ATC EXPEDITION CHINESE ASIA ECLIPSE 2008, 2009

 

Autentická reportáž
z
EXPEDICE Shanghai ECLIPSE 2008 a 2009
za totálním zatměním Slunce v Číně
6. a 7. totálním zatměním Slunce v 3. tisíciletí

Pořádaná firmou ATC, Astro Telescope Company, a. s., Přerov,

výrobce precizní astronomické optiky

autor: Holubec Jaromír, majitel fy ATC, a.s.Tato stránka byla založena v předstihu dvou let před plánovanou expedicí po návratu z
EXPEDICE ATC EGYPT AFRICAN ECLIPSE 2006
za totálním zatměním Slunce v severní Africe

 

Základní informace:

Datum a čas konání totálního zatmění: 1. srpna 2008, čas cca 11.20 UT (01m 35s)
Délka trvání: max. 02m 27s (10.20 UT), magnituda zatmění 1,039
Oblast pozorování: Severní Kanada, Grónsko, severní a východní Asie


Datum a čas konání totálního zatmění: 22. července 2009, čas cca 1.40 UT (05m 56s)
Délka trvání: max. 06m 39s (02.30 UT), magnituda zatmění 1,080
Oblast pozorování: východní Asie, Pacific, Hawaii


Expedice byla podniknuta odletem do Shanghaje, největší průmyslové a obchodní metropole Číny a pak vlastní dopravou na místo centrální linie totálního zatmění Slunce. Expedice se zúčastnili ............ Průběh zatmění Slunce vyšel na 100% (předpoklad). Pro vizuální pozorování, k zadokumentování fotografováním, byly použity přístroje ATC a dokonalý dalekohled - perfect telescope řady ATC Excellent EX. Pro videozáznam byla použita digitální kamera a digitální fotoaparát se slunečními filtry ATC Black 1, vše s vlastním kompletním vybavením, včetně dalších speciálních filtrů ATC.

Během zatmění došlo k úspěšnému prověření všech přístrojů a techniky (předpoklad), zejména slunečního filtru ATC SFC 75/M82 PROFI Excellent EX s konstrukcí proti vnitřním odrazům. Vlastní expedice není - prozatím financována z žádného grantu ani sponzory.

Pro vyvážení přístrojů na paralaktické montáži je záměrem použít stejný způsob jako na Expedici Chott el Fejaj ECLIPSE 2005 při prstencovém zatmění Slunce v severní Africe u solného jezera v Tunisku a EXPEDICE ATC EGYPT AFRICAN ECLIPSE 2006 při totálním zatmění Slunce v severní Africe u Salumu v Egyptu. Na vyvážení přístrojů v Tunisku zde měly světovou premiéru firemní držáky na dvě Evropské pivní hvězdy r. 2004 (2 plechovky přerovského piva Zubr).Pro další zadokumentování je také uvažováno použít tentokrát digitálního fotoaparátu SONY alfa, kde informace o něm jsou uvedeny na Sony CZ. Digitální fotoaparát Sony alfa s vysokým rozlišením a předevřím se stabilizátorem obrazu s výbornými uživatelskými vlastnostmi bude použit ve spojení s Dokonalý dalekohled ATC Exellent EX, kde pořízené foto lze zhlédnout zde. Umožňuje tak použít lehký přenosný stativ i pro delší expozice Sluneční korony.


Plánování expedice je uveřejňováno postupně s ohledem na cestovní specifikum v uvedené oblasti a podrobná reportáž po návratu z expedice.

Holubec Jaromír v.r.


* * * * *
Čeští optici v poušti Gobi v Číně.

Ještě před odjezdem na ATC EXPEDITION CHINESE ASIA ECLIPSE 2008 bylo rozhodnuto, vzhledem k nekalostem závistivých jedinců ČAS vyskytujících se v astronomické obci, že nebude prováděna žádná aktualizace po návratu z expedice. Nejsou tedy uveřejňovány již žádné jiné další informace z úspěšně ukutečněné více jak 3 týdenní dobrodružné cesty po Číně a z pozorování totálního zatmění Slunce v poušti Gobi.* * * * *
Čeští optici v Číně v r. 2009.

Ještě před plánovaním ATC EXPEDITION CHINESE ASIA ECLIPSE 2009 bylo rozhodnuto, vzhledem k dalším nekalostem i v r. 2008/2009 závistivých zamindrákovaných jedinců ČAS a dalších vyskytujících se v astronomické obci, že nebude prováděna žádná aktualizace, tedy ani po návratu z expedice, z dobrodružné cesty po Číně a z pozorování totálního zatmění Slunce v r. 2009.


 

Všechna práva vyhrazena.

ATC, Astro Telescope Company, a. s.
P. O. Box 75, Nordic Park, Seifertova 33, 750 02 Přerov,
e-mail: atc-astro@quick.cz
* Pravidla pro komunikaci e-mailem *
http://www.atc-astro.czAutorská práva vyhrazena,
jakákoliv textová i obrazová část nesmí být bez písemného souhlasu nikde uvedena, kopírována a přenášena elektronickým a jiným způsobem

Copyright by ATC