ÚVOD

Na návrh Grémia mládeže schválil Výkonný výbor ČMFS na svém červnovém zasedání zavedení soutěží v minifotbalu v rámci jednotlivých, okresů, oblastí a žup. Tyto soutěže se budou hrát ve dvou věkových kategoriích (6-8 let, 8-11 let) a budou odstartovány nejpozději od ročníku 1998/99. Jejich uspořádání zůstává v kompetenci výkonných výborů příslušných oblastí a žup. Grémium mládeže doporučuje, aby soutěže minifotbalu byly organizovány buď formou dlouhodobé soutěže (při sdružení 2-3 okresů do jedné skupiny) nebo formou satelitních turnajů. Lze akceptovat i rozhodnutí hrát oblastní přebor (případ Severočeské oblasti). Jednotlivé soutěže budou zakončovány v rámci jednotlivých oblastí a žup, tzn. nebudou dohrávány do republikového finále. Všechny okresní fotbalové svazy, oblasti a župy musí respektovat, že pro věkové kategorie hráčů mezi 6 a 11 lety nebudou organizovány jiné soutěže. V červnu letošního roku byla vydána Pravidla minifotbalu + základní technická ustanovení, platná od 1.7. 1997. V tomto čísle Fotbalového zpravodaje je otiskujeme v plném znění. Měla by se stát určitým vodítkem pro trenéry, funkcionáře i samotné hráče.

Minifotbal je určen pro družstva přípravek fotbalových klubů a oddílů. Do hnutí je zaváděn od roku 1981. Za dobu své dosavadní existence se stal v celé řadě klubů nedílnou součástí sportovní přípravy mládeže a základní herní formou pro benjamínky ve věku6 - 11 let.

Z hlediska jeho dalšího rozvoje je bezpodmínečně nutné, aby se hrál celoplošně v rámci celé České republiky. To je také hlavním důvodem, proč ČMFS vydává materiál o minifotbale, který na základě podrobné analýzy současného stavu obsahuje progresivní inovační prvky hlavně z hlediska pravidel a předkládá jej k projednání ve výkonném výboru ČMFS. Následně, dojde-li ke schválení předkládaného materiálu VV ČMFS, měl by se tento materiál stát základní technickou normou platnou od soutěžního ročníku 1997/98, zavazující všechny oblasti a župy, zavést minifotbal v plném rozsahu ve všech článcích svého regionu (velká města, okresy).


 

Základní technická ustanovení a odlišnosti v pravidlech

1.       Minifotbal hrají chlapci ve věku 6 - 11 let a v jednotlivých utkáních startují na platné registrační průkazy.

2.       Vzhledem ke skutečnosti, že minifotbal hrají chlapci v útlém fotbalovém věku, je zapotřebí, aby jejich zápasy probíhaly na suchých kvalitních terénech a to především travnatých hřištích v klimaticky nejoptimálnějších měsících (duben - říjen).

3.       Hlavním smyslem minifotbalu je umožnit hráčům herně se projevit, proto je nutné, aby jejich pohyb na hrací ploše vyjadřoval radost ze hry. Na základě této skutečnosti se doporučuje trenérům při utkáních svých svěřenců vhodně vystupovat.

4.       Platí platná pravidla fotbalu s následujícími odlišnostmi vyplývajícími ze specifických zvláštností této herní formy.

a.       hrací plocha je polovinou normálního hřiště, jehož postranní čáry jsou čarami brankovými a středová i branková čára jsou čarami postranními.

b.       pokutová území je ohraničeno značkami pro provedení rohového kopu u mladších přípravek a prodlouženou boční čarou pokutového území normálního hřiště (viz. plánek hřiště na minifotbal)

c.        branky mají rozměr 2x5 metrů a jsou umístěny uprostřed brankových čar. Branky jsou opatřeny sítěmi.

d.       8 metrů před brankou je vyznačena pokutová značka

e.       v kategorii 6-8 let (mladší přípravky) se vyznačí značky pro provedení kopu z rohu ve vzdálenosti 12 metrů od levé a pravé tyče branky. V kategorii 8-11 let (starší přípravky) se rohové kopy provádějí ze značky kopu z rohu a z průsečíků pomezní a středové čáry normálního fotbalového hřiště,

f.        je-li míč ze hry, uvádí jej do hry zpět brankář z prostoru pokutového území a to buď výhozem nebo výkopem z ruky. Kroky brankáře v pokutovém území se nepočítají. Jakmile položí brankář míč na zem, může pokračovat ve hře pouze nohou. Při uvádění míče do hry brankařem musí být hráči soupeře mimo pokutové území,

g.       družstvo je složeno maximálně ze 16 hráčů, z čehož je vždy na hrací ploše sedm hráčů v poli a brankář. Mezi všemi 16ti hráči může docházet libovolně k výměně i v nepřerušené hře avšak tím způsobem, že nejprve hřiště opustí střídající hráč a teprve poté může vstoupit na hrací plochu nový hráč. Při porušení pravidel nařídí rozhodčí nepřímý volný kop ve prospěch druhého družstva. Minimální počet hráčů družstva v utkání je pět hráčů v poli a brankář, klesne-li počet hráčů pod 6 nelze v utkání pokračovat. Střídání se provádí z vymezeného prostoru podél brankových tyčí normálních branek, kde jsou také umístěny lavičky náhradníků,

h.       tyče a břevno branky normálního fotbalového hřiště jsou součástí hrací plochy pro minifotbal,

i.         Hráči musí být před i po celou dobu střetnutí řádně ustrojeni a dodržovat předepsanou výstroj (v minifotbale není dovoleno hrát s kopačkami s vyměnitelnými kolíky, hráči musí mít chrániče holení).

j.         v utkáních lze použít zpětnou přihrávku brankáři, tj. malou domů,

k.       hraje se zásadně s míči velikosti "4",

l.         hrací doba jednoho utkání je 2 x 25 minut s dodržením poločasové přestávky 10 minut, při satelitních turnajích se hraje se zkrácenou hrací dobou - viz rozpis soutěží řídícího orgánu,

m.     závěrečný pozdrav se provádí hokejovým způsobem (ruce si podají všichni hráči),

n.       při minifotbale neplatí ofsajd,

o.       při provádění volných kopů smí stát hráči soupeře minimálně 3 metry před brankářem, a to z důvodů, aby měl brankář vytvořeny podmínky pro výkon své činnosti.

Poznámka: odlišnosti v pravidlech byly prokonzultovány a následně textově upraveny a odsouhlaseny předsedou pravidlové komise ČMFS p. ing. Horou


 

Nákres hrací plochy utkání v minifotbalu

hraci plocha


 

Hlavní přednosti minifotbalu

Hráči jsou daleko častěji ve styku s míčem zmenšený herní prostor nutí hráče k větší herní spolupráci rozdíl v četnosti zásahů hráčů do hry je podstatně větší než v normálním fotbale hokejové střídání je příčinou maximálního soustředění na hru po celé střetnutí utkání jsou provázena daleko častější střelbou a tím i brankář je podstatně více zapojován do hry, což způsobuje, že od útlého mládí se u něho rozvíjí typické pohybové struktury zrušení ofsajdu způsobuje, že u hráčů mizí obava z přerušení právě z důvodu, že hráč je v ofsajdu. Tato skutečnost zvýrazňuje herní projev hráče branky rozměrů 2 x 5 metrů znamenají, že svými rozměry odpovídají herním situacím při minifotbale - svou velikostí jsou úměrné prostoru a představují jednu z největších předností minifotbalu vzniklé herní situace jsou velmi blízké herním situacím při normálním fotbalu.

Minifotbal lze brát jako objektivní kritérium pro posouzení herních předpokladů každého hráče.

Na základě těchto dílčích předpokladů, lze formulovat celkový závěr:
Hlavní význam minifotbalu spočívá v tom, že při formování individuálního herního projevu je zachována herní spolupráce ve hře celého družstva.


 

Organizace soutěží v minifotbalu

Soutěže organizovat v rámci oblastí a žup ČMFS, při čemž základní stupeň by měly představovat soutěže v jednotlivých okresech a velkých městech (Praha, Brno, Ostrava).

Hlavním smyslem soutěží v minifotbale je totiž dosáhnout toho, aby se minifotbal hrál celoplošně, tj. ve všech oblastech a župách a v rámci těchto svazových orgánů v každém okrese.

Hlavním iniciátorem v celoplošném zavedení minifotbalu proto jsou oblasti a župy prostřednictvím svých odborných komisí tj. STK a trenérské rady respektive komise mládeže a dále pak profesionální oblastní trenér mládeže příslušné oblasti a župy.

V rámci jednotlivých okresů by soutěže v minifotbale měly být řízeny STK.

V každém případě v rámci okresů soutěže organizovat dlouhodobě a to buď formou jednorázových utkání na základě rozlosování soutěže nebo formou satelitních turnajů (družstva rozdělit do skupin a výsledky turnajů sčítat).

Každý okres by měl dbát na to, aby do okresního přeboru v minifotbale bylo zapojeno co možná nejvíce družstev. Na základě této skutečnosti posuzovat družstvo v minifotbale za řádné mládežnické družstvo, tak jak to ukládá soutěžní řád.

Vyústěním rozšíření minifotbalu v příslušné oblasti či župě, by pak měla být organizace oblastních přeboru v minifotbale. V této oblastní soutěži by zákonitě měly být zastoupeny všechny okresy příslušné oblasti a župy.

Tuto oblastní soutěž organizovat buď dlouhodobě na základě rozlosování. Při tomto způsobu organizace respektovat územní hlediska a hrát oblastní soutěž ve více skupinách s následným závěrečným finále.

Druhý způsob organizace soutěže o přeborníka oblasti či župy spočívá v uspořádání závěrečného turnaje za účasti přeborníků jednotlivých okresů, jehož vítěz se stane oblastním přeborníkem v minifotbale v daném soutěžním ročníku. Obměnou tohoto způsobu organizace je i to, že do závěrečných kol o oblastního přeborníka jsou nalosovány vždy územně dva nejbližší okresy, z nichž vítězové postupují dále až do závěrečného finále.

Podobně jako v okresech, tak i v oblastech a župách je vlastní organizace v kompetenci příslušné oblasti či župy.

Podobně jako všechny ostatní mládežnické soutěže, tak i minifotbal hrají chlapci narození po 1. 1. běžného roku do 11 let, s tím, že základní podmínkou je dovršení věku 6 let.

Od tohoto data může být hráč také zaregistrován.

V rámci okresů organizovat soutěže v rozmezí celé věkové hranice tj. 6 - 11 let, v rámci oblastí a žup pak v rozdělení 6 - 8 a 8 - 11 let (vždy hrát současně na dvou polovinách hřiště). Toto kritérium uplatňovat i v případě, že oblastní finále bude organizováno jednorázově - účastníci budou mít za povinnost přijet s družstvy obou věkových kategorií (opět by se hrálo současně na dvou polovinách hřiště).

Kromě vlastní mistrovské soutěže by měly být nedílnou součástí zápasové činnosti družstev přípravky i nadstavbové turnaje, na kterých by měla startovat družstva přibližně stejné výkonnostní úrovně. Pořadateli těchto turnajů by měly být především oddíly a kluby, přičemž se u předních mládežnických klubů předpokládá, že tyto turnaje budou pořádat po ročnících.

Zavedení soutěže mini-fotbalu v rámci jednotlivých oblastí a žup ve dvou věkových kategoriích 6 - 8 let a 8 - 11 let. Uspořádání soutěží ponechat na zvážení jednotlivých výkonných výborů oblastí a žup.


 

Doporučení ČMFS

Tyto soutěže zahájit především v jednotlivých okresech buď dlouhodobou soutěží (příklad sdružování 2 - 3 okresů do skupiny) nebo formou satelitních turnajů, kde se výchova mladých fotbalistů jeví jako nejprogresivnější forma soutěže. Tam, kde uznají za vhodné hrát oblastní přebor (viz. Severočeská oblast), ponechat na zvážení pracovníků příslušné oblasti.

Tyto soutěže zakončovat v rámci jednotlivých regionů (oblastí a žup) a nehrát je až do republikového finále. Prvořadým úkolem je zavedení jednotných pravidel a počtu hráčů v utkání na celém území České republiky v působnosti ČMFS.

Doporučené kategorie: Minifotbal v rámci oblastí žup a OFS (starší přípravka 8 - 11 let, mladší přípravka 6 - 8 let)


 

DESET HLAVNÍCH ZÁSAD

Pracovní skupina UEFA sestavila seznam důležitých hlavních zásad pro trenéry a rodiče:

1.       hlavní zásada
Dětská kopaná znamená hru a hra znamená zábavu
Pro mladé hráče znamená dětská kopaná jejich první setkání s organizovanou hrou. Nezapomeňte, že pro ně to musí znamenat zábavu a radost a nikoliv tvrdou práci. Musí se to stát nedílnou součástí jejich mladých životů. První dojem je ukazatelem dalšího vývoje dítěte. A tak jim ponechte zábavu, nechte je, aby si hráli a méně pozornosti věnujte výsledkům. Nejlepším výsledkem, kterého můžete dosáhnout v dětské kopané, je mít šťastné a rozradostněné děti, které si hrají spolu se svými přáteli a přitom se mohou ledasčemu přiučit.


2.       hlavní zásada
Pro děti je nejdůležitější, když mohou být se svými přáteli
Děti se dříve se svými kamarády setkávaly v parcích nebo na polích ve svém sousedství. Trávily svůj volný čas tam a často hrály fotbal. A tak dospělí nesmí zapomenout na to, že důležitým hlediskem kopané pro děti je, aby byly pohromadě se svými přáteli. Musíme svoji pozornost věnovat přátelství, neboť to podporuje lidského ducha. Proto se snažme, aby co možno nejvíce kamarádů a spolužáků hrálo v jejich družstvu.


3.       hlavní zásada
S každým se musí maximálně počítat
Nikdo se nezlepší tím, že bude sedět za postranní čárou. A nikdo také nemůže dnes říci, které z dětí se později kvalifikuje pro fotbal dospělých. Dnešní "dětské hvězdy" se zřídkakdy stávají "profesionály budoucnosti". A tak je nechte, aby všichni hráli stejně dlouho a dejte všem příležitost, aby si mohli zahrát na různých místech.


4.       hlavní zásada
Učte děti vyhrávat i prohrávat
Staré přísloví říká: "Jenom když budete umět prohrávat, budete také umět vítězit" a dospělí by měli jít jako vždy příkladem. Budou li umět prokazovat v takových situacích dobré sportovní chování, budou se děti chovat podobně.


5.       hlavní zásada
Více praxe, méně zápasů
Naše snaha o to, aby s hráči více učili, aby byli vystaveni tlaku při hře v rámci soutěže, by se měla stát pravidlem. Příliš mnoho zápasů může psychického a sociálnímu vývoji dítěte uškodit. V Norsku existuje pravidlo, podle kterého děti do 10 let nesmí sehrát více jak 20 zápasů a děli do 12 let maximálně 25 zápasů.


6.       hlavní zásada
Dětská kopaná musí být pestrá a všestranná
Výchova v několika sportovních disciplínách bude prospěšná i fotbalu při trénování základních schopností a poslouží i dobře vyrovnané fyzické kondici. Pozornost musí být věnována stavbě těla jako celku, spolu se všeobecnými tréninkovými metodami a splněním základních norem sportovní hygieny a sportovního stravování.


7.       hlavní zásada
Pojďme se společně snažit nabídnout dětem "kopanou, která přináší radost"
Dětská kopaná se musí stát pro všechny zúčastněné pozitivní zkušeností, která přináší mladým hráčům ze všeho nejvíc potěšení ze hry.


8.       hlavní zásada
Hry jsou pro děti a nikoliv pro dospělé
Rodiče a příbuzní musí projevovat o fotbalový život svých dětí zájem. Musí chodit na jejich tréninky a zápasy. Musí posilovat u mladých hráčů jejich sebedůvěru a musí podporovat klub v jeho práci. Dospělí nesmí nikdy zapomenou na to, že je to jejich dítě, které hraje a nikoliv oni.


9.       hlavní zásada
Mějte před soupeřem a rozhodčím respekt.
Od samého začátku musí být dítě vedeno k tomu, aby mělo zdravou úctu před soupeři a rozhodčím, v duchu Fair Play. Dospělí vždy musí jít příkladem.


10.    hlavní zásada
Dejte dítěti správné dětské vybavení.
Nemá význam, aby se rostoucím dětem kupovalo příliš drahé sportovní vybavení (boty, chrániče holení, atd.), protože je nebudou moci po několika málo měsících používat. Levnější modely jsou často stejně tak dobré. Uspořádejte pravidelnou "výměnu vybavení", na které může být použité vybavení předáno jiným dětem.


 

PROPOZICE - VZOR !

pro pořádání turnajů nebo soutěží mládeže v minifotbalu Podmínky účasti:

1.       Registrační průkazy
Všichni hráči musí být registrovaní a prokazují se rozhodčímu utkání platným registračním průkazem ČMFS.

2.       Povinnosti družstev
Povinnosti družstev jsou uvedeny v Soutěžním řádu fotbalu. Výjimky z těchto povinností může povolit, na základě zdůvodněné písemné žádosti podané nejpozději 14 dní před zahájením soutěže příslušná řídící STK VV OFS.

Střídání hráčů v utkání:
Zúčastněná družstva uvedou do zápisu max. 16 hráčů s náhradníky, kteří jsou před utkáním přítomni. Při utkání minifotbalu je počet střídání stanoven bez ohledu na to, zda se jedná o brankáře nebo hráče v poli bez omezení (hokejové) vždy i v nepřerušené hře.

Hrací doba utkání:
soutěže minifotbalu 2 x 25 minut

Pokud se utkání hraje jako předzápas, musí být předzápas časově stanoven takto: Předzápas minifotbalu 1 hod 30 min před zahájením hlavního zápasu. (toto ustanovení jsou oddíly - kluby povinny dodržovat i při dohodách o změně termínu nebo začátku utkání).

Hrací plocha

Míč
Hraje se s míči velikosti "4".

Počet hráčů
Každé mužstvo má 1 7 hráčů. Maximální počet náhradní je 8. Střídání se během neomezuje. Hráč, který byl střídán se může znovu vrátit do hry a střídat jiného hráče.

Doba hry
Hraje se 2 x25 minut s poločasovou přestávkou 10 minut. Při turnajových utkáních - zkrácená hrací doba.

Postavení mimo hru
Pravidlo o postavení mimo hru zde neplatí. Při "malé domů" je narozdíl od velkého fotbalu povolena brankáři hra rukou.

Hodnocení výsledků v soutěži:
Provádí se podle Soutěžního řádu ČMFS.

Systém soutěží:
Soutěže minifotbalu se hrají systémem každý s každým dvoukolově podle rozlosování, nebo formou turnajů. Vítěz okresu hraje turnajově o přeborníka oblasti nebo župy.

Technická ustanovení

Předpis
Hraje se podle Pravidel fotbalu s odlišnostmi pro minifotbal a Soutěžního řádu fotbalu.

Startují

a.       v soutěžích hráči řádně registrovaní za příslušný oddíl (klub) kopané.

b.       v soutěži minifotbalu hráči narození 1. 1. 19.. a později , starší 6ti let, registrovaní za žáky příslušného oddílu (klubu).

Pro "oblastní přebor minifotbalu" se doporučuje řídícím orgánem následující výjimka:
Na normální hrací ploše budou sehrána souběžně dvě utkání.