Hory a Thermessos

Tento výlet jsme po zkušenostech z návštěvy Pamukkale již absolvovali sami na pronajatém skůtru. Do hor jsme se dostali vlastně omylem, protože jsem se (mylně) domníval, že se tudy lze vyhnout průjezdu Antalye. Šplhali jsme tedy statečně výš a výš do hor a za námi dole v dálce se rozkládala Antalya

To je alespoň jedna fotka z hor. V horách se vůbec špatně fotografuje, protože vám na obrázku chybí hloubka. Chce to prostě zažít.

Postupně vyjedeme až na jakousi náhorní plošinu. Místní hory jsou oblíbeným centrem zimních sportů. Prý sem přijíždí poměrně mnoho turistů právě v zimě. My ale nehledáme lyžařský vlek, ale průjezd. Je však již jasné, že tudy cesta nevede. To nám potvrdí i místní domorodec, kterému se naše mapa sice evidentně líbí, ale neporadí nám, kudy projet dále. Sjíždíme tedy zpět do Antalye.

Projíždíme Antalyí po stejné trase, kudy jsme dříve jeli na Pamukkale. Našim cílem je však asi 30 km vzdálený Thermessos. Ten leží vysoko v horách, v národním parku Olympos. Thermessos jsou zbytky antického města, které je známo z tažení Alexandra Makedonského. Ten jen totiž táhl se svou armádou kolem, ale město nedobyl. Prý ho odradily nedostupnost a opevnění města. Památka je chráněna v Turecku obvyklým způsobem - u silnice stojí budka s výběrčím, který vás připraví o pár miliónů. Zde to bylo, myslím, poměrně velmi málo, asi 80 Kč na osobu. U malého parkoviště je plánek celého antického města. Jistě je zajímavé, že město bylo vybaveno kanalizací, složitým systémem zásob a rozvodů vody a dalšími vymoženostmi - na rozdíl od dnešních tureckých měst. Ruiny města jsou již značně skryté v porostu a poškozeny těžkými zemětřeseními. Přesto vše rozhodně stojí za prohlídku. Jedinečné je umístění města do okolní krajiny, takový výhled z amfiteátru přímo do propasti jistě přinutil herce k výborným výkonům.

Dvě fotografie z antického města Thermessos. Jak vidíte, nejen památky, ale ji okolní příroda rozhodně stojí za vidění.

Peter Kaiser píše o městu Thermessos toto :

Rozvaliny Thermessu leží asi 1000 metrů vysoko v horách nad Antalyí. Samotnému Alexandru Veliký se nezdařilo v roce 334 př.n.l. překonat hradby města. Legenda praví, že Alexandr Veliký jako pomstu pokácel celý olivový háj kolem Thermessu. V třetím století n.l. opustili obyvatelé po zemětřesení svá obydlí. Teprve v roce 1840 byl Thermessos znovu objeven. Dnes nalézá turista město zcela ukryté zarostlé v džungli. K vidění je dobře vybudovaná síť ulic. Částečně dobře zachované zbytky amfiteátru v klasickém řeckém stylu a zdi opevnění jsou velmi působivé. Sedadla amfiteátru byla vytesána přímo do skály. Zničené hroby "města mrtvých" vyprávějí příběhy o zemětřesení ve 3. století n.l., které je zpustošilo. Pak byly dále zničeny lupiči. V přírodní rezervaci Thermessos spatřit mnoho ohrožených druhů zvěře a rostlin. Snad by zde ještě měli žít i medvědi a panteři.