%@ Language=Inherit from Web %>
měřítko
1:32, výrobce Tamyia
Letadla se dělí na úžasná a míň úžasná. Není ošklivých letadel. Jedním z těch úžasných pro mě je Grummanův Kocour. Ladné tvary, dvojitá směrovka, mohutná konstrukce a Phoenixy se mi asi jen tak neznelíbí. A tak, jako plastikový modelář, jsem dlouho neváhal a rozhodl jsem se jej postavit. Přehršle modelů v měřítku 1:72 ve všech verzích a všemožných kamufláží stejně tak jako nemálo “čtvrtek” dává nemalou možnost výběru. V královské disciplíně jsem ale zaznamenal pouze 2 modely - Jedním z nich je stará stavebnice fy. Revell. Tu jsem měl možnost si prohlédnout. Má mnoho neduhů, jedním ze základních je neduh mnoha stavebnic Tomcatu, ktreým jsou pevné panely za křídly. Letoun lze tak postavit pouze s křídly zataženými, což je podle mě škoda. Druhou z nich je výše zmiňovaná stavebnice japonského výrobce.
Tamyia je v modelářském světě známá svou přesností odlitků. Je pravda, ze kity, se kterými jsem zatím měl tu čest, tomu odpovídaly. Byl jsem proto zvědavý, jak tomu bude u tohoto obříka.
Po otevření krabice se na světlo světa dostalo několik rámečků ze světle šedého plastiku, jeden s čirými díly, opravdu veliký obtiskový arch a pytlík s příslušenstvím. Posledně jmenovaná věc mě příjemně překvapila. Výrobce si zjevně uvědomil, že pro velký model s měnitelnou geometrií nemusí stačit pevnost polystyrenu a tak ke stavebnici přikládá kovový nosník, na kterém jsou připevněna křídla (podotýkám, že mechanika je smontována šrouby) a který je v několika bodech pevně přichycen k trupu. Další příjemné překvapení mě očekávalo v podobě gumových plášťů na všechna čtyři kola. Pevnost podvozkových noh zajišťují kovové výztuhy.
Ještě před stavbou jsem po zjištění, že je kokpit vybaven dekály, zamířil do modelářské prodejny a zakoupil taktéž set leptaných dílů fy. Eduard. Tato firma vydává pro tamyiácký Tomcat 2 sady, interior set, který doplňuje výbavu kokpitu a překryt kabiny, a exterior set, jež vylepšuje hlavně podvozek, mřížky a antény na letounu.
Stavba začíná kompletací zadní části trupu. Tam mě čekalo první nemilé překvapení. Tato část je vyvedena v pozitivním rytí, přičemž zbytek modelu má rytí negativní. Nu což, nikdo není dokonalý.. Při kompletaci kokpitu jsem narazil na naprosto nedostačenou dokumentaci u Eduardovského setu. Velmi těžko se u některých dílů dalo vyluštit, jak mají být správně umístěny. Kompletace trvala dlouho, je fakt, že výsledek rozhodně předčí originál dekálovou verzi. Nebudu popisovat každý krok stavby, zmíním se již jen o důležitých věcech.
Model má ve své výbavě radar. Tento detailně propracovaný prvek však stojí spoustu času, pokud ho modelář chce nechat na odiv. Důvod je jediný. Výrobce se moc neobtěžoval s radomem, ten se dá pouze sundat. Při studiu dokumentace však ale zjistíte, že radom Tomcatu se nesundává, ale vyklápí se směrem nahoru. Ve finále to znamená zvolit buďto vlastní konstrukci závěsného mechanizmu nebo nechat radar zakrytý. Další věc, která udiví asi každého modeláře, je pro tak veliký kit víc než potupná. Při prozkoumání jedné z polovin přední části trupu narazíte na zaslepený výstup pro kanon Vulcan. Toto lze naštěstí řešit o dost jednodušeji, Eduard dokonce ve svém exterior setu dodává jeden díl, který se vlepuje po odvrtání příslušné díry. Další věc, kterou bych tomuto kitu vytknul, jsou polohová světla. Nejsou vyvedena v čirém platiku, výrobce pouze navrhuje přetřít daná místa transparentními barvami, což dle mého názoru moc modelově nevypadá. Abych ale jen nekritizoval, model je vybaven značnou škálou zbraní, mimo čtyřech Phoenixů, 3 Sparrowů a 4 Sidewinderů obsahuje kit také 4 Snakeeye s nosníky. Model taktéž obsahuje kromě dvou postaviček pilota a RIO také jednoho člena pomocného personálu.
Co se týče kamufláže, version 1994 v nadpisu znamená, že model lze postavit v novodobém “low visibility” schématu, tj. kompletně vyvedený v odstínech šedé. Dekály umožňují postavit 3 verze – VF-21 “Freelancers” (USS INDEPENDENCE), trupové číslo 201, VF-154 “Black Knights” (USS INDEPENDENCE), t.č. 101 a VF-84 “Jolly Rogers” (USS THEODORE ROOSEVELT), t.č. 213. Já jsem se rozhodl pro posledně jmenovaný, obzvláště mě fascinují směrovky vyvedené v černé barvě s bílými lebkami a zkříženými hnáty. Co se barev týče, osvědčily se mi barvy výrobce TESTORS. Na exteriér jsem použil Light Ghost Gray (FS36375), matnou černou na směrovky (FS37038), na trysky motorů metalizery tohoto výrobce a lesklou bílou (FS17875) na šachty podvozku a další barvy podle dokumentace. Model byl nastříkán pistolí AZTEK 470 standardní tryskou.
VF-21 - Freelancers
VF - 84 - Jolly Rogers
VF - 154 - Black Knights
Takže finální názor. Tamyiácký Tomcat po spoustě práce vypadá docela obstojně. Detaily slušné, výzbroj víc než dostatečná. Pokud máte rádi Tomcaty a přemýšlíte o stavbě největšiho, pak vám ho doporučuji. Pokud si chcete postavit nějakou pořádnou dvaatřicetinu, pak bych vám spíše doporučil nějaký kit od Hasegawy. Každopádně pokud se rozhodnete pro Tomcata od Tamyi, nezapomeňte na detail sety od Eduarda a spoustu dokumentace, model pak vypadá podstatně lépe.
Rozměry:
Délka: 598 mm
Rozpětí: 612 mm s roztaženými křídly
Cena (zdroj Artur-M-C): 3279 Kč, detail sety 395 Kč každý
Doporučené odkazy: http://www.anft.net/f-14/