Pátek

Nechce se mi spát. Pokouším se seřadit si dnešní zážitky hezky jeden vedle druhého jako knížky do knihovničky, mít je pak rozříděné podle barvy, velikosti, důležitosti, jen tak si ležet a listovat si v nich. Je to ale trošku zbytečný, mám z nich ze všech bez rozdílu vlastně radost. Mám radost i z toho, jak Janě ani moc nevadí moje remcání. Třeba když jsem si neodpustil poznamenat, že ve věnování, které pro mě napsala ve své knížce, bych radši viděl nad u ve slově múza čárku a ne kroužek. Jana mě má ráda takovýho, jakej jsem, i s tím mým šťouráním se v blbinách. Ale nebyla by to Jana, kdyby mi zase nepřipoměla, jakej jsem sebestřednej týpek. Jenže by to nebyla ona, kdyby v zápětí nedodala, že se jí to na mě moc líbí. Dal jsem jí k tomu moc hezkou příležitost, k tomu láskyplnýmu kritizování. Na zastávce tramvaje jsem do tmy svítil štěstím jak lucernička, když jsme snovali plány na vydání mejch zápisků coby knížky. No a tak mi tedy Jana řekla, že jsem měl takhle zářit v tom okamžiku, co jsme se dozvěděli, že čekáme potomečka. To bych ale nebyl já, kdybych jí nezačal vysvětlovat, že moc radosti přechází zhusta do chorobnýho manickýho stavu a že si taky nechávám svý nejvyhrocenější projevy štěstí na den, až mimínek spatří světlo světa.
Potom jsem v posteli zhltnul Janinu knížku na jeden zátah. Když jsem to dočet, ona už skoro spala a tak napůl ze spaní zabroukala, že mě miluje.
Dneska to už byla moje druhá knížka. Čet jsem si nejdřív Blakea, Jana mi ho dala, jakmile jsem vystrčil nos z kanceláře. Čet jsem si v něm na zahrádce klubu Jelení, když jsme čekali, co se vyvine z latinskoamerického večírku. Nějak se nic nechtělo přihodit, Jana už byla unavená, a tak jsme se rozhodli jít domů. V místnosti u dveří na ulici jsme ale narazili na Jeroma, kterak promítal prazvláštní filmy ve španělštině pro asi tři lidi. Jeden z nich byl kubánský velvyslanec, vypadal, jako by si ho někdo v tom koutě zapomněl, a tak nás tahle idylka přiměla zůstat. Vlastně jsme udělali dobře, aspoň podle mě, protože jak povídání jedný šedovlasý fotografky v ponču o Mexiku, předčítání jakési morbidní povídky mladýho latinskoamerickýho spisovatele, tak i hudební okénko byly v podstatě podivuhodný zážitky.
Potom v tramvaji jsem si neodpustil rozvíjení svojí nový teorie o kategoriích a úrovních a různejch paralelách. Svůj tlach jsem načal tím, že v Pulp Fiction jsou ty kategorie tři. Zlodějíčci v kavárně, potom Travolta a ten černej džoukr, a na vrcholku stojí ten velkej organizátor očisty auta od krve a mozku. Pak jsem svou hlubokomyslnost nasměroval k prožitkům z odpoledne. Na první stupeň jsem umístil chýrného kšeftára z vidieka, co během tří hodin vyšponoval cenu svých pilníků, které našel na povali, z patnácti na třicet korun slovenských, jak nám to líčil Ziggy u piva v dejvickým hostinci. Na středním stupni je samotnej Ziggy, kterej v Seredi nabízí ženám dvě možnosti kulturního vyžití, buďto procházku lesem o deseti stromech nebo návštěvu kina. A na špici se samosebou ocitám já, jelikož znám úžasně přepestře organizovat naší zábavu. Jana je milá, a tak mi tuhle blbost odkejvla.
Okno je otevřený, Jana leží v pelechu odkopaná, kouká jí prdelka z peřin. Chtěl jsem ji přikrýt, ale ze spaní zamumlala něco o tom, že je vedro.
Tak dlouho jsem si promítal ty dnešní události, tedy včerejší, až jsem konečně dospěl do bodu nula. Do bodu, kdy se jen tak usmívám a nic se mi přitom v makovici nehoní. Můžu v klidu a uvolněnej poslouchat ranní ptáky pěvce. Jen tak být.

18.5.2002