Velký Gatsby

Francis Scott Fitzgerald

 

 

Francis Scott Key Fitzgerald:

- americký spisovatel a scénárista; *24. 9. 1896 St. Paul v Minnesotě, †21. 12. 1940 Hollywood

- významný představitel "ztracené generace" stejně jako jeho přítel a kolega Ernest Hemingway

- spisovatel jednoho desetiletí (a to dvacátých let 20. stol.), v té době považován za mluvčího mladé "džezové generace"

- nepsal o válce, ale o „džezovém věku“, jeho romány popisují život bohaté střední třídy

- díla např.: povídka Diamant velký jako Ritz; první román Na prahu ráje, román Něžná je noc, román Rozčarování, nedokončený román Poslední magnát

- Roku 1913 vstoupil na universitu v Princetonu a když ji za čtyři roky dokončil, přihlásil se dobrovolně do americké armády. Po válce si vydělával v newyorkské reklamní kanceláři „Barron Collier“ psaním hesel. Roku 1919 byl již zámožným a uznávaným autorem a oženil se se Zeldou Sayreovou (bohatou dcerou soudce z Alabamy), která ve třicátých letech duševně onemocněla. Z finančních důvodů se Fitzgerald musel dát na psaní krátkých příspěvků do Saturday Evening Post. Roku 1937 přijal dobře placenou práci hoolywoodského scénáristy.

- Fitzgerald byl podezříván z tajné homosexuality. Mnohé jeho povahové rysy byly ženské. Přiznal, že ho silně vzrušovala ženská chodidla, zato za svá se styděl – stejně jako za velikost svého přirození. Měl problémy s alkoholem.

- Zemřel v Hollywoodu na srdeční infarkt, manželka ho přežila. Roku 1948 uhořela při požáru blázince.

 

 

KNIHA:

Osm digestů světových autorů

Vydání:

nakladatelství Adonai; v Praze 2001

Literární druh:

próza, román

Forma:

ich-forma (vypravěč Nick Carraway)

Autor digestu:

Markéta Matoušková

 

 

DĚJ:

Místo:

vesnice Západní vejce a Východní vejce na Východě USA

Doba:

20. léta 20. století (zhruba rok 1921)

 

 

Postavy:

Nick Carraway - obchodní zástupce, vypravěč knihy Jay Gatsby (ve skutečnosti James Gatz) - zbohatlík Daisy - Nickova vzdálená sestřenice žijící ve Východním vejci Tom Buchanan - 30 let, Daisin arogantní manžel, Nickův někdejší spolužák z univerzity, fotbalista Jordan Bakerová - asi 20 let, Daisyina kamarádka Myrtle Wilsonová - asi 35 let, obtloustlá manželka George, Tomova milenka George B. Wilson - majitel autoservisu

Charakteristika hlavní postavy:

Jay Gatsby - vytrvalý, ctižádostivý, věrný ve své lásce k Daisy, touží po grandiosním světě, romantik i realista, zřekl se svého původu a pochybným způsobem se stal ohromným velkorysým boháčem

Děj:

Nick se nastěhuje do Západního vejce. Dům napravo od jeho patří Gatsbymu, který zde pořádá mnoho honosných večírků. Jednou Nick obdrží pozvánku na jeden z nich. Nick se snaží svého hostitele najít, ale marně. Až se s ním u stolu začne bavit nějaký chlápek, který ho zná z války. Ukáže se, že je to právě pan Gatsby. Gatsby o sobě tvrdí, že je synem jedněch bohatých lidí ze Středního západu a studoval v Oxfordu jako všichni jeho předkové. Když mu prý zemřeli všichni příbuzní, zdědil spoustu peněz.

Nick postupně zjišťuje celou pravdu o Velkém Gatsbym: Jeho skutečné jméno je James Gatz. Změnil si ho v sedmnácti, protože rodiče byli neúspěšní usedlí sedláci. Začal pracovat pro milionáře Dana Codyho. V roce 1917 se zamiloval do Daisy, ale byl chudý, a tak si ji nemohl vzít. Daisy se pak provdala za Toma, ale bez lásky. Po válce, v níž byl Gatsby za své zásluhy povýšen na majora, šel studovat na 5 měsíců do Oxfordu, neboť důstojníci dostali možnost jít na kteroukoliv univerzitu. Gatsby pak zbohatl a koupil dům v Západním vejci, aby viděl na Daisyn. Pořádal okázalé večírky a čekal, že si toho Daisy všimne. Konečně se jednou s Daisy setká, díky Jordan a Nickovi.

Tom propadá panice, když zjišťuje, že může přijít o obě ženy svého života - Wilson se chce s manželkou odstěhovat pryč a Daisy mu odluďuje Gatsby. Po hádce v restauraci Daisy srazí Tomovým autem Myrtlu, která k autu běží v domnění, že je to Tom a že zastaví. Myrtle na místě zemře. Neš'tastný Wilson se od Toma dozví, že ji srazil Gatsby. Proto Gatsbyho zastřelí a sám také zemře. Tom a Daisy se odstěhují a případ je uzavřen jako targédie, kterou zavinil zármutek nad ztrátou manželky. Na Gatsbyho pohřeb přijde kromě Nicka jen zestárlý otec Henry C. Gatz, který se o smrti svého syna dozvěděl z novin.  

Citát:

"Chce, aby Daisy viděla jeho dům. Proto pořádal ty okázalé večírky a čekal, jestli někdy přijde. Jenže ona nikdy nepřišla." - Jordan

Jazyk:

spisovný (hovorová čeština)

Počet stran:

v digestu 32 stran

 

 

 

 

 

Zpět na Klasiku

Domů