Hillary Edmund – Pohled z vrcholu
srpen 2000


Ed Hillary v 79 letech rekapituluje svůj život. Je to moc zajímavé vyprávění, i když by mu přísnější literární kritik asi vytýkal určité umělecké zjednodušení.
Hillary pochází z obyčejné rodiny na Novém Zélandu. Matka učitelka, otec něco jako podnikatel, pouštěl se do několika profesí, hlavně se pak ale věnoval včelám. K tomu také vedl své dva syny.
Edmund se dobře učil, s matčinou pomocí přeskočil dvě třídy, na gymnáziu byl nejmenší, vysokou školu však nedokončil. Měl vždycky plno jiných plánů.
Poprvé byl v ohrožení života při leteckém válečném výcviku. Když se vylízal z popálenin druhého stupně, poslali ho domů. V té době se začal zajímat o horolezectví. Vždy měl překvapivě dobrou kondici a k tomu ještě organizační schopnosti. Slavný výstup na Mount Everest líčí jen tak mimochodem, ale je zřejmé, že byl v té době ze všech nejlepší. Čtenáře nechá nahlédnout do vztahů mezi horolezci a do nelehké úlohy vůdce výpravy.
V době svých vysokohorských úspěchů se Ed Hillary oženil. Louise byla o deset let mladší, ale prožili spolu řadu krásných let. Měli tři děti, z nichž nejstarší Peter se později stal také známým horolezcem. Miláčkem rodiny byla nejmladší Belinda.
Eda lákala i jiná dobrodružství. Nevěděl jsem, že byl také prvním člověkem, který dobyl na traktoru jižní pól. Líčení antarktické výpravy bylo zajímavé. Hillary měl vést podpůrnou skupinu, která připraví s pomocí čtyř traktorů a psího spřežení dvě zásobovací základny pro výpravu Bunnyho Fuchse. Fuchsova expedice přejede na vozidlech Antarktidu přes jižní pól a na Hillaryho základnách doplní zásoby, které tam budou dopraveny letadlem. Fuchs chtěl hlavně využít Hillaryho slávy, aby získal pro své záměry co nejvíc prostředků. Celá výprava měla trvat osmnáct měsíců. Hillary nenechal nic náhodě a na práci se dobře připravil. Vybral si lidi, které dobře znal z hor nebo kteří se mu zdáli dost odolní. Rok sbíral zkušenosti při jedné menší cestě do antarktických moří.
Samotná výprava byla opravdu dobrodružná. Mrazivý pochod s malými traktory přes tisíce kilometrů sněhovou plání, kde se několikrát denně propadaly trhliny a každou chvíli hrozila sněhová bouře, to si asi opravdu nelze představit. Traktory jely navázané lany a když se s prvním utrhla zem, druhé ho tahaly zpátky. Při bouři šlo vždy o přežití. A celá zima strávená ve stanech na základně, to už se vůbec vymyká představám člověka z civilizace. Co se tedy stalo? Hillary díky své statečnosti, předvídavosti a vůdcovským schopnostem postupoval rychleji než Fuchs a o čtrnáct dní dříve dorazil až na jižní pól.
Později se Hillary dostal také na severní pól, ale k většímu zaznamenání patří výprava na raketových člunech proti proudu Gangy s následným výstupem na horu, která svatou indickou řeku napájí. Výprava byla zase úspěšná, ale Hillary, kterému v té době už bylo osmapadesát let, ji málem zaplatil životem.
Hillary získal hlavně díky svým himalájským úspěchům velký věhlas a slávu po celém světě, hlavně v Americe. Absolvoval řadu přednášek a zapojil se do velkého programu na podporu Himalájí. Zúčastnil se několika výprav, ale zdravotní stav už mu nedovoloval dobývat nejvyšší vrcholy. Zato podporoval a organizoval výstavbu škol, nemocnic a letišť na nejvyšších místech lidské civilizace. Při tom mu významně pomáhala žena Louise, které se Himaláje také zalíbily. Při jednom letu však letadlo s Louise a s šestnáctiletou Belindou havarovalo a Ed ztratil dvě bytosti sobě nejbližší. Těžce nesl svou bolest, ale nic nezměnil na svém úsilí pomáhat Nepálu, Indii a Tibetu. Dočkal se i významných politických postavení, byl vysokým komisařem a potom velvyslacem Nového Zélandu v Indii. Po druhé se oženil s dávnou přítelkyní June, bývalou ženou svého přítele a spolupracovníka Petera Mulgrewa.
Vzácný člověk Edmund Hillary koná svou záslužnou práci i nadále. Můj přítel Honza Popelák se s ním setkal v Nepálu v minulém roce, když mu bylo právě osmdesát. A zdá se mu, že Hillary bude ještě dlouho pomáhat prostým lidem, které má rád.