloha: zeleninový salát.

Gratin s těstovinami a kuřetem v sherry

(pro 6 osob)

Těstoviny uvaříme „al dente“, pak propláchneme a necháme okapat. Maso z kuřete vykostíme a nakrájíme nadrobno. Klobásky oloupeme a nakrájíme na plátky, cibuli na kostičky a očištěné žampióny rozpůlíme a nakrájíme na lupínky. Pak je pokapeme citrónem. Rozpustíme 40 g másla. Cibuli na něm necháme zesklovatět. Přidáme okapané žampióny a několik minut podusíme. Přidáme maso z kuřete, klobásu, tymián, sherry a za míchání prohřejeme. Ochutíme pepřem a citrónovou kůrou a promícháme s polovinou těstovin. Naplníme do vymazané ne příliš vysoké formy a na to dáme zbylé těstoviny. Přelijeme smetanový zákys, posypeme strouhankou a posázíme vločkami zbylého másla. Zapékáme 25 minut do zlatohněda při 220°C.

Tvarohové flíčky (Maďarsko)

(pro 6 osob)

Z mouky, vajec, trochy vody a soli uhněteme hodně tuhé těsto. Necháme je chvíli odpočinout a pak hodně tence vyválíme. Těsto pak trháme (cupujeme) na libovolně velké kousky, které na chvíli rozprostřeme na vále, aby se nelepily. Takto upravené flíčky pak vhazujeme do prudce vařící osolené vody, uvařené je scedíme, propláchneme studenou vodou, vložíme do horkého sádla a promícháme. Před podáváním je posypeme dobrým tvarohem, polijeme studenou kyselou smetanou a navrch dáme malé škvarečky ze slaniny.

Kuře plněné nudlemi

Těstoviny uvaříme „al dente“. Mezitím usekáme cibuli, očistíme houby, pokrájíme a obojí na 20 g másla podusíme 5 minut. Šunku nakrájíme na kostičky, kerblík usekáme. Nudle scedíme a necháme okapat a pak promícháme s cibulí a houbami, kerblíkem, smetanovým zákysem a žloutkem. Ochutíme solí, pepřem, citrónovou kůrou, muškátem. Kuře uvnitř osolíme, vně je opepříme a naplníme těstovinovou směsí. Zašijeme nití upevníme křídla k trupu. Dáme do pekáče a za častého potírání zbylým tukem a přelévání vývarem a vínem pečeme 50-60 minut. V polovině pečení osolíme, tím se stane kůže pěkně křupavou. Omáčku dle chuti zbavíme tukem a ochutíme.

Starovídeňský nudlový pudink

Těstoviny uvaříme „al dente“. Propláchneme a necháme je okapat. Mezitím uvaříme ze 40 g másla, 40 g  mouky a mléka hustou bešamelovou omáčku. Vmícháme smetanu a žloutky, dobře okořeníme a vmícháme zbytek másla ve vločkách. Uzené maso nakrájíme na kostičky. Promícháme s vejci, smetanou a těstovinami. Nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků. Vysokou pudinkovou  nebo nákypovou formu naplníme nejvýše do 3/4 touto hmotou. Zakryjeme alobalem a buď pečeme asi 35 minut při 180°C nebo vaříme ve vodní lázni na plotně asi 50 minut. Před podáním posypeme strouhaným parmazánem.

Nudlový koláč se sýrem

Nudle uvaříme „al dente“ a necháme okapat. Krátce promícháme na horkém másle nebo margarinu. Prohřejeme a necháme za míchání rozpustit sýr se smetanou a víno. Přidáme bylinky. Vmícháme rozkvedlaná vejce a bylinky. Osolíme a opepříme. Plochou kulatou formu na pizzu nebo ohnivzdornou mísu o Æ 28 cm vytřeme tukem. Polovinu nudlí hrubě usekáme, promícháme se sýrovou  hmotou a naplníme do formy. Zbylé nudle položíme navrch do tvaru mřížky a mezery vyplníme půlenými olivami. Posypeme parmazánem a pokapeme olejem. Zapékáme v troubě 35-40 minut při 200-220°C. (Pokud povrch rychle hnědne, zakryjeme jej fólií.) Ihned podáváme!

Vegetariánský špagetový koláč z pánve

Těstoviny uvaříme „al dente“. Mezitím usekáme cibuli. Vejce v míse rozkvedláme se zákysem, trochou soli, kari a chilli (zcela málo!). Vmícháme strouhaný sýr, utřený česnek. Těstoviny necháme řádně okapat. Na pánvi (teflon?) rozpustíme tuk, podusíme na něm cibuli. Přidáme těstoviny, promícháme a prohřejeme. Nyní na to dáme sýrovou-vaječnou hmotu, trochu promícháme a uhladíme. Pánev necháme přikrytou při nižší teplotě asi 20 minut ztuhnout. Povrch musí být zcela pevný. Poklici sejmeme, na pánev položíme velký talíř nebo podnos. Pomocí utěrky pánev otočíme a vyklopíme. Ozdobíme listy salátu nebo  rajčaty nebo ředkvičkami. Nakrájíme ještě horké jako dort na 12 dílů a podáváme.

Těstovinový věnec

Těstoviny uvaříme „al dente“, propláchneme a necháme okapat. Tvaroh a vejce promícháme s těstovinami. Výrazně okořeníme. Věncovou formu na rýžový věnec vymastíme řádně a vysypeme strouhankou. Natlačíme do ní řádně těstoviny. V troubě předehřáté na 200°C pečeme ca. 25 minut do zlatohněda. Pak okraj uvolníme ostrým nožem. Podložíme deskou, otočíme a vyklopíme. Plníme ragú nebo zeleninou.
- Vhodně věnec kořeníme podle toho jakým ragú je naplněn: muškátem jako přílohu k zelenině, kari jako přílohu k drůbežímu frikassé, troškou chilli nebo Tabasca k čínskému ragú.

Smažená kolínka se zeleninou a uzeninou

Těstoviny uvaříme „al dente“, propláchneme a necháme okapat. Mezitím připravíme dle návodu balenou zeleninu. Pak za míchání asi 5 minut osmahneme. Uzeninu nakrájíme na tenké plátky, přidáme a promícháme s těstovinami. Ohřejeme ještě 1-2 minuty. Vejce rozkvedláme s velmi malými vločkami másla, solí a sekanými bylinkami a přelijeme přes potraviny v pánvi. Necháme 2-3 minuty ztuhnout.
- Francouzskou zeleninu můžeme nahradit čínskou a místo uzeniny použijeme uzené krůtí maso.

Smažené těstovinové krokety

Nudle uvaříme „al dente“ necháme okapat a dáme do velké mísy. Posekáme. Necháme vychladnout. Promícháme s vločkami másla, sýry, petrželkou, 2 vejci, solí, pepřem a muškátem. Omoučenýma rukama tvarujeme krokety a pak máčíme v rozšlehaných 2 vejcích a obalujeme ve strouhance. Ve fritovacím hrnci rozehřejeme olej na 175°C a krokety v něm 2 minuty smažíme. Necháme okapat na papírovém ubrousku. Podáváme se salátem nebo boloňskou omáčkou.
- Na přípravu jsou vhodné především zbytky těstovin.

Rajčata plněná těstovinami po římsku

Těstoviny uvaříme „al dente“, propláchneme a necháme okapat. Rajčatům odřízneme zatím víčka, rajčata vyhloubíme a obrácená necháme okapat. Utřeme česnek, bazalku jemně usekáme. Dužinu z rajčata bez semen a tekutiny promícháme s těstovinami, bazalkou, česnekem a 2 lžícemi protlaku. Výrazně okořeníme solí a pepřem a naplníme tím rajčata. Pokapeme 4 lžícemi oleje. Posadíme do ohnivzdorné formy. přikryjeme víčky. Pokapeme zbylým olejem a osolíme. Vývar promícháme se zbylým protlakem a dáme také do formy. Pečeme 30-35 minut při 190°C.

Papriky plněné těstovinami

Těstoviny uvaříme, necháme okapat a promícháme se žloutky, 4 lžícemi strouhaného sýra a bylinkami. Papriky po délce rozpůlíme, zbavíme semen, potřeme olejem. 10 minut pečeme v troubě, až je slupka měkká. Naplníme těstovinovou směsí. Posypeme zbylým sýrem a posázíme vločkami másla. Zapečeme ještě 6-8 minut v hodně horké troubě.

Makarónová paštika

Na těsto:

Na náplň:

Mouku prohněteme s vločkami másla, solí a několika lžícemi vody na pružné těsto. Pak dáme na 1 hodinu do chladničky. Makaróny uvaříme „al dente“ a necháme okapat. Drůbeží játra a žampióny nakrájíme na plátky. Cibuli usekáme. Tyto tři přísady pak v 30 g másla podusíme 4 minuty. Rajčata necháme okapat, drobně posekáme a s 20 g másla, mletým masem a směsí koření za častého míchání svaříme na husté ragú. Promícháme s ragú z jater a necelenou polovinou parmazánu. Mezitím vyložíme těstem dortovou formu, na dně těsto propíchneme několikrát vidličkou a pak pečeme v předehřáté troubě ca. 15 minut do zlatohněda při 180-200°C. Paštiku pak plníme vrstvami makarónů s ragú a každou vrstvu obložíme plátky vajec a tenkými plátky mozzarelly. Povrch tvoří v každém případě plátky vajec a mozzarella. Posypeme strouhaným sýrem, obložíme vločkami másla a ještě 15 minut zapékáme při 210-220°C.

Omeleta z těstovin

(pro 1 osobu)

Uvařené těstoviny (jsou-li větší, nasekáme je na menší kousky) smícháme s vejci, usekanou petrželkou a podle chuti dosolíme. Vlijeme na pánev s rozpuštěným máslem a upečeme omeletu po obou stranách do červena. Podáváme k dušené zelenině nebo se salátem.

Omeleta s těstovinami

(pro 2 osoby)

Nejdříve připravíme náplň: Houby očistíme a jemně nakrájíme. Zpěníme na pánvi 15 g másla, houby na něm několik minut podusíme. Petrželku usekáme, včetně nudlí, soli, pepře a smetanového zákysu vmícháme do hub a ještě při nižší teplotě 2-3 minuty prohřejeme. Mezitím připravíme omelety: Vejce rozkvedláme krátce se solí, pepřem a vychlazenou minerálkou. Na pánvi zpěníme máslo, dáme na to stejnoměrně vaječnou hmotu, aby dno bylo přikryto. Necháme 3 minuty ztuhnout. Spodní strana má být pevná a zlatohnědá, vrchní pak ještě měkká. Těstoviny ochutíme trochou worcesterské omáčky. Omeletu sesuneme z poloviny na předehřátý podnos, dáme na ní těstoviny, překlopíme druhou polovinou a hned podáváme.

Těstovinový salát „Padua“

Zatím co se vaří těstoviny, nakrájíme šunku na kostičky nebo nudličky. Ananas necháme okapat, případně ještě trochu pokrájíme. Salátový krém ochutíme trochu hořčicí a promícháme s přísadami na salát. Před podáním ještě jednou výrazně ochutíme.

Okurky plněné těstovinami

Okurky oloupeme, po délce rozpůlíme. Semena vyškrábeme. Blanšírujeme 5-7 minut v osolené vodě. Zatím uvaříme těstoviny a dáme je okapat. Rajčata spaříme, oloupeme, zbavíme semen, nakrájíme na kostičky. Cibuli usekáme a žampióny očistíme a nakrájíme na lupínky. Povaříme rajčata, cibuli, žampióny, smetanový zákys a olej dohusta. Vmícháme olivy nakrájené na plátky, parmazán a sůl. Promícháme s těstovinami. Naplníme do okurek. Posadíme do pekáče, zalijeme vývarem, okurky obložíme sýrem nakrájeným na tenké plátky. Přikryté dusíme při nižší teplotě 20-25 minut. Omáčku dle obliby zjemníme.

Plněná zapékaná rajčata

Z rajčat skrojíme víčka, vyhloubíme je a  obrácená necháme okapat. Uvnitř pak osolíme, opepříme a naplníme náplní, přiložíme opět víčko. Potřeme olejem, lehce posypeme solí a dáme na plech vyložený alobalem. Pečeme dle konzistence a velikosti rajčat 15-25 minut při 210-220°C.
Těstovinová náplň se sýrem:
1 sekanou cibuli podusíme na 15 g másla nebo oleje. Promícháme se 125 g vařených těstovin a stejným  množstvím na kostičky nakrájeného sýra (chester, ementál, gouda nebo mozzarella - jeden druh nebo míchané). Okořeníme solí a pepřem a dle obliby také 1 stroužkem česneku a rozemnutými nebo čerstvými sekanými bylinkami. Pokud je těstovin více než sýra, přidáme trochu dužiny z rajčat, jinak ji použijeme na omáčku či polévku.
Těstovinová náplň se šunkou a vejci:
1 sekanou cibuli podusíme na 25 g másla. Promícháme se 125-150 g vařených těstovin, 125 g na kostičky krájené vařené šunky (nebo různých zbytků a druhů promíchaných s měkkým nebo tvrdým salámem), solí, pepřem, sekanou pažitkou či petrželkou, 1 vejcem a 2 lžícemi smetanového zákysu, příp. trochou dužiny z rajčat.
Těstovinová náplň se zeleninou:
1 sekanou cibuli podusíme na 25 g másla nebo oleje. Promícháme s dužinou z rajčat (bez semen a tekutiny), 125-150 g těstovin, stejným množstvím vařené zeleniny, příp. pokrájené, 1 vejcem, 3-4 lžícemi smetany a 4 lžícemi strouhaného ementálu. Okořeníme dle potřeby.

Selská pánev

Jemně usekanou cibuli a plátky či proužky salámu orestujeme na tuku. Přidáme spätzle a promícháme. Přilijeme ve smetaně rozkvedlaná vejce a necháme srazit. Sypeme restovanými kroužky cibule a sekanou pažitkou.

Lasagne

Na náplň:

Těsto tence vyválíme a nakrájíme z něj velké čtverce. necháme je 1/2 hodiny oschnout. pak je necháme v osolené vodě 5 minut táhnout. Olej rozehřejeme na pánvi, opečeme na něm maso, jemně sekanou cibuli sůl a utřený česnek. Zaprášíme moukou. Přidáme rajčata a všechno koření. Těstovinové placky vkládáme do nákypové formy ve vrstvách střídavě s masovou omáčkou a bešamelovou omáčkou, obložíme sýrem a pečeme.

Zapékané lasagne (Lasagne al Forno)

Bešamelová omáčka:

Kromě toho:

Maso opečeme prudce na oleji. Přidáme Sekanou cibuli a utřený česnek a necháme zesklovatět. Vmícháme protlak, zaprášíme moukou, rozředíme červeným vínem a s rajčata svaříme na omáčka. Vmícháme jemně usekané oregano, ochutíme bobkovým listem, solí a pepřem. Na bešamel v druhém hrnci rozpustíme máslo nebo margarin, vmícháme mouku. Rozředíme mlékem, svaříme na omáčku, ochutíme solí, pepřem, muškátem a sýrem. Těsto vyválíme, nakrájíme na velké čtverce, necháme 1/2 hodiny oschnout a pak vaříme 5 minut v osolené vodě. Do formy dáváme střídavě ve vrstvách lasagne, masovou omáčku a bešamel. Na to položíme plátky sýra. V předehřáté troubě zapečeme 15 minut při 200°C. Podáváme sypané pažitkou.

Zelené lasagne se zeleninovou náplní (Lasagne Verde con Verdure)

Na rajčatovou omáčku:

2 lžíce olivového oleje

Kromě toho:

Cibuli a cuketu očistíme a nakrájíme na plátky. rajčata oloupeme a nakrájíme na plátky. žampióny očistíme a nakrájíme. Hrášek necháme okapat. na omáčku rozehřejeme olej, rozpustíme na něm slaninu. přidáme na proužky krájenou šunku, osmahneme, vmícháme rajčatový protlak, zaprášíme moukou a rozředíme vínem. Přidáme rajčata a svaříme na omáčku. ochutíme česnekem, pepřem, směsí koření a jemně krájenou bazalkou. Připravíme bešamel. Těsto vyválíme, nakrájíme na velké čtverce, necháme 1/2 hodiny oschnout a pak povaříme 5 minut v osolené vodě. Vyjmeme. Ve vrstvách skládáme do vymaštěné nákypové formy lasagne, rajčatovou omáčku, zeleninu a bešamel. posypeme sýrem a v předehřáté troubě zapečeme 15 minut při 200°C.

Cannelloni

Na náplň:

Těsto vyválíme, nakrájíme na velké čtverce, necháme 1/2 hodiny oschnout a povaříme 5 minut v osolené vodě. Olej rozehřejeme na pánvi, opečeme na něm maso se solí a utřeným česnekem. Necháme zesklovatět cibuli, ochutíme solí, pepřem, oreganem a parmazánem. náplň rozdělíme na čtverce těsta, zavineme, složíme do vymaštěné nákypové formy, posypeme sýrem a pečeme.

Cannelloni s játrovou náplní

Kromě toho:

Olej rozehřejeme na pánvi a opečeme na něm na kostičky nakrájená játra. vyjeme a dáme na teplo. Cibuli a karotku oloupeme, nakrájíme na kostičky a necháme na zbylém tuku zesklovatět. Přidáme oloupaná, na kostky nakrájená rajčata a okořeníme tymiánem a majoránkou. Vmícháme protlak, zahustíme moukou rozmíchanou s vínem a citrónovou šťávou. přidáme játra, sůl, pepř a koření a necháme vychladnout. Cannelloni povaříme 5 minut v osolené vodě a naplníme játrovou náplní. Složíme do tukem vymazané formy, zalijeme bešamelem, do které jsme vmíchali ovčí sýr a posypeme strouhaným sýrem. V předehřáté troubě pečeme asi 15 minut při 200°C. podáváme sypané sekanou petrželkou.

Ravioli se špenátovou náplní

Na náplň:

Na omáčku:

Těsto na pomoučeném vále tence vyválíme, nakrájíme na malé čtverce a ty pak necháme 10 minut oschnout. Mezitím klobásovou náplň umícháme v míse s jemně sekaným špenátem, vejcem a hořčicí. ochutíme solí, pepřem, muškátem a bazalkou, případně zahustíme strouhankou. Špenát lžičkou rozdělíme na poloviny těstovinových čtverečků, okraje těsta potřeme vodou, čtverce přehneme okraje dobře stiskneme. Ravioli vaříme dle velikosti 5-10 minut v osolené vodě. na omáčku rozehřejeme máslo nebo margarin a necháme na něm zesklovatět slaninu nakrájenou na kostičky. přidáme sekanou cibuli a necháme zesklovatět. Oloupaná rajčata zbavíme semen a nakrájíme na kostky. Přidáme. Loupaná rajčata z konzervy protřeme sítem do omáčky. vaříme na omáčku. Ochutíme sekanou bazalkou, solí, pepřem a směsí koření. Dobře okapané ravioli upravíme na talíře, přelijeme omáčkou a ihned podáváme.

Ravioli plněné jarními bylinkami

Bylinky se 4 lžícemi oleje rozmixujeme na kaši. Z mouky, 2 lžic bylinek, 2 lžic oleje, soli, pepř a trošky vody vypracujeme těsto. Zabalíme ho do utěrky a necháme asi 30 minut odpočinout. Nastrouháme mozzarellu, smícháme ji se zbytkem bylinek, parmazánem a piniemi. Těsto rozdělíme na 4 části a vyválíme z nich placky. Rádýlkem je nakrájíme na čtverečky. Rozdělíme na ně náplň, překlopíme a okraje stiskneme. Raviolli vaříme 5 minut v osolené vodě. Očistíme papriky a nakrájíme je. Ve vývaru je vaříme asi 10 minut. Papriky propasírujeme přes síto, ochutíme je solí, pepřem a zjemníme smetanou. Omáčkou raviolli přelijeme.

Švábské taštičky (Schwäbische Maultaschen)

Mouku prosejeme a se dvěma rozkvedlanými vejci, octem a vodou uhněteme hladké těsto. necháme alespoň 1 hodinu odpočinout. na másle osmahneme sekanou cibuli a česnek do zlatohněda. Přidáme špenát a dusíme, až se vydusí všechny tekutina. Nesmí se ale připálit. pak přidáme náplň vymačkanou z klobásy, namočenou a vymačkanou žemli, petrželku, 1 vejce a žloutek a promícháme na náplň. ochutíme solí, muškátem a pepřem. těsto rozdělíme na poloviny. na pomoučeném vále vždy tence vyválíme, naznačíme čtverce o straně 8 cm. každý čtverec obložíme trochou nádivky a prostory mezi potřeme rozkvedlaným bílkem. Přidáme druhý kus těsta a mezi náplněmi pevně přitlačíme. Pak kolečkem nakrájíme taštičky. Vývar a přivedeme k varu, po porcích vložíme taštičky a necháme táhnout 10 minut. Drátěnou naběračkou vyjmeme a necháme okapat.
- Taštičky podáváme na dvojí způsob: Můžeme je přelít bohatě v másle restovanou strouhankou a sypat pažitkou či petrželkou, nebo je můžeme podávat v čirém vývaru, nejlépe zvlášť připraveném, ne v nálevu z vařených těstovin. pak je rovně posypeme bohatě petrželkou či pažitkou.

Špagety s houbami po čínsku

Špagety uvaříme „al dente“. Mezitím očistíme houby a pokrájíme je. Houby opečeme na rozehřátém oleji prudce 3 minuty. Špagety propláchneme a necháme velmi dobře okapat. Přidáme k houbám a ještě 5 minut opékáme. Ochutíme solí, trochou sójové omáčky a sečuánským pepřem.

Ostrý čínský pokrm

Maso očistíme a nakrájíme na proužky velké jako malík. Promícháme sójovou omáčku s trochou soli, 1 lžící oleje, cukrem a citrónovou šťávou a smícháme s masem. Necháme stát, až jsou ostatní přísady hotovy. Z pórků použijeme jen bílou část, kterou nakrájíme na jemně kroužky, papriku očistíme a nakrájíme na proužky, cibuli usekáme. Feferonku  zbavíme semen a usekáme. Na pánvi rozehřejeme 3 lžíce oleje a zeleninu na něm 5 minut dusíme. na 1 minut přidáme česnek. nyní dáme vařit těstoviny. Zeleninu vyjmeme z pánve a dáme na teplo. Ve šťávě prohřejeme zbylý olej a maso na něm, 3-4 minuty opékáme. Promícháme pak se zeleninou a okapanými těstovinami. Je-li třeba, dochutíme.

Bami Goreng

Kuřecí játra očistíme a nakrájíme na malé kousky. Těstoviny uvaříme „al dente“. Cibuli usekáme. Necháme ji zesklovatět na 2 lžících oleje. Přidáme játra, pepř a prudce opečeme. Přidáme žampióny a hrášek a přikryté podusíme 5 minut. Mezitím fritujeme okapané nudle v oleji při 170°C do křupava zlatožluta. Vejce rozkvedláme se solí a kari. přelijeme přes játra a necháme ztuhnout. Promícháme s těstovinami a ihned podáváme.

Fritované nudle na zelenině

Zeleninu očistíme, mrkev nakrájíme na proužky velikosti zápalek, cibuli včetně zelené části na kroužky, houby na plátky, salát na proužky. Hrášek povaříme chvíli v osolené vodě, scedíme. Mezitím uvaříme nudle „al dente“, propláchneme a necháme okapat a fritujeme. 4 lžíce oleje rozpálíme ve velké pánvi, podusíme na něm mrkev, cibuli a houby 4-5 minut. Přidáme ledový salát ne 1 minutu. Zalijeme drůbežím vývarem, prohřejeme, vmícháme v sherry a sójové omáčce rozmíchaný škrob a necháme jednou přejít var. Výrazně okořeníme. Podáváme sypané fritovanými nudlemi. Promícháme teprve na stole.

Livornský salát

Než uvaříme těstoviny, otrháme lístky bazalky a polovinu jich dáme stranou. Zbylé lístky umixujeme s česnekem, mandlemi, tvarohem a sýrem, postupně přidáme olej a šleháme na krém. Ochutíme octem, pepřem a solí  a promícháme s okapanými vlažnými těstovinami. Před podáním znovu ochutíme a posypeme zbylou bazalkou a pistáciemi.

Ostrý nudlový salát se salámem

Těstoviny uvaříme „al dente“. Zatím oloupeme salám, nakrájíme na kostičky, cibuli nakrájíme na kroužky. Rajčata spaříme, oloupeme, rozpůlíme, vyjmeme semena a dužinu nakrájíme na proužky. Okurky nakrájíme dle přání na plátky nebo nudličky. Feferonku očistíme, zbavíme všech semen a drobně usekáme.  Promícháme salátový krém s majonézou, kapary, hořčici, octem a když je hustý, nastavíme 1 lžící mléka. Lehce promícháme s ostatními přísadami. Před podáním ochutíme a posypeme lístky bazalky.

Švýcarský salát

Těstoviny uvaříme a dáme okapat. Mezitím nakrájíme sýr, šunku a okurky na nudličky. Kysanou smetanu umícháme s olejem a octem, výrazně ochutíme kořením promícháme s ostatními přísadami. Necháme déle proležet. Ještě jednou ochutíme. Před podáním sypeme sekanou pažitkou.

Těstovinový salát s masem

Těstoviny uvaříme „al dente“. Zatím Zbytky masa či uzeniny nakrájíme na tenké proužky, rovněž tak okurky, houby necháme okapat, případně je pokrájíme. Salátový krém  promícháme s trochou nálevu z hub, libečkem, worcesterskou omáčkou a rozmačkaným pepřem, pak promícháme s těstovinami, mase, okurkou a houbami a necháme proležet. Před podáním ochutíme a vmícháme petrželku.
- Tento salát můžeme nechat proležet přes noc, avšak bez petrželky. Do salátu můžeme přidat drobně nakrájené 2 šalotky nebo malé cibule, ale až s petrželkou pře podáním.

Sytý salát s kuřetem

(pro 6 osob)

Zatím co se vaří těstoviny, vykostíme kuřecí maso, podle obliby s kůží nebo bez ní nakrájíme na kousky, opláchnutou endivii nakrájíme na proužky. Cibuli a petrželku usekáme. Těstoviny necháme okapat, vlažné promícháme s masem, endivií, přidáme cibuli, petrželku a nyní i smetanu, ocet, protlak, sůl, pepř a papriku. Ihned podáváme.

Salát se zeleným chřestem a vaječným krémem

Zatím co vaříme těstoviny „al dente“, očistíme chřest (odkrojíme jen dřevnaté konce, dobře opláchneme) a vaříme v osolené vodě 12-15 minut. Rajčata opláchneme a nakrájíme na  osminky nebo plátky, lehce osolíme. Vejce podle velikosti vaříme 4-6 minut na hniličko. Cibuli usekáme, rovněž tak bazalku. Chřest a těstoviny necháme trochu prochladnout. pak chřest nakrájíme na kousky a s rajčaty a těstovinami upravíme na mísu. Vejce nyní oloupeme, opatrně oddělíme. Bílky rozmačkáme vidličkou. Žloutky promícháme s olejem, octem, cibulí, kořením a bazalkou. Zálivka musí být výrazně ochucena. nyní vmícháme bílky a případně nastavíme 1-2 lžícemi nálevu z chřestu. Dáme na salát.
- Můžeme podávat i jako přílohu k hovězímu masu, netučným pečením. V tom případě použijeme poloviční množství! Krém můžeme ochutit ještě česnekem.

Salát «Bad Zwischenahn»

Těstoviny uvaříme „al dente“. Salátovou okurku oloupeme, zbavíme semen a nakrájíme na kostičky nebo nudličky. Úhoře stáhneme, zbavíme kostí a potrháme. Bylinky opláchneme, usekáme, cibuli nakrájíme na kostičky. Jogurt metlou ušleháme s olejem a octem. Výrazně ochutíme vším kořením a promícháme s ostatním i přísadami.

Dánský těstovinový salát

Zatím co vaříme těstoviny „al dente“, podusíme dle návodu na obalu zeleninu s trochou vody a směsí koření. Šunku nakrájíme na proužky. Zeleninu necháme dobře okapat a promícháme ji s rovněž dobře okapanými těstovinami a šunkou. Kysanou smetanu utřeme s majonézou, hořčicí, kořením a octem. Pažitku pokrájíme a spolu se zálivkou přidáme k salátu.

Salát s rybou

Rybu pokapeme citrónovou šťávou, necháme rozmrznout. Pak necháme okapat, osolíme, opepříme, zavineme do alobalu (vždy dva filety do jedné fólie). V předehřáté troubě pečeme při 210°C 10-12 minut. Mezitím uvaříme těstoviny „al dente“. Rybu rozebereme na kousky. Promícháme s těstovinami, smetanou , hořčicí, kaparama, osolíme a opepříme. Než se salát proleží, oloupeme jablko, zbavíme jej jádřince, nakrájíme na kostičky a přidáme do salátu. Upravíme na omyté a okapané listy salátu.

Spätzle-Salat

Okurku a salám nakrájíme na proužky a promícháme s podušenou zeleninou, houbami a těstovinami. Spojíme majonézou a ochutíme solí, pepřem a octem.

Nákyp s tvarohem a broskvemi

Makaróny uvaříme „al dente“. Vejce oddělíme. Žloutky ušleháme do pěny s cukrem a citrónovou kůrou a přidáme je k hotovým těstovinám. Po lžících přidáme prolisovaný tvaroh. pak tuhý sníh z bílků. Formu vymastíme a vyložíme polovinou těstovin. Obložíme pokrájenými broskvemi a zakryjeme zbytkem hmoty. posázíme vločkami másla a posypeme strouhankou. Pečeme v předehřáté troubě 45 minut při 200°C.

Nákyp s tvarohem a ořechy

Uvaříme těstoviny. Promícháme tvaroh, mléko, cukr a citrónovou šťávu. Vmícháme dobře okapané těstoviny a naplníme do nákypové formy. hustě posypeme ořechy. Posázíme vločkami másla a pečeme v troubě 1 hodinu při 200°C. Podáváme s hruškovým či třešňovým kompotem nebo brusinkami.

Nákyp se sušeným ovocem

Těstoviny uvaříme „al dente“. Sušené ovoce namočíme přes noc ve víně. Skořicovou kůru polámeme a společně s hřebíčky dáme do filtrovacího sáčku, dobře uzavřeme přidáme do hrnce s vínem a ovocem  a dusíme do měkka. Filtr s kořením vyjmeme. Nákypovou formu vytřeme tukem a vysypeme strouhankou. Vejce oddělíme. Žloutky promícháme se smetanou, hotovými těstovinami a ovocem, dáme do formy. Z bílků ušleháme tuhý sníh, do kterého zašleháme vanilkový cukr a nakonec vmícháme mandle. Naneseme na těstoviny. V předehřáté troubě pečeme 30 minut při 200°C.

Jihotyrolský nudlový hrnec

Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na řezy. Ihned pokapeme citrónovou šťávou a s trochou vody a cukru podusíme několik minut do poloměkka. Mezitím uvaříme těstoviny „al dente“. Propláchneme studenou vodou a necháme dobře okapat. Utřeme tvaroh se strouhanou citrónovou kůrou, v rumu máčenými rozinkami, cukrem, vanilkovým cukrem. Pak vmícháme jablečné řezy. (Několik jich ponecháme na ozdobu). Nakonec přidáme tuhý sníh z bílků. Do vymaštěné formy dáváme vrstvy těstovin a tvarohové hmoty. Poslední vrstvu tvoří tvaroh. Neplním formu vysoko, protože nákyp nabude. ozdobíme zbylými jablky, posázíme vločkami másla a pečeme v předehřáté troubě 20-25 minut při 225°C.

Nudle císaře Františka

Těstoviny uvaříme „al dente“, propláchneme horkou vodou, necháme okapat. Rozpustíme polovinu másla, podusíme na něm za míchání těstoviny a ještě horké promíchám s povidly, která jsme ochutili citrónovou šťávou. Na zbytku másla necháme zhnědnou hnědý cukr a strouhanku. Tuto směs dáme na nudle.

Babiččiny vanilkové nudle

Mléko s máslem, po délce rozříznutým vanilkovým luskem, cukrem a citrónovou šťávou přivedeme k varu a vložíme nudle. Přidáme špetku soli a při nízké teplotě vaříme tak dlouho, až jsou nudle měkké a tekutina je téměř vydušena. To trvá asi 20-25 minut. Důležité: Nevaříme při vysoké teplotě, jinak jsou nudle velmi měkké, ani při příliš nízké teplotě, protože pak se tekutina nevydusí. Před podáním vyjmeme vanilku. Podáváme s kompotem.
- Místo vanilkovým luskem můžeme při vaření přidat 1/2 skořicové kůry.

Nákyp s třešněmi

Těstoviny uvaříme „al dente“. Třešně opláchneme a zbavíme pecek. Okapané těstoviny promícháme s třešněmi a naplníme do máslem vymazané formy. Vejce oddělíme. Ušleháme žloutky s cukrem do pěny. přidáme sůl, smetanu, vanilkový cukr a skořici. Vmícháme tuhý sníh z bílků a přelijeme přes těstoviny. Obložíme vločkami másla nebo margarinu. V předehřáté troubě pečeme 35 minut při 200°C.

Těstoviny s ovesnými vločkami

Makaróny uvaříme „al dente“. Máslo rozehřejeme na pánvi. Přidáme vločky a za míchání  restujeme ca. 3 minuty. Pak přisypeme cukr a necháme krátce karamelizovat. Dáme na hotové, řádně okapané těstoviny a ihned podáváme s meruňkovým kompotem. Delším stáním vločky měknou.

Nudle s mákem ze Slezska

Nudle uvaříme „al dente“. Máslo dáme do pánve a rozpustíme, nenecháme však zhnědnout. Nyní vmícháme mák a ořechy a přidáme cukr. Za stálého míchání necháme zkaramelizovat. Hmotu dáme na teplé, okapané nudle a dobře promícháme. K tomu se hodí nejlépe jablečný kompot.

Sladké těstoviny s ořechy

Těstoviny uvaříme „al dente“. Propláchneme horkou vodou a necháme okapat. Mezitím rozkvedláme smetanu, vejce, 50 g cukru, vanilkový cukr a citrónovou kůru. Dáme do ne příliš vysoké ohnivzdorné tukem vymazané formy. Přelijeme vaječnou smetanou. Promícháme ořechy, skořici a zbylý cukr. posázíme vločkami másla a pečeme v troubě ca. 20 minut při 200-220°C do zlatohněda. Podáváme s kompotem.

Nudlové řezy s rozinkami

Zatím co se vaří nudle, opláchneme rozinky, osušíme a pokapané rumem necháme proležet. Nudle scedíme, propláchneme studenou vodou a necháme velmi dobře okapat. Pak promícháme s měkkým, ale ne rozpuštěným máslem, mlékem, smetanou, žloutky, cukrem (více než 3 lžíce) a citrónovou kůrou. Vmícháme okapané rozinky. nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků. Chlebíčkovou nebo jinou hranatou formu vyložíme alobalem, vymastíme. naplníme hmotou a uhladíme. pečeme v předehřáté troubě ca. 1 hodinu při 180-200°C. Necháme 5 minut odpočinout, pak vyklopíme, stáhneme fólii a nakrájíme na řezy. K tomu kompot.
- Rozinky můžeme nahradit zcela nebo zčásti sekaným kandovaným ovocem nebo dobře okapanými koktejlovými třešněmi.