Autentická reportáž
z
EXPEDICE ZAMBIA AFRICAN ECLIPSE 2001
za totálním zatměním Slunce v jižní Africe
1. totálním zatměním Slunce v 3. tisíciletí

Pořádaná firmou ATC, Astro Telescope Company, p.a., Přerov,

výrobce precizní astronomické optiky

autor: Holubec Jaromír majitel fy ATC, p.a.

Napište nám

 


 

Základní informace:
Expedice byla podniknuta na 1 den s letem na Africký kontinent jedním z nejmodernějších dopravních prostředků pro transkontinentální lety A-340 Austrian Airlines do 8 000 km vzdálené Zambie s více jak 70 národy. Expedice se zúčastnili Holubec Jaromír a Holubec Jaromír ml., každý s předem naplánovanými úkoly. Průběh zatmění Slunce vyšel na 100%. K zadokumentování byli použity pro fotografování nové přístroje ATC Excellent EX a pro videozáznam použita digitální kamera, vše s vlastním kompletním vybavením, včetně filtrů. Během zatmění došlo k úspěšnému prověření všech přístrojů a techniky. Vlastní expedice nebyla financována z žádného grantu ani sponzory.

Několik postřehů:
"Před zatměním jsem se setkal osobně na nevládní úrovni s prezidentem Zambie Fredirickem Titusem Jacobem Chilubou."
"Přestože jsou 3 hodiny ráno a jsme prvními Evropany, kteří přiletěli v den zatmění Slunce, dostává se nám v letištních prostorách vřelého uvítání dobrou angličtinou každých 10 m stojícími hosteskami ve slušivých kostýmech."
"Znaku Zambie One Zambia - One Nation (Jedna země - Jeden národ), který spojuje mnohokulturní zambijskou společnost hovořící se 70 jazyky jsem ihned zaregistroval v letištní hale"
"Hodiny na letišti, na které jsem dohlédl videokamerou s přiblížením 25x z mého pozorovacího stanoviště, ukazovali shodný čas jako u nás doma. Nebýt Afričanů, chvílemi jsem si připadal, jako bych si vyšel na procházku za humna."
"Fantastický úkaz po dobu 3,5 minuty doplňovali všichni Afričané spontánním jekotem a někteří se slovy Aleluja se snad mohli i zbláznit."
"Možnost, že mohu při letu přes Saharu při večeři současně sledovat jeden z 6 videoprogramů, včetně seriálu o zatmění Slunce, poslouchat jeden z 12 hudebních kanálů, hrát počítačové hry, nakupovat, faxovat nebo telefonovat, případně sledovat videokamerami snímaný let před a pod letadlem nebo sledování aktuálních parametrů letu, jsem využil jen částečně"
"Kapitán letadla krátce po vzletu blahopřál všem cestujícím ke zdaru zatmění a jako pozornost nechal pro přípitek roznést skleničky šampanškého"

Podrobná reportáž včetně plánované cesty na Madagaskar bude uveřejněna později.

Holubec J.

 

 


 


 


 

ATC Astro Telescope Company, p.a.
P. O. Box 75, Nordic Park, Seifertova 33, 750 02 Přerov,
e-mail: atc-astro@quick.cz

 

Copyright by ATC