zájezdová loutková scéna
DIVADLO Z PŮDY

loutkové pohádky - soutěžní a zábavné pořady - karnevaly - hudební produkce - výstavy loutek

DIVADLO Z PŮDY vychází ve své tvorbě z více než dvacetiletých zkušeností s dětským divákem. Čtrnáctileté působení pod uměleckou agenturou Albis Ústí nad Labem mu umožnilo poznat mnohá zákoutí naší vlasti a rozdávat radost i v zahraničí.
Režisér, výtvarník a umělecký vedoucí souboru František Pešán se již mnohokrát představil jako výborný sólista, který dokáže zaujmout malé diváky a to nejen ve vypravěčských a loutkohereckých rolích, ale i jako muzikant, který překvapí vždy něčím novým.
Jeho loutky, které vytvořil, rozdávají radost nejen v mnohých domácích souborech, ale i v zahraničí. A tak malí pohádkoví hrdinové našli své obdivovatele například v Polsku, Španělsku, německu, USA, Švýcarsku, Holandsku a dokonce i Japonsku.
Na repertoáru divadla se objevují známé i méně známé tituly pohádek, jejichž cílem však není jen pobavit malého diváka, ale i zaujmout a poučit, strhnout ke spolupráci a hlavně pak zanechat v něm krásný a neopakovatelný pocit z přímého kontaktu s loutkami a divadlem.

VODNÍČKU, VRAŤ SE!

F. Pešán
Až jednou navštívíte náš kraj, jistě se vydáte podél potoka ke splavu a pak dál podél mlýna. A právě tady se udál náš příběh. Trochu pohádka, téměř skutečnost. Kdysi dávno tu na čistotu vody dohlížel vodník Volšoveček. Byl to vodník poctivý, spravedlivý a prý pomáhal i lidem. Však se o tom se vypravuje dodnes.
Na jeviště našeho divadla se vrací vodník jako dobrý duch všech potoků, močálů a řek, který dokáže naslouchat ševelení staré vrby a zurčení průzračné životodárné vody. Rovnocennými partnery mu jsou mlynáři a další obyvatelé českého venkova.
Pohádka plná české pohádkové poezie je protknuta melodickými písničkami a jistě potěší i mnohé dospělé.

ZA HORAMA ZA DOLAMA

F. Pešán - B. Zikmund
Veselý loutkový muzikál o začarované princezně a putování prince Jiřího za jejím vysvobozením na motivy pohádky Ladislava Dvorského.
Princezna Jarmilka je začarována zlým kouzelníkem, kterého odmítla vzít si za muže. Statečný princ Jiří, který najde v princezně hned napoprvé zalíbení, slíbí pomoc a vydává se za kouzelníkem. Na své cestě potkává starou Ježibabu, která situaci ještě více zkomplikuje.
Pohádka je proložena melodickými a snadno zapamatovatelnými písničkami. Leitmotivem se stává úvodní písnička, melodicky přecházející v písničku prince a koně, kterou se děti během představení snadno naučí a i společně zazpívají.
Samotný pohádkový příběh dokazuje, že dobro nad zlem nevítězí jen za pomoci nadpřirozených sil, ale i obyčejným lidským důvtipem.

HONZA A DRAK

F. Pešán - B. Zikmund
Loutková pohádka pro malé i pro ty větší.
Pohádky o Honzovi patří mezi jedny z nejoblíbenějších pohádek z odkazu české klasiky i lidového vyprávění.
V našem příběhu se Honza vydává do světa na zkušenou, což se Honzům v pohádkách obvykle stává. I to, že na svých cestách zažívají mnohá dobrodružství. To vše čeká i našeho Honzu a navíc na něj kdesi čeká i "strašný" drak.
Na pozadí klasického námětu vznikl pohádkový příběh, který je svým zaměřením a svou jednoduchostí určen především těm nejmenším, ale nejen jim. Před dětskýma očima ožívají loutkoví hrdinové, jejichž hra, kombinovaná živohereckými výstupy, vytváří hřejivou atmosféru lidového divadla.

ČERTOVSKÉ HROMOVÁNÍ

F. Pešán
Hudebně loutková pohádka na lidové motivy. Český ráj, ten líbezný kus země mezi Turnovem a Jičínem, protkaný řekou Jizerou, ale i dalšími říčkami a potoky, skrývá v sobě nejedno začarované místo, pro pohádku jako stvořené. Vydejme se tam společně. Bude to putování za typicky českými postavami čertů i nebojácným mládencem Martinem, který nejen svou odvahou, ale především rozumem, získává starý mlýn, i lásku pohledné Bětušky.
Pohádka, v níž hrají velké sedmdesát centimetrů vysoké loutky, je doprovázena svižnou hudbou z vlastní autorské dílny a taktéž i pekelným hromováním, různými čertovinami, piškuntáliemi a ouklady, které strojí nezbední čerti na lidskou chásku.

POHÁDKA Z MEDVĚDÍ CHALOUPKY

F. Pešán - B. Zikmund
Loutková hra o hledání přátelství mezi zvířátky. Medvídek Drobínek žije v lese se svým otcem sám. Ten na něho nemá čas, proto medvídek hledá přátelé pro své dětské hry mezi dalšími obyvateli lesa. Při nečekané návštěvě dvou loupežníků, jejichž plán překazí malý zatoulaný pejsek, poznává medvídek, že právě on je ten pravý kamarád a přítel.
Nenáročnou dějovou linkou je hra ve stylu bajky určena především nejmenším divákům.
Realizace představení - září 2001

O ŠEVCI MATESOVI

F. Pešán - B. Zikmund
Usměvavá loutková pohádka z chudého knížectví je inspirována motivy lidového vyprávění z Pojizeří.
Na knížecím zámku se chystá slavnostní ples na počest zásnub slečny Leontýnky, knížecí dcery. Ale co to? Pokladny jsou prázdné!
Leontýnky by potřebovala nové šaty. Ale není čím zaplatit.
Měla by se konat slavnostní hostina, ale není čím zaplatit!
A pan kníže má prošoupané boty, ale ...??!
S tím se musí něco udělat - ve vsi žije šikovný švec Mates!
Co tak šoupnout ševce do vězení? Nějaká ta botička na knížecí nožku se najde. Určitě!
Jak to všechno dopadne? Jako v každé pohádce - vše se v dobré obrátí.
V klíčových situacích se jistě samy děti zapojí do hry a budou odcházet s pocitem, že napomohly zdárnému konci pohádkového příběhu.

Pro všechny inscenace

- jeviště nebo volný prostor 4,5 x 3,5 m, výška 2,8 m
- příjezd cca 90 minut před začátkem představení
- doprava 1 vůz z Mnichova Hradiště
- ceny pořadů jsou smluvní, základní cena je 2.300,- Kč
- při větším počtu představení na jednom místě je možno využít slevy
- zvuková a světelná aparatura jsou součástí představení

Zájezdová loutková scéna DIVADLO Z PŮDY, 294 15 Klášter Hradiště nad Jizerou 92,
tel. 0329 / 77 27 33, mobil 0608 / 51 71 38, produkce mobil 0606 / 58 59 16