Domů Astrofoto Vybavení Odkazy Co je zde nového Něco o mě


Něco o mě


Jmenuji se František Bílek (email: frantabilek[zavinac]quick[tecka]cz )a na konci roku 2005 mi bude 34 let (jsem ročník 1971). V současné době žiji v Trhových Svinech (je to asi 20 km od Č. Budějovic; viz mapka dole). Mou největší zálibou je astronomie. Ta mě "chytla" když mi bylo asi 13 let. Tehdy jsem k Vánocům dostal německou stavebnici "Optik Montage" (či tak nějak se jmenovala). Z ní bylo možné postavit mikroskop, ..., a také malý astronomický dalekohled (průměr objektivu 10 mm :) ). Na zadní straně manuálu byla nepříliš povedená fotografie Měsíce se jmény některých kráterů. Já jsem tímto minidalekohledem viděl více, než bylo zakresleno na oné fotografii z manuálu. Tak jsem začal shánět podrobnější mapu Měsíce, čímž jsem se dostal k pár knížkám o astronomii, ..., a během krátké doby jsem v tom byl až po uši.

Momentálně mě chytla astrofotografie. Dříve to bylo hlavně pozorování proměnných hvězd, pozorování zákrytů hvězd Měsícem a pozorování meteorů. V dnešní době však tato vizuální pozorování amatérských astronomů nemají téměř žádnou vědeckou hodnotu (díky rozrůstajícímu se počtu robotických dalekohledů, kosmických sond a družic), a tak jsem se začal specializovat na astrofotografii. Ta sice také nepřináší žádnou vědeckou hodnotu, zato však přináší jakési "osobní potěšení", protože astrofotografie je obor, kdy je VŽDY co zlepšovat a je to vlastně nekonečná práce, kdy potěší i sebemenší pokrok kupředu.

Jsem členem ČAS (Česká Astronomická Společnost), pozorovací skupiny MEDÚZA (fyzicky proměnné hvězdy) a B.R.N.O.(zákrytové proměnné hvězdy).
Další mou velkou zálibou je programování (spíše bylo, momentálně mi na to nezbývá čas). Programuji v programovacím jazyku Visual Basic 6.0. Kromě spousty malých programů a různých utilitek jsem vytvořil program Algol, který jsem stvořil pro svou vlastní potřebu. Slouží pro evidenci stavu počasí (vykresluje grafy ranních a večerních teplot, zda bylo v danou noc jasno a to pro 1, 3, 6 a nebo 12 měsíců), dále slouží k evidenci článků z časopisů Kozmos, Perseus a Říše Hvězd (zde již spíše Kosmické rozhledy z Říše hvězd). Obsahuje ještě část, ve které je možné zpracovat své pozorování zákrytové proměnné hvězdy (určení okamžiku minima jasnosti metodou obráceného obrazu) a nakonec tři pomůcky pro převod juliánského data na kalendářní, převod rovníkových souřadnic na ekliptikální a výpočet vzdálenosti bodů na sféře. Největším mým "projektem" byl program MedGraf , který sloužil (nahradil ho XMedGraf L. Bráta) členům pozorovací skupiny MEDÚZA. Z databáze pozorování fyzických proměnných hvězd vykresluje světelné a fázové křivky, průměruje data metodou klouzavého průměru a poskytuje další užitečné funkce.

V neposlední řadě je mou velkou zálibou (či spíše nástrojem relaxace) fenka zlatého retrievra jménem Easy [ízi]. Ta mi momentálně (léto 2005) spolu se stavbou většího zahradního doměčku zabírá téměř všechen volný čas, a tak mi ho na astronomii již mnoho nezbývá :(((

.
.

Domů Astrofoto Vybavení Odkazy Co je zde nového Něco o mě
© František Bílek