Historie

Historie pilařského provozu na dolním konci vesnice Mořkov sahá až do roku 1872, kdy byla Nadací Ferdinanda II. a Pensijním fondem Tereziánské akademie postavena parní pila.

V roce 1929 tuto pilu koupili manželé Jan a Anna Kyselí, malorolníci v Mořkově č.p. 49 a v roce 1936 na základě smlouvy svatební a odstupní převzal pilu jejich syn Jan Kyselý, který se po celou dobu své podnikatelské činnosti snažil o vybudování prosperující malé firmy, zakládající si na své dobré obchodní pověsti.


Původní parní pila


Pila po požáru v roce 1940

Za jeho vedení bývalo v podniku zaměstnáno průměrně okolo dvaceti zaměstnanců. Na začátku roku 1940 vypukl v areálu pily požár a zcela zničil dřevěnou pilnici.

I díky finančnímu přispění tehdejších zaměstnanců se podařilo provoz v krátké době tří měsíců znovu obnovit.

V roce 1942 bylo možno naposledy vidět nad cihlovým komínem, charakteristickou dominantou pily, oblak páry, neboť napříště již byly stroje poháněny elektřinou.

Úplně jiná kapitola historie podniku se začala psát v roce 1950, kdy byl znárodněn. Jan Kyselý byl prohlášen za třídního nepřítele a v důsledku toho on i jeho rodina byli vystaveni perzekuci ze strany vládnoucí třídy.


Původní parní pila se zaměstnanci

Pila byla po ukončení provozu předána do správy místního národního výboru. Prázdné budovy, stroje až na jednu rámovou pilu byly odvezeny, sloužily jako sklady pro organizaci Státní silnice.

Teprve v roce 1972 za pomoci bývalého majitele byl provoz v omezeném rozsahu obnoven, když místní jednotné zemědělské družstvo zde zahájilo přidruženou výrobu.

V roce 1991 byla pila vydána dceři Jana Kyselého a v současnosti tento čistě rodinný podnik vedou společně její manžel, rovněž Jan Kyselý a syn, ing. Jan Kyselý.