Pes Coton de Tulear dostal svůj název z jeho jedinečné srsti, “coton - srst jako bavlna” a podle přístavu v obchodní čtvrti v Madagaskaru, Tulear. Coton byl výlučně pes královského šlechtice. Dnes je toto společenské plemeno oblíbené především ve Francii. Coton de Tulear tedy úředně pochází z Madagaskaru, teprve v roce 1970 byl uznán jako vzácný čistý druh.
V dnešní době je tento neobyčejný , elegantní společník dostupný i mimo legendární zemi. Jeho dlouhou bílou suchou srst pročesává vítr a snadno se udržuje, nemá podsadu a nelíná (mohou si ho pořídit i lidé trpící chronickou přecitlivělostí).

Je to inteligentní nenáročný psík, který se přizpůsobí každému prostředí a je skvělým společníkem. Nejvíce charakteristické u cotona je jeho vynikající chování, vrozená inteligence a láska k lidské rodině. Je to čilý velmi živý společník, jen těžce se dá rozhněvat a zřídka štěká.

Má tmavé jiskřivé oči a volný harmonický pohyb. Není to žádný polštářový psíček, miluje pohyb (vhodný i na agility), nebojí se žádného počasí. Je velmi hravý a proto působí antidepresivně. Dokáže se velmi brzy vcítit do nálady svého pána a je si této své moci vědom. Je něžný a citlivý a miluje mazlení.