0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

1
100 Hz V klasickém televizoru je obraz zobrazován 50 krát za sekundu. Výsledkem je, že lidské oko vnímá blikání obrazu. Při digitální technologii je každý obraz zobrazován 100 krát za sekundu, čímž je odstraněn efekt blikání obrazu. Celoplošná technika s obrazovým kmitočtem 100 Hz - televizor s dokonalou kvalitou obrazu. Každý televizní obraz je skládán z půlsnímků rychlými elektronovými paprsky. U běžného 50 Hz televizoru se zobrazuje 50 půlsnímků za vteřinu. 100 Hz televizory ukládají snímky v digitální formě a pak je zobrazují v dvojnásobné frekvenci. Na obrazovku se půlsnímky zobrazují stokrát za vteřinu, rychlostí již nevnímatelnou lidským okem. Výsledek: televizor šetřící zrak s velkoplošným obrazem bez sebemenšího chvění.
Televizor pracující na kmitočtu 50 Hz vytvoří každou sekundu 50 obrázků. Lidské oko je na větších souvislých plochách schopno tento kmitočet vnímat jako mihotání obrazu. Televizor pracující na kmitočtu 100 Hz vytváří obrázky s dvakrát vyšší frekvencí a mihotání větších ploch obrazu není lidským okem postřehnutelné
Televizní obraz se složí ze dvou jednotlivých snímků (A a B). V případě televizoru vybaveného základní verzí 100 Hz technologie se oba snímky zobrazí dvakrát (AABB). Pro tento účel potřebuje televizor digitální paměť. Každý nový snímek se nejprve uloží do paměti a poté se odešle na obrazovku na dvojnásobné frekvenci. Stejný snímek se vždy zobrazí ve stejném rastru. Díky paměti jsou podporovány i různé další funkce, např. znehybnění obrazu.

100 Hz Digital Technika 100 Hertz Digital je referenční třída s digitální pamětí na celé snímky. Vedle celoplošného chvění je zde odstraněno i nepříjemné řádkové chvění. Speciálně vyvinutý postup, přihlášený k patentování firmou Grundig, vyhodnocuje obsah obrazu a jeho pohyb. Výsledkem této nové 100 Hz referenční techniky je perfektní obraz bez chvění s ostrými okraji obrazu.

100Hz Double digital scan a gamma korekce zvyšující horizontální řádkování a zabraňující tak problikávání výrazných bílých ploch na obrazovce

16:9 Širokoúhlý formát obrazovky s poměrem 16:9 jako u plátna v kině, vám zprostředkuje nové zážitky díky obrazu přizpůsobenému zornému poli lidského oka.

2
2-p Dvoupásmové reprosoustavy

20-bit REC D.R.I.V.E. MD rekordery používají systém ATRAC (Adaptive Transform Acoustic Kódování) ver. 4.5 pro bitovou kompresi a kódování. Ačkoliv tento systém sám zajišťuje detailnější zvuk s širším rozsahem dynamiky, Kenwood přidal vysoké rozlišení vstupu, které zajišťuje původní technologie D.R.I.V.E. - 20-bit REC D.R.I.V.E. Zajištěním vysokého rozlišení a širokého dynamického rozsahu dat poskytovaných procesoru ATRAC, pomáhá 20-bit REC D.R.I.V.E. k využití všech možností MiniDisku. Výsledkem je špičková kvalita zvuku, jeho plnost a bohatost na hudební detaily.

22 kHz spínací signál Při vysílání LNC se univerzální LNC přepíná z analogového na digitální frekvenční rozsah. Satelit můžete najít pomocí spínače mnohosystémového příjmu (např. ASTRA + EUTELSAT).

24-bitový D/A convertor (převodník) Dokonalé rozlišení a věrnost, zvuk je tak čistý a detailní, že uslyšíte každou notu a každý detail tak, jak byl zahrán při původním provedení.

3
3-D Analogový zvukový systém Dolby 3-D Stereo pro domácí kino využívající vícekanálový zvuk pro dva přední kanály a středový kanál, případně Sub Woofer (v případě, kdy nejsou zadní repro, či pro zlepšení monofonního zvuku)

3-D Bass Prostorový bas zvýrazňující basové podání zvuku zvláště v domácím kině

3-p Třípásmové reprosoustavy

3-STUPŇOVÝ INDIKÁTOR STAVU BATERIE Tříbarevné světelné indikátory (3-POINT LED BATERY CHECK INDICATOR) informují o zbývající kapacitě baterie a upozorňují uživatele na okamžik, kdy je třeba baterie vyměnit.


30HR LONG PLAY DELŠÍ DOBA PŘEHRÁVÁNÍ PŘI POUŽITÍ JEDNÉ BATERIE TYPU "AA"

Technologie šetřící energii dříve vyžadovala zdroj napětí 2-3 V (se dvěma bateriemi typu AAA). Nyní přístroje fungují s jedinou baterií typu AA, přičemž režim úspory kapacity baterie umožňuje prodloužit dobu přehrávání ze 13 hodin nepřetržitého přehrávání u předešlých modelů na přibližně 30 hodin, tedy více než dvojnásobek, u nových typů přístrojů. S jedinou alkalickou baterií typu AA dochází ještě k další úspoře energie.

4
4-KANÁLOVÝ SYSTÉM ZESILOVAČŮ Použitím samostatných zesilovačů pro střední a vysoké kmitočty a pro nízké kmitočty, se vysoce kvalitní reprodukce zvuku bez zkreslení stává nyní skutečností. Kmitočtová charakteristika středního a vysokého kmitočtového pásma je nastavena na 200 Hz - 20 kHz a pro nízké kmitočty je určeno pásmo od 200Hz níže. Tento systém zesilovačů je založený na nezávislých obvodech pro různá kmitočtová pásma a vytváří tak sytý a dynamický zvuk.

4SPEAKER FRONT SURROUND SYSTÉM 4 REPRODUKTORŮ

Tento systém disponuje kromě hlavního levého a pravého reproduktoru i dvěma přídavnými středopásmovými reproduktory, umístěnými v horní části hlavního tělesa přístroje. Hlavní reproduktory přenášejí normální stereo zvuk, zatímco horní středopásmové reproduktory díky obvodu fázového posunu přenášejí zvuk fázově posunutý. Výsledkem je intenzivní, vícerozměrný surroundový zvuk, který Vás ohromí.

5
5.1 vstup 6-kanálový analogový vstup umožňuje připojit DVD Dolby Digital, DTS a MPEG audio. Navíc získáte pohodlně možnost připojení více video vstupů.


Přístroj, který je vybaven 5.1 kanálovým vstupním konektorem Dolby Digital (AC-3), umožňuje později vytvořit systém domácího kina Dolby Digital. Dolby Digital je technologie pro příští generace a je nástupcem systému Dolby ProLogic. Na rozdíl od Dolby ProLogic, který využíval systému 4 kanálů (přední levý (L), přední pravý (R), centrální a zadní), nový systém Dolby Digital zahrnuje oddělené zadní reproduktory (pravý a levý zadní reproduktor) spolu s subwooferovým kanálem pro reprodukci basových tónů (subwoofer je počítán jako 0.1 kanál). V systému Dolby Digital jsou jednotlivé kanály digitálně nahrávány zcela nezávisle na sobě a jednotlivé zvukové kanály jsou tedy jasně odděleny. Celkový signál je digitalizovaný, takže nedochází ke snížení kvality zvuku jeho přenosem.

A
ABR Zkratka pro nastavitelný bass reflex (Adjustable Bass Reflex) -nastavitelným bass reflexový vstup, který umožňuje naladit hlubokotónový reproduktor (sub-woofer) v závislosti na jeho umístění v místnosti a podle chuti uživatele.

AC-3 viz. Dolby Digital

AC3 RF Většina laserových přehrávačů disků dodává Dolby Digital (AC -3) RF (radiová frekvence) modulované signály, který se koncertuje v digitální signál proudu bitů před jeho zpracováním v mnoha A/V zesilovačích a přijímačích.

ACI Automatická instalace kanálů (ACI)
Pokud je tato služba poskytována ve vaší kabelové síti, televizor se automaticky naladí a bude používat označení a názvy jednotlivých kanálů.

Acoustic lens Součást sluchátek, která soustřeďuje zvuk do jednoho bodu aby zvýšila účinnost reproduktorů a minimalizovala zvuk jdoucí vně.

Active Servo Technology Exkluzivní technologie přinášející dokonalou reprodukci nízkých kmitočtů. AST technologie kombinuje výbornou lokalizaci a detailnost malých reproduktorů a přesné podání konkrétních basů velkých reproduktorů. Klíčem k této kombinaci je tzv. Helmholtzův rezonátor - malý otvor ve skříni reprosoustavy. Velikost skříně a otvoru jsou dány přesným poměrem, který zabezpečuje reprodukci s malou amplitudou bez zkreslení. To umožňuje konstrukci malých soustav s překvapivě vyrovnanou charakteristikou reprodukce nízkých kmitočtů.

AD SKIP FUNKCE AD SKIP – PŘESKOČENÍ TELEVIZNÍCH REKLAM.

Při přehrávání videokazety bude při každém stisknutí tlačítka AD SKIP automaticky posunuta páska o 30 vteřin dopředu. Při jednom stisknutí se páska převine o 30 vteřin vpřed, při dvojím stisku o 1 minutu vpřed atd. Maximální doba automatického převinutí vpřed je 4 minuty.

AF (Alternativ Frequenz) Autorádio vyladí automaticky nejlépe přijímatelný kmitočet poslouchaného programu.

AFC Automatické dolaďování kmitočtu. Obvod udržuje přijímač na zvoleném kmitočtu.

AGRAS (Anti-Glare, Anti-Reflection, Anti-Static) Speciální povrch obrazovky vyvinutý firmou Philips, který aktivně potlačuje odražené světlo a tak zvyšuje pohodu při sledování televize.

AIR FIT TECHNOLOGIE AIR FIT (Acoustic Fit Bass – akustické basové provedení).

Všeobecně se dá říci, že sluchátka do uší nemohou v porovnání s uzavřenými typy sluchátek dobře přenášet nízké tóny. Hlavní příčinou je tzv. unikání vzduchu. Poněvadž je tvar lidského ucha u každého jedince jiný, dochází tak při použití sluchátek typu do uší snadno k úniku vzduchu. AIWA vyvinula svou původní technologii "Air Fit", eliminující únik vzduchu. Podušky sluchátek jsou pokryty silikonovou kaučukovou vrstvou, která vytváří jakýsi prstenec zachycující vzduch. Podušky jsou poddajné a snadno se přizpůsobí tvaru jakéhokoli ucha. Toto provedení tedy snižuje únik vzduchu a pomáhá posílit basovou složku zvuku. Navíc je povrch podušek u těchto sluchátek měkký, snižuje pocit tlaku na uši, sluchátka dobře sedí a dlouhodobější poslech je tak mnohem pohodlnější.

AIS (Automatic Image Stabiliser) Elektronické zařízení ve videokameře, které kompenzuje nechtěné pohyby Vaší ruky při záznamu.

Akcelerometr Elektronický přístroj používaný k měření zrychlení. Montovaný na membránu reproduktoru je akcelerometr schopný zaregistrovat rychlost a směr pohybu membrány a dodávat korekční signál do zesilovače přes okruh zpětné vazby, aby se tak zajistilo,že tvar vlny na výstupu je shodný s tvarem na vstupu.

Aktivní kabel propojení komponentů, jež může zlepšit vlastnosti komponentů s nevhodně konstruovanými vstupy či výstupy. Prakticky se jedná o oddělovací zesilovač (transformátor impedance, buffer), který má velký vstupní a malý výstupní odpor a tím omezuje vliv použitého kabelu. Protože se však jedná o kompromisní řešení, u opravdu kvalitně provedených komponentů je jeho použití diskutabilní až zbytečné.

Aktivní reproduktor Reproduktorový systém se zabudovaným výkonovým zesilovačem a ve většině případů zpracování signálu a / nebo jeho vyrovnání, aby se optimalizoval interface mezi reproduktorovou jednotkou (jednotkami) a elektronikou. Aktivní reproduktor může býtřízen většinou z nějakého nízkoúrovňového liniového výstupu
získávaného z A/V a multimediálních zařízení plus osobních stereo komponent, jako je na příklad přenosný kazetový magnetofon, přehrávače CD a mini disků.

Akustické sladění (Acoustically Voice Matched) Ve vícereproduktorových systémech je důležité, aby všechny reproduktory, ať už velké či malé, měly podobný ‘zvuk’. Pokud jejich kmitočtová pásma a přiblížení k neutralitě jsou podobná, bude i celkový zvuk bezešvý, bez zvukových ‘děr’.

Akustické zavěšení (uzavřená skříň) Utěsněná skříň reproduktoru zajišťuje,že uzavřený vzduch působí jako pružina, která kontroluje vybočení membrány hlubokotónového reproduktoru. Akustické zavěšení může zlepšit přechodovou odezvu a / nebo rozšířit rozsah nízkých frekvencí reproduktorového systému, za cenu účinnosti.

ALPHA Procesor jenž změkčuje tvrdý digitální zvuk a zabraňuje vzniku nežádoucích efektů při převodu digitálního zvuku na analogový. Výsledkem je lepší prostorové zobrazení a preciznější zvuk.

Ambience Pocit „prostoru" nebo „vzduchu" při reprodukci audio software.

AMDC (Advanced Monitor Deflection Control) Obvod, který dovoluje rychlé a stabilní přepínání mezi různými režimy rozlišení a časování monitoru bez rušivých přechodových efektů.

ANSI (American National Standards Institute) Instituce, která stanovila m.j. způsob měření světelného toku v jednotkách ANSI lm. Metoda spočívá v rozdělení obrazu na devět stejných obdélníků. Hodnota osvětlenosti (lx) ve středu každého obdélníka vynásobená jeho plochou (m2) představuje světelný tok (lm) obdélníkem vyzářený. Součet hodnot světelného toku všech devíti obdélníků je světelný tok celého obrazu vyjádřený v ANSI lm (tento způsob měření byl přijat též do německé normy DIN).

Anti-rolling Konstrukce kazetové mechaniky použitá pro přenosné přístroje stabilizující rychlost posuvu pásky. Snižuje citlivost na pohyby když jdete nebo běžíte.

APF S použitím vyhledávacích tlačítek nebo tlačítek předvoleb stanic na automobilovém rádiu, můžete vybrat jeden z následujících titulů (max. 9 nebo 6) z vložené kazety.

ARI Systém dopravních informací, který umožňuje prostřednictvím kódování (ze strany vysílače) identifikaci vysílačů s dopravním hlášením (SK) a přenos dopravních hlášení (SDK) také při provozu kazetového přehrávače/CD-přehrávače, popř. při ztlumeném autorádiu.

ASM (příprava střihu) ASM umožňuje sestřihávat sekvence z jednoho videorekordéru na druhý. Na videorekordéru, který má tuto funkci, lze označit až šest sekvencí. Stačí označit začátek a konec každé sekvence a příkaz je hotov. ASM bude automaticky ovládat kopírování těchto sekvencí na druhý videorekordér, a to bez dalších zásahů.

Assembling Editace video nebo audio pásky, kde se připojuje nový záznam na konec existujícího záznamu, tak že přechod je bez rušivých složek.

Atrac (Adaptive Transform Acoustic Coding) Akustické kódování s adaptivní transformací je klíčem ke schopnosti MD pojmout až o 74 minut hudby tak malém disku. Při kopírování na MD zabraňují ATRAC obvody záznamu rušivých komponentů zvuku a tím nechávají více prostoru na disku pro komponenty zvuku určené k poslechu.

ATS (Automatic Tuning Systém) ATS prohledává při první instalaci všechna TV pásma v přesném pořadí přijímaných vysílačů. Ty je možné po stisknutí tlačítka uložit do paměti na požadovanou předvolbu s jejich charakteristikou (název stanice).

ATS euro plus Automatický ladicí systém pro pohodlné počáteční nastavení televizoru s řazením a identifikací kanálů v pevné posloupnosti.

Audio Dabing Umožňuje přidat k původnímu zvuku videonahrávky hudební pozadí či komentář nebo nahradit původní ozvučení jiným (použitím mikrofonu nebo připojením videorekordéru ke stereo systému).

Audio Dubbing Tato funkce vám umožní doplnit Vaše videozáznamy komentářem, tak aby nabyly profesionální podoby.

Audio Mixing Umožňuje míchání zvukových zdrojů signálu s originálním zvukem pro upravované nahrávky (používá se u videorekordérů).

Audio Super Control Elektronické ovládání zvuku u autorádií, které Vám dovoluje přednastavit si Vaše osobní nastavení pro stereo vyvážení, fader, hloubky a výšky.

Auto 16:9 Při příjmu kódovaného signálu (textová informace ve 23. řádku) se televizor automaticky přepne na režim 16:9 (Digital Zoom), tj. zobrazí se na celé ploše.

Auto Clock Set Dovoluje automatické uložení správného času po stisknutí tlačítka Set Clock. Časový kód se vysílá v některých RDS signálech.

Auto DNR Automatické digitální potlačení šumu - závislé na úrovni šumu.

Auto Format Switching Automatické přepínání televizního obrazu mezi standardním (4:3) a širokoúhlým (16:9) formátem obrazu, využívá signálových bitů vysílaných vysílačem.

Auto Head Cleaner Systém, který automaticky čistí videohlavu, zvláště jsou-li použity staré, zaprášené pásky.

Auto Label Používáte-li teletextové informace, funkce Auto Label automaticky rozpozná a označí nastavenou stanici.

Auto Long Play Je-li délka naprogramované nahrávky větší než čas, který zbývá na kazetě, videorekordér se automaticky přepne do režimu Long Play (zdvojnásobí se délka kazety) a pořad, který nahráváte, nemusí být přerušen.

Auto Store Dovoluje Vám automaticky naladit dostupné televizní programy. Programy jsou uloženy v tom pořadí, ve kterém byly naladěny.

Auto Tape Recognition Při přehrávání kazety ve videorekordéru displej automaticky ukazuje uplynulý čas.

Auto Tape Tuning Inteligentní systém, který automaticky upravuje předmagnetizační proud, citlivost pásku a optimální nastavení pro jednotlivé pásky k dosažení co možná nejkvalitnější nahrávky.

Auto TV Automaticky zobrazuje nejlepší možnou kvalitu obrazu, nastavením Auto Formátu, Auto DNR, Automatické ostrosti a analýzou přijímaného signálu.

AUTO VOLUME CONTROL AUTOMATICKÉ NASTAVENÍ HLASITOSTI PODLE ÚROVNĚ HLUKU V AUTOMOBILU.

Jestliže zrychlíte na dálnici, současně se také zvýší hladina hluku způsobeného rychlou jízdou automobilu. V takovém případě musíte zvýšit hlasitost svého autorádia, a naopak při zpomalení budete muset hlasitost snížit. Funkce automatického nastavení hlasitosti rozpozná úroveň hluku a odpovídajícím způsobem upraví i hlasitost autorádia. Jestliže hluk v automobilu dosáhne určité úrovně, zvýší se hlasitost od 1 dB do 4 dB za sekundu. Jestliže se hladina hluku v automobilu sníží na stejnou úroveň, sníží se hlasitost o 1 dB za sekundu. Hlasitost je tedy citlivě a automaticky nastavována v závislosti na úrovni hluku v automobilu.

Automatické nastavení času Tato funkce automaticky a přesně nastavuje vnitřní hodiny videorekordéru (datum a čas). Tato funkce se hodí zejména v době, kdy se letní čas mění na zimní a naopak

Automatické vypnutí TV Předvolba automatického vypnutí slouží k nastavení automatického vypnutí televizoru po uplynutí zvolené doby v rozsahu 15-120 minut.
Automatické vypnutí bez signálu vypne automaticky do 5 minut televizor, jestliže není vysílán již žádný signál na sledovaném programu. Tato funkce umožní nerušený spánek, i když zapomenete nastavit předvolbu automatického vypnutí.

Autoprogramování Zapnete-li videorekordér či TV poprvé, tato funkce automaticky vyhledá a uloží do paměti všechny dostupné kanály. Potom můžete přiřadit každému kanálu odpovídající číslo předvolby.

Autorevers Automatická změna směru chodu na konci strany kazety při reprodukci a nahrávání. Mnohdy též volitelná funkce (on/off).

Autoscan Automaticky prolaďuje všechny dostupné vysílací stanice v televizních a rádiových tunerech.

Autostore / Auto Install Televizory, videorekordéry a autorádia automaticky hledají a ukládají do paměti dostupné stanice.

AUX Pomocný vstup zesilovače nebo přijímače pro připojení dalšího zdroje signálu např. CD přehrávače, DCC nebo druhého kazetového magnetofonu.

AV Link AV-link funguje mezi zařízeními, která splňují tyto podmínky: jsou propojena SCART kabelem, obě jsou s funkcí AV-link kompatibilní a jsou osazena příslušným software.
Funkce AV-link umožňuje hladký přenos dat a povelů mezi televizním přijímačem a připojeným externím zařízením. Jejím prostřednictvím lze například mezi zařízeními kopírovat informace o naladění programů TV vysílání nebo aktivovat nahrávání.

AV TERMINAL PŘEDNÍ (čelní) VSTUPNÍ KONEKTOR AV

Audio a video linkové vstupy na předním panelu videa, TV či AV receiveru/zesilovače umožňují přímé a jednoduché připojení externího A/V zařízení. Navíc přední vstupní zdířka usnadňuje připojení videokamer a videoher.

AVL (Automatic Volume Leveller) Minimalizuje změny v hlasitosti televize když jdou reklamy.

Azimuth control Zařízení v kazetovém magnetofonu, které udržuje správné nastavení mezi páskou a magnetofonovou hlavou pro čisté vysoké tóny.

B
B/G viz.Normy zvuku

Baffle Předníčást reproduktorové skříně, na které jsou upevněny vlastní reproduktory.

BAS Zvuky v nízkém zvukovém frekvenčním rozsahu, typicky frekvence pod 500 Hz.

Basový - hlubokotónový reproduktor (Woofer) Reproduktor přizpůsobený pro vyzařování nízkých kmitočtů. V klasických dvoupásmových soustavách je přesnější označení těchto reproduktorů jako středobasové.

Bass Logic Car hifi. Basový filtr se strmou hranou s volně volitelným kmitočtem nasazení a intenzitou filtru, pomocí jejž lze účinně potlačit např. nepožadované prostorové rezonance nebo ještě podstatně zvýšit úroveň.

Bass Reflex Speaker System Akustický systém, který zesiluje basové kmitočty, používá se u reproduktorů pro přenosné audio systémy, basy jsou pak důraznější.

DESIGN SKŘÍNĚ REPRODUKTORU S BASSREFLEXEM

U kompaktního přístroje, jako je CD/rádio/kazetový magnetofon, je velmi obtížné dosáhnout uspokojivé kvality při reprodukci basových tónů. Reproduktorové soustavy s bassreflexem tento problém řeší. U tohoto systému reproduktorů s bassreflexem obsahuje skříň reproduktoru nezávislý prostor pro levý i pravý reproduktor. Díky této koncepci střední část přístroje s CD přehrávačem není rušena prostory s levým a pravým reproduktorem. Dalšího posílení hlubokých tónů lze dosáhnout vytvořením válcovitého průchodu, odpovídajícího kapacitě a konfiguraci reproduktorů. Tento průchod plní funkci při zachycení basových tónů vycházejících ze zadní části reproduktoru, tedy z oblasti, odkud zvuk běžně zachycen není, a přenáší je k posluchači.

BBE BBE – ZDOKONALENÁ TECHNOLOGIE PRO DOSAŽENÍ VYŠŠÍ VĚRNOSTI REPRODUKOVANÉHO ZVUKU
Každá hudba přenášená systémem dynamických reproduktorů podlehá jednak určitým ztrátám věrnosti a jednak zkreslení, což je způsobeno charakteristikami reproduktorů. Systém BBE, který pochází z oblasti profesionálních nahrávacích systémů, kompenzuje tyto problémy u fázového a amplitudového zkreslení. V podstatě je tak k reproduktorovým soustavám přiváděn signál, který zní plněji a věrněji.

Bezdozvuková komora Místnost, ve které je odražená zvuková energie většinou zanedbatelná. Používá se pro měření mikrofonových a reproduktorových charakteristik.

Bi-Amping Režim, kdy dva zesilovače samostatně napájejí rozdílné reproduktory v dvoupásmové soustavě. Na svorky výškové i hloubkové sekce musí být připojena dělící výhybka. Tímto zapojením se dá výrazně zlepšit kvalita reprodukce a zvýšit celková dynamika projevu za rozumné náklady.
Pro správnou funkci systému je zapotřebí použít dva koncové zesilovače a jeden řídící předzesilovač s dvěma výstupy, nebo integrovaný zesilovač opatřený výstupem " PRE OUT " a koncový zesilovač se stejným zesílením nebo s individuální regulací hlasitosti.

Bi-Wiring Oddělené zapojení výšek a basů (terminál se dvěma páry připojení) na výstupu zesilovače.
Režim, kdy jsou použity dva oddělené kabelové páry k soustavě s dělící výhybkou. Kvalita zvuku se zvýší odstraněním interferencí signálů hlubokých tónů s výškovým signálem ve výhybce. Svorky Bi-wire lze zkratovat dodávanými zkratovacími plechy pro napájení klasickým způsobem nebo ‘pasivně’.

Bipolární tranzistory aktivní polovodičové součástky se 3 vývody (báze, emitor, kolektor). Používají se nejčastěji pro účely spínání a zesilování signálu. Provedení od miniaturních v pouzdrech SMD až po výkonové typy. Existují v různých variacích : univerzální, spínací, výkonové spínací, výkonové, vysokofrekvenční....... Základním principem je řízení proudu kolektoru proudem báze. Podle jejich polarity rozeznáváme typ NPN a PNP.

Bit Rate Je datový tok. Rychlost tohoto toku je někdy variabilní podle toho, který kanál předává komprimovaná data do vstupu dekodéru.

BitStream V CD přehrávačích, nejpřesnější metoda převodu digitálních dat na analogový signál, zpracovává bit po bitu.

BitStream Continuous Calibration D/A převodník Zajišťuje minimální zkreslení a vysokou přesnost signálu. Dohromady s digitálním filtrem, udržuje vysoký odstup signálu od šumu a dynamický rozsah, stejně jako imunitu proti změnám ve zpracování a stárnutí součástek.

Black D.I.V.A. Obrazovka s invarovou maskou, využívající technologii Black matrix Obrazovka Black D.I.V.A. vám nabídne jasný obraz se zvýšeným kontrastem, neporovnatelnou kvalitou a barevným rozlišením. Obzvlášť plochý povrch obrazovky umožňuje ostrost zobrazení a pohodlí při sledování. Využívá velmi tmavé sklo a invarovou masku, která přispívá ke zlepšení kvality obrazu a zabezpečuje čistotu barev a jejich stabilitu po dlouhou dobu. Technologie Black Matrix zlepšuje oddělení barev a zvyšuje kontrast.

Black HiBri Základní technologie obrazovky používající červenou, zelenou a modrou barvu. Používá se ve všech televizorech o úhlopříčkách 37cm; 39cm a 45cm. Televizory mají plošší obrazovky s pravoúhlými rohy, což vylepšuje jejich vzhled.

Black Line Televizní obrazovka, která je vyrobena z tmavšího skla pro vyšší kontrast a má užší trubici pro vyšší jas. Používá se v televizorech o úhlopříčce 55cm.

Black Line D. Sejná jako BlackLine, ale s lepším povrchem skla pro ostřejší obraz v porovnání s obrazovkami Black Matrix. Používá se v televizorech o úhlopříčce 63cm a 70cm.

Black Line S Ultra Flat Nejvyšší třída BlackLine S obrazovek s plochým stínítkem pro dokonalý vzhled. Používá se ve stereofonních televizorech o úhlopříčce 63cm až 72cm a ve všech širokoúhlých televizorech.

Black Line S. BlackLine D obrazovka s invarovou maskou, která se méně deformuje při vysokých teplotách, a tak dovoluje vyšší proud paprsku, který má vyšší jas a kontrast. Používá se v televizorech o úhlopříčce 63cm a 70cm.

Black Matrix V porovnání s Black HiBri mají zdokonalené oddělení RGB barev, obraz má lepší reprodukci barev a kontrast. Používá se ve všech televizorech o úhlopříčce nad 45cm.

Black Pearl Obrazovka Black Pearl má čelní plochu z velmi tmavého skla, což podstatně zlepšuje kvalitu obrazu vašeho televizoru. Společně s novou elektronovou tryskou, která zajišťuje lepší rozložení obrazu, zaručuje tmavá čelní plocha čistší a jasnější barvy, lepší rozlišení, zvýšený kontrast (+15 %), mnohem méně odrazů od obrazovky a nesrovnatelnou geometrii obrazu.

Black Stretch Electronics Elektronické zpracování signálu, které ve většině televizorů Philips maximalizuje kontrast ztmavením některých částí obrazu do úplně černé.

BLS (Blank Skip) Automatické přeskočení delších prázdných míst v režimu kazetového přehrávače (např. na konci kazety).

BQR III. (Best Quality Reception) Technologie pro autorádia, zajišťuje stabilní příjem s minimálním zkreslením, vylepšenou citlivostí a celkovou spolehlivostí.

Bridging Bridging je, když dva stereo zesilovače fungují v mono režimu, každý pro jeden reproduktor. Když spojíte dva takto propojitelné zesilovače, jejich výkon se obvykle až ztrojnásobí.

BRIGHTNESS (SVĚTELNÝ TOK [lumen, lm] ) Je zářivý tok zhodnocený lidským zrakem (citlivost oka je různá pro světlo různých vlnových délek, maxima dosahuje pro vlnovou délku 555nm). V technické dokumentaci datových a video projektorů bývá většinou uváděna jednotka ANSI lm. Standardní způsob určení světelného toku dle ANSI je tento: obraz je rozdělen na 9 stejných obdélníků. Průměr hodnot osvětlenosti zjištěných ve středech jednotlivých obdélníků vynásobený celkovou osvětlenou plochou je roven světelnému toku v ANSI lm.

C
CARIN Philips navigační a informační systém do automobilu. Složitý sytém řízený družicemi Vás vede za Vaším cílem, dokonce i přes města. Instrukce dostáváte verbálně a na LCD displeji.

Cascaded 4-stage Digital FIR filter Rozvinutá technologie užívAJÍCÍ lineární interpolaci a obvody "sample and hold", k získání čistého, zřetelného a šumu zbaveného digitálního zvuku.

CC-DAC Plynule kalibrovaný D/A převodník. Také se nazývá Bitcheck. Použitá metoda minimalizuje vzájemné rušení obou kanálů k optimalizaci kvality zvuku.

CCD (Charged Coupled Device) Charged Coupled Device se používá v digitálních foťácích i kamerách pro snímání obrázků. Používaný materiál je senzitivní na světlo, takže když na něj nějaké dopadne, vydá elektrický signál, který poté vytváří video signál.

CCRS Computer Controlled Recording System - počítačem ovládaný záznam (volitelná funkce)

CD-DA systém pro záznam (výrobce) a reprodukci (uživatel) audio nahrávek vyvinutý firmou Philips a Sony počátkem 80. let. Standard je definován v tzv. Červené knize a je respektován výrobci CD přehrávačů na celém světě. Médiem je stříbřitý kotouček na němž jsou v nekomprimované podobě uložena data pro levý a pravý kanál a pomocné údaje (čas,číslo skladby,........). Rozlišení tohoto systému je 16 bitů a vzorkovací frekvence 44.1 kHz.

CD-R médium a zařízení pro jednorázový záznam a neomezenou reprodukci na nosič CD-R (kotouček průměru 120 mm). Podle využití mluvíme o CD-R audio pro záznam zvuku či CD-R data pro záznam dat v počítačích.

CD-ROM Kompaktní disk určený pouze pro čtení, kapacita je vyšší než 500MB dat vhodný pro ukládání profesionálních a zábavných programů.

CD-RW médium a zařízení pro mnohonásobný (1000x až 10000x) záznam a neomezenou reprodukci na nosič CD-RW (kotouček průměru 120 mm). Podle využití mluvíme o CD-RW audio pro záznam zvuku či CD-R data pro záznam dat v počítačích.

CD-Text Zobrazení textových informací z běžného CD či MD na displeji přístroje

CD Direct Amplification Integrované zesilovače obsahují speciální obvod, jenž se aktivuje pouze při zpracování signálu z CD. Stiskem spínače na čelním panelu zvolíte úroveň "CD signál" a každý stupeň zesilovače produkuje nižší šum, což má za následek zlepšení S/N poměru a celkové vyváženosti reprodukce.

CD Sync Metoda synchronizovaného spouštění záznamu na magnetofon a spuštění CD přehrávače. Kazetový magnetofon se spouští o několik sekund dříve než CD přehrávač, takže záznam začne až po skončení zaváděcího pásku.

CD video viz.Video CD

CDD 2600 CD-Recorder Zapisovací CD mechanika určená k instalaci do počítače. Umí zapisovat formáty CD-ROM a CD Audio.

CDM - 9. také CDM - 12. Technologie CD přehrávačů s novým pohybovým ústrojím a složitý program pro opravu chyb zaručují perfektní reprodukci.

Ce NET Ce NET je konektor u Car hi-fi pro připojení dalších komponentů: CD a MD měniče, případně skrytých jednotek DSP/Ekvalizéru, TV Tuneru a DAB Tuneru.

centr Centrální (středový, dialogový) reproduktor pro domácí kino

Centre modes (Způsoby činnosti středového reproduk Způsoby vhodné pro optimalizaci středového reprodukčního kanálu v zesilovačích a přijímačích s Dolby Pro Logic. Uživatel si může zvolit mezi ,Normální" (pro relativně malé středové reproduktory), „Široké (pásmo)" (pro relativně velké středové reproduktory) a "Fantom" (pro systémy bez středového reproduktoru). Způsob „normál" odvádí nízkofrekvenční informace středového kanálu do hlavních (průčelních) reproduktorů, zatímco způsob „Fantom" rozděluje všechny tyto informace rovnoměrně mezi hlavní reproduktory.

Centre speaker Důležitý reproduktor pro domácí kino Dolby Surround Pro-Logic, Dolby Digital AC-3, DTS či MPEG-2. Středový, dialogový, reproduktor, umístěný přímo před posluchačem. Měl by být co nejblíže k televizoru pro optimální hlasovou reprodukci - ve vertikální ose s TV, pak budou hlasy vycházet přesně odtud, odkud by jste je očekávali.

Child Lock viz.Dětská pojistka
Dětský zámek. Funguje tak, že zablokuje funkční tlačítka na televizoru a ovládání je možné jen z dálkového ovládače, tím je zamezeno nežádoucímu ovládání televize dětmi.

Chroma Pro™ Videorekordéry Thomson užívají technologii převzatou přímo od profesionálních videorekordérů: předzesilovač pro nahrávací hlavu je integrován přímo v bubnu hlavy a není umístěn mimo, jako je tomu u ostatních videorekordérů. Tato technologie, kromě nového digitálního ovládání videoobvodu, zesiluje signál hned na výstupu nahrávacích hlav, což omezuje rušení signálu. Tím se získá jasnější a kontrastnější obraz a opravdu výjimečná kvalita zvuku.

Chroma Pro™ II. U poslední generace technologie Chroma Pro II je také zvukový zesilovač vestavěn přímo v bubnu videohlav. V součinnosti s extra výkonnou verzí videoobvodu a použitím v režimu Long Play dosahují zvuk a obraz špičkové kvality.

Cinema DSP Aby se sledování filmů, či hudebních pořadů v domácnosti stalo stejně strhujícím zážitkem, jako v kinosále nebo koncertní síni, vyvinuli v roce 1986 odborníci A/V divize Yamaha technologii DSP (Digital Sound Field Processing - Vytváření digitálních zvukových polí). Za spolupráce s Univerzitou Waseda v Tokiu provedli měření akustických parametrů v mnoha světově nejproslulejších kulturních zařízeních. Toto měření zvukových polí umožnilo definovat zvukovou charakteristiku různých poslechových prostředí. Takto získaná data byla zpracována a nyní jsou základem originálních mikroprocesorů Yamaha obsažených ve všech A/V zesilovačích Yamaha. Na rozdíl od prostých Pro-Logic systémů, kde je zvuk jakoby sevřený , Cinema DSP zabezpečí reprodukci v prostorných avšak kompaktních zvukových polí. Přední zvukové pole je tvořeno signálem z centrálního a hlavních reproduktorů, zadní zvukové pole pak ze surroundových reproduktorů.

Cinema DSP Tri-Field Příchod digitálních technologíí Dolby Digital a DTS umožnil zdokonalení technologie Cinema DSP. Dosavadní analogové kódování umožnilo reprodukci pouze dvou zvukových polí , díky stereo signálu pro surroundové kanály vzniká další zadní pole. Tri-Field Cinema DSP reprodukuje jednotlivé kanály nezávisle, avšak bez pocitu separace.






Cinema Re-EQ Funkce Home THX controlleru, která odstraňuje v předních a středovém kanálu zdůraznění vyšších kmitočtů. To do signálu zakomponovali zvukoví inženýři při mixování zvuku pro kina, která jsou vždy na vyšších kmitočtech hodně zatlumená a zvuk by byl bez tohoto zdůraznění špatně srozumitelný. V domácím použití je toto zůraznění na obtíž. V poslední době se užívá v kvalitních domácích dekodérech i bez certifikátu THX.

Cinerama Zoom Pro využití výhod vaší obrazovky 16:9 i při vysílání 4:3 a rozložení obrazu po celé ploše obrazovky jsou televizory Thomson se širokoúhlou obrazovkou vybaveny funkcí Cinerama Zoom, která obraz horizontálně rozšíří. Cinerama Zoom dokonale eliminuje zkreslení uprostřed obrazovky, způsobené roztažením obrazu, je-li aktivován režim Full-Screen (plná obrazovka).

Citlivost Hladina akustického tlaku (SPL) ve vzdálenosti 1 m od zdroje zvuku při vstupním napětí 2,83 V (ekvivalent vstupního výkonu 1 W do zátěže 8 W). Obvykle se vyjadřuje v dB/W/m. Průměrné dnešní citlivosti reproduktorových soustav jsou 89 dB/1W/1m a nárůst citlivosti o 3 dB je ekvivalentní zdvojnásobení výkonu zesilovače.

CodeFree - Region Free Jistě z různých materiálů o DVD víte, že svět je rozdělen na 6 regionů a stejné rozdělení je i u DVD titulů. To má za následek, že tituly pro americký trh, které jsou "zamčeny" pro region 1 na evropských DVD (region 2) přehrávačích nepřehrajete. Pokud by byla nabídka DVD titulů v Evropě stejná jako v Americe, nic by se nedělo. Ale protože v Evropě je jen asi 1500-2000 titulů, z toho více jak 2/3 jsou jen pro určité země Evropy (typicky německé tituly, kde bývá většinou jen německý zvuk a anglický originál nikoliv) a v Americe je již přes 5000 titulů a letos má přibýt dalších 3500. U nás jsem na tom ještě hůře, neb nabídka činí jen 370 titulů a to včetně hudebních.
Řešení je nasnadě, pokud nám nevadí absence českých titulků či dabingu, můžeme objednávat tituly z Ameriky. Ale jak je přehrát. Jednoduše, použijeme Region Free přehrávač, což u počítačových kitů či SW přehrávačů je otázka velmi jednoduchá - doplňkový SW, kterým lehce přepínáme regiony, u stolních přehrávačů je situace složitější, protože vyžaduje zásah do přehrávače a doplnění speciálního obvodů nebo v horším případě výměnu některého SMD obvodu.

Comb filter Hřebenový filtr. V televizním vysílání se může vyskytnout vzájemné rušení barevných složek signálu, například pruhované oblečení hlasatele. Hřebenový filtr odstraní toto zkreslení a obraz je pak ostřejší a přirozenější.

Compensated Automotive Recording Mnohé pásky jsou nahrávány pro použití ve walkmanech nebo automobilech, tedy pro poslech v podmínkách, kde se obvykle v okolním hluku utápí tišší pasáže nahrávky. Funkce CAR proto tyto tiché pasáže zesiluje, přičemž ponechává hlasité pasáže nezměněny. Navíc jsou zde zdůrazněny nejhlubší a nejvyšší kmitočty, aby tak byla kompenzována snížená citlivost sluchu při nízkých hladinách zvuku.

CONTRAST CONTROL DISPLAY NASTAVENÍ KONTRASTU DISPLEJE
Snadnou čitelnost displeje v automobilu za jasného dne i v noci zajišťují tři úrovně nastavení kontrastu displeje (vysoký/střední/nízký).

Contrast expand Proces, který zlepšuje kontrast černé a bílé barvy obrazu. Černá barva je tmavší, kontast je optimální a ostatní barvy jsou jasnější. Bílá barva je zdůrazněna tak, aby vznikla hloubka a reliéf obrazu.

Contrast Plus Zvyšuje kontrast televizního obrazu, tím že bílá je světlejší a černá je tmavší.

Controlled Dynamic Range Velká dynamika charakteristická pro CD a zvukové stopy filmů může být někdy až nevýhodná, třeba při tichém poslechu, například v noci. Tiché pasáže se pak stávají příliš tiché a hlasité příliš hlasité. Funkce CDR snižuje rozdíly mezi hlasitostí tichých a hlasitých pasáží. Je velmi užitečná i při nahrávání kazet pro walkmany a pro použití v automobilech.

CPS (Casette Programm Search) Car hifi. Automaticky vyhledává skladby u decku směrem vpřed nebo vzad další (CPS), popř. jeden z dalších (S-CPS) začátků skladeb na kazetě. U S-CPS lze volit počet přeskakovaných skladeb mezi 1 a 9.

Crossover Výhybka. Sada obvodů (filtrů), které rozdělují zvukové pásmo do několika pásem ještě před přivedením do odpovídajících reproduktorů ve vhodných ozvučnicích.

CRT (Cathode Ray Tube) projektory nejstarší technologie vycházející z principu televizní obrazovky. Projektor obsahuje tři malé obrazovky s vysokým jasem (RGB = červená, zelená, modrá). Pomocí optické soustavy (tři objektivy) je na projekční ploše vytvářen výsledný barevný obraz. Výhody - vysoký jas, vysoké rozlišení, nevýhody - nutnost pevné instalace, složitější a častější nastavování.

Crystal Clear III Pro. Zdokonalené zpracování obrazu založené na Crystal Clear III obohacené o zpracování jasových přechodů (LPT) pro jemnější a přirozenější obraz.

Crystal Clear III. Unikátní sada inovací zahrnující SCAVEM a Dynamický kontrast. V televizorech je obraz viditelně jasnější, přirozenější a ostřejší.

CTI (Colour Transient Improvement) – optimalizace Televizory vybavené obvodem CTI vykazují přirozenější obraz, barevné přechody jsou plynulé a nezkreslené. To přispívá k mimořádné kvalitě obrazu.
Technologie CTI zkracuje čas náběhu barevného přechodu a zpožďuje jej, tak aby jeho průběh odpovídal jasovému signálu.
Technologie CTI zamezuje křížení barev mezi sousedními barevnými signály a zostřuje neostré přechodové hrany mezi barvami televizního obrazu.
Nejlépe funkci CTI zjistíte na signálu barevného monoskopu nebo testovacího obrazu.

Cue/Review Rychlé převíjení vpřed/vzad s možností příposlechu v režimu CD.

D
D-VHS Jak D-VHS funguje? Digitální kvalita obrazu a zvuku :
D-VHS je první videorekordér který nahrává obraz a zvuk v digitální kvalitě. Poprvé nedochází ke zhoršení kvality obrazu a zvuku při nahrávání televizního signálu na videokazetu (tj. při zachování šířky pásma pro obraz a zvuk) opakované reprodukci z videokazety (tj. bez ztráty brilance a rozlišení) přehrávání z kazetu na kazetu

Doba přehrávání :
Nahrajte si až 21 hodin na jednu videokazetu (DF-420) v systému D-VHS.

Nahrávání z digitální kamery :
Také jste již všimli, že záznam z vaší videokamery nahraný vámi osobně již nemá tu kvalitu, kterou měl když jste jej přehrávali na váš VHS nebo S-VHS viderorekordér?

D-VHS vám nabízí řešení :
Systém D-VHS vám dovoluje nahrát vaše nahrávky z digitální videokamery na S-VHS videokazetu digitálně bez analogového zpracování. Můžete uložit až 7 nebo až 21 hodin záznamu na jednu videokazetu D-VHS (DF-420). Systém D-VHS je proto výborné přehrávací systém pro vaše nahrávky z digitálních videokamer.

Kompatibila s S-VHS/VHS :
Zajistili jsme, že ve videorekordéru D-VHS můžete stále používat vaše existující VHS a S-VHS videokazety pro nahrávání a přehrávání. D-VHS je plně kompatibilní se systémy S-VHS a VHS.

Kodér a dekodér MPEG :
Kodér vytváří kvalitní digitání obraz z vašich analogových signálů. Dekodér převádí digitální signály na analogové. Proto si můžete užívat vysoké kvality obrazu a zvuku na vašem běžném televizoru.

D-VHS kazety Videokazeta D-VHS je velmi podobná kazetám S-VHS s vyjímkou dvou kódovacích otvorů.
Systém D-VHS přidává k datům ukládaným na videokazetu opravný kód. Výsledkem je vysoká kvalita obrazu a zvuku při reprodukci dokonce i z kazet se kterými bylo hrubě zacházeno.
DF420
7 hodin záznamu ve standardním režimu (STD)
21 hodin záznamu v LongPlay režimu (LS3)

D/A převodník zařízení, které obsahuje každý CD přehrávač. Jeho funkcí je převést data nasnímaná laserovou hlavicí z CD média a upravená pomocnými obvody na analogový signál, který je dále upraven a zesilován. Existuje mnoho typů D/A převodníků, mezi nejčastěji používané pro audio aplikace v poslední době však patří typy využívající sigma delta modulaci.

viz. BitStream

D/A převodník 1-bitový takto koncipovaný převodník je vlastně rychlým komparátorem, jehož výstupem je hodnota log. 0 nebo log. 1. Bývá součástí převodníků s modulátorem sigma delta. Data na jeho vstupu jsou upravena nejčastěji digitálním interpolačním filtrem a sigma delta modulátorem, následně porovnána komparátorem a na jeho výstupu zjednodušeně řečeno posčítána a dolnopropustným filtrem omezena pod určitý (Nyquistův) kmitočet.

D/A převodník pulsní je jednobitový převodník jehož výstupem je dvoustavový signál . Viz. 1 bitový převodník a sigma delta modulace. Pulsní D/A převodníky např. využívají CD přehrávače Sony.

D/K viz. Norma zvuku

DAB / DMB Digital Audio Brodcasting popř. Digital Multimedia Brodcasting - digitální rozhlas/multimediální standard budoucnosti. Digitální signál DAB umožňuje vysílat několikanásobně vyšší objem dat, než je tomu u analogového rozhlasového signálu. K dispozici jsou běžné programy v kvalitě CD, ale také spektrum zcela nových stanic.

DAC (Digital Analog Convertor) Převodník digtal na analog. Obvod, který převádí digitální signály na odpovídající analogové signály.

Daily on-off Clock Dovoluje televizoru aby se v určité době sám zapnul a po určité době sám vypnul.

Datová redukce Metoda k redukci přenášeného objemu dat v digitálních audiosystémech. Přitom jsou využívány různé psychoakustické efekty. V současnosti používané metody redukce jsou tak vyzrálé, že nelze zjistit žádné ovlivnění zvuku.

DBB Dynamické zesílení basů. Systém pro posílení basů v přenosných přístrojích.

DCC Digitální kompaktní kazeta. Audio technologie vyvinutá firmou Philips umožňuje, udělat si perfektní digitální záznam srovnatelný s CD kvalitou.

DD-in viz. 5.1 vstup pro Dolby Digital

DD Digitální zvukový systém Dolby Digital (AC-3, MPEG-2, DTS ...) pro domácí kino využívající vícekanálový zvuk pro dva přední kanály, středový kanál a dva stereofonní zadní kanály, případně Sub Woofer. Jako hlavní zdroj využívá DVD s filmy či hudbou.

DDSC Dynamic Discrete Surround Circuit - disponuje samostatným oddílem pro zadní efektové kanály. Výsledkem je podstatně zlepšené prostorové vnímání zvukových efektů.

Decibel (dB) Logaritmické vyjádření poměru dvou výkonů, napětí, proudů nebo intenzit zvuku. Zvuk se měří vzhledem k prahu slyšitelnosti (0 dB) - například šepot je typicky 30 dB, normální mluva 60 dB, hluk nákladního auta přes 100 dB, diskotéka okolo 110-112 dB, a práh bolestivosti je 130-140 dB. O 10 dB hlasitěji znamená dvakrát tak nahlas.

Dělený zesilovač pod tímto termínem bývá nejčastěji uváděna koncepce zesilovače u níž je zcela oddělen v samostatném šasi předzesilovač a v samostatném šasi výkonový zesilovač. Každý má pochopitelně vlastní napájení a síťový přívod. Hlavním důvodem je odstranění citlivých obvodů předzesilovače z blízkosti mohutných transformátorů výkonového zesilovače.

Delta sigma modulace součást A/D a D/A převodníků používaných v audio aplikacích. Největší výhodou je možnost dosažení vysokého rozlišení (dnes běžně 20 - 24 bitů) a tím i linearity a dynamiky. Spolu s interpolačními filtry, převzorkováním a noise shapingem (metoda posunu kvantizačního šumu nad akustické pásmo) jsou dnes nejperspektivnějšími a nejčastěji používanými v moderních převodnících pro audio aplikace.

DEMO menu TV Přínos :
Televizory podporující demo režim umějí automaticky prezentovat své přednosti a prostřednictvím obrazovky k nim poskytnout komentář.
Funkční princip:
Televizor sám rozliší, kterými funkcemi a technickými řešeními je osazen, a podle toho zvolí příslušnou verzi demo režimu
Prezentace (dle typu TV) :
Demo režim aktivujete stisknutím tlačítka [TV] na několik sekund. Automatické přecházení z jedné obrazovky na druhou lze zastavit tlačítkem [STOP]. Demo režim můžete ukončit stisknutím [MENU] a následným stisknutím červeného tlačítka.

Dětská pojistka Dětská pojistka umožní zablokování televizních kanálů, které nechcete zpřístupnit dětem nebo jiným osobám. Zablokování se provádí buď číselným kódem nebo jiným způsobem a většinou prostřednictvím DO, bez něhož se nedá přístroj opět pustit.

dig-in/out Optický nebo koaxiální digitální vstup / výstup

DIGIBOARD elektronická tabule, jejíž obsah (text, grafy atd. vytvořené pomocí popisovačů) je automaticky ukládán do počítače.

DigiCeiver Zcela nová technologie, u které je signál digitálně zpracováván od přijímacího dílu až k budiči koncového stupně. To přináší značné výhody z hlediska příjmových vlastností a ovlivnění zvuku.

Digital Scan - Digitální rozklad obrazu Tato novinka odstraňuje tzv. blikání řádků; rušivé vibrace horizontálních řádků. V kombinaci se 100Hz technologií je dosaženo skutečně stabilního a brilantního obrazu.
1. Funkční princip: z obsahu původních snímků A a B se interpolují dva nové snímky A a B, způsobem který umožňuje jejich zobrazení v normálním prokládaném rastru. Algoritmus interpolace je schopen odpovídajícím způsobem ošetřit pohyb pohyblivých součástí obrazu.
2. Přínosy pro uživatele: základní verze 100 Hz technologie sice odstraní mihotání viditelné na větších souvislých plochách obrazu, mihotání horizontálních řádek však může být stále patrné. Lze je nicméně eliminovat s využitím technologie digitálního rozkladu obrazu, která zaručuje zcela stabilní obraz.
3. Prezentace: mihotání řádek obrazu je nejzřetelnější na testovacím (statickém) obrazu, či na jasných bílých plochách.

Digital video Označení použité na všechna zařízení, které používají digitální technologii pro zobrazení obrazu.

Digitální filtrace je odstranění nežádoucích frekvenčních složek ze signálu pomocí digitálního filtru (tedy výpočtem). S nástupem techniky převzorkování převzaly digitální filtry v D/A převodu pro audio aplikace dominantní úlohu. Typem a řádem filtru lze výrazně ovlivnit charakter výsledného zvuku.

DIGITÁLNÍ ZOOM funkce umožňující provádět elektronicky výřez obrazu (na rozdíl od zoomu realizovaného opticky zde dochází k určitému zhoršení kvality obrazu)

dipól Zadní efektový (surround) reproduktor s vícesměrovým vyzařováním zvuku. Repro jsou umístěny na sešikmených bocích skříně a umožňují tak snažší a plnější ozvučení zadního prostoru.

Direct Record Stisknutím jednoho tlačítka na Vašem dálkovém ovládači začnete okamžitě nahrávat to co je na obrazovce. Videorekordér automaticky nalezne kanál, který právě sledujete.

Disk Naming Právě poslouchanému CD lze zadat libovolný název. Tento název se potom při každé reprodukci tohoto CD objeví na displeji.

DISPLAY DIMMER NASTAVENÍ JASU DISPLEJE
Nastavte si sami osvětlení vašeho audio systému.
Různé nové Hi-Fi systémy jsou nyní vybaveny funkcí ztlumení jasu displeje. Jedná se o jeden z konceptů umožňujících snížení spotřeby elektrické energie, a současně je tak umožněno přizpůsobit vzhled systému nárokům jeho uživatele. Displej může být nastaven ve třech různých režimech:
Dimmer 0: Normální zobrazení
Dimmer 1: Ztlumení jasu displeje o jeden stupeň.
Dimmer 2: Ztlumení jasu displeje o dva stupně.
Dimmer 3: Ztlumení jasu displeje o tři stupně a je vyřazení spektrálního analyzéru, blikajících tlačítek a prosvětlení tlačítek.

Dither speciální signál přidávaný při záznamu či reprodukci do užitečného signálu za účelem minimalizovat kvantizační zkreslení, jímž trpí z principu všechny A/D a D/A převodníky. Druhou cestou pro minimalizaci tohoto zkreslení je zvyšování počtu bitů při záznamu a reprodukci digitálních nahrávek (viz. nové formáty SACD a DVD).

DLP ( Digital Light Processing) projektory technologie využívající zobrazovacích prvků (jeden nebo tři DMD = Digital Micromirror Device čipy) s mikrozrcátky (zrcadlící kovové plošky). Ovládací technika umožňuje v závislosti na promítaném obraze nastavit elektrostaticky každé mikrozrcátko tak, aby buď odráželo nebo neodráželo světlo do objektivu projektoru.
*Výhody - perspektivní technologie, méně patrná struktura obrazových bodů

*Nevýhody - při použití jednoho DMD čipu nutnost rotujícího barevného filtru, zatím vyšší cena

DNR (Digital Noise Reduction) – Digitální omezení Digitální omezení obrazového šumu využívá skutečnost, že šum je náhodná veličina s nulovou informační hodnotou a že mezi ním a snímky, resp. rámci není žádná korelace, zatímco u obrazové informace je tato korelace velmi výrazná. Technologie DNR zprůměruje po sobě následující snímky prostřednictvím rekurzivní filtrovací smyčky, využívající uložení snímku v digitální paměti. Výsledkem je omezení nekorelovaného šumu a "vyčistění" původního obrazu. Aby se minimalizovalo "rozmazání" pohyblivých částí obrazu, je při detekování pohybu filtrování omezeno.
Obrazový šum (sněžení) má za příčinu zpravidla slabý signál od antény anebo nekvalitní zdroj signálu z videorekordéru. Prostřednictvím technologie DNR je možné šum omezit a docílit kvalitnějšího obrazu.

DO (Dálkové ovládání) Infračervené dálkové ovládání umožňuje komfortní obsluhu komponentů. Z viditelné vzdálenosti lze přístroj zapnout/vypnout, volit jednotlivé povely, programy, provádět jejich ladění a ukládání do paměti, regulovat hlasitost a parametry zvuku či obrazu, ovládat teletext, PIP, POP a všechny ostatní funkce.
DO mohou být také inteligentní s možností ovládat také jiné značky předprogramovanými povely, či se tyto povely naučit.

Dolby ® B, C, S Systémy potlačení šumu u magnetofonového záznamu. Z profesionálního systému Dolby A se zjednodušením počtu filtrů vytvořil systém Dolby NR (nebo později B), který pracuje s amplitudovým zesílením kmitočtů nad 5 kHz při záznamu a stejným potlačením při přehrávání, čímž se potlačí vlastní šum magnetického média o cca 5 dB. Zlepšením kontroly nasycení pásku se mohl snížit dělící kmitočet na 1 kHz a zvětšit zesílení/zeslabení.
Vznikl systém Dolby C s redukcí šumu o asi 10 dB, což byl asi nejvýznamější přínos v éře moderního mgf záznamu.
Systém Dolby S pak už jen zavedl proměnlivý dělící kmitočet pro snížení zkreslení výšek a tím i možnost větší modulace. Jako -S- pracuje jen při záznamu, při přehrávání stačí jen -C-.

Dolby 3-D Stereo Dolby 3D Stereo Vám zajistí maximálně realistický zvuk pouze s pomocí levého, pravého a středního reproduktoru bez použití zadních efektových reproduktorů.

Dolby Digital (AC-3)® Vývojový krok záznamu vícekanálového zvuku vyvinutý Dolby Laboratories Inc. Kóduje 6 kanálů (2 přední - front, středový - dialogový, 2 zadní - surround a hlubokotónový - subwoofer) do digitálního záznamu na nová vysokokapacitní média. Vztahuje se na něj i označení 5.1 channel, protože 5 z jeho kanálů pokrývá celý kmitočtový rozsah, 1 je pouze hlubokotónový. Dolby Digital je obchodní označení systému AC-3.
Je to název metody zakódování pro redukci toku dat vícekanálového zvuku vyvinutého Dolby Laboratories v USA. Systém AC-3 přenáší všechny konfigurace audiokanálů, od jednoduchého monofonního až po 5.1 digitální prostorový zvuk (viz formát zvuku 5.1). Při zpracování 5.1 digitálního zvukového doprovodu systém zakóduje 6 (5 + 1) oddělených audiosignálů do jednoho komprimovaného digitálního signálu.

Dolby Digital Surround EX je rozšíření, které navrhl Lucasfilm ve spoluprácí s firmou Dolby a přidává ještě zadní střední efektový kanál. Prvním filmem byly StarWars: Episoda I. Dnes je v tomto rozšíření namícháno již více jak 14 filmů.

Dolby HX-Pro Systémy dynamické změny předmagnetizace u magnetofonového záznamu. Dovoluje větší promodulování záznamu a zejména lepší přenos výšek, tj. čistější záznam s nižším zkreslením.

Dolby Stereo je označení analogového zvukového systému pro profi použití (cinema), který pomocí matice zakóduje 4 vstupní nezávislé kanály (L,C,R,S) tak, aby bylo možno zaznamenat výsledný signál (kanály Lt a Rt) na standardní dvoustopé nosiče a před reprodukcí ze dvou přenesených kanálů opět dekóduje ony 4 kanály (proto se někdy označuje 4-2-4). Před optickým záznamem na film jsou signály Lt a Rt ošetřeny dvoukanálovým systémem redukce šumu (NR=Noise Reduction) a Dolby A NR. Takto připravená kopie je označena Dolby Stereo a obdobně je označeno kino vybavené tímto systémem. Variabilně se používá označení Dolby nebo Dolby A.

Dolby Stereo SR je označení novějšího systémů, který na rozdíl od předešlého Dolby Stereo používá novější zařízení pro potlačení šumu Spectral Recording, který používá obvodů pro potlačení šumu prakticky dvakrát účinnějších než Dolby A. V kině pak může být připojen extra subwoofer. Dnes se používá alternativní označení Dolby nebo Dolby SR.

Dolby Surround Původní surround systém uvedený na trh již v roce 1982. Čtyřkanálový cinema surround sound je zakódován v stereo soundtracku vaší video pásky, Dolby Surround dekodér jej rozdělí a rozešle odpovídajícím reproduktorům. Ve skutečnosti, i když používá dva zadní reproduktory, je “surround” část signálu v mono kvalitě, takže pouze přichází zezadu, nic víc. Systém má rovněž omezený frekvenční rozsah (100 Hz – 7 kHz), nicméně zvyšuje prostorový efekt.
Předchůdce systému Dolby Surround Pro-Logic.

Dolby Surround Pro-Logic® Vývojový krok Dolby Surround. Přidává přední středový nebo dialogový kanál a dodává do zadních kanálů informace o prostorovém zvuku. Použití dekodéru přináší větší čistotu, stabilitu zvukového obrazu a lepší lokalizaci zvuků i ve větším poslechovém prostoru. Technicky jde o zakódování 4 analogových kanálů do 2 analogových kanálů na záznamové médium a zpětné dekódování při přehrávání.
Dolby Surround® je metoda pro přenos čtyř audiokanálů (levý a pravý přední, střední přední a jeden zadní) při použití pouze dvou samostatných signálových cest (kanálů). Čtyři audiosignály jsou zakódovány do matrice ve dvou kanálech a po přenosu znovu dekódovány. V dnešní podobě je většina analogových zvukových doprovodů filmů zakódována metodou Dolby Surround Pro-Logic.

Dolby Surround Pro-Logic® II. Jako jeden z prvnich vyrobcu zavadi ONKYO a KENWOOD novou surroundovou dekodovaci technologii Dolby Surround Pro-Logic II. Pozoruhodnymi novymi vlastnostmi a zdokonalenym dekodovanim umoznuje uzivatelum vyznamne zvyseni kvality vjemu ze vsech analogovych nahravek porizenych jak v systemu Pro Logic tak jen v normalnim stereu jinak, nez jen s pouzitim konvencniho dekodovani Pro Logic. Vice nez 6.000 (!) titulu, celosvetove, jen ve filmove oblasti, nabizi siroky vyber jako - v teto dobe - zadny jiny surroundovy format. Tato obrovska vyuzitelnost znamena pro uzivatele vyznacne zvyseni pomeru cena/vykon, jestlize se rozhodne koupit si takto vybaveny receiver ONKYO.

Prehravani s uzitim Pro Logic II se co do vjemu mnohem vice nez kdy drive blizi diskretnimu Dolby Digital v 5.1-kanalove verzi.


Svet prave rychle prechazi na digitalni distribucni formaty jako je DVD a digitalni televize (DTV), satelitni prijem a prenos signalu po kabelu, a vsechno to nabizi moznost audia ve formatu Dolby Digital 5.1. Hudebni prumysl je na pokraji prechodu od sterea na 5.1-kanalovy zvuk na novem formatu DVD-Audio. Spotrebitele nadsene pozaduji 5.1-kanalovy zvuk u novych programu vsech druhu. Ale obrovske mnozstvi programu jiz existuje ve stereu a ve formatu Dolby Surround a mnoho dalsich se stale bude objevovat i v pristich letech. Pro Logic II umozni spotrebitelum tesit se z techto programu s kvalitou vjemu temer jako z formatu 5.1.

Pro Logic II je schopen dekodovat tisice existujicich filmu a TV show se zvukem ve formatu Dolby Surround, kompatibilne a se zlepsenou stabilitou zvukoveho obrazu. Zlepseni v dekodovaci technice znamena, ze rozlisitelnost prvku zvukoveho pole je pri novem dekodovacim procesu lepe zachovana nez bylo mozne s dosud univerzalne standardni technologii Pro Logic, ktera byla vyvinuta uprostred osmdesatych let minuleho stoleti.

Domácí kino - Home Theatre je ekvivalent zpracování prostorového zvuku Dolby Stereo® používaného v kinech a filmových představeních. Reprodukuje efektové a prostorové kanály přes zadní a efektové reprosoustavy.
Reprodukce filmů s obsahem prostorových a efektových složek z videozáznamů, disků, rádia nebo satelitních TV kanálů v domácím prostředí. Složení vícereproduktorových systémů je obvykle levý a pravý kanál, středový-dialogový kanál, levý a pravý zadní kanál. Přední a zadní soustavy jsou často doplněny odděleným aktivním SubWooferem (hlubokotónový reproduktor) pro zpracování velmi nízkých kmitočtů. Kombinace dokonalého prostorového zvuku a televize s velkoplošnou obrazovkou vás naprosto vtáhne do děje a obklopí zvukem.

DOTYKOVÁ OBRAZOVKA (TOUCH SCREEN) používá se pro integrované ovládání audiovizuální techniky dotykem prstu na tlačítka zobrazená na obrazovce. Obsah obrazovky (tlačítka, grafické symboly atd.) lze naprogramovat podle potřeby.

Double Window TV s formátem 16 : 9 umožňuje používat dvě okna. Obrazovka může být rozdělena tak, aby na jedné polovině bylo možné sledovat současný program a zároveň na druhé polovině prohlížet videotext téhož kanálu.

DPAC Digital Pulse Axis Control - slaďuje destabilizované časové signály podle řídícího času, čímž je minimalizován šum, vznikající časovou nestabilitou signálu v D/A převodníku

DPE (Digital Parametric Equalizing) Strmý 2-stupňový ekvalizér s volně volitelnými kmitočty a intenzitami filtrů, pomocí nějž lze účinně potlačit nežádoucí prostorové rezonance, popř. linearizovat nerovnoměrnosti kmitočtových charakteristik reproduktorů. Zvuk je značně homogennější a plnější.

DPL Analogový zvukový systém Dolby Surround Pro-Logic pro domácí kino využívající vícekanálový zvuk pro dva přední kanály, středový kanál a zadní efektový kanál, případně Sub Woofer. Jako hlavní zdroj využívá klasické filmové či hudební videokazety.

DPSS Systém přímého vyhledávání programu u tape decku.

DQR (Digital Sound Control) V přenosných zařízeních poskytuje přednastavené režimy, které tvarují zvukové kmitočtové pásmo pro zdůraznění různých typů hudby a situací při poslechu.

DRC-MF (Digital Reality Creation)
Ten kdo se zajímá o osudy značky SONY ví, že tato značka
patří od svých začátků vždy k těm které udávají v technologiích spotřební
elektroniky krok a pouštějí se pionýrskou cestou při vynalézání a praktickém
prosazování svých novinek a technologií do lidského života. V loňském roce jsme
oslavili 20. Výročí walkmana, krabičky která si získala prakticky celý svět, rok
předtím uplynulo 30 let co SONY představila svou revoluční obrazovku TRINITRON,
s jejíž modernizovanou verzí se setkáváme dodones, první CD player vyšel z bran
závodu SONY v roce 1982 a první televizor s úplně plochou obrazovku pod názvem
FD Trinitron WEGA spatřil světlo světa v roce 1997.
28. leden 2000 je pro
SONY dalším milníkem, alespoň tedy v Evropském měřítku. Tento den společnost
SONY představila revoluční převratnou technologii, která zajistí, že Vám již
nikdy neunikne žádný detail - "DRC-MF" (Digital Reality Creation - Multi
Function). Technologie DRC-MF nově definuje průmyslový standard, přidává k
obrazu novou dimenzi reality. Divákům je prezentován obraz "jako živý", bohatší
na barvy, s vyšším kontrastem a hlavně s přesnějšími detaily.

 

Společnost Sony vyvinula unikátní technologii DRC-MF,
která používá vlastní digitální algoritmus pro zpracování obrazu a "vytváří"
obraz čtyřikrát hustší než je zdrojový signál. Díky této technologii je
reprodukce předmětů i pohybu mnohem přesnější a dynamičtější a diváci mohou
sledovat obraz v takové kvalitě, která i při sledování obrazu ze standardního
televizního zdroje signálu téměř věrně napodobuje skutečnost. Až do dnešní doby
nebylo možné docílit takovéto kvality obrazu, pokud původní signál neměl sám
vysoce kvalitní rozlišení.

 

Tato jedinečná technologie je založená na konceptu,
který se naprosto liší od metody adaptivní interpolace pohybu, konvenčně
používané pro zlepšení hustoty obrazu.Tato konvenční metoda používá lineární
interpolační zpracování založené na teorii filtrování pro zvýšení vzorkovaného
počtu obrazů nebo pro zvýšení kmitočtu pole /půlsnímkového kmitočtu. DRC je
jedinečnou technologií digitálního zpracování, která zobrazuje signál s vysokým
rozlišením přímo ze standardního televizního signálu a tím je docíleno
obrovského zlepšení kvality obrazu. Reálnějšího obrazu je dosaženo také tím, že
hýbající se obrazy jsou zobrazeny přirozeně a plynule.

 

O technologii DRC bychom mohli psát ještě dlouho pojďme
si však představit vlajkovou loď této technologie - televizor KV - 36FS70K jenž
byl poprvé v Evropě prezentován rovněž 28.ledna v Lisabonu.
Platformovou
základnou je jak jinak než obrazovka FD Trinitron WEGA, nyní však již s DRC MF
technologií. Tento televizor je však také unikátní něčím jiným než použitou DRC
MF technologií, totiž jedná se o první TV s úplně plochou obrazovkou o
úhlopříčce 36 palců.
Na první pohled je to nádherný televizor který ve
spojení s velmi vkusně a nadčasově řešeným stolkem v kombinaci sklo-kov vytváří
doslova centrum vašeho domácího kina.
Obrazovka již zmíněných 36 palců, nebo
chcete-li 88 cm, o formátu 16:9 je tvořena širokoúhlou obrazovkou WEGA za
použití DRC MF technologie dále obsahuje digital comb filtr a detektor
šumu.
Po stránce zvukové je TV vybavena následovně, dual drive reproduktory,
systém Dolby Pro Logic True Surround o těchto výkonech
2 x 25W (L/R) + 1 x
20W (C)
10W Surround: Music
2 x 15W (L/R) + 1 x 10W (C)
5W Surround:
RMS
Teletext systému 2.5 rovněž doznal významných vylepšení a to především co
se do počtu stránek v paměti týče. 500 teletextových stránek je již slušným
výkonem a vezmeme-li ještě v úvahu režim podstránek a příjemnou funkci TEXT
Menu, může se teletext stát již plnohodnotným zdrojem informací, který vás již
nebude okrádat o čas při listování stránkami.
No a co se týče dalšího
vybavení posuďte sami: 2 Tunery, SmartLink, Časovač
Auto Standby, rodičovský
zámek
Systém automatického ladění
Auto 16:9, Autowide, 14:9
Mode
Dynamic Channel Index
Dynamický obraz a obraz
Dynamický obraz a
text
Systém automatického naladění při prvním spuštění
Automatické
pojmenování kanálů,
Automatické třídění
Ladění jedním tlačítkem

 

Závěrem mi dovolte citovat Anthony Abbota, ředitele
společnosti SONY Television Europe: "Zákaznící chtějí perfektní obraz, což není
jen záležitostí vysoké kvality obrazu, ale především reality a přirozenosti.
Díky technologii DRC MF zavedla společnost SONY nový revoluční standard v
oblasti realistického televizního obrazu. Takový obraz je neuvěřitelně ostrý a
realistický - poskytuje přirozené rozlišení."
Zbývá již několik málo dní než
budeme moci DRC MF technologii představit i českému zákazníku a vidět opravdu
velký rozdíl v ostrosti, hloubce a především větší realitě obrazu - díky DRC
MF

DRIVE Dynamic Resolution Intensive Vector Enhancement - dovoluje hladší mezní kmitočty, které prakticky eliminují rušení slyšitelných frekvencí. Výsledkem je teplý, dynamický zvuk všrně nahrazující originální zdroj hudby

DSA (Digital Signal Adaptation) Sestává z digitálního 4-kanálového 9-kanálového ekvalizéru (se samonastavením nebo ručním nastavením) a z komponentů DNC (Dynamic Noise Covering). DNC trvale analyzuje prostřednictvím externího mikrofonu hluky ve vozidle a odpovídajícím způsobem přizpůsobuje selektivně pro kmitočty hlasitost a zvuk autorádia. Účinnost je nastavitelná ve 3 stupních.

DSC (Direct Software Control) Jeho pomocí lze přizpůsobit autorádio základním nastavením podmínkám specifickým pro vozidlo, individuálním přáním a již existujícímu systému Car-Hifi.

DSD (Direct Stream Digital) Metoda kódování a konverze dat u systému SACD. Je zcela odlišná od standardu CD a proto vyžaduje speciální D/A převodníky.

DSL DSL – SYSTÉM DYNAMICKÉHO LINEÁRNÍHO ZDŮRAZNĚNÍ HLUBOKÝCH TÓNŮ
Přirozeně znějící zdůrazněné hluboké tóny ve všech úrovních reprodukce jsou výsledkem originálního systému DSL. V závislosti na konečné výstupní hlasitosti je nastavena úroveň nízkých kmitočtů v souladu s citlivostí lidského ucha tak, aby bylo dosaženo lineární "ploché" basové odezvy při jakékoli hlasitosti. Výsledkem jsou bohaté, dunivé basy a plynulá odezva, dokonce i při velmi nízké úrovni hlasitosti, aniž by bylo třeba měnit nastavení korekcí.

DSM (Digital Servo Mastering) Tento 100% digitální systém permanentně kontroluje CD laser a zvyšuje přesnost snímání laserového paprsku, a tím zkvalitňuje výslednou reprodukci. Celý procesor DSM zabírá až o polovinu méně místa než totéž zařízení u konkurenčních výrobků. Díky této technologii nabízí Thomson u výrobků vybavených DSM dvouletou záruku na CD laser.

DSP (Digital Signal Processing) DSP simuluje různé poslechové prostředí (hala, stadion, Jazz club ...).
DSP = Digitální zpracování signálu pro domácí kino. Tento systém Vás vždy přenese na místo děje. Při poslechu rockové hudby vyzkoušejte nastavení Hall nebo Live, která zajišťují dozvuk podobný velké koncertní hale.
V přenosných či minisystémových zařízeních poskytuje přednastavené režimy, např.: car, rock, pop a jazz, které tvarují zvukové kmitočtové pásmo pro zdůraznění různých typů hudby a situací při poslechu.

DSS link Součást systému digitálních reproduktorů. Jednoduchým koaxiálním kabelem jsou přenášeny oba stereo kanály a dále řídící signály jako je hlasitost a korekce.

DSSA ZDOKONALENÝ SYSTÉM DSSA - NASTAVENÍ STEREOFONNÍHO ZVUKOVÉHO POLE
Funkce nastavení stereofonního zvukového pole umožňuje řidiči automobilu posunovat stereofonní zvukový obraz ve voze. Zvukový obraz může být orientován buď vzhledem k poslechové pozici řidiče, nebo vzhledem k poslechové pozici spolujezdce. Zdokonalený systém DSSA nabízí ještě efektivnější nastavení zvukového pole. V předních reproduktorech jsou zesíleny vyšší kmitočty. Protože vysoké kmitočty jsou směrovější než nízké kmitočty, bude ve výsledku vytvořen přesnější stereofonní obraz. U zadních reproduktorů budou naopak potlačeny vysoké kmitočty a jejich funkce bude spočívat ve vyplnění prostoru zvukem doplněným o basovou složku. Výsledkem je plný stereofonní zvuk "přicházející zepředu".

DTS (Digital Theatre System) DTS je digitální technologie, která, podobně jako Dolby Digital, slouží ke kódování a dekódování a digitálního prostorového zvuku. Rovněž používá šesti-kanálový systém. Tato technologie je zatím více využívána v kinosálech a v domácích systémech v USA, v Evropě převažuje systém Dolby Digital. I zde platí přednosti digitálního záznamu a zpracování zvuku. Dolby Digital a DTS jsou základem pro technologii Tri-Field Cinema DSP.

DTS je zvukový systém, který se poprvé uplatnil při premiéře filmu Jurský park v roce 1993. U tohoto formátu je zajímavé, že na filmovém pásu jsou pouze synchronizační značky a vlastní vícekanálový záznam ve formátu 5.1 je umístněn na separátním CD. Celý film je na 2-3 CD discích, (jeden disk cca 60min záznamu). Záznam je s datovým tokem 1.5Mbit/s a rozlišením 20bit/48KHz. Oproti DD je datový tok podstatně vyšší a tím je i menší komprese. DTS teď existuje i v rozšíření DTS ES, kde obdobně jako DDEX přidává další zadní efektový kanál.

Pro kompresi signálu se používá CAC (Coherent Acoustic Coding) s kompresním poměrem 4:1 až 8:1.

Dual mono konstrukční uspořádání zesilovače, při němž jsou v jednom šasi umístěny dva nezávislé zesilovače pro levý a pravý kanál. Skutečné dual mono zapojení má pro oba kanály společný pouze síťový přívod a vypínač. Pokud mají oba kanály zesilovače společný transformátor (třeba i s oddělenými sekundárními vinutími), usměrňovač nebo filtrační kondenzátory, nelze o konstrukci dual mono hovořit (viz např. zesilovače Accuphase).

Dual Screen Dovoluje aby byl teletext nebo programový průvodce zobrazen vedle normálního televizního obrazu na širokoúhlé obrazovce.

Dual Screen Plus Dovoluje aby dva programy, nebo program a teletext byly zobrazeny vedle sebe na obrazovce širokoúhlé televize.

DV (digital video) - funkce Snímat fotky je snadné. U high-endových kamer, stejně jako u barevných televizních kamer, je světlo viděné skrze čočku rozkládáno na červené, zelené a modré komponenty pomocí optických prvků. Všechny tyto části pak jdou k vlastnímu CCD a vytváří se z nich RGB signál. Levnější modely používají pouze jedno CCD, ovšem výsledný RGB signál je podobný. Data vznikají frekvencí 248 Mbit/s.

RGB signál pokračuje ke konvertoru, kde se mění na YUV signál. U každého pixelu Y znamená luminaci, zatímco U a V chrominanci (stejný proces jako u běžné televize, kde je chrominance kódována jak dva separátní diferenční signály U je červená/žlutá, V modrá/žlutá). Jako u analogové televize, i zde systém využívá skutečnost, že lidské oko reaguje více na světlo než na barvu, a proto Y signál načítá čtyřikrát, zatímco signály U a V pouze dvakrát. To je známo pod označením YUV 4:2:2 a celý proces redukuje velikost dat zhruba na třetinu, aniž by to šlo na výsledku rozpoznat. Data pak proudí rychlostí pouze 165 Mbit/s.

Další konvertor (YUV 4:2:2 až YUV 4:2:0/YUV:1:1) půlí informaci o barvě a každému pixelu ponechává jeho vlastní luminační hodnotu (Y), ale všechny čtyři sousední pixely s ním sdílejí stejné barevné hodnoty (U a V). Data pak proudí rychlostí pouze 124 Mbit/s.

Posledním krokem je normální datová komprese, kdy komprimační algoritmus DV sníží oněch 124 Mbit/s na 25 Mbit/s (komprimační poměr zhruba 5:1) a po přidání časového kódu a korekčních dat zapisuje systém rychlostí 41 Mbit/s.

DV zapisuje data za pomoci stejné snímací metody používané v normálních rekordérech. Systém PAL zaznamenává 12 proužků na každý frame, přičemž na každém z nich jsou informace o stopě, audio, video plus doplňkový kód (většinou časová informace).

Stejně jako u CD, ani zde nejsou data pro každý frame zaznamenávána nudně lineárně (například shora dolů, zleva doprava), nýbrž jsou rozprostřená (pochopitelně předpověditelným způsobem), aby byla co největší šance, že bude možné informaci rekonstruovat, i když dojde k vynechání pásku nebo jiné podobné katastrofě protože data budou rozprostřená, škoda vzniklá na jednotlivé části framu bude zanedbatelná a pravděpodobně i nahraditelná, zatímco kdyby bylo vše zapsáno v řadě, ztracená data by pocházela z jedné oblasti a nebylo by možné ani přibližně určit, co by mělo být na jejich místě.

Kazety MiniDV mají rozměry 56x46x12 mm, páska je široká 6.35 mm a dokáže uchovat 60 minut záznamu (v případě formátu Sony DVCAM méně, ale o tom později). Jejich normálně velcí příbuzní (125x78x15mm) zvládnou až 240 minut záznamu. Do formátových specifikací rovněž patří paměť MIC v kazetě. To je neodstranitelný čip, který může přístroj použít k záznamu a čtení informací o délce a úrovni kazety i o datu a čase nahrávání.

DVD-ROM DVD-ROM je digitální viceúčelový nepřepisovatelný disk pro počítačové využití (programy, data, atd.) s kapacitou 4,7 GB v jedné vrstvě na jedné straně. Prozatím nejvyšší kapacity na disku DVD-ROM lze dosáhnot uložením dat do dvou stran a dvou vrstev. Kapacita disku pak dosahuje až 17 GB.

DVD (Digital Versatile Disc nebo též Digital Video Nové záznamové médium vycházející z technologie CD, ovšem se zvětšenou kapacitou na 4,7 GB až 17 GB dat (podle verze) oproti 0,65 GB u CD. Původně vyvíjeno pro digitální záznam celého filmu i s vícekanálovým zvukem (odtud video disk), později i jako nové vysokokapacitní médium pro počítačová data (proto versatile - viceúčelový disk).
Digitální video disk neboli DVD je optický disk s vysokou hustotou dat. Při záznamu byl použit nový standard komprese dat MPEG2, který ve spojení s vysokou hustotou záznamu na DVD umožňuje na jednostranné DVD nahrát celý celovečerní film s velmi kvalitní digitální jakostí obrazu a zvuku.

Dvojčinné zapojení (push-pull) zapojení zesilovače při němž je na výstupu signál zesilován komplementární dvojicí zesilovacích prvků (tranzistory NPN a PNP, Mosfety P a N, elektronky). Každý z těchto dvou prvků zesiluje jen jednu polaritu signálu a na jejich výstupu je signál složen dohromady. Podle velikosti klidového proudu pracují ve třídě A, AB nebo B.

Dynamic Contrast – Dynamická regulace kontrastu Při dynamické regulaci kontrastu se analyzuje obsah obrazu tak, že se pixely obrazu seskupí do 16 skupin podle odstínu šedi. Prostřednictvím tohoto rozložení se vygeneruje nelineární funkce, která namapuje původní pixely na pixely cílové. Výsledkem je, že světlejší partie tmavého obrazu se posunou směrem k bílé a naopak tmavší partie světlého obrazu směrem k černé, a tak se dosáhne zlepšení kontrastu.
Standardní regulace kontrastu má rovnoměrný dopad na celý obraz, nezávisle na jeho obsahu. Pomocí dynamické regulace lze kontrast optimalizovat v relaci k obsahu obrazu: ty části obrazu, které přinášejí nejvíce obrazové informace, budou zvýrazněny.

Dynamické zaostřování (Dynamic Focus) Při využití statické zaostřovací elektrody lze zaostření optimalizovat ve středu obrazu. Do obrazovky se nyní montuje i dynamická zaostřovací elektroda (ovládaná dynamickým zaostřovacím napětím), která umožňuje optimalizovat zaostření i v rozích obrazu.

Dynamický reproduktor Konvenční reproduktor skládající se z permanentního magnetu, hlasové cívky a membrány.

Dynamický rozsah Je rozpětí mezi nejtišším a nejhlasitějším zvukem, který dokáže reproduktor nebo hifi komponent reprodukovat bez zkreslení. Vyjadřuje se v decibelech.

E
EAR LOGIC DESIGN Díky designu "Ear Logic" je zajištěno větší pohodlí při nošení sluchátek a současně hlubší a plnější přednes basových kmitočtů. Silná pohodlná ušní poduška vytváří akusticky těsný prostor kolem Vašeho ucha a umožňuje důraznější basovou odezvu, a současně je i omezen únik zvuku do okolí posluchače. Sluchátka dobře sedí za ušním lalůčkem.

EASS E·A·S·S (SYSTÉM ELEKTRONICKÉ OCHRANY PROTI OTŘESŮM) PRO PŘENOSNÉ CD PŘEHRÁVAČE
U předchozích generací EASS docházelo v okamžicích, kdy byla vyrovnávací paměť vyčerpána, k výpadkům zvuku. Nový EASS je navržen tak, aby namísto nahrazování vynechaných částí co nejvíce bránil výpadkům v důsledku otřesů. Tohoto bylo dosaženo zvětšením kapacity paměti. Kromě toho se zvětšila odolnost proti horizontálním i vertikálním otřesům zlepšenou konstrukcí mechaniky přehrávače.

Easy Dialog Integrovaný a graficky doplněný návod k obsluze s jednoduchým a interaktivním vedením uživatele. Všechny funkce nabízené televizorem se dají lehce a srozumitelně obsluhovat s využitím postupu ovládání pomocí Easy Dialogu, bez jakékoliv příručky přímo na televizoru.

Easy Link Digitální inteligentní ESI sběrnice slouží k propojení mezi audio komponenty, televizory a videorekordéry (nutný SCART). Jedním tlačítkem volí zdroje signálu a umožňuje jejich ovládání.

Easy Logic Kombinuje ergonomické dálkové ovládání s jednoduchým a pochopitelným menu na obrazovce (OSD).

Easy Teletext Programming Programování videorekordéru pomocí teletextu: snadný způsob jak naprogramovat Váš videorekordér. Požadovaný program je vybrán z teletextové stránky, t.j. posunutím kurzoru.

Easy Text Paměť pro teletext, která automaticky ukládá teletextové stránky do paměti a odtud jsou pro Vás okamžitě přístupné.

Easy Tune Podobné s ACI (Automatic Channel Instalation) vyvinuté firmou Philips, automaticky ladí všechny dostupné televizní programy, v pořadí jak je doporučuje distributor kabelové televize, podmínkou je aby byla distribuována požadovaná data. Zároveň jsou také nastaveny čísla a názvy programů. S ACI naladěním kanálů je vše jednoduché a během sekundy.

Eco Mode (úsporný režim) TV/video/Hi-Fi/stereo systémy dosahují v pohotovostním režimu (standby) sníženou spotřebu pod 3 watty, což šetří i Vaši kapsu. Příjemné, že?

EFM Plus (8 : 16) modulace Technologie vyvinutá firmou Philips k dosažení o 50% vyšší kapacity paměti než s modulací EFM (8 : 14) použité pro CD, dovoluje uložit celý film na jeden DVD - Video disk.

EISA (European Imaging and Sound Association) EISA je sdružení 44 časopisů vycházejících v 19 zemích Evropy. Jejich šéfredaktoři každoročně vybírají nejkvalitnější výrobky spotřební elektroniky na základě testů a hodnocení svých časopisů. Každý stát smí v EISA reprezentovat pouze jediný časopis za každý obor (audio, video a foto). Po sedmnácti letech udělování výročních cen (EISA se zrodila v roce 1982), se tato cena stala vysoce prestižní a všeobecně uznávaná. Elektronický průmysl ji považuje za ocenění svého úsilí a logo využívá jako významný propagační argument.

Ekvalizér - MANUAL G.E.Q MANUÁLNÍ GRAFICKÝ EKVALIZÉR – NASTAVENÍ ZVUKU PODLE INDIVIDUÁLNÍCH NÁROKŮ UŽIVATELE
Hi-Fi systémy jsou často vybaveny naprogramovanými režimy ekvalizéru Rock, Pop, Jazz a Classic. V případě, že nastavené režimy nejsou dostatečné pro pokrytí každého hudebního žánru, je možné díky funkci manuálního grafického ekvalizéru nastavit režim podle vašich individuálních požadavků. Manuální grafický ekvalizér umožňuje zdůraznit nebo potlačit frekvence od nízkých až po vysoké v pěti stupních a vytvořit tak požadovanou poslechovou křivku.

Ekvalizér (Graphic equaliser ) Zařízení, které dovoluje tvarovat zvukové spektrum kmitočtů v souladu s akustickými charakteristikami interiéru automobilu nebo místnosti.

Electronic lock viz.Dětská pojistka

Electronic Shock Absorption (ESA) Zásobníková paměť integrovaná v přenosných CD přehrávačích, která přijímá data dvojnásobnou rychlostí, ale zásobuje D/A převodník daty v normální rychlosti, tak je zajištěno, že jakékoliv přerušení toku dat zapříčiněného prudkým pohybem přístroje, nezpůsobí přerušení v přehrávání.

Elektronická výhybka Aktivní elektronický filtr ve vícecestném reproduktorovém systému, který rozděluje signál odřízeného zesilovače do dvou nebo více frekvenčních pásem pro hloubkový reproduktor, výškový reproduktor a možnou středopásmovou jednotku. Tento typ výhybky vyžaduje oddělené výkonové zesilovače pro každé frekvenční pásmo. Elektronická výhybka eliminuje výkonové ztráty a může být snadno ušita na míru podle charakteristik jednotlivých reproduktorových jednotek.

Elektrostatický reproduktor Na rozdíl od elektromagnetického reproduktoru využívá vlivu změny elektrického pole k vuzařování akustických vln. Pro schopnost v dostatečné úrovni vyzářit jen vysoké kmitočty se užívá zřídka, ve sluchátkách a vysokotónových reproduktorech (např. tzv. piezoreproduktory). Při použití mohou vzniknout s jeho výrazně kapacitní zátěží problémy na straně zesilovače a jeho stability.

EMI filtr filtr elektromagnetického rušení. Obecně je toto rušení v pásmu od jednotek Hz až do stovek Mhz. Častěji se však pod tímto označením míní filtr omezující elektromagnetické rušení v akustickém pásmu, tj. od jednotek Hz do desítek kHz. Bývá nejčastěji zařazován před síťový transformátor, tedy v napájecí cestě.

EPS - elektronické programování Elektronický programovací systém automaticky naladí všechny dostupné kanály a seřadí je za sebou podle frekvence - nejdříve televizní a poté kabelové kanály. Po ukončení ladění je možné programy libovolně seřadit a zvolit jejich označení, které je pak vždy při každé volbě kanálu krátce zobrazeno v levém horním rohu obrazovky.

EQ Equalizér

EUM (Electrical User Manual) - Elektronický manuál Uživatelská příručka televizoru je převedena z tištěné podoby do paměti přijímače. Je tedy po zapnutí televizoru vždy dostupná. Příručka je přímo propojena se soustavou ovládacích menu a je uložena v paměti přijímače a lze ji vyvolat stisknutím tlačítka dálkového ovládání. Téma z příručky lze vyhledat v abecedním rejstříku nebo v obsahu. Z prostředí elektronické uživatelské příručky je možný přímý přístup do soustavy menu, na jednotlivé funkce a parametry.


F
Fader Ovládací prvek, kterým se nastavuje poměr hlasitosti předních a zadních reproduktorů v automobilu.

Favourite TXT Pages Umožňuje aby oblíbená teletextová stránka byla uložena do paměti a nebylo třeba po každé vkládat číslo stránky.

Fázová charakteristika závislost fáze daného signálu na kmitočtu. Bývá udávána ve stupních nebo radiánech. U reprosoustav bývá někdy místo fázové frekvenční charakteristiky udáno skupinové zpoždění, což je derivace fáze podle času.

Ferrofluid Magnetická kapalina používaná v magnetické štěrbině reproduktoru k chlazení pohonné cívky - kmitačky a současně tlumení falešných vibrací.

Fibrecrete Směs vláken a plnidel používané ke ztužení a ztlumení vibrací stěn ozvučnic malých soustav. Tím se sníží zkreslení a zlepší čistota zvuku.

Filtrační kapacita kapacita je základním parametrem součástek jménem kondenzátor. Pokud je tento použit v daném obvodu jako filtrační. Kapacita pro napájení, hovoří se o filtrační kapacitě. Jejím úkolem je akumulovat energii v podobě ss napětí a toto čistě ss napětí potom využívají dané obvody a jiné součástky. Čím je daná kapacita vyšší, tím je akumulovaná energie větší, zdroj je tvrdší a výstupní napětí méně zvlněné (na sekundárním vinutí transformátoru je střídavé napětí o kmitočtu 50 Hz, za usměrňovačem je dvoucestně usměrněné napětí s periodou opět 50 Hz a toto napětí je nutno filtrovat na ss napětí,čím je zvlnění tohoto napětí menší, tím je menší brum celého zařízení).

FLAP PANEL DFP SKLOPNÝ ČELNÍ PANEL SE SNADNO ČITELNÝM DISPLEJEM A SE ZABEZPEČENÍM PROTI KRÁDEŽI
Ukrytím otvorů pro založení kazety a kompaktního disku za přední panel, mohl být zvětšen rozměr LCD displeje a usnadněno sledování údajů. Vzhledem k tomu, že autorádia nabízí stále více nových funkcí, i displej ukazuje stále více informací. Na větším LCD displeji jsou pak údaje čitelnější, je usnadněno ovládání autorádia při řízení a ověření prováděných operací. V důsledku toho je zajištěno i bezpečnější řízení automobilu.

FLASH INDICATOR REC BLIKAJÍCÍ INDIKÁTOR NAHRÁVÁNÍ
Blikající kontrolka nahrávání představuje novou funkci, která minimalizuje chyby při nahrávání. Červená kontrolky vás blikáním vizuálně upozorňuje na to, že právě probíhá nahrávání.

Flof-text viz.Teletext

Flutter ziz Wow & Flutter.

FollowTV Videorekordér automaticky ukládá programy na stejné předvolby jako je máte na televizoru.

Formát obrazu Tradiční formát pro televizory je 4:3 (poměr šířky k výšce obrazu na stínítku). Širokoúhlé TV přijímače mají obrazovku s rozměry stínítka obrazovky 16:9.
Přepínání mezi formáty obrazu v sobě kombinuje vertikální a horizontální operace. Ve vertikálním smyslu se využívá, v závislosti na formátu, buď řádková interpolace anebo její kombinace s vychylováním. V horizontálním smyslu se využívá odečítání informace o obrazu z paměti, a to na jiném taktovacím kmitočtu než na kterém byl proveden zápis.
S využitím různých nastavení formátu obrazu lze obrazem vyplnit celou obrazovku i tehdy, pokud formát vysílání s rozměry obrazovky přesně nekoresponduje. Řádkovou interpolací lze docílit, že počet řádek obrazu zůstává stejný.

Formát pro digitální prostorový zvuk 5.1 Tento představovaný formát pro vícekanálový prostorový zvuk využívá šest kanálů s šesti reproduktory: levý, střední a pravý přední , levý a pravý zadní a kmitočtově omezený kanál (LFE) pro zvláštní efekty pro velmi nízké kmitočty. Tento formát je rozšířen ve filmovém průmyslu pro výrobu digitálních zvukových doprovodů. Použití formátu 5.1 je možné ve všech kódech pro DVD: lineární PCM, Dolby Digital a MPEG audio.

FTD (Fluorescent Tube Display) Fluorescenční displej. Technologie používaná k řídícím panelům audio a video komponentů; zobrazuje jasně a je snadno čitelný i za denního světla.

FTS (Favorite Track Selection) Oblíbené skladby. Dovoluje Vám si naprogramovat několik náhodných skladeb z CD disku do trvalé paměti Vašeho CD nebo CD-i přehrávače.

Full screen zoom Pro udržení kompatibility mezi všemi vysílacími formáty (4:3, širokoúhlý formát, ...) a možnosti vidět obraz na celé ploše obrazovky mají televizory funkci full screen zoom, která rozloží obraz po celé ploše televizoru.

FUNKUHR AUTOMATICKÉ NASTAVENÍ ČASU (RADIOPŘIJÍMAČE "FUNKUHR")
Nyní již nemusíte nastavovat hodiny na vašem radiopřijímači. Přesný čas je vždy nastaven! Po připojení přístroje k síti elektrického napětí je aktivován režim příjmu signálu zahrnujícím data o přesném čase. Spolu s přesným časem je nastaven i rok, měsíc, datum, a den v týdnu.

G
Game Televizní funkce, pokud je aktivován SCART vstup je obraz a zvuk optimalizován pro hraní her. Tato funkce umožňuje snadné automatické spuštění digitálních zařízení volbou RGB vstupu (Digital / Game).

GAME (hry) v TV Přínosy :
Populární hry, které jsou v přijímači k dispozici, nabízejí uživateli další zábavnou možnost, jak jej využívat.
Výběr her : Tetris, Červ, Soliter, Kolíčky
Funkční princip:
Pravidla her jsou velmi jednoduchá. K ovládání jsou třeba čtyři tlačítka kurzoru a tlačítko [OK].
Prezentace:
Stiskněte tlačítko [MENU] a zvolte položku Hry. Ke každé z her lze vyvolat stručný výklad pravidel.

GPS (Global Positioning System) Systém GPS se skládá z 24 družic na šesti oběžných drahách kroužících kolem Země, které zajišťují možnost stanovení polohy s přesností do 100 m.


Global Positioning System (GPS) je navigační systém kosmického věku vytvořený v sedmdesátých letech. Od té doby je neustále vylepšován a také kontrolován americkým ministerstvem obrany. Původně byl určen pro použití ve vojenství, nyní se používá i pro civilní účely.

GPS využívá systém 24 satelitů umístěných několik tisíc kilometrů ve vesmíru na přesně kontrolovaných oběžných dráhách. Podle signálů, které tyto satelity vysílají, dokáže každý GPS přijímač přesně určit zeměpisnou šířku a délku.

Tato satelitní síť funguje 24 hodin za každého počasí a lze ji použít k přesné navigaci na souši, moři i ve vzduchu.

Změřením času letu signálu vysílaného z těchto satelitů vynásobeném rychlostí světla dokáže přijímač GPS vypočítat přesnou vzdálenost od každého z těchto satelitů. Když má signál ze tří satelitů, umí vypočítat přesnou délku i šířku, a když je k dispozici ještě čtvrtý satelit, může určit i výšku. Využívání těchto dat je zdarma.

GUI je grafický průvodce uživatele při obsluze pžístroje. U jednoduchých přístrojů může být pouze na displeji přístroje a AV přístrojů na obrazovce TV.

H
H-BASS ZDOKONALENÝ SYSTÉM H-BASS - ZDŮRAZNĚNÍ ULTRANÍZKÝCH KMITOČTŮ
Mnoho současných hudebních žánrů obsahuje velké množství basových složek. Funkce H-Bass zprostředkuje jasnější a výraznější podání basů, požadované moderními hudebními styly, takže můžete hluboké tóny doslova „cítit“. Při běžném ovládání basů jsou sice zvýrazněna nízkofrekvenční zvuková pásma, ale rovněž vzniká nežádoucí efekt zvýraznění středních a vysokých frekvencí. Díky funkci H-Bass jsou však zvýrazněny pouze nízké frekvence a vzniká tak hluboký a výrazný basový zvuk, a současně vokály a nástroje ve středním a vysokém frekvenčním pásmu jsou reprodukovány čistě. Zdokonalený systém H-Bass automaticky nastavuje úroveň basové složky podle hlasitosti přehrávaného zvuku. Z tohoto důvodu je i při vyšší úrovni hlasitosti hudba reprodukována bez zkreslení.

Harmonické složky jsou násobky základního sinusového signálu. (např. pro signál 1 kHz jsou harmonické složky 2 kHz, 3 kHz, ......). U hudebních nástrojů tyto vytvářejí barvu zvuku. U reprodukčního zařízení se snažíme vznik těchto složek eliminovat. Kvantitativní vyjádření určuje tzv. činitel harmonického zkreslení (THD - total harmonic distortion).

HDCD Formát HDCD je novým, audiofilským formátem. Dá se překládat jako High Density CD (CD o vysoké hustotě). Dovoluje audio nahrávky se vzorkováním max. 96Khz při rozlišení až 24bitů - pro srovnání, běžné CD (44Khz/16 bitů). Datový tok je u HDCD trojnásobný.

Headroom Maximální špičkové rozšíření v audio výkonu.

Help Mode Slouží jako uživatelská příručka vysvětlující funkci každého tlačítka na displeji Hi-Fi systému.

Hertz (Hz) Jednotka kmitočtu. Jeden Hz je roven jednomu kmitu za jednu sekundu. 1000 Hz se píše 1 kHz.

Hi-8 Kvalitní záznamový systém na videokazety.

Hi-Bit Leg.Link Obnovuje ztracené signály vypočítáním originálního tvaru vlny

Highpass Car hifi. Aktivní kmitočtová výhybka pro ovládání systému subwoofer/satelit, u kterého se potlačí signál pod zvoleným kmitočtem hudebního signálu.

Hlasová cívka Cívka z velmi slabého drátu vinutá okolo jádra, montovaného na zadní stěně reproduktorové membrány. Hlasová cívka je umístěná v mezeře magnetu reproduktorové jednotky a když přes ni prochází proud, vytváří se magnetické pole, které v závislosti na směru proudu procházejícího cívkou ji přitahuje nebo odpuzuje pevnými trvalými magnety. To je příčinou toho,že se membrána pohybuje vzad a spět. Hlasová cívka je "srdcem" reproduktorové jednotky, "motorem".

Home (domácí) THX Domácí THX je kvalitativní standard pro hardware a software u zařízení pro domácí zábavu. Kdykoliv je na nějakém produktu pro domácí zábavu uvedeno logo „Home THX", znamená to,že zařízení bylo podrobeno nejpřísnějším laboratorním a poslechovým testům, prováděných experty firmy Lucasfilm Ltd.
Jsou dva odlišné standardy: THX Ultra a THX Select, z nichž THX Ultra je nejžádanější certifikace.

Horizontální rozlišení Čím více řádek, tím větší rozlišení a lepší obraz. Standardní VHS videorekordér používá 240 řádek horizontálního rozlišení, zatímco S-VHS, S-VHS-C, Laser disk, Hi-8 videokamery a DVD video používají přes 400 řádek.

Hotelový režim Hotelový režim umožňující zablokování nastavení naladěných programů, hlasitosti a ostrosti obrazu.

Hřebenový filtr (Comb Filter) V případě obrazového signálu PAL Composite se mezi sebou prokládají rozdílové signály barev U a V a jasový signál Y. Odděleny jsou řádkovou frekvencí. Protože relace mezi komponenty jsou stálé, je možné separovat chroma (U a V) a luma (Y) komponenty, a to pomocí filtrů hřebenového tvaru využitých pro filtrování jasového signálu a signálu chrominance. Filtry lze generovat pomocí nejméně dvou řádkových pamětí a několika sčítačů a násobičů.
Pomocí hřebenového filtru je možné zlepšit rozlišení obrazu a omezit efekty křížení barev a jasu. Lze docílit horizontálního rozlišení 400 řádek.
Funkci hřebenového filtru lze nejlépe demonstrovat na testovacím obrazu.

Hudební výkon trvalý výkon s komplexním signálem (hudební signál), měřený zkreslením 10 % (DIN 45 324) pro autorádia, popř. zkreslením 1 % (DIN 45 500) pro zesilovač nebo s jiným udaným zkreslením.

HX-Pro Zlepšený zýznam výšek optimalizací předmagnetizace (u MGF nahrávek)

Hybridní disk viz.SACD

Hyperband viz.Tuner TV

I
Identifikace 16:9 Signál identifikující programy vysílané ve formátu 16:9 automaticky umožňuje jejich nahrávání a přehrávání v adekvátním formátu.

Impedance Odpor elektrickému proudu v obvodu. Elektrická impedance je v oboru střídavých proudů (AC - Alternating Current) obdobou rezistance v oboru stejnosměrných proudů (DC - Direct Current). Jednotkou je 1 Ohm. Reproduktor s nižší impedancí (4 Ohmy a méně) potřebuje větší proud ze zesilovače než reproduktor se střední impedancí (8 Ohmů).
Při signálu o daném výkonu bude zvuk znít hlasitěji z reproduktoru o nižší impedanci než z reproduktoru o vyšší.

INR - Intelligent Noise Reduction (inteligentní re Automaticky zajišťuje kvalitu obrazu v závislosti na přijímaném signálu. Obvod provádí každou 1/10 sekundy měření šumu obrazu. Pro každé měření je provedena analýza obrazu (2000 bodů), a jestliže průměr z následných osmi měření není optimální, je aktivováno INR.

Insert (střih - vložení sekvence) Umožňuje vyměnit jednu video sekvenci za jinou nebo vložit snímky doprostřed scény, která se vám zdá být monotónní, aniž by došlo k jakémukoliv zkreslení obrazu. Pomocí Jog & Shuttle lze snadno lokalizovat pozici pro vložení úseku.

Inteligentní digitální servo Běžné sledovací servo obvody nejsou schopné kompletně překonat chyby zapříčiněné vadami disku, kolísáním, prachem a pod. Tento systém používá mikroprocesor k sledování signálu, udržování čtecí cesty a ohniska, stejně jako otáček motoru k vyrovnání všech problémů.

INTELIGENTNÍ KOMPRESE (COMPRESSION MODE) způsob, umožňující zobrazit signál, který je z počítače generován s vyšším rozlišením než je rozlišení zobrazovacího prvku projektoru (inteligentní -podle určitého algoritmu jsou z obrazu vypouštěny body tak, aby výsledná ztráta informace v obraze byla co nejmenší, při obyčejné kompresi dochází k vypouštění bodů bez ohledu na jejich důležitost).

Intelligent Contrast Control (inteligentní kontrol Díky automatické regulaci zůstává výsledný kontrast a jas stále v optimální úrovni, ať už obraz pochází z jakéhokoliv zdroje.

Interkativní menu Tento systém ovládání zobrazuje pomocné instrukce na obrazovce televizoru, které ulehčí komunikaci s přístrojem. Upozornění se například objevují, jestliže při programování nahrávání u videa dojde k překrytí časových spínačů nebo jestliže zbývající délka pásky nestačí pro záznam naprogramovaného pořadu. Takovéto menu se vyskytuje u TV, videí, satelitů ale nově též u AV receiverů vyšší třídy.

Interpolace – vertikální, řádková (Vertikal Line I Feature box vytváří "vyplňovací" řádky odvozené od okolních řádek a přidává je mezi původní řádky. Standardní počet 432 snímaných řádek se zvýší na 576, což je počet využívaný také systémem PAL Plus. Tak lze docílit vyššího vertikálního rozlišení, srovnatelného se skutečným signálem PAL Plus. Pokud by nebyla využita interpolace, snímalo by se pouze 432 řádek a každá horizontální řádka by byla zřetelně viditelná, zvláště u obrazovek s velkou úhlopříčkou.
Při různých formátech obrazu je možné u širokoúhlých obrazovek docílit lepšího rozlišení.

Introscan Jinak také Scan. Spojité přehrávání prvních 5 sekund či více ze všech skladeb na CD, DCC, nebo Video CD.

IR DO viz.DO - Dálkové ovládání

ISC - Intelligent Scanning Control (inteligentní ú V případě změny jasu obrazovky mohou být vertikální detaily rozmazané. ISC obvod automaticky vyhledává černo-bílé přechody a upravuje rychlost elektronového paprsku tak, aby se vertikální detaily jevily ostré.

ISC ( Impedance Sensing Circuit ) Obvod ISC automaticky rozpozná impedanční charakteristiku reprosoustav a zvolí nejlepší alternativu nastavení napájecího napětí pro danou zátěž. Tím zaručí maximální kvalitu reprodukce prakticky za každých podmínek, nezávisle na typu reproduktorů připojených k zesilovači.

J
Janus Francouzský institut designu uděluje svou cenu Janus průmyslovým institucím jako uznání kvality jejich designu v rozličných kreativních oblastech. Cena Janus, udělovaná jako pokračování ocenění Beauté France z roku 1953, se během let rozrostla do nových odvětví průmyslového designu, do dalších evropských zemí, oslovila menší společnosti a mladé návrháře. Od svého založení získalo toto ocenění na 1 800 produktů pokrývajících tyto kreativní oblasti: design produktu, ekologický design, obalový design, vizuální design, komunikační design a multimediální design.
Janus cena je výrazem působení Francouzského institutu designu, v jehož čele stojí, již od roku 1984, Anne-Marie Sargueil. Tato asociace průmyslových skupin si vytkla za svůj cíl podporovat design a ,skrze cenu Janus, pomáhat prosazovat vítězné produkty na trhu.
Původní logo invertované a symetrické postavy (návrhář Roger Tallon), bylo roku 1972 pozměněno tak, aby představovalo Janusovu hlavu (návrhář Roger Excoffon). Dvojitý obličej byl v roce 1984 znovu upraven (návrhář L. Madrelle) tak, aby obnovil vztah k původní předloze a zároveň vyjadřoval dualitu mezi uměním a průmyslem.

Jednočinné zapojení (single ended) zapojení zesilovače při němž na výstupu je použit jednočinně pracující aktivní prvek (tranzistor, elektronka). Z principu musí toto zapojení vždy pracovat ve třídě A.

Jitter určitý druh zkreslení u digitálních obvodů, který transformovaný na analogovou stranu působí rušivě. Je způsoben nepřesností časování digitálních obvodů, špatnou synchronizací několika obvodů s vlastními oscilátory a nevhodným rozhraním či propojením na digitální straně.

Jog & Shuttle Ovládač pro nalezení momentu v záznamu a ovladač rychlosti posuvu pro vynikající editovací výsledky.
Jog: vnitřní kolo pro posuv snímek po snímku dopředu či dozadu.
Shuttle: vnější prstenec pro několika stupňové ovládání rychlosti během hledání žádaného snímku.

K
Kabelové pásmo viz.Tuner TV

Kanál LFE Tento kanál (low frequency effect) je doplňkový signál z dekodéru AC 3 a MPEG 2 audio, určený pro přenos zvláštních zvukových efektů ve spodním kmitočtovém spektru. Je především určen pro přenos zvláštních zvukových efektů ve filmech.

Kapitola (Chapter) Kapitoly jsou částmi jednotlivých titulů na DVD. Každá kapitola je očíslována a tím umožňuje rychlé vyhledání specifického místa ve videoprogramu.

Karaoke Umožňuje mixovat zvuk z mikrofonního vstupu a CD na kazetu či MD a vytvořit si tak svůj zpěv na originální hudbu

Kaskáda převodníků jedná se paralelní spojení D/A převodníku na jejichž digitální vstupy jsou přiváděna tatáž digitální data a jejich výstupy jsou spojeny. Tímto dojde k výraznému zlepšení linearity a tím i dynamiky pro nízkoúrovňové signály. Toto řešení používají špičkové CD přehrávače a D/A převodníky. (např. všechny Accuphase).

Kevlar ® Výsledek vývoje firmy DuPont. Tento lehký materiál je pro svou nesmírnou sílu užíván od kosmických skafandrů po plachty lodí. Jeho vlastnosti jej činí ideálním pro reproduktorové membrány. Jako tkanina má další výhody díky vysokému vnitřnímu tlumení oproti konvenčním plastickým membránám.
Kevlarové membrány vytvářejí zvuk čistším, křehčím a citlivějším. Tkaná struktura a vlastní tuhost materiálu minimalizují vliv rezonancí tak, že předcházejí vytváření stojatého vlnění.

KeyCard Firmou Blaupunkt vyvinutý systém ochrany proti krádeži. Funkce autorádia je možná pouze po zasunutí karty vhodné pro přístroj. Při nezasunuté KeyCard červeně bliká vystupující jazýček KeyCard, aby v temnotě jasně signalizovala potenciálním zlodějům, že krádež nemá smysl. Volitelně lze "naučit" také druhou kartu.

Kmitočtová charakteristika správněji amplitudová charakteristika, je závislostí amplitudy signálu na frekvenci. Může být přímo ve voltech nebo v logaritmickém měřítku v dB (decibelech). Např. pro zesilovače či CD přehrávače by měla být co možná nejvyrovnanější, pro MC či MM přenoskové předzesilovače musí mít předepsaný průběh z důvodu korekce vysokých kmitočtů.

Kmitočtový rozsah Slyšitelné pásmo kmitočtů od nejnižších basů na 20 Hz přes střední pásmo okolo 1 kHz k výškám na 3 kHz až po horní hranici lidského slyšení okolo 20 kHz.

Knihovna kazet (Tape Library) Tato funkce vám poskytne snadnou a okamžitou kontrolu vaší videotéky. Zmáčknete tlačítko na ovladači a funkce Knihovna kazet (Tape Library) ukáže na obrazovce obsah všech vašich pásek, včetně názvů a délek nahraných programů a zbývajícího času na pásce. A navíc, se systémem Naviclick se názvy programů ukládají automaticky, ale lze ukládat i vámi zvolený název. Knihovna kazet usnadňuje hledání jako ještě nikdy doposud.

Koaxiální kabel provedení kabelu, kdy signálový vodič je umístěn uvnitř dielektrika na jehož povrchu je umístěn stínící vodič (fólie, ovinutí, punčoška). V případě dvojitého stínění se hovoří o vodiči triaxiálním.

Koaxiální reproduktor 2pásmové reproduktory, u kterých je výškový reproduktor umístěn ve středu hloubkového reproduktoru v jeho ose.

KOMPOZITNÍ SIGNÁL (COMPOSITE SIGNAL) videosignál zakódovaný (jas + barva) dle některé z TV norem (PAL, SECAM, NTSC).

Komprese Znamená redukci objemu dat bez ztráty informace v záznamu.

Koncový stupeň výkonový zesilovač. Slouží k zesílení signálu z linkové úrovně a malého výkonu (milivolty až jednotky voltů, miliwatty na výstupu předzesilovače či zdroje signálu) na velký výkon potřebný k vybuzení reproduktorových soustav (jednotky až stovky wattů).

KOREKCE LICHOBĚŽNÍKOVÉHO ZKRESLENÍ (TRAPEZOIDAL DI funkce, umožňující v určitém rozsahu eliminovat zkreslení promítaného obrazu, ke kterému dochází pokud optická osa projektoru není kolmá k projekční ploše (t.j. pokud je projektor výše nebo níže než plátno). Funkce bývá označována jako SHIFT.

Kvantizační krok nejmenší rozdíl signálu, který lze rozlišit při A/D nebo D/A převodu. Je tím menší, čím je daný převodník vícebitový a dané referenční napětí nebo proud menší. Bývá též uváděn jako LSB (least significaiant bit).

L
LAMBDA Super lineární převodník Lambda umožňuje zvýšit přesnost multibitových technoligií. Výsledkem je skvělá dynamika s minimálním zkreslením.

Lampy - lampové (elektronkové) zesilovače Při srovnání vlastností lampových a tranzistových zesilovačů poslechem je u lampových výrazně lepší umístění nástrojů v orchestru, a to nejen plošně (jak hrají tranzistory), ale i do hloubky orchestru. Dále plnost nebo také hutnost tónu či hlasu je větší. Tón je proto věrnější a to jak u strunných nástrojů s korpusem, tak i u orchestru. Vzhledem k lepšímu přenosu harmonických kmitočtů pak vzniká i dojem lepšího přenosu vyšších kmitočtů. Lampový zesilovač má dynamiku a rovnoměrnost kmitočtového pásma dokonalou již od minimální hlasitosti, což zaručuje nulové přechodové zkreslení.
Co se vlastností jednotlivých typů lampových zesilovačů týče, lze říct, že pro všechny druhy hudby je nejlepší jednočinný zesilovač A. Na zesilovači je totiž nejdůležitější ten 1.(PRVNÍ) Watt a je nutno vědět, že pro dvonásobnou hlasitost musí mít zesilovač 10x větší výkon. Takže 16 Watt stačí i pro ozvučení velkých místností.

LANC edit Systém pro editaci z videokamery. K propojení mezi videokamerou a videorekordérem používá konektor JACK 2,5mm.

Laserem řezané videohlavy. Video hlavy vyrobené použitím laserové technologie. Výborný záznam a přehrávání, protože hlavy a pásek jsou tato minimálně opotřebovávány.

LCD (Liquid Crystal Display) - funkce Tekuté krystaly byly objeveny před více než sto lety v roce 1889. Dva vědci, Rakušan Friedrich Reinitzer a Němec Otto Lehmann, zjistili, že jisté čisté sloučeniny se při tání podivně zakalily. Tvrdili proto, že objevili čtvrté skupenství. Ty většinou rozeznáváme tři pevné, kapalné a plynné, přičemž třeba voda může přecházet z jednoho do druhého ohříváním či ochlazováním. Ovšem to, co objevili, bylo něco úplně jiného a tento nově objevený stav hmoty byl nazván tekutě-krystalický.

Jisté materiály se do této zvláštní fáze dostávají při určité teplotě pak jsou sice tekuté jako kapalina, ovšem zároveň si uchovávají jistý řád podobný krystalům. Krystaly mívají většinou tu podobu, že jejich atomy a molekuly jsou v jakýchsi řadách. U kapaliny je tato struktura rozrušena, ovšem nikoli u těchto zvláštních materiálů ty se umí chovat jako krystaly i jako kapalina.

V LCD se používají materiály, jejichž molekuly jsou uspořádány v jednom směru. Ten lze měnit působením elektrického nebo magnetického pole. Změnou směru molekul lze měnit přísun světla. To v zásadě ovládá tmavost obrazovky. Chcete-li mít barevný displej, strategie je velmi podobná, byť s tím rozdílem, že molekuly jsou seskupeny dohromady a pokrývají se průhlednými barevnými filtry. Při průchodu světla se tyto barvy kombinují podobně jako u televizní obrazovky.

LCD (Liquid Crystal Display) projektory technologie využívající tekutých krystalů. Projektor obsahuje jeden nebo tři LCD panely (RGB = červená, zelená, modrá). Pomocí optické soustavy je světlo projekční lampy rozděleno a po průchodu panely opět spojeno do jednoho svazku, který prochází objektivem a dopadá na projekční plochu. Panely jsou tvořeny sítí obrazových bodů (pixel), jejichž počet určuje rozlišení panelu. Jednotlivé obrazové body jsou ovládány spínacími prvky (FET tranzistory), projejichž výrobu se používá několik technologií. Výhody - mobilita, jednoduchost nastavení, nevýhody - bodová struktura obrazu závislá na rozlišení LCD panelu.

LD Laser disk - pro přehrávání LVD (obrazové CD)

LED (Light Emitting Diode) svítivá dioda pro otickou indikaci funkcí (u zesilovačů nazývaná také Power-LED).

Legato Link technologie firmy Pioneer sloužící podobně jako ALPHA processing fy. DENON k "polidštění" zvuku standardních CD nahrávek. Její přínos je ještě spornější než u ALPHA processingu, neboť tento systém si "vymýšlí" data, která na disku vůbec nejsou zaznamenána.

Letterbox Vykrytí horní a spodní části stínítka obrazovky standardního formátu 4:3 se nazývá Letterbox. Tato metoda zobrazení umožňuje sledování širokoúhlých filmů (formátu 16:9) bez zkreslení na standardním TV přijímači.
Na širokoúhlé obrazovce 16:9 může být “Letterbox” obraz roztažen na celou plochu obrazovky bez ztráty části obrazu.

Limitace zesilovače stav zesilovače, kdy vstupní signál je natolik velké úrovně, že zesílený výstupní sugnál dosahuje velikosti o něco menší než je napájecí napětí zesilovače a tento již nemůže tedy signál bez problémů zesílit. Je provázena tvarovým zkreslením a tím tedy nárůstem harmonického zkreslení. Je nutno poznamenat, že lidské ucho je na limitaci velmi citlivé a proto jsou některé zesilovače vybaveny speciálními obvody pro tzv. měkkou limitaci (soft clipping).

Linearita převodníku zjednodušeně řečeno udává jak přesně daný převodník převádí analogový signál na digitální či naopak. Tento parametr je kritický zejména u nízkoúrovňových signálů. Udává se v procentech nebo poměru LSB (least significiant bit). Pro detailní zkoumání se rozlišuje linearita integrální a diferenciální.

Lineární PCM zvuk V zásadě jde o stejný formát, jaký je používán pro audio CD, ale vysoká kapacita DVD umožňuje PCM formát rozšířit. Použitím lineárního PCM v datovém toku audiokanálu lze dosáhnout až osmi samostatných diskrétních audiosignálů (kanálů).

Lineární tlumení Činitel tlumení (damping factor) je dobrým ukazatelem zvukových kvalit zesilovače. Vyjadřuje schopnost zesilovače ukončit buzení reproduktoru po ukončení signálu. Činitel tlumení je obvykle spojován s hlubokými, čistě definovanými basy, avšak lineární tlumení zesilovačům rovněž napomáhá k přesné reprodukci středních a vysokých kmitočtů od 20 Hz do 20 kHz. Proměnná úroveň impedance výkonných zesilovačů zapříčiňuje snížení činitele lineárního tlumení a frekvenční změny způsobují jeho kolísání. Tento obvod eliminuje působení těchto změn a udržuje vysoký a stabilní Činitel lineárního tlumení. Výsledkem je lepší přednes celého spektra a lepší frekvenční stabilita.

LNC/LNB (Low Noise Converter/Low Noise Block Conve Součást satelitní antény. Konvertuje satelitní signál přicházející na vysokém kmitočtu na mezifrekvenci vhodnou pro přenos koaxiálním kabelem do satelitního přijímače.

LO/DX přepínač Přepínání citlivosti tuneru mezi blízkými a vzdálenými stanicemi.

Loudness Fyziologické zvýšení hlasitosti nižších kmitočtů při malé hlasitosti celkového signálu. U některých přístrojů lze přizpůsobit (naprogramovat) účinek fyziologické regulace hlasitosti přes v několika stupních pro stávající soutavu Hi-Fi, či CarAudio (zesilovač, reproduktor).

Low Pass Aktivní kmitočtová výhybka k ovládání systému subwooferu. Způsobuje potlačení signálu od volitelného kmitočtu v hudebním signálu.

LTI (Luminance Transient Improvement) - Optimaliza Při zpracování signálu technologií LTI generují digitální filtry tři mezisignály: zahrocený, MIN a MAX. Výsledný výstupní signál je potom zkombinován z těchto tří.
Technologie LTI zvyšuje ostrost obrazu tím, že zvyšuje strmost horizontálních přechodových hran jasu, aniž by docházelo k překmitům či podkmitům. Tak se zlepšuje vzhled obrazu v partiích s jemnými grafickými prvky.
Často je technologie LTI integrována do regulace ostrosti obrazu, společně s horizontálním a vertikálním zahrocováním a technologií CTI. Nelze ji tedy demonstrovat samostatně.

LUMINATED SMART JOG OSVĚTLENÝ OVLADAČ SMART JOG
Ovladač Smart Jog umožňuje rychlé a jednoduché ovládání při výběru skladeb během přehrávání z CD nebo MD přehrávače, při vyladění rádia nebo nastavení timeru. Po otočení ovladače probíhá kruhovou světelnou kontrolkou světlo. V kombinaci s velikým a vícebarevným displejem se stává ovládání přístroje zábavnějším.

LV (Light Valve) projektory špičková technologie využívající světelných zesilovačů. Obraz generovaný televizní obrazovkou je po průchodu světelným zesilovačem promítán jedním, event. třemi objektivy na projekční plochu. Výhody - velmi vysoký jas a rozlišení, nevýhody - vysoká cena, složitější nastavení.

M
Macrovision Macrovision je ochranný systém, který zabraňuje volnému kopírování filmů z DVD přehrávače na VHS rekordér.

Magic Menu Jednoduché uživatelské rozhranní na Mini systémech, zobrazuje pouze ty ovládací prvky, které právě potřebujete.

Magnetické stínění Umístíte-li magneticky nestíněný reproduktor do blízkosti televizoru, můžete pozorovat rušení obrazu (barevné skvrny, deformace obrazu apod.). Magnetické stínění reproduktorů umožňuje umístit reprosoustavu do blízkosti televizoru.

Magnetický polarizátor Prvek připojený k LNB konvertoru za účelem přijímat signály v různých polarizacích.

Matrix ® Tento "plástvový" materiál je inovační řešení směrem k vytvoření ideální reproduktorové skříně soustav s nízkým zkreslením, která má malou hmotnost, je tuhá a dobře tlumená.

Megalogic Světová novinka, díky které lze televizory a videorekordéry obsluhovat inteligentněji, rychleji a jednodušeji.

Megalogic znamená konec všem nedorozuměním a luštění návodů k obsluze. Prostě zapojte televizor do elektrické sítě a začněte! Jedinou podmínkou je, aby všechna připojená zařízení "hovořila" jazykem Megalogic. Zařízení se pak automaticky navzájem sladí, aniž byste museli cokoli programovat!




MegaPixel Jeden megapixel je milion pixelů. A pixel, to je taková barevná tečka. Když se tyto tečky objeví na obrazovce pohromadě, stanou se z nich tvary a barevné odstíny. Pixely jsou na sobě tak natěsnány, že působí jednolitým dojmem a vy vidíte předměty jasných tvarů a kontur. Počet pixelů v obrázku určuje míru rozlišení více pixelů znamená větší rozlišení a tím pádem i vyšší grafickou kvalitu. Megapixelová kamera dokáže zachytit až 1.004.544 pixelů na jeden obraz, což umožňuje větší detailnost i jasnější barevnost.

Megatext viz.Teletext

Megatron Pod tímto označením se skrývá obrazovka se superostrým a dokonalejším obrazem. Superplochá barevná obrazovka s dynamickým zaostřováním, elektronickými obvody CTI a antistatickou vrstvou CCS.

MEI edit Systém pro sychronizovaný záznam z videokamery. Podobný se Synchro / LANC edit.

Membrána Pohyblivá část reproduktoru, která převádí elektrickou energii zesilovače na zvuk. Pro hloubkové a středotónové oblasti se zpravidla používají tvary kónusu, pro vysoké kmitočty jsou membrány kalotenové. Jako materiál membrán se u vysoce kvalitních systémů reproduktorů Blaupunkt převážně používá polypropylén, který se vyznačuje vysokou dlouhodobou stabilitou a odolností vůči vlivům okolního prostředí při vynikajícím zvuku.

Memory - počet paměťových míst Televizory až 99 volných paměťových míst, do kterých lze uložit přijímané programy. Navíc je k dispozici minimálně 1 AV kanál, který umožňí sledování programů z připojených zařízení (video, satelit, kamera).

Menu TV / Video viz.OSD
Zobrazení funkcí a možností přístroje na obrazovce TV v dobře organizovaném přehledu. Můžete vybírat pohybem kurzoru na dálkovém ovládači.

Micro Power – Minimalizace příkonu v pohotovostním V pohotovostním režimu je elektrickou energií ze sítě napájeno jen minimální množství elektrických obvodů přijímače. Obdrží-li přijímač infračervený signál ve správném pásmu, zapojí se do provozu další obvody, aby bylo možné vyhodnotit, je-li startovací kód správný či nikoli. Je-li infračervený kód vyhodnocen jako správný, zapne mikroprocesor přijímač, v opačném případě jej přepne zpět do pohotovostního režimu.
V pohotovostním režimu klesá spotřeba elektrické energie televizoru až asi na 100 mW, a tak se snižuje i celková energetická náročnost provozu přijímače.

Midnight Theatre Funkce zvýrazňující dynamiku a čistotu zvuku při extrémně tichých hlasitostech (při nočním sledování filmu)

Mini DiSEqC Impulz k přepnutí na druhý ze dvou satelitů, které lze přijímat.

Mini Disk (MD) MiniDisc (MD) je systém zvukového záznamu používající kupodivu malý disk. Systém uvedla společnost Sony a používá disky uložené v ochranném pouzdře (72x68x5 mm), na které lze ukládat digitální záznam, a to až milionkrát.

MiniDisc dokáže uchovat záznam 74 minut hudby (148 minut v režimu mono) a poskytuje téměř stejnou kvalitu jako CD. Jelikož pro snížení velikosti hudebních dat používá filtrovací technologie, není možné z něj získat všechny frekvence, které obsahuje CD. Technologie odstraňuje neslyšitelné frekvence a zvuky, které jsou účinně zamaskovány jinými.

Jeden MD dokáže uchovat stejné množství hudby ve stejné frekvenci jako CD (74 minut a 44,1 kHz), přičemž však data zkomprimuje na pouhou pětinu, a to pomocí metody nazvané ATRAC (Adaptive TRansform Acoustic Coding). Sonyovský ATRAC je formou datové redukce, která se snaží kódovat pouze informace slyšitelné lidským uchem. Vstupní signál je rozdělen do třech podskupin, přičemž ty jsou poté transformovány na frekvenční pásma za použití proměnlivé blokové délky.

Modem Modulátor / demodulátor. Elektronické zařízení pro posílání digitální informace zvukem nebo telefonní sítí, například připojení na Internet.

Monobloky samostatné zesilovače (zcela oddělené šasi) pro jednotlivé kanály. (nejčastěji výkonové zesilovače, občas i předzesilovače).

MOS-FET Tranzistory Mos-Fet mají velmi muzikální zvuk a jsou velmi málo teplotně náchylné oproti běžným tranzistorům

MOSFET jako bipolární tranzistor s rozdílem, že elektrody se nazývají (drain, gate a source) a proud drainu se řídí napětím na gate. Existují dva základní typy : s vodivostí typu P a typu N. Stejně jako tranzistory bipolární, mají i MOSFETy jisté výhody a nevýhody.

Moving Magnet & Moving Coil Systémy rychlostních gramofonových přenosek. Moving Magnet (pohyblivým magnet - zkr. MM) znamená, že v přenosce je pár pevných dvojitých cívek, mezi nimiž se pohybuje miniaturní magnet spojený s pohyblivou vložkou s hrotem, který běhá v drážce desky. Dává výstupní napětí řádu jednotek mV.
Moving Coil (pohyblivá cívka - zkr. MC) má v poli pevných magnetů miniaturní pohyblivou cívku. Je výrobně náročnější, dražší, a díky asi desetkrát nižžímu výstupnímu napětí než MM vyžaduje i speciální předzesilovače.

MP3 MP3 je zkratka pro MPEG 1 Layer 3. Je to komprimovaný formát audio souborů. V zásadě platí, že 1 MB dat znamená 1 minutu hudby.

Používat MP3 je legální tehdy, je-li stažení a přehrávání písně povoleno majitelem vlastnických práv. Rovněž je legální pořizovat si pro vlastní potřebu kopie CD. Nicméně je nelegální pořizovat MP3 kopie CD a rozšiřovat je bez svolení majitele vlastnických práv.

Zvukový formát MP3 má základ ve formátu videa MPEG. MPEG (Motion Picture Experts Group) je velmi dobře znám v oblasti zpracování digitálního videa, jedná se o ztrátový algoritmus s vysokým kompresním poměrem. Pro jeho přehrávání postačuje výkon procesorů Pentium či PowerPC a na trhu je i řada grafických karet s hardwarovým dekodérem.
Nároky na místo pro datové soubory rychle stoupá současně s pohodlností uživatelů počítačů. Každý takový náročný uživatel si přeje více grafiky a kvalitnější zvuk a v neposlední řadě i lepší uživatelské prostředí v nových programech. Toto je jádrem problémů s nedostatečnou kapacitou médií. Řešení je několik - počínaje novými druhy médií s větší kapacitou a konče již tolikrát probíranou kompresí. Kompresních algoritmů bylo vymyšleno mnoho. Obecně se řadí do dvou skupin -ztrátové a bezztrátové. MPEG patří do skupiny ztrátových kompresních algoritmů. Všeobecně vzato jsou tyto algoritmy založeny na nedokonalosti lidských vjemových orgánů.



Zvuková data, představující přibližně 650 minut přehrávací doby, mohou být zaznamenána na jeden 12cm zapisovatelný/přepisovatelný kompaktní disk (CD-R/RW) jako kompresovaná MP data, což vám umožní můžete mít stále s sebou svých 10 oblíbených kompaktních disků v podobě jediného CD.
Poznámka 1: Pro kopírování MP3 dat na zapisovatelné/přepisovatelné (R/RW) kompaktní disky budete potřebovat další zařízení.
Poznámka 2: V závislosti na podmínkách nahrávacího zařízení nebo samotných CD-R či CD-RW disků nemusí být možné přehrávat některé disky CD-R nebo CD-RW obsahující MP3 data.

MPEG-2 viz.DD

MPEG (Moving Picture Expert Group) je skupina pracující při ISO (International Standards Oragization) a IEC (International Electronic Committee) pro stanovení požadavků a vytváření norem pro digitální kompresi video a audio dat
*MPEG-1
Video na celou obrazovku, kompresní standard pro Video CD. Následující MPEG-2 je standardem pro DVD Video a má ještě lepší kvalitu obrazu než MPEG-1.
*MPEG video komprese
MPEG-2 představuje pokrokovou normu komprese video signálů, která nabízí velmi vysokou rozlišovací schopnost a variabilní tok dat. Tato nová technologie spojuje redukci objemu dat na minimum s eliminací nadbytečných a irelevantních informací. MPEG-2 komprimuje klíčové informace v každém patnáctém půlsnímku nebo každou půlsekundu a zachycuje rozdíly mezi sebou jdoucími snímky, čímž šetří místo na disku. Ve standardu DVD je komprese MPEG-2 využita jako adaptivní proces s proměnným tokem dat. Signál je zhodnocován podle složitosti: vyšší datový tok odpovídá většímu počtu složitějších snímků (např: se zvýšením kontrastu nebo vyšší rychlostí pohybu) a nižší datový tok odpovídá snímkům méně složitým.
*MPEG-2 audio
Oficiálně se nazývá ISO/IEC 13818-3 a jde o mezinárodní standard, který byl přijat v roce 1995. Je to metoda kódování při redukci datového toku vícekanálových audio signálů (až 5 kanálů plus kanál LFE). Je plně kompatibilní se standardem MPEG-1 audio
*MPEG-2 Video.
Rozšíření kompatibilní k MPEG-1 video kódování, které umožňuje pracovat s neprokládaným videosignálem s nižší bitovou rychlostí, ale se složitějšími analyzačními technikami.

MSP MSP (Multi Sound Processor)
Funkce MSP je rozšířena o nová nastavení, která jasněji zdůrazní charakteristické rozdíly mezi hudebními žánry jako je klasická hudba, rock, pop a jazz.

Multi-room hifi Jeden hudební systém, který může být dálkově ovládám z různých místností a který dokáže reprodukovat různé zvukové zdroje v různým místnostech samostatně a nezávisle.

Multi brand TV control Schopnost některých dálkových ovládačů pro videorekordéry ovládat nejen videorekordéry a televizory téže značky, ale i televizory jiných značek.

MULTI DIGITAL CONVERTER MULTI DIGITÁLNÍ PŘEVODNÍK
S multi digitálním převodníkem je možné videopřístroj připojit k jakémukoli televizoru. Použití tří technologií umožňuje překonat odlišnosti mezi systémy PAL (PAL-M/PAL-N), NTSC a SECAM.
To znamená, že videorekordér převede vstupní signál a umožní jeho nahrávání. Jinými slovy, s možností sledovat videokazety nahrané v různých formátech současně také můžete do těchto formátů nahrávat. Navíc videorekordéry převádí zvukový signál v kvalitě Hi-Fi Stereo pro nahrávání i přehrávání.


Multi Language Výbava televizorů a videorekordérů zobrazení OSD menu v několika různých jazycích.

Multi Screen Zobrazuje hlavní TV obraz obklopený osmi statickými obrazy vytvořené buď v režimu Tuner Scan nebo Photo Finish.

Multichannel system Používá se v bezdrátových telefonech ke zdokonalení kvality hlasu a zabezpečení proti odposlechu automatickým přepínáním mezi různými kmitočty nebo kanály, je určen pro rádiový signál mezi telefonem a základnou.

MULTISCREEN digitální interaktivní tabule pro zadní projekci. Umožňuje velkoformátovou projekci obrazu z počítače a ovládání funkcí programu dotekem přímo na ploše tabule.

Music / Speech (MS) Již brzy mohou vysílací společnosti rozlišovat mezi vysíláním hudby a řeči. Pro vysílání řeči tak lze nastavit jiné nastavení zvuku (potlačení basů a výšek), než pro vysílání hudby.

Music Power Maximální výkon zesilovače, jaký může dodávat daný čas s daným zkreslením. Také: maximální výkon jaký může být přiveden do reproduktorů na krátkou dobu aniž by došlo k jejich zničení. Jednotkou je Watt MPO (Music Power Output).

Mute Auto Automatické ztlumení autorádia, kazetového přehrávače, nebo CD/MD-přehrávače při použití autotelefonu. Pomocí adaptéru TA - 1 je možné poslouchat telefonát z reproduktorů připojených k autorádiu.

MY INFORMATION FUNKCE “MY INFORMATION”
Aiwa přichází s novou jedinečnou funkcí „My Information“ která zajistí, že nezmeškáte pro vás důležité vysílání - e například dopravní zpravodajství, burzovní zprávy, zprávy o událostech ve světe nebo informace o počasí atd. Při řízení automobilu dochází často k odvrácení pozornosti. Například můžete v dopravním zpravodajství uslyšet informaci o tom, že silnice před Vámi je zcela neprůjezdná, a rozhodnete se proto změnit trasu. Jste soustředěni na to, jak se dostat k cíli Vaší cesty, a snadno zapomenete, že určitý program v rádiu právě začíná. Ale díky funkci My Information se nemusíte bát, že něco propásnete, neboť tuner se automaticky každý den ve stejnou dobu naladí na stejnou stanici.
Poté, co jednou zadáte čas a frekvenci stanice, vždy, kdy bude Váš vůz v provozu, přístroj v určenou dobu vyladí zvolenou stanici, ať již budete v té chvíli poslouchat kazetu, CD nebo bude Vaše autorádio vypnuté.
S funkcí My Information máte jistotu, že v okamžiku, kdy jste zabráni do rozhovoru se spolujezdcem nebo kdy jste se zcela zaposlouchali do hudby přehrávané na CD přehrávači, nepřijdete o nic z toho, co jste si přáli slyšet.

N
NAD Extended Dynamic Power EDP představuje další zdokonalení originálního NAD konceptu, ve firemních materiálech dříve označovaného termínem Power Envelope. Dynamické vrcholy hudebních pasáží typicky trvají krátkou dobu, často ani ne celou sekundu. Tyto zesilovače NAD jsou proto konstruovány tak, aby byly schopny dodávat až čtyřnásobek svého jmenovitého výkonu. Ne trvale, ale po dobu dostatečně dlouhou, aby se tak mohly vyrovnat s těmito hudebními vrcholy. To je realizováno tak, že zesilovač má k dispozici dvojí napájecí napětí, normální a vysoké, přičemž vysoké napětí je připojováno tehdy, kdy je zapotřebí většího výkonu aby mohly být přeneseny velké hudební špičky.
Při tišších pasážích se zesilovač přepíná zpět k normálnímu napájecímu napětí. Toto řešení také zvyšuje účinnost zesilovače, takže velké chladiče, popřípadě ventilátory pro nucené chlazení, se stávají zbytečnými.

NAD Link NAD Link je komunikační systém, který zprostředkovává další přenos příkazů z dálkového ovladače, mezi jednotlivými přístroji systému. NAD receiver nebo CD přehravač může fungovat jako řídící jednotka, která zprostředkovává dálkové povely dalším připojeným přístrojům, jako třeba tuneru NAD 412 nebo 414, nebo kazetovému magnetofonu NAD 613 nebo 616, které samy o sobě nemohou být dálkově ovládány.

Natural Motion Technologie, která dělá pohyb na obrazovce televizoru plynulejší a tím i více přirozený.

Naviclick NAVICLICK Thomson zjednodušuje programování videorekordéru na minimum. Stačí stisknout modré tlačítko NAVICLICK na dálkovém ovládání a na obrazovce se objeví všechny programy, které zvolená TV stanice připravila na několik příštích dnů. Pak jen zvolíte příslušný program a videorekordér jej nahraje. NAVICLICK Vám také umožní ihned nahrát program, který právě sledujete (tzv. S.O.S. nahrávání).... i když je videorekordér vypnutý (ve stavu stand-by) nebo nastavený na jiný program
Výhody: Jednoduché a funkční ovládání, informace o programech jsou vysílány přímo danou stanicí a objeví se přímo na obrazovce.

Navilight (čti navilajt) Dálkový ovladač Navilight audio umožňuje ovládat celou sestavu (televizory, videorekordéry, DVD přehrávače) výrobků Thomson a také mnoha dalších značek.

NB Natural Bass - funkce zvýrazňující přirozené basy obsažené v nahrávce

Neodymium Základní materiál pro velmi kvalitní magnety, používá se převážně ve sluchátkách, má silné magnetické pole a proto i lepší zvuk.

Nesymetrické zapojení (vstupů, výstupů,...) Dvouvodičové zapojení signálové cesty (živý - angl. hot, zem - angl. ground), užívá se v převážné většině elektroniky. Od symetrického zapojení se liší tím, že "záporná" větev je společná se stíněním a tvoří zem, "kostru". Spojení symetrické části s nesymetrickou se odehrává za impedančního přizpůsobení ve speciálním zesilovači nebo transformátoru.

NexTView (EPG : Electronic Program Guide) - Přehle Funkce usnadňující plnou spolupráci při načítání dat mezi videem a televizorem.
Systém NexTView může fungovat na různých úrovních, od prosté informace o aktuálním a příštím pořadu aktuálního programu až k přehledu pořadů mnoha programů na více týdnů. Podrobnost a časový horizont disponibilních informací závisí na příslušném distributorovi služeb. Z prostředí přehledu pořadů NexTView je možné vyhledávat pořady podle různých kritérií.
Elektronický přehled pořadů NexTView přináší informace o pořadech televizního vysílání a nahrazuje tak tištěné přehledy pořadů. Je jím možné rychle listovat a vyhledávat požadované pořady. S využitím funkce AV-link je možné z prostředí NexTView přímo ovládat videorekordér (pokud videorekordér podporuje funkce AV-link a NexTView Link).

NFR NFR – FILTR ŠUMU BĚHEM NAHRÁVÁNÍ
Filtr šumu při nahrávání odstraňuje okolní šum a hluk a zdůrazňuje tak nahrávaný hlas.

Nicam sereo Digitální stereo systém.

Systém Nicam spočívá ve vysílání digitálního zvuku současně s mono zvukem. Díky Nicam systému lze přijímat digitální zvuk v CD kvalitě. Filmy, sport a koncerty nahrané v Dolby mohou být také přijímány prostorově prostřednictvím vestavěných dekodérů Dolby Surround ProLogic.

Nízkoimpedanční přizpůsobení Možnost přizpůsobit impedanci zesilovače jmenovité impedanci připojených reproduktorů (obvykle 8,6 nebo 4 W.

Noise Reduction Standardní systém potlačení šumu použitý při zpracování analogových signálů v satelitních přijímačích za účelem dosažení čisté reprodukce zvuku.

Non-interlaced scanning Neprokládané vzorkování. Vzorkuje obraz při jednom průchodu. Dnes již pravidle u počítačových monitorů. Obraz je stabilní bez chvění.

Normy obrazu  PAL je dnes v Evropě nejpoužívanější normou příjmu barevného signálu, ve které vysílají i české televizní stanice
 SECAM je tzv. východoevropská norma. Televizory bývají vybaveny i touto normou, abyste mohli sledovat například dříve nahrané videozáznamy.
 NTSC je norma pro kódování televizního signálu v USA a Japonsku

Normy zvuku  Mono D/K, B/G - televizní přijímač je vybaven jak východní normou (D/K), tak i západní normou (B/G) pro monofonní příjem zvuku
 Stereo D/K, B/G - televizní přijímač je vybaven jak východní normou (D/K), tak i západní normou (B/G) pro stereofonní příjem zvuku

NTSC přehrávání Tyto TV a videorekordéry přehrávají TV signál či videokazety nahrané v NTSC systému (např. v USA).

O
Obrazovka * Typ obrazovky "Standard" je barevná televizní obrazovka se zaobleným stínítkem s oblými rohy. "Flat and Square" je barevná televizní obrazovka s plochým stínítkem a ostrými rohy.
* Úhlopříčka obrazovky je celkový úhlopříčný rozměr obrazovky udávaný jejím výrobcem. Viditelná část je o několik centimetrů kratší, což je dáno konstrukcí obrazovky
* Formát obrazovky je poměr její šířky k výšce. Klasický, doposud nejvíce používaný formát má poměr stran 4:3. Nově používaný formát obrazovky 16:9 je vhodný pro příjem širokoúhlého vysílání, které se dnes ve světě stále více používá. Při sledování širokoúhlých filmů vysílaných ve formátu 4:3 umožní formát 16:9 nezkreslený obraz a požitek jako v kině
* Tmavé sklo obrazovky : Skleněný materiál povrchu obrazovky má tmavé tónování, takže pohlcuje světelné odrazy. Výsledkem je lepší kontrast, zvláště u tmavých partií obrazu.
* Technologie Black Matrix : Mezi fosforové proužky se vkládají tenké proužky z materiálu pohlcujícího světlo.
* Stínicí maska obrazovky z materiálu Invar : Je-li obrazovka velmi tmavá, je nezbytné zvýšit úroveň jasu zvýšením proudu paprsku. Vyšší proud paprsku více zahřeje stínicí masku obrazovky a budou vznikat deformace. Je-li maska obrazovky vyrobena ze železa, jsou na obrazovce někdy patrné efekty zkreslení, zvláště na bílých partiích obrazu.Ve snaze těmto negativním dopadům předejít vyvinuli výrobci obrazovek stínicí masku z materiálu Invar. Invar obsahuje železo a nikl a jeho koeficient teplotní roztažnosti je mnohem nižší než u železa.
* Antireflexní povrchová vrstva : Další možností řešení je ošetření povrchu obrazovky vrstvou antireflexního materiálu, který rozptyluje odrazy světla.

Oddělení zdrojů základní předpoklad konstrukcí dual mono a monobloků. Oddělením jednotlivých kanálů a jejich napájecích zdrojů lze podstatně zlepšit přeslechy mezi kanály a tím prostorovou lokalizaci při reprodukci.

ODRAZIVOST (ČINITEL ODRAZU) t [1] popisuje schopnost povrchu odrážet světlo. Pokud by se všechen dopadající světelný tok odrazil, měla by odrazivost hodnotu 1. V praxi má vždy hodotu menší než 1, protože každý reálný povrch část světla propustí a část pohltí. Pokud povrch nemá odrazivost pro různé vlnové délky stejnou, dochází k barevnému zkreslení odraženého světla.

Odstup signál / šum (S/N) Poměr signálu (elektronických impulsů přenášejících informaci) k šumu vyjádřený v dB (decibel). Čím vyšší poměr S/N tím čistější obraz nebo zvuk.

Ohm Jednotka elektrické impedance. Reproduktorová impedance je proměnná s kmitočtem a obvykle se udává její jmenovitá hodnota.

Opický výstup Tento výstup dovoluje propojení vašeho Hi-Fi systému s výrobky jako je Minidisc, DVD, CD-Rekordé či CD přehrávač. Jeho přednosti digitálního přenosu signálu využijete obzvláště při nahrávání. Oproti klasickému analogovému propojeni cinch-cinch získá reprodukce na kvalitě a čistotě projevu.

OSD (On Screen Display) Zobrazuje veškeré informace na obrazovce připojeného TV / monitoru / projekční plochy. touto funkcí disponují TV, videa, DVD, AV receivery, video/data projektory apod.
* OSD vždy krátce zobrazí v levém horním rohu nebo v dolní polovině obrazovky právě aktivní funkce obsluhované dálkovým ovládáním nebo ovládacím panelem (čísla programu, ladění, hlasitost a vypnutí zvuku, jas a kontrast obrazu apod.)
* MENU je nejmodernější způsob zobrazování funkcí na obrazovce. Poskytuje zatím nejvyšší komfort. Všechny možnosti nastavení a ovládání jsou znázorněny v přehledných barevných tabulkách na obrazovce. Pomocí dálkového ovládání jednoduše vyberete nastavaní všech požadovaných funkcí. Menu komunikuje v češtině, ale i v dalších jazycích.

OTE One Touch Edit - jednodotykové nahrávání (CD-MD, CD-Deck)

Oversampling Technologie v CD přehrávačích pro odstranění šumu po D/A převodu. Čím vyšší hodnota, tím méně šumu. Převzorkování 256 krát téměř úplně eliminuje jakýkoliv šum, zvláště v tichých pasážích.

P
Page Link Programme Guid Přímý přístup k teletextovému programovému průvodci pro každý kanál.

PAL viz.Norma obrazu

PAL plus Nový, rozvinutý vysílací systém PAL, začíná se rozšiřovat po Evropě. Nabízí ostřejší obraz v širokoúhlém formátu: obraz vyplňující celou plochu obrazovky na širokoúhlé televizi a obraz s pruhy na obrazovce 4:3. Plný PALplus také zahrnuje Color Plus pro vyšší rozlišení a vyšší kvalitu obrazu.

Parallel Programming Paralelní programování. Slouží pro snadné programování Vašeho videorekordéru. Přímý přístup k nastavení start a stop času, kanálu a datumu.

Parental Guide = Ochrana proti používání nezletilý Některé DVD disky jsou opatřeny ochrannými prostředky, které rodičům umožňují prostřednictvím interaktivního menu odstřihnout nevhodnou scénu nebo zabránit nezletilým dětem reprodukci celého disku určeného pro dospělé osoby.

Pasivní předzesilovač jedná se o pasivní variantu výše zmíněného předzesilovače. Z principu tedy nezesiluje signál, ale pouze jej zeslabuje. Toto řešení má své výhody (žádné zkreslení) a nevýhody (proměnná a často vysoká výstupní impedance). Pokud nejsou požadovány další funkce a přepínaní vstupů je řešeno mechanicky, nepotřebuje napájení.

PDC (Programme Delivery Control) Záznam na video začne teprve ve chvíli, kdy se začne vysílat program bez ohledu na jeho posun či zpoždění díky reklamě, ale je závislý na tom zda televizní stanice signál PDC vysílá.

Peak Search Vyhledává nejsilnější místo na CD disku. Používá se pro nastavení úrovně záznamu při analogovém nahrávání.

Perfect Clear 100Hz 100 Hz technika se systémem dodatečného zlepšení obrazu Perfect Clear. Elektronické prvky zvyšují kontrast, především u tmavých částí obrazu. Televizní obraz je hlubší, protože se kontrasty zobrazují s větším rozdílem. Modrá se zdůrazní a působí tedy ještě zářivěji. Díky tomu se ve světlých částech obrazu zlepší subjektivní dojem ostrosti obrazu. Optimalizuje se tím úroveň kontrastu a to vede k členitým a kontrastním obrazům.

Photo - CD Elektronikcé fotoalbum s kapacitou přibližně na 100 fotografií na jednom CD disku a umožňující prohlížení Vašich fotografií ve vysokém rozlišení na Vašem televizoru.

PI-Code Pomocí PI-kódu dokáže autorádio identifikovat přijímaný vysílač.

Picture Freeze Zastavený obraz. Televizní režim, který Vám dovoluje zastavit obraz pro studování detailů nebo pokud si chcete něco opsat např. telefonní čísla.

Pinch Roller Release (PRR) Automatické zvednutí přítlačné kladky u kazetového přehrávače při vypnutém přístroji, kazeta proto může zůstat v šachtě.

PIP – obraz v obraze (Picture in Picture) Funkce obraz v obraze umožní sledování dvou programů najednou, přičmž druhý sledovaný program je umístěn v rámečku o velikosti zhruba pohlednice v rohu obrazovky. Rámeček lze posunovat do různých rohů obrazovky a je možné ho i zvětšit. Doprovodný zvuk odpovídá obrazu ve standardní velikosti. Pro využití této funkce potřebujete dvoutunerový televizor nebo externí zařízení připojené přes AV kanál, tzn. video nebo satelitní receiver, které připojíte na zdířku SCART.

Pixel Název pro obrazový bod (Picture Element = PIxEL). Nejmenší ploška (adresovatelná buňka) celkové plochy obrazu jakéhokoli zobrazovacího zařízení. Počet barev, kterých může každý pixel nabývat se často užívá jako rozdělovacího kritéria (1 bit - černobílé, 8 bitů - stupě šedé nebo indexovaná barva, 24 bitů - RGB barva - TV a monitory počítačů, 32 bitů - CMYK barva - tiskové barvy).
Samostatné obrazové body vytvářejí složený TV obraz. Čím více pixelů, tím je obraz ostřejší.

Play Trim Funkce Play Trim slouží ke kompenzaci nepřesností v celkové kmitočtové charakteristice (záznam+reprodukce), která je způsobena nesouhlasem geometrie hlav a dalšími problémy kompatibility mezi různými kazetovými magnetofony. Ovladač na předním panelu umožňuje obnovit brilantnost reprodukce výšek, aniž je obětováno snížení šumu systémem Dolby. Obvod Play Trim byl vyvinut firmou NAD ve spolupráci s firmou Dolby Laboratories a na základě licence jej používají i někteří další výrobci.

Play Trim Control a High Speed Dubbing Play Trim Kazety, které byly nahrány se systémem Dolby NR, někdy, jsou-li přehrávány na jiné kazetové mechanice, znějí odlišně. Play Trim vyrovnává tyto rozdíly k uchování plné Dolby kvality. Díky tomu Play Trim může často vylepšit zvuk přehrávaných pásků. V minulých letech byla schopnost kopírovat pásky za použití Play Trim populárním rysem magnetofonů firmy Yamaha. Nové modely jdou opět o krok dále díky High Speed Dubbing Play Trim. Jak název napovídá, můžete nyní použít Play Trim během kopírování vysokou rychlostí. To je zvláště užitečné při kopírování velkého množství starších nahrávek na nové pásky.

PlayXchange Patentovaná technologie PlayXchange je typickým rysem CD měničů Yamaha. Tato technologie se vyznačuje šetrným zacházením s CD disky, pružným přístupem ke skladbě i k jednotlivým diskům a možností při přehrávání jednoho disku měnit ostatní.

PLAZMOVÁ OBRAZOVKA obraz vzniká dopadem ultrafialového záření na luminofor obrazovky. UV záření je generováno v malých (1mm) komůrkách. Každá komůrka má svoji samostatně adresovatelnou elektrodu. Napětí přivedené na elektrodu způsobí zažehnutí plynové náplně, která vyzáří UV záření. Výhody - plochá obrazovka, velký jas, velký pozorovací úhel, vysoká rozlišovací schopnost, nevýhody - vysoká cena.

Plug & Play Stačí vybalit, zapojit a je to - ihned připraven k práci.

Polarise Polarizátor. Komponent v satelitní anténě, který odděluje signál s požadovanou polarizací z přijímaného signálu.

POP – obraz vně obrazu Funkce obraz vně obrazu (POP) se vyskytuje u širokoúhlých televizorů a liší se od funkce PIP tím, že druhý obraz je umístěn vedle standardního obrazu vysílaného ve formátu 4:3. Pro využití této funkce potřebujete dvoutunerový televizor nebo externí zařízení jako např. video nebo satelitní receiver, které připojíte na zdířku SCART.

POWER ECONOMIZING MODE REŽIM ŠETŘÍCÍ ENERGII
Společnosti vyrábějící spotřební elektroniku již dlouhou dobu vyrábí produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Tyto nové výrobky zahrnují funkce snižující spotřebu elektrické energie v pohotovostním režimu i za provozu. Stisknutím tlačítka ECO zapnete ekonomický režim a budete mít k dispozici následující funkce:

-> Je-li přístroj vypnutý, zhasnou všechny kontrolky - tímto se sníží spotřeba při pohotovostním režimu na 1,5W.

-> Přístroj se automaticky vypne, pokud po dobu 10 minut nedojde k žádné operaci.

-> 10 sekund po ukončení přehrávání se automaticky ztlumí jas displeje.

-> Při nahrávání pomocí timeru je jas displeje nastaven na úroveň DIMMER 3. Kontrolky na tlačítcích jsou vypnuté a hlasitost je nastavena na nejnižší úroveň.
(Spotřeba v pohotovostním stavu a funkce se u jednotlivých modelů různých značek liší.)

POZOROVACÍ ÚHEL úhel, který svírá osa projekční plochy se spojnicí středu projekční plochy a místa pozorovatele.

Předmagnetizační úroveň 160 kHz Mnoho magnetofonů používá předmagnetizační úroveň 105 kHz. Použití vyšší úrovně zabraňuje vzniku intermodulačních zkreslení, které se mohou objevit mezi předmagnetizační úrovní a vysokou frekvencí nahrávaného signálu a zabezpečuje optimální nahrávku digitálního zvuku.

Předzesilovač komponent sloužící k předzesílení a úpravě signálu ze zdroje. Předzesilovače se dělí na linkové, mikrofonní a přenoskové (MM, MC, speciální úprava frekvenční charakteristiky). Hlavním úkolem linkového předzesilovače je možnost měnit úroveň signálu (hlasitost), korigovat frekvenční charakteristiku (tonové korekce) a přepínat zdroje signálu. (pop. I další funkce jako je smyčka pro nahrávání a odposlech, fyziologická regulace hlasitosti a další).

Přeslechy pronikání signálu z jednoho kanálu do kanálu jiného. Dochází k zploštění prostorovosti zvuku. Je vyjádřeno v dB (decibel) a jeho eliminace je možná vhodným konstrukčním řešením a uspořádáním obvodů jednotlivých kanálů).

PRISM Vícepovrchová stavba ozvučnice u B&W umožňuje náhodně vychýlit zvukové vlny, což zabraňuje nárůstu stojatých vln a přispívá tak k čistšímu a nezabarvenému zvuku

Pro-Bit převodník Nahrávání a zpracování nahrávek pro CD pracuje s 20-ti bitovou informací, avšak samotné ukládání na CD je již pouze 16-ti bitové. Ztráta oněch 4 bitů zapříčiňuje menší detailnost a horší přednes signálů s nízkou amplitudou. Yamaha, díky svým zkušenostem z digitálním zpracováním zvuku, dokázala vyvinout poměrně složitý algoritmus převodu digitálních dat na analogová, který je schopen ony ztracené 4 bity "dopočítat" a zabezpečit tak kvalitnější a detailnější reprodukci. Tento algoritmus byl nazván Pro-Bit a je součástí převodníků takto označených CD přehrávačů Yamaha.


Program Info Nabízí rychlý a snadný přístup k informacím o programech. Stisk modrého tlačítka na dálkovém ovladači vyvolá na obrazovce přehled televizních pořadů sledované televizní stanice (funkce SEZNAM). Dokáže také informovat o začátku Vašeho oblíbeného pořadu na jiném programu ( funkce MEMO). Je-li připojený videorekordér vybaven funkcí NexTViewLink, je možné naprogramovat nahrávání zvoleného pořadu jednoduchým stisknutím OK.( funkce ZÁZNAM). Funkce AUTO START umožňuje automatické sepnutí televizoru ze stavu Stand-by právě v okamžiku, kdy začíná Váš oblíbený pořad, takže sledujete jen to, co si přejete. Žluté tlačítko INFO přinese graficky zpracované informace o pořadu, který právě sledujete, včetně názvu a časových údajů o jeho začátku a průběhu a také jméno a začátek následujícího pořadu.

Programme Naming Název stanice se zobrazuje na několik sekund v pravém horním rohu obrazovky, vždy když procházíte programy.

Prograrmming Keys Programovatelné tlačítka na dálkovém ovládači umožňují přímý přístup k Vašim oblíbeným funkcím, např.: kontrast, barva, odstín a jas.

Pure Direct Sepnutím tohoto přepínače vstupní signál neprochází obvody regulace basů, výšek loudness a balance, ale je směrován přímo do výkonového zesilovače. Tak lze snadno zvolit přímou cestu k dosažení maximální čistoty signálu.

Q
Q-SOUND QSOUND-ROZŠÍŘENÍ STEREOFONNÍ BÁZE PRO HI-FI SYSTÉMY A PŘENOSNÉ PŘÍSTROJE
U běžného systému slyší správně usazený posluchač "obraz", u nějž lze rozeznat umístění jednotlivých nástrojů. Ovšem čím více se posluchač vzdaluje od ideální poslechové pozice, tím více se iluze stereofonního obrazu snižuje.
Normální stereofonní pozice je v oblasti mezi dvěma reproduktory.
Systém Qsound je založen na algoritmu rozšíření stereofonní báze, čímž je rozšířena oblast se stereofonním obrazem mimo pozici reproduktorů a vzniká tak působivější, hlubší a realističtější zvukové pole, v němž nejsou reproduktory rozpoznatelné jakožto zvukový zdroj.
Posílení stereofonního zvuku u přenosných přístrojů představuje samostatný problém, jednoduše proto, že jejich reproduktory jsou pevně instalovány. Nicméně použitím systému Qsound je i v tomto případě možné rozšířit stereofonní obraz a reprodukovat bohatší, plnější a lepší zvuk.

Quad-speed drive Čtyřrychlostní CD-ROM mechanika vhodná pro čtení dat z CD disků, čtyřikrát rychlejší než běžná CD mechanika.

Quadro-band LNB Zařízení, které umožňuje přijímat celé kmitočtové pásmo od 10,7 - 12,75 GHz.

Quattro universal Astra LNB Speciální LNB pro příjem celého kmitočtového spektra (10,7 - 12,75 GHz). Normálně používaná v činžácích a bytech.

R
RCA typ konektorů využívaných standardně při nesymetrickém (unbalanced) propojení komponentů. Častěji se užívá označení CINCH.

RDS - AF AF-Alternativní frekvence: seznam alternativních kmitočtů z různých vysílačů, které přenášejí stejný program v daném území. Tato funkce umožňuje automatické přepínání na následující kmitočty podle kvality signálu a po celou dobu příjmu máte tedy naladěn ten nejlepší signál.

RDS - EON V případě dopravního hlášení (TA) se přijímač (stolní či car hifi) přepíná v rámci řetězce vysílačů automaticky z vysílače bez dopravního hlášení na odpovídající vysílač s dopravním hlášením (např. z NDR 3 na NDR 2).

RDS - PS (Program Service) Umožňuje zobrazit název vysílače.

RDS - PTY (Program Type) Vysílanými společnostmi stále více podporovaná funkce, u které může přijímač cíleně vyhledávat mezi vysílači předvolený program (např. zprávy, rock, pop, sport, atd.).

RDS - RT (Radiotext) Přídavné informace vysílače o vysílaném programu (např.jméno interpreta, počasí, sportovní výsledky, kurzy atd.).

RDS - TP/TA TP/TA – Dopravní vysílání/Dopravní hlášení: umožňuje automatický příjem dopravního hlášení, které je vysíláno různými stanicemi.

RDS (Radio Data System) Dovoluje vyhledávat vysílání podle druhu programu a nabízí doplňkové informace (název stanice, čas, radio text, PTY, EON).
Radio Data System přenáší v radiovém signálu přídavné digitální informace např. o názvu stanice, typu programu/hudby, aktuálním čase, dopravních hlášení (z něho také vyšel) atd. Nejzákladnější informace RDS (název stanice nebo běžící text na jeho místě) vysílá dnes každá dobrá stanice.
Inovací je RDS EON (Enhanced Other Network), který spojením více sítí rozhlasových stanic dokáže přijímač mezi nimi přepínat nebo předávat informace. Například v autě nepropásnete žádné dopravní hlášení vztahující se k místu, kde se pohybujete ze všech rozhlasových stanic spojených na straně provozovatele sítě (funkční např. v Rakousku).
*RDS/PTY (Program Type) Funkce RDS tuneru, která rozeznává typ programu dané stanice (News, Business, Sports atd.) a ten může zobrazit na displeji Vašeho domácího nebo automobilového RDS přijímače.
*RDS Memo Funkce RDS tuneru, která prolaďuje kmitočtové pásmo a všechny dostupné RDS stanice ukládá do paměti. Pokaždé, když jsou tyto stanice naladěny, jsou uloženy pouze nejsilnější stanice.
RDS Current Time Funkce v RDS tuneru automaticky nastavuje čas v zabudovaných hodinách s absolutní přesností. Není třeba nastavovat čas každé léto a zimu.

Re-EQ viz.Cinema Re-EQ

Real-time counter Počítadlo ve videorekordéru, které zobrazuje uběhlý a zbývající čas záznamu/přehrávání pásky v hodinách a minutách.

Reed-Solomon Product Code Technika oprav chyb je schopna opravit chybu až do 6mm 3 krát lépe než ta co je použitá pro CD disk.

Refresh rate Vertikální vzorkovací kmitočet. Počet snímků (kompletních snímků v neprokládaném režimu) zapsaných na obrazovku každou sekundu. Udává se v Hz.

regál Regálové (stojanové, policové, malé...) provedení reprosoustav

Regulace ostrosti obrazu (Sharpness Control) Regulace ostrosti zahrnuje tři regulační funkce: horizontální a vertikální zahrocování, optimalizaci jasových přechodů LTI a optimalizaci barevných přechodů CTI. Pomocí těchto funkcí dochází k umělému zvýšení strmosti přechodových hran jasu a chrominance.
Funkce pro zahrocování zvyšují strmost horizontálních a vertikálních přechodových hran jasu tím, že zvýrazňují vyšší jasové frekvence v hranách přítomné. Generované překmity a podkmity tento efekt dále posilují.
Technologie LTI zostřuje horizontální přechodové hrany jasu, aniž by docházelo ke generování překmitů či podkmitů. Z tohoto hlediska ji lze považovat za doplňkovou funkci k horizontálnímu zahrocování, pro případy kdy je třeba docílit ostré přechodové hrany, avšak jen malého překmitu či podkmitu.
Technologie CTI se využívá pro zvýšení strmosti horizontálních přechodových hran chrominance
Účelem regulace ostrosti obrazu je zvýraznit obrysy a jemné detaily obrazu
Pro prezentaci vyberte obraz s horizontálními i vertikálními přechodovými hranami jasu i přechodovými hranami chrominance a demonstrujte efekt různých úrovní regulace ostrosti.

Repeat Function Dovoluje pohodlné použití TV-VCR kombinace pro neustálé přehrávání: zvolením této funkce, bude páska přetáčena zpátky dokud se neobjeví 30 sekundová mezera nebo dokud nebude konec pásky, potom se automaticky přetočí a začne znovu hrát.

Rescrambler / Decoder Zařízení v satelitním přijímači pro dekódování zakódovaných programů.

Resume Function Paměť v CD přehrávači si pamatuje místo kde se nacházel laser v okamžiku stisknutí tlačítka stop, resume bude pokračovat v přehrávání od tohoto místa.

RFI filtr filtr pracující v radiofrekvenčním pásmu, tedy od stovek kHz výše. Teoreticky by toto rušení němělo vadit, neboť se nevyskytuje v akustickém pásmu. Bohužel však může docházet k intermodulaci se složkami v akustickém pásmu a tím negativnímu ovlivnění užitečného signálu. Bývá umístěn v napájecí cestě i v přímé cestě signálu (např. spec. Integrované obvody, malé keramické kondenzátory omezující šířku pásma zesilovaů, nebo feritové korálky na jednotlivých vodičích uvnitř i vně přístroje.

RGB nejkvalitnější analogový videosignál, jehož barvy nejsou kódovány, ale přenášeny odděleně (red, green, blue, synchronisation), synchronizace bývá někdy sloučena se signálem G, nebo rozložena na vertikální a horizontální synchronizační signál (RGBVH).

RGB Component Video Analogový video výstup pro nejvyšší kvalitu připojení televizoru, které má nejlepší možný obraz.

RGB vstup Vstup, který je součástí SCART konektoru. Poskytuje přímé připojení k řídícím obvodům obrazovky a červené, modré a zelené trysce.

RMS (Root Mean Squared) Měření trvalého výstupního výkonu zesilovače při dané úrovni zkreslení. 7 W RMS odpovídá zhruba 10-12 W hudebního výkonu.

Rozptyl -Difrakce Tak jako vlnky na vodě jsou i zvukové vlny odráženy a znovu vyzářeny od ostrých rohů nebo překážek blízko zdroje vlnění, jaké jsou na reproduktorových skříních nebo na tkaninových rámech. To vede k nevyrovnanému zvuku a zastření tranzientů, zvukových přechodů. Rozsah vysokých frekvencí je zvlášť citlivý na difrakci, která se pociťuje jako (lehké) zkreslení nebo zbarvení zvukového vjemu.

RS232 rozhraní Sériové rozhraní pro připojení periférií jako jsou videorekordér, modem nebo myš k počítači.

Rychlost přeběhu parametr zesilovače udávající jeho rychlost, resp. schopnost reagovat na změny vstupního signálu. Nejčastěji se měří pomocí obdelníkového signálu a udává se ve voltech za mikrosekundu.

S
S-VHS comb filter / S-VHS hřebenový filtr Zařízení ve videorekordéru, které zdokonaluje kvalitu obrazu v systému S-VHS kvalitním oddělením barevného (chrominančního) a jasového (luminančního) signálu.

S-video Speciální vstup nebo výstup pro přímé připojení zdroje videosignálu, v němž je oddělena jasová a barvonosná složka (S-VHS, Hi-8, digital),
k televizoru. Zabezpečuje barvy a pohyby bodů. Jinak se nazývá "Y/C".

SACD relativně nový sytém pro záznam a reprodukci audio nahrávek ve vysoké kvalitě. Původcem je Sony a další světoví výrobci jež vlastní licence. Médiem je kotouček o průměru 120 mm jako u CD. Může obsahovat dvě vrstvy - jednu pro SACD data a jednu pro CD záznam a tento hybridní disk je tedy reprodukovatelný i na CD přehrávačích. Pro reprodukci SACD vrstvy je nutno mít speciální přehrávač, který je schopen takto uložená data číst a dekódovat (viz DSD).

Satellite record prepared Připraven pro příjem ze satelitu. Když je nastaveno naprogramované nahrávání, tak si videorekordér automaticky ověřuje přítomnost signálu ze satelitu a pak teprve začne nahrávat.

Scart / Euro AV Mezinárodně normovaná 21 kolíková přípojka k přenosu obrazových, zvukových a datových signálů, mezi televizory, videorekordéry, satelitními přijímači a dalšími zařízeními. Všechny moderní televizory jsou osazeny minimálně 1 konektorem SCART.

SCAVEM Vzorkuje rychlost modulace. Elektronická funkce, která dramaticky zvyšuje kvalitu obrazu.

SCV SCV-Ovládání hlasitosti v závislosti na rychlosti.
Když aktivujete tento systém, zesiluje se při zvyšování rychlosti automobilu hlasitost autorádia. To znamená, že optimální zvuk automobilového audio zařízení Grundig není rušen hlukem motoru.

SDDS Sony se nechtělo nechat zahanbit a vyvinulo vlastní vícekanálový systém, který je standardně 7.1 kanálový, je možný i ve variantě 5.1, kdy downmix ze 7.1 provádí kinoprocesor. Digitální stopa je umístněna na vnějším okraji filmu, duplicitně na obou stranách. Bohužel, svým umístněním je tato stopa zranitelná, zvláště na starších typech projektorů, jako u nás používané MEO5. Datový tok je až 1.2Mbit/s.

Pro kompresi se používá modifikovaný ATRAC (Adaptive Transform Acoustic Coding).

Secam viz.Norma obrazu

SELF POWER BACKUP ZÁLOHOVACÍ FUNKCE
Po přerušení dodávky elektrického proudu nebo po odpojení napájecího kabelu přístroj po dobu přibližně 5-15 minut uchovává v paměti údaje o čase, datu a nastavení budíku.

Senzmir galvanized steel Speciální zinková antikorozní ochrana povrchu parabol satelitních antén.

Servo Control Elektronický regulátor pro přesné řízení motoru.

Sharpness Control viz.Regulace ostrosti obrazu

Sharx Digitální variabilní filtr pro optimalizaci selektivity, těsně vedle sebe ležící vysílače budou čistěji odděleny. Sharx je součástí koncepce DigiCeiver.

Show View Show View umožňuje zrychlené programování videa podle číselného kódu, který je napsán u každého TV pořadu v TV přehledech.
Stačí zadat tento kód (místo datumu, času začátku a konce, čísla programu) a je to.

SHOWVIEW DELUXE SHOWVIEW DELUXE
ShowView Deluxe (a VIDEO Plus + Deluxe) je označením funkce umožňující propojení s ovládáním satelitního přijímače prostřednictvím videorekordéru. ShowView Deluxe umožňuje ovládání satelitního receiveru pomocí infračerveného vysílače, zabudovaného v předním panelu videopřístroje. Ovládání je velmi jednoduché. Po instalaci přístroje uživatel zadá typ satelitního receiveru v menu na obrazovce a pak zvolí kanál, na kterém bude signál ze satelitu přijímat. Poté může nahrávat program ze satelitu s využitím funkce nahrávání spuštěného timerem, a to jednoduchým zadáním kódu ShowView na videopřístroji.

Shuffle Play Režim CD, CD-Changerů a MD přehrávačů, dovoluje přehrávat skladby v náhodném pořadí.

Sinusový výkon trvalý výkon se sinusovým tónem, měřený při zkreslení 10 % (DIN 45 324) pro autorádia, popř. se zkreslením 1 % (DIN 45 500) pro zesilovače nebo je to výkon s jiným udaným zkreslením.

Skip Optimalizuje prohlížení televizních programů označením některých programů jako nepovolených ty se nebudou zobrazovat po stisknutí tlačítka P+ a P-.

SLDC Konstrukce SLDC zaručuje co nejnižší vzájemné ovlivňování jednotlivých konstrukčních skupin zesilovače, což dociluje mnohem průzračnější zvuk

Sleep Timer Časované vypnutí systému (tzv.usínání). Vypíná automaticky po stanovené době. Je součástí TV a receiverů, ale i věží.

sloup Sloupové (postavené na zem) provedení reprosoustav

Smart Clock Televizní funkce, která automaticky nastavuje interní hodiny podle teletxtového času první předvolby, pokaždé po zapnutí televizoru.

Smart Controls Poskytuje možnost rychlého a inteligentního nastavení zvuku a obrazu.

Smart Picture Optimalizuje nastavení celého obrazu TV jedním tlačítkem z dálkového ovládače. Volby jsou: Bohatý, Neutrální, Měkký a Osobní nastavení.

Smart Sound Poskytuje možnost inteligentního nastavení zvuku z dálkového ovládače: Divadlo, Hudba, Řeč a Normální.

Smart Surf Oblíbené tlačítko na dálkovém ovládači televizoru; po stisknutí umožňuje uživateli prohlížet programy přednastavené v seznamu zvaném "Surf List".

SMC (Surface Moulded Compound) Lehký, odolný a vodovzdorný materiál používaný speciálně pro výrobu satelitních parabol.

Soft Clipping Dostane-li se jakýkoli zesilovač do stavu přebuzení, dojde tak ke zkreslení (limitaci), která má za následek hrubý zvuk a může také vést k poškození reproduktorů. Volitelná funkce “Soft Clipping” nenásilně transformuje tvar hudebního signálu, čímž se současně dosahuje daleko čistší reprodukce i ochrany reproduktorů.

Sorting Dovoluje seřazení televizních programů podle požadavků uživatele.

Sound Control Zvuk má značný vliv na naše vnímání obrazu. Sound Control je systém, který umožňuje, aby televizor automaticky eliminoval změny ve zvukové hladině při přepínání z jednoho programu na druhý. Snadnou aktivací z menu na obrazovce se zajistí příjemný poslech.

Sound Track Language = Jazykové zvukové stopy Digitální video disk může být nahrán až s 8 různými jazykovými zvukovými stopami. Obsahuje-li DVD více než jeden jazyk, umožňuje přehrávač volbu stopy s tím jazykem, ve kterém chcete zvukovou část snímku poslouchat.

Source Direct Umožňuje vyřadit veškeré aktivivané korekční obvody a poslouchat tak hudbu v nejvyšší možné čistotě a kvalitě

SQPB VHS videorekordér vybavený touto funkcí může přehrávat S-VHS videozáznamy (ve VHS kvalitě).

SRS Sound Retrieval Systém - rozšířený stereo efekt (volitelná úroveň) dle počtu posluchačů v místnosti tak, aby všichni slyšeli stejně kvalitní stereofonní zvuk

Stabilizace napětí je proces při němž je kolísavé vstupní ss napětí regulováno - stabilizováno na co možná konstantní úroveň bez ohledu na proudový odběr napájených obvodů. (např. nekteré integrované obvody vyžadují napájení 5 V +/- 5%). Kvantitativní popis je udán činitelem stabilizace.

STILL Zmrazení obrazu u 100Hz TV.

Díky tomu, že digitálně upravuje obraz v paměti, umožňuje technologie 100 Hz zmrazit obraz a udržet ho, chcete-li opsat telefonní číslo, adresu nebo se jen zblízka zadívat na detail zastaveného obrazu. Vše, co potřebujete udělat, je zmáčknout tlačítko na ovladači.

STM (Source Tone Memory) nastavení basů/výšek lze provést odděleně pro každý zdroj signálu, aby se vyrovnaly rozdíly zvuku.

Stojaté vlnění Zvukové vlny odrážené mezi dvěma rovnoběžnými povrchy, které mají stálé interferenční postavení vlnových uzlů a kmiten. Zdroj zkreslení v ozvučnicích klasické skříňové konstrukce.

stř.mech. Středově uložená mechanika

Střední pásmo Kritická střední část celého kmitočtového pásma kde má lidské ucho největší citlivost.

Stroncium Vzácný kov používaný na výrobu velmi silných magnetů v reproduktorech. Reproduktory mají kompaktní vzhled a velmi kvalitní reprodukci.

Studio Picture Control Systém ve videorekordérech, jehož procesor neustále monitoruje a nastavuje videorekordér tak, aby měl nejlepší možnou kvalitu obrazu, zvláště při požití starých zaprášených pásek.

Studio Tracking Systém Systém, který stále monitoruje a nastavuje videohlavu, tak aby optimálně sledovala stopu na pásce, tím je zaručen optimální obraz a zvuk.

Subtitle Positioning Umístění titulků. Při zvětšeném obrazu na širokoúhlý (pokud to není vysílání s černými pruhy) , tak tento režim zaručí, že titulky nejsou ztraceny.

Subtitle Teletext Recording Titulky vysílané teletextem jsou zároveň nahrávány na videokazetu v barvě.

SUBTITLES = titulky DVD - Digitální video disk může být nahrán až s 32 různými titulkovými mutacemi. Obsahuje-li DVD disk více než jeden titulkovací jazyk, umožní přehrávač volbu titulkovacího jazyka.

SubWoofer (SW) Reproduktor vyhrazený k reprodukci přirozené úrovně nejnižších basů.
Dělí se na aktivní (z vlastním zesilovačem) a pasivní, které se zapojují do signálové cesty k reproduktorům.
Koncepce basového reproduktoru je aplikovatelná pro každý reprodukční systém. Protože lidské ucho nedokáže lokalizovat směr, odkud hluboké tóny přicházejí je umístění SW libovolné a záleží jen na Vás. Odfiltrováním a zpracováním nejnižších kmitočtů akustického pásma vzniká signál pro subwoofer.
SubWoofer je ideálním řešením pro aplikace domácího kina, avšak díky je signálovému zpoždění není doporučován pro standartní stereo systémy.

Super Zoom Režim širokoúhlých televizorů, které Vám dovoluje konvertovat klasický obraz, vysílaný ve formátu 4:3, na celou plochu širokoúhlé obrazovky s minimální ztrátou obrazové informace.

surr Zadní efektové (surround) reprosoustavy pro domácí kino

SVM - Modulace rychlosti snímání (Scan Velocity Mo Ostrost se zvyšuje změnou rychlosti paprsku při přechodu z černé na bílou anebo z bílé na černou. Se zvýšením rychlosti paprsku budou body znázorňované na obrazovce tmavší, se snížením rychlosti se docílí bodů světlejších.
Technologie SVM zvyšuje ostrost na přechodech mezi černou a bílou. Výsledkem je podstatné zlepšení možnosti rozlišení úzkých bílých detailů obrazu.
Technologii SVM lze nejlépe demonstrovat na testovacím signálu s větším množstvím vysokofrekvenčních impulsů.

Symetrické zapojení (vstupů, výstupů...) Třívodičové zapojení signálového vedení (kladná větev - angl. hot, záporná větev - angl. cold, stínění - shielding), užívá se pro náročná použití, hlavně ve zvukových studiích, v domácích podmínkách jen zřídka. (viz. též Nesymetrické zapojení).

Symetrické zapojení zesilovače koncepce zapojení zesilovače, při níž je možno dobře (v ideálním případě zcela) potlačit rušení a zkreslení.Používá symetrické napájení a výhodou je realizovat propojení symetricky řešených komponentů rovněž symetricky.

Synchro Edit Systém pro synchronizované editování z videokamery.

Synchro Rec Start (CD-Tape) Synchronizovaný start nahrávky je skutečná pomoc při nahrávání z CD disku. Pouze nastavíte místo na pásku, kde chcete začít nahrávat a přepnete magnetofon do stavu Rec Pause. Když poté stisknete tlačítko Play na CD přehrávači, magnetofon současně spustí záznam. Výsledkem je pokaždé perfektně synchronizovaný start. Tato funkce je přístupná taktéž z dálkového ovladače CD.

Syntéza  Napěťová syntéza umožňuje ladění televizních kanálů pomocí postupně se zvyšujícího napětí. Při ladění televizoru jsou vyhledány všechny dostupné signály.
 Frekvenční syntéza umožňuje ladění televizních kanálů pomocí přímo zadaného čísla televizního kanálu (frekvence). Při ladění televizoru jsou vyhledány všechny dostupné signály. Ladění je rychlejší a pohodlnější.

T
TBC (korektor časové báze) Korektor časové báze úplně odstraňuje vliv kolísání rychlosti pásku na výsledný obraz. Perfektní synchronizace vám poskytuje dokonalý obraz.

Teletext / TXT  LIST je základní režim práce teletextu, při kterém se provádí volba stránek zadáním čísla stránky z numerické klávesnice dálkového ovládání nebo listováním v paměti.
 FLOF umožňuje zrychlený výběr barevně označených stránek pomocí příslušného tlačítka tlačítka dálkového ovládání a samozřejmě i přímou volbou stránky zadáním jejího čísla z numerické klávesnice.
 TOP je režim teletextu, umožňující rychlou volbu stránek nebo tématických bloků pomocí barevně shodných polí teletextu a tlačítek dálkového ovládání. Poskytuje více komfortu při výběru požadovaných informací.
 MEGATEXT je inteligentní, počítačem řízený teletext, pracující v režimech FLOF i TOP. Jeho paměť může být rozšířena až na 1024 stran.
 Index umožňuje vrátit se v teletextu na stranu Index, kde je zobrazen seznam nabízených stránek.
 Smíšený text umožňuje sledovat teletext současně s vysílaným programem. Teletext je v bílé barvě a překrývá vysílaný obraz.
 Zvětšení obrazu teletextu je důležité u obsáhlých textových informací a při sledování z větší vzdálenosti. Pomocí tlačítek dálkového ovládání lze velikost textu zhruba zdvojnásobit
Obecně: Vysílání teletextu je v současnosti velmi oblíbené a nabízejí je téměř všechny programy TV vysílání. Způsobů, jak prezentovat stránky teletextu na obrazovce televizoru, existuje celá řada.
Úrovně teletextu: Většina vysílání teletextu je na úrovni 1.5. Na veletrhu IFA-95 předvedla stanice ARD novou úroveň 2.5, která přináší:
 vylepšenou grafiku teletextových stránek,
 postranní zobrazovací panely (plné využití plochy obrazovky),
 úplnou škálu barev.
Teletext úrovně 2.5 dnes vysílá např. francouzská stanice TV5.
Paměť pro teletext: Počet stránek teletextu bývá vysoký. Aby se práce s teletextem urychlila, bývají televizory osazeny stránkovou pamětí. Nejčastější je kapacita paměti 1 MB (512 stránek).
Oblíbené stránky teletextu: 1 - 4 stránky teletextu, které si uživatel může označit a následně je může vyvolávat zkráceným postupem.
Další služby: Signál teletextu lze využívat i pro šíření dalších služeb, např. elektronického přehledu pořadů.

THD (Total Harmonic Distortion) Označuje porovnání měřené vlnové křivky AC s čistou sinusoidou. Měření se udává v procentuální odchylce, podle které je možné říct, nakolik se daná křivka od sinusoidy liší. Je-li procento nízké, znamená to, že dodávaná síla je téměř konstantní.

THX ® Analogový zvukový systém THX (Tomlinson Holman Experiment) pro High-End domácí kino využívající vícekanálový zvuk pro dva přední kanály, středový kanál a dva sterofonní zadní kanály, případně Sub Woofer.
THX je standard profesionálního kina a Home THX je jeho domácí ekvivalent. Toto jsou rozšíření a ne náhrady za Dolby Stereo® a Dolby Surround®. THX jako standard byl ustaven americkou filmovou společností LucasFilm (založil ji tvůrce legendárních Hvězdných válek George Lucas). Zařízení předtím, než obdrží licenci THX musí splňovat minimální požadavky tohoto standardu. Srdcem dekodérů Home THX je obvod Dolby Pro-Logic® a odvozují šest výstupních kanálů: levý, pravý, střední, dva prostorové a subwooferový. Prostorové reproduktory jsou zvláštního typu a jsou umístěny ve vzdálenosti posluchače, ale nad výškou uší. (viz. též Cinema Re-EQ a Timbre matching).

THX Select THX Select je nový standard pro produkty k domácímu kinu ve střední cenové kategorii tento standard má dosvědčovat schopnost vybavení reprodukovat audio i vizuální signály na určité úrovni.

THX Surround EX™ Novy rozmer zvuku domaciho kina
THX Surround EX™ prinasi do domaciho kina novy rozmer hloubky, prostorove a zvukove lokalizace. Vysledny efekt je fenomenalni zvukovy realizmus, slysitelny pocit ze jste tam uprostred vseho, pocit jaky nebyl drive v prostredi domaciho kina mozny.

THX Surround EX je proces, zavedeny exkluzivne u vyrobku s certifikaci THX, rady Ultra Series, kterym se dekoduje dalsi, zadni surroundovy signal z leveho a praveho surroundoveho signalu ze specialne kodovanych DVD. Je to domaci varianta surroundove technologie velkych kin, poprve slysitelna ve vybranych velkych kinech pri uvedeni episody hvezdnych valek, The Phantom Menace, Georga Lucase.

Zakladni informace: sytem kina
Nejprve strucna zakladni informace co predchazelo THX Surround EX.

Dolby Digital Surround EX byl vyvinut spolecne skupinou Lucasfilm THX a laboratoremi Dolby. Hnaci silou pri vytvareni systemu Dolby Digital Surround EX byl Gary Rydstrom, zvukovy mistr, vyznamenany cenou akademie Academy Award™ a reditel Creative Operations u Skywalker Sound. Rydstrom pozadoval kreativnejsi flexibilitu pro vytvareni zvukovych stop pro filmy.

Protoze THX Surround EX, tato nova technologie, umoznuje umistit zdroj zvuku i primo za posluchace, dava zvukovemu mistrovi moznost umistit zdanlivy zdroj zvuku jiz do kterehokoliv smeru v rozmezi plnych 360 stupnu. Tim umoznuje vytvorit mnohem realistictejsi dojem preletu a realistictejsi prostorove zvukove efekty.

Doposud bylo vytvoreno nekolik novych filmovych zvukovych stop michanych a kodovanych v Dolby Digital Surround EX, procedurou, ktera se pravdepodobne stane standardni u mnoha velkych studii.

Tato nova technologie je zpetne kompatibilni s moznosti prehravani libovolne verze ze zdroje typu Digital 5.1 jak ve velkych tak v domacich kinech.

Prinasime to do naseho domova: THX Surround EX
THX Surround EX je dostupny exkluzivne ve vybranych komponentech vyrobenych pod licenci THX Ultra. Jine vyrobky mohou sice nabizet dekodovani "6.1", avsak pouze komponenty s oznacenim THX Surround EX zarucuji nasledujici vlastnosti a take dodrzeni nekompromisnich kvalitativnich specifikaci THX.

THX Surround EX:
Presmerovava energii nejhlubsich zvuku ze zadniho surroundoveho kanalu do subwooferu, cimz zabezpecuje v prostredi domaciho kina optimalni basovy vykon.

Vyzaduje Re-Equalization™ (uprava spektra/kmitoctove charakteristiky) zadnich surroundovych kanalu, tak aby byly prizpusobeny prednim kanalum a levemu a zadnimu surroundovemu kanalu.

Synchronizuje surroundovy zadni levy a pravy reproduktor z hlediska casu a polohy ve vztahu k posluchaci, cimz zabezpecuje zcela souvisle "bezesve" obklopeni surroundovym zvukem.

Chrani puvodni zvukovou perspektivu zvuku starsich filmu s mono surround zvukem automatickym presmerovanim surroundoveho signalu spise do praveho a leveho surroundoveho kanalu nez pouze do zadniho surroundoveho kanalu, coz je chyba mozna u produktu bez certifikace THX.

Otevrene alternativni moznosti pro drzitele licenci a systemove vyvojare
Specifikace programu THX Surround EX jsou navrzeny tak, aby zajistovaly kompatibilitu s filmovym softwarem a zarucovaly nejvyssi uroven kvality zvuku, at jiz v domacich kinech nebo v aplikacich pro reprodukci hudby. Tyto specifikace dovoluji soucasne drzitelum licenci urcitou pruznost v diferenciaci vyrobku a konfigurovani systemu, tak aby bylo mozne vyhovet menicim se potrebam zakazniku.

THX Surround EX receivery nebo A/V zesilovace mohou obsahovat vykonove zesilovace pro oba surroundove zadni kanaly nebo byt jednoduse vybaveny linkovymi vystupy pro externi zesilovace. Jestlize maji interni vykonove zesilovace, pak tyto musi vyhovovat specifikacim Home THX pro surroundove zesilovace.

Drzitele licenci THX Ultra maji moznost implementovat vlastni mody DSP (Digital signal Processing) pro zadni surroundove kanaly ke zlepseni zvukove kvality hudebnich snimku zaznamenanych ve formatu 5.1.

Drzitele licenci si mohou vybrat z rady ruznych integrovanych obvodu a obvodovych karet, nyni nabizenych pro Surround EX. Soucasni dodavatele jsou Analog Devices, Divize Crystal firmy Cirus Logic, Momentum Data System, Motorola, Sample Rate Systems a Zoran.

K optimalni vysledne funkci doporucuje THX pro zadni surroundove kanaly pouziti dvou dipolovych reproduktoru s certifikaci THX Ultra. Avsak nove specifikace THX pripousti podle preference zakazniku pro zadni surroundove kanaly pouziti take par beznych primo vyzarujicich reproduktoru.

THX Ultra THX Ultra je certifikát pro Hi-End vybavení, a je to ekvivalent THX standardu předtím, než vznikl THX Select.

Timbre Matching Funkce Home THX controlleru, která zabepečuje takovou změnu signálu v zadních reproduktorech domácího kina, aby zvuk při přechodu z předních soustav dozadu neutrpěl omezeným kmitočtovým rozsahem zadních kanálů a jiným lidským vnímáním zvuků přicházejících zezadu (aby plný hlas kovboje nezněl vzadu jako upištěný puberťák).

Time Download Videorekordér vybavený touto funkcí má vždy nastaven přesný čas, který získává z teletextu. Pro nastavení PDC a teletextu se také automaticky nastavuje datum.

Timer Přístroje s funkcí Timer nabízejí možnost automatického zapnutí a vypnutí v dopředu nastaveném čase (programované zapnutí).

Tint Control Umožňuje nastavení odstínu bílé barvy mezi studeným, normálním a teplým.

TMC Car hifi. Digitální datový kanál dopravního hlášení se stále aktualizovanými daty o dopravní situaci. Přijímače s TMC umožňují vybírat z dat podle hledisek směru jízdy, oblasti nebo třídy silnic. Po stisknutí tlačítka ihned získáte na míru přizpůsobené nejaktuálnější informace.

Tónové korekce zdůraznění či potlačení určitého pásma kmitočtů signálu. Nejčastěji jsou řešeny jako regulace basů (BASS) a výšek (TREBLE). Detailnější nastavení umožňují ekvalizéry (1/3 oktávové, oktávové,.......). Specifickou korekcí je fyziologická regulace hlasitosti, která se snaží respektovat kmitočtovou závislost lidského uhca pro různé hladiny zvuku (Fletcher-Munsonovy křivky stejné hlasitosti).

Top-ART (Total Purity Audio Reproduction Technolog Zpracování a přenos signálu probíhají nejkratší a nejpřímější cestou, aby se co nejvíce eliminovala možnost zkreslení a zvýšení hladiny šumu. To je hlavní idea technologie firmy Yamaha nazvané ToP-ART. Při uplatnění v zesilovači to znamená, že všechny obvody jsou, od vstupních po výstupní svorky, pro oba kanály uspořádány symetricky přímo vedle sebe.Tím je zaručena nejvyšší čistota a věrnost signálu.

Top – text viz. Teletext

TPM (Track Program Memory) Car hifi. Elektronická paměť pro programování požadovaných skladeb na CD. U přístrojů s CD lze do paměti uložit 30 CD se vždy max. 20 skladbami, je ve spojení s CD-měniči možno uložit 99 CD se vždy max. 20 skladbami.

TRAITR Thermally Reactive Advanced Instantaneous Transistor - okamžitě reagující termický tranzistor, který udržuje optimální podmínky provozu výkonového stupně nezávisle na stavu signálu

Travelstore Car hifi. Automatické vyhledávání 6 nejsilnějších přijímatelných vysílačů podle intenzity signálu a jejich uložení na vlastní sadu předvoleb.

Tri-Field viz.Cinema DSP Tri-Field

Třída zesilovače (A, B, C) Způsob zapojení a práce tranzistorů koncového zesilovače.
 Třída A znamená, že jeden výkonový tranzistor (obv. NPN) zpracovává kladnou i zápornou půlvlnu signálu díky velkému klidovému proudu, pročež také hodně "topí". Vyznačuje se malým zkreslením a malým výkonem (do max. desítek W). Známé je zejména z dob lampových zesilovačů.
 Třída B jako typicky tranzistorová třída je nesrovnatelně efektivnější, neboť obě půlvlny signálu zpracovává dvojice tranzistorů (NPN a PNP), každý s malým klidovým proudem. Toto zapojení však trpí dalším zkreslením (zvl. TIM - tranzientní intermodulační zkreslení), proti kterému se musí složitě bojovat (např. zapojením v podtřídě AB). Výkon třídy jde až do jednotek kW.
 Třída C se téměř výhradně uplatňuje u elektronek výkonových stupňů vysílačů a umožňuje výkony až stovky kW.

Tuner TV  Kabelový tuner umožňuje příjem programů v tzv. S-pásmu, a to v jeho první polovině.
 Hyperband tuner umožňuje příjem programů ve druhé polovině S-pásma (S 21-40). Moderní televizory jsou vybaveny tunerem, který obsáhne celé pásmo (S 1-40), což umožňuje příjem všech kanálů v tomto pásmu, včetně kabelového vysílání.

Turbo Drive Turbo Drive má dobu přetáčení 3 hodinové videokazety méně než 90 sekund, normální Turbo Drive okolo 100 sekund.

Tweeter Anglické označení výškového (vysokotónového) reproduktoru.
Malý reproduktor zkonstruovaný k vyzařování vysokých tónů a vysokofrekvenční složce zvukových signálů.

Tweeter na horní ploše Konstrukce reproduktorových soustav, která se snaží co nejvíce přiblížit vyzařování výšek tak, aby přišly k posluchači ve stejný časový okamžik jako zvuk z ostatních reproduktorů v soustavě (časové zpoždění). Vysokotónový reproduktor (TWEETER) takto umístěný mimo hrany skříně předchází vzniku rozptylu.

Two-tuner PIP Dva zabudované tunery umožňují současné sledování dvou programů bez dalšího externího zdroje video signálu (viz. PIP).

TXT viz.Teletext

U
UDO (Univerzální Dálkové Ovládání) Inteligentní, učenlivá dálková ovládání, přijímají infračervené záření z Vašeho ovladače a frekvenci s pulsem ukládají do své paměti. V zásadě si můžete uložit cokoli, v závislosti na kvalitě UDO, a lze vytvářet i makra, kdy lze pouhým jedním tlačítkem zapnout všechny potřebné přístroje, nastavit žádaný režim a dokonce naladit i oblíbenou stanici.

Umístění repro pro stereo poslech Různým umístěním reprosoustav ve vašem poslechovém prostoru ovlivníte převážně intenzitu basového spektra. U soustav s basreflexovým vývodem na zadní straně, můžete zvuk, různou vzdáleností od zadní stěny, lépe optimalizovat.
U reprosoustavy blíže rohu místnosti se basové spektrum zesílí , hodláte-li nejnižší kmitočty omezit, odstup od rohů místnosti volte větší .
Doporučený rozestup soustav je cca 1,5 -2,5m od sebe v závislosti na akustických vlastnostech poslechové místnosti. (Čím méně zatlumená, tím blíže k sobě).
Při instalaci reproboxů do méně zatlumené místnosti se snažte dodržet co možná největší odstup od bočních stěn. Pokud i potom není stereofonní obraz dostatečně přesný, je vhodné zatlumit první místo odrazu na bočních stěnách.
Tento odraz je nežádoucí, protože je částečně opožděn oproti originálnímu zvuku.
Častým problémem u mnoha nastavení je tendence umísťovat soustavy příliš daleko od sebe. Vzniká tím nepřirozeně široké zvukové pódium mezi reproboxy. Tato chyba se projevuje nedostatkem údajů ve středu pódia, nástroje a vokály jsou násilně roztrženy na levou a pravou polovinu.
Dalším průvodním jevem této chyby je nedostatek energie středních basů a extrémní zdůraznění nejnižších kmitočtů vlivem rohů místnosti. Aby se nevyváženost basových frekvencí potlačila, musí být reproduktory dostatečně blízko u sebe pro vytvoření vzájemné vazby.
Vazba je potřebná pro nízké frekvence a jednoduše znamená, že levý a pravý reproduktor pracují s objemem vzduchu v místnosti společně, a ne každý zvlášť.

Up-sampler elektronické zařízení sloužící k zvýšení vzorkovacího kmitočtu. Např. CD data mohou tímto způsobem být převzorkována ze standardních 44.1 kHz na dvojnásobek, tj. 88.2 kHz a tak využít výborných vlastností, kterých dosahují moderní D/A převodníky právě na vyšších vzorkovacích kmitočtech. Již několikrát byl potvrzen praktický přínos této techniky u CD formátu.

USB-kompatibilní Univerzální sériová sběrnice. Nová technologie pro jednoduché Plug&Play propojení mnoha různých druhů periférií k PC, použití "hub" dovoluje připojení více zařízení do jednoho bodu. Může spolupracovat s multimediálními signály až do šířky pásma pro MPEG-2 digital video.

V
V-SENSOR Funkce V-Sensor zamezí zbytečnému nahrávání záznamu na pásek. V případě, že není detekován žádný zvuk po dobu čtyř sekund, dojde k zastavení nahrávání. Jakmile začne někdo mluvit, nahrávání se opět spustí.

VarioColour Car hifi. Nastavení barvy, displeje a nočního designu v 6 stupních pomocí DSC pro optimální přizpůsobení autorádia k osvětlení přístrojové desky.

VCD / SVCD (Super Video CD) Video CD resp. Super Video CD (SVCD).

Starší z formátů, Video CD, byl definován tzv. White Book, myslím v roce 1993 a je svým způsobem předchůdce DVD. Tento video formát používá kompresi MPEG 1 (standard ISO - IEC 11172) s pevným datovým tokem 1,152Kb/s a audio 224Kb/s, 44.1KHz 16 bits stereo. Rozlišení videa je 352x288 obrazových bodů pro PAL normu, z čehož je patrné, že nepodporuje prokládané řádkování. Kvalita obrazu VideoCD by měla být zhruba na stejné úrovni jako běžná VHS kazeta a na CD uložíte okolo 74minut videa. VideoCD se dočkalo masového rozšíření pouze v Číně. Postupem času a vznikem DVD přestávalo i VideoCD stačit požadavkům číňanů, ale na druhou stranu jim, ať z cenových nebo licenčních důvodů, nevyhovovalo DVD. Proto položily v r. 1998 základ pro vytvoření druhého formátu - Super VCD, který byl později přijatý i jako standard (IEC 62107). Ten je kombinací některých vlastností VCD a DVD, proto bývá někdy označován jako jejich mezičlánek. Jejich skloubením vznikl formát poskytující obstojnou obrazovou kvalitu, lepší než VideoCD. Posuďte sami: rozlišení 480x576 (PAL), komprese MPEG 2 s podporou variabilního datového toku 2600 kb/s a dvou stereo zvukových stop popř. titulků. Lepší parametry jsou vykoupeny kratší "hrací dobou" - přibližně 35min. Způsob ovládání při přehrávání je u obou shodný. Nedosahuje sice komfortu DVD, ale je stále pohodlnější než u VHS. Co to znamená? Krom toho, že jde o CD, je možné po jeho vložení do přehrávače např. dálkovým ovladačem vybírat jednotlivé video sekvence z nabídky z menu.
Ještě proč mluvím o přehrávači. Všechny stolní DVD by měli standardně bez problémů přehrát originální Video CD, a pokud umějí i CD R/RW, pak i vypálené. Přehrávání SVCD není tak jednoznačné a tento formát je doménou především neznačkových DVD, zejména čínské provenience (např. Nintaus).

VGA vstup do TV VGA adaptér umožňující připojit PC, Notebook nebo Laptop. Televizor se tímto stává velkoplošným monitorem. Signály VGA RGB procházejí bez zpracování feature boxem k RGB procesoru. Signály horizontální a vertikální synchronizace procházejí digitální synchronizací s přesnou fází k procesoru vychylování. Možná rozlišení jsou 640 x 480, 640 x 350 a 720 x 400. Prostřednictvím VGA konektoru je po propojení s osobním počítačem anebo se síťovým počítačem na obrazovce televizoru k dispozici celá řada nových služeb, jako např. Internet, počítačové hry či elektronická pošta. Zapojte osobní počítač na VGA konektor a spusťte jej. Pomocí funkce Plug and Play ve Windows 95 se PC s touto funkcí kompatibilní, vybavené adaptérem pro zobrazovací jednotku typu DDC, automaticky přepne na správný zobrazovací formát. V opačném případě je nutné nastavit správný formát z menu pro konfiguraci Windows.
V soustavě menu televizoru je možné pro VGA signál seřídit rozměry a pozici obrazu.

Vícecestná rušení Vícecestný příjem. Překrývání přímo z vysílače přijímaných radiových vln se zpožděně přijímanými odraženými složkami (např. od výškových budov, kopců atd.).

Video CD CD disk s více jak 74 minutami digitálního videa.

Videocrypt Samostatný nebo integrovaný dekodér v satelitním přijímači. Umožňuje aby autorizovaní uživatelé mohli dekódovat takto zakódované programy.

Videoplus Jednoduchý programovací systém pro Vaše videorekordéry, používá tlačítka na dálkovém přijímači ke vkládání kódů, tak jak jsou inzerovány v televizních programech. (VB a Irsko pouze).

VIG Stabilizace proudového napájení zesilovacích stupňů

Virtual Dolby Surround Jedná se o převratnou novinku v systému poslechu domácího kina - tento exkluzivní proces vyvinutý v Dolby Laboratories umožňuje přenášet plnou prostorovou informaci pomocí pouhých dvou předních stereo-kanálů. Nyní již nepotřebujete proplést Váš obývák kabely vedoucími k zadním efektovým reproduktorům ani přemýšlet o umístění centrálního speakeru.
Technické řešení využívá fyziologických vlastností lidského sluchového ústrojí, které vnímá prostor na základě spektrálních diferencí přicházejícího zvuku.Signál určený pro zadní surroundové kanály prochází speciálním filtrem, který pozmění jeho amplitudu a fázi, takže ačkoli je vysílán předními reproduktory, ucho ho interpretuje jako by přicházel zezadu.Centrální dialogový kanál je stejnoměrně rozdělen do pravého a levého kanálu, kdy výsledným efektem je přesná středová lokalizace zvuku.
Ani tento systém snů není úplně bez chybičky na kráse; maximální požitek si vychutnáte pouze v případě, že sedíte v akustickém středu soustavy, jinými slovy přímo proti středu obrazovky.





VISS (VHS Index Search System) Vyhledávací systém pro video i audio záznamy pomocí elektronicky uložených značek v libovolných pasážích pásky. Funkce je automatizovaná při každém spuštění záznamu a je také volitelná přes menu a tudíž uložitelná kdekoli chcete. Indexy jsou odstranitelné.

VPS (Video Programming Systém) Dovoluje přijímačům nebo videorekordérům začít a ukončit záznam v čase kdy se program vysílá bez ohledu na jeho spořdění vlivem reklamy.
VPS je vysílán na začátku a konci pořadu a video tak pozná, kdy požad skutečně začíná a končí. Je-li VPS uložen také na začátku a konci vložené reklamy, video je schopno reklamu přeskočit.

Vstupní impedance podobně jako impedance vstupní má nejčastěji dominantní odporovou a kapacitní sloku. Pokud není vyžadováno impedanční přizpůsobení bylo by teoreticky výhodné z důvodu minimálního zatěžování předchozích obvodů volit tuto impedanci co nejvyšší. Toto je ovšem nevýhodné z důvodu snadného pronikání rušení do vysokoimpedančních vstupů. V současné době však není problém konstruovat obvody s velmi nízkou výstupní impedanci a tím pádem může i vstupní impedance dalšího stupně být nižší. Obvyklé hodnoty jsou od 1 kohmu do 100 kohmu.

Výhybka - crossover network Elektrický filtrační obvod, obvykle uvnitř ozvučnice, který dělí celé zvukové pásmo na požadovaná pásma pro jednotlivé reproduktory.



Elektronický obvod sloužící k potlačení jistého frekvenčního pásma daného signálu u reprosoustav (dolní propust pro basové reproduktory, horní propust pro vysokotónové reproduktory, pásmová propust pro středotónové reproduktory). Může být realizována na výkonové úrovni (pasivní) nebo na linkové úrovni (aktivní).

Vysokotónový reproduktor viz.Tweeter

Výstupní impedance je nejčastěji určena výstupním odporem a výstupní kapacitou daného obvodu. Pokud se nevyžaduje impedanční přizpůsobení je vždy tendence volit minimální odporovou i kapacitní složku a tím minimalizovat vliv propojovacích kabelů na výstup připojených. Udává se v ohmech.

Vzorkovací kmitočet je kmitočet jež udává jak často jsou odebírány vzorky při konverzi analogového signálu na digitální a nebo naopak. Pro CD-DA je např. tento kmitočet udán normou na 44100 Hz, tedy každou 1/44100 s je daný digitální údaj načtený z disku převeden na analogový signál. Podle Nyquistova teorénu musí být vždy vzorkovací kmitočet volen jako minimálně dvojnásobek nejvyšší požadované přenášené frekvence. Např., budeme li požadovat vzorkovat signál s kmitočtem 20 kHz, musí být tento vzorkován minimálně každou 1/40000 s. Obvykle se však z důvodu nedokonalosti filtrů volí tento kmitočet vyšší než vyžaduje Nyquistův teorén. Dnešní převodníky pracují s vzorkovacími kmitočty až 192 kHz (SACD a DVD-A).

W
Wake-up Clock Dovoluje naprogramovat televizní přijímač na automatické spuštění v daný čas.

Wake-up Timer Dovoluje kombinaci TV - VCR aby byla použita jako budík, který Vás probudí Vaším oblíbeným programem.

Watt Jednotka výkonu. Vyšší hodnota neznamená totéž co hlasitější nebo lepší, protože tato hodnocení více závisí na citlivosti a dynamickém rozsahu reproduktorové soustavy.
viz.též Zpracování výkonu

Wide Screen Plus Rozšířením obrazu s černými pruhy na plochu celé obrazovky a snižuje rozlišení (ostrost) na 432 řádek. Wide Screen Plus obnovuje rozlišení a tím i kvalitu obrazu na 576 řádků.

Woofer Anglické označení basového (hlubokotónového) reproduktoru .



Reproduktor přizpůsobený pro vyzařování nízkých kmitočtů. V klasických dvoupásmových soustavách je přesnější označení těchto reproduktorů jako středobasové.

Wow & Flutter Označování kolísání posuvu pásku nebo otáček desky. "Wow" je pomalé kolísání vetšinou od motorů a převodových mechanismů ("kňourání"), "Flutter" je rychlé kolísání způsobené neklidem pásku na mgf hlavě nebo gramojehly v drážce způsobené např. falešným přenosem vibrací pohonného mechanismu (způsobuje zabarvení signálu, citlivé jsou např. smyčce, ženské hlasy apod.).

X
X360 REWIND 360-NÁSOBNÁ RYCHLOST PŘEVÍJENÍ KAZETY (Super Intelligent Drive)
S novým typem vysokorychlostní mechaniky stačí k převinutí standardní videokazety (E180) pouhých 60 sekund. Normální doba nahrávání (u videokazety E180) je 180 minut v režimu SP (Standard Play) a 360 minut v režimu LP (Long Play). Jestliže tedy po nahrávání v režimu LP budete chtít převinout zpět 360 minut záznamu, stačí Vám k tomu jediná minuta - proto 360-násobná rychlost převíjení.

XLR standardní symetrické (balanced) rozhraní pro propojení komponentů na linkové úrovni. Základem je trojice vodičů +, -, GND. Konektory jsou standardu CANON XLR. Standardní impedance 600 ohm se dodržuje prakticky pouze u profi zařízení, pro které bylo toto rozhraní původně určeno.. Pokud jsou oba propojované komponenty řešeny symetricky poskytuje toto propojení lepší výsledky než nesymetrické propojení.

Z
Zabarvení Zvukové projevy zkreslení.

Zahořovací signál speciální signál určený pro zahořování (tedy rozehrávání) komponentů. Snahou jeho tvůrců je urychlit toto zahoření díky speciálnímu složení tohoto signálu. Stejného efektu lze dosáhnout i použitím běžné hudební produkce avšak s delším působením. Hlavním (dle autora jediným) přínosem tohoto signálu je jeho aplikace na reproduktorové soustavy.

Zesilovač Chcete znát teorii zesilovačů jak ji vidí Pavel Dudek? Pak tedy ČTĚTE!

Zkreslení Nežádoucí změna v reprodukovaném signálu.
Poškození užitečného signálu díky nedokonalým vlastnostem obvodů a měničů, které tento signál zpracovávají. Existuje velké množství zkreslení : harmonické, intermodulační, tranzientní, přechodové.
Hodnota zkreslení, která označuje podíl vyšších harmonických signálů obsažených v původním signálu. Základní pravidlo: menší hodnoty jsou při stejném údaji výkonu znakem vysoké kvality zvuku.

Zkreslení digitální zahrnuje jednak zkreslení způsobené jitterem (viz. jitter) a kvantizačním šumem (viz. dither).

Zkreslení harmonické (THD) udává poměr vyšších harmonických k základní harmonické daného signálu. Pro jeho vyjádření se zavádí činitel harmonického zkreslení. Toto zkreslení je způsobeno nelinearitou převodních charakteristik zesilovacích prvků. (viz. harmonické složky).

Zkreslení intermodulační - ( TID) je způsobeno namodulováním dvou kmitočtů na sebe a tím vznikem nechtěných kmitočtových složek. (např. signály 1 kHz a 3 kHz, může vzniknout řada intermodulačních produktů jejich vzájemným sečtením a odečtením, tedy např. 2 kHz, 4 kHz a další díky vlastnímu harmonickému zkreslení obou signálů).

Zkreslení přechodové vyskytuje se u zesilovačů třídy B a AB a je způsobeno nelinearitou převodních charakteristik komplementárních zesilovacích prvků v jejich počátku. Lidské ucho je na ně velmi citlivé.

Zoom Funkce umožňující vertikální i horizontální zvětšování a zmenšování obrazu v několika krocích.

Funkce využívající objektivu s proměnnou ohniskovou vzdáleností, která umožňuje v určitém rozsahu plynule měnit velikost obrazu při zachování počtu zobrazených bodů (na rozdíl od digitálního zoomu), podle typu projektoru je zoom ovládán buď manuálně nebo motoricky pomocí dálkového ovládání.

ZOOM Multiconcept


Zpracování výkonu Výkon reproduktoru, který dokáže trvale zpracovat bez přehřátí nebo zkreslení. Obvykle se udává rozsah odpovídajících výstupních výkonů zesilovače, např. vhodný pro zesilovače s výkonem 50-100 W.
Poznámka: reproduktory jsou často poškozeny zkreslením malých zesilovačů nastavených příliš hlasitě.

Zvuk TV  Digitální zpracování zvuku umožňuje vysoce kvalitní zvukový přenos sledovaných programů. Nejedná se však o příjem digitálního zvuku, nýbrž jen o jeho digitální zpracování v televizním přijímači.
 NF výkon udává výstupní výkon nízkofrekvenčního zesilovače v televizním přijímači.
 Prostorový efekt patří k vybavení televizních přijímačů, zkvalitňuje poslech sledovaných programů prostorovým šířením zvuku.



Copyright © 2001 Hi-Fi Internet market