Římskokatolická farnost u katedrály sv. Bartoloměje v Plzni

Bartolomějská schola

Úvodní stránka Historie Kostely Pracovníci farnosti Svátosti Pravidelně Aktuality Sváteční slovo Odkazy

Schola při katedrále sv. Bartoloměje vznikla jako druhá v Plzni po schole redemptoristické na podzim roku 1986. Scholu založil, povzbuzoval a duchovně o ni pečoval P. Josef Žák.

Během třinácti let se v ní vystřídalo několik sbormistrů (Ladislav Pohořelý, Petr Kepka, Jana Pachnerová), dnes scholu řídí a stará se o ni Petr Kryl.

Schola zpívá každou neděli při mši svaté v katedrále. Počet jejích členů se neustále mění, zůstává však stále dost těch, kterým přináší tato služba Pánu radost a osvěžení na těle i na duchu. Kromě bohoslužeb zpívá schola i o svátcích, na svatbách, křtinách a účastní se i společných vystoupení s ostatními plzeňskými scholami při slavnostních příležitostech. Z paměti starších členů scholy nevymizela první společná výprava plzeňských schol do rodiště tehdy blahoslavené Anežky české na Chlum u Sokolova, kde zpívalo 85 členů plzeňských schol. Velká byla i událost druhého roku duchovní obnovy, kdy plzeňské scholy zpívaly společně v Prachaticích, rodišti sv. Jana Nepomuka Neumanna. Nezapomenutelným zážitkem byla instalace mons. Františka Radkovského plzeňským biskupem na jaře roku 1993, kdy plzeňské scholy zaplnily bartolomějský kúr do posledního místečka. V roce 1998 si scholy bartolomějská a redemptoristická společně zazpívaly ve Vídni a o rok později v Bardejově.

Úryvek ze žalmu 104:
Kéž se mu líbí má píseň:
má radost bude v Hospodinu.

Jana Pachnerová.