Nikola Šuhaj loupežník

Ivan Olbracht

 

 

Ivan Olbracht: Český prozaik, básník, dramatik, novinář (autor fejetonů) a politik Ivan Olbracht, vlastím jménem Kamil Zeman, byl mistr české řeči a uměleckého obrazu. Narodil se roku 1882 jako syn spisovatele Antala Staška. Zemřel roku 1952.
 

 

KNIHA:
Vydání: nakladatelství Mladá Fronta; v Praze 1986; 1. vydání (28. vydání celkem)
Ilustroval: Josef Velčovský
Literární druh: próza
Forma: er-forma
 

 

DĚJ:
Místo: Koločava - v dřívějším Československu
Doba: za 1. světové války a těsně po ní (tj. asi 1914-1919)
 

 

Postavy: Nikola Šuhaj - 18 let (na začátku knížky), loupežník Petro Šuhaj - Nikolův otec Juraj Šuhaj - 12 let (na začátku knížky), Nikolův mladší bratr Eržika Dračová - 16 let (na začátku knížky) Ivin Drač - Eržičin otec Juraj Drač - Eržičin bratr Abram Beer - starý polský žid Wolfovi - židi Lenard Béla - strážmistr, Nikolův nepřítel Vasyl Derbak Derbačok - dřívější loupežník a dřívější Nikolův kamarád Adam Chrepta - Derbakův pastorek Danylo Jasinko, Ihnat Sopko - Nikolovi kamarádi a dřívější loupežníci Svozil - závodčí sedmihradský Němec - strojník
 

 

Děj:

Nikola s Němcem se vyhnou válce a přebývají u baby na samotě. Ta chce, aby si vzali její dvě dcery za ženy. Aby se jim nemohlo nic stát, udělá je nezranitelnými kulkou. Nikola s Němcem baby jagu zabijí a utečou. A skutečně se jim všechny kulky vyhýbají. Nikola jde domů, do Koločavy. Musí se však skrývat v horách před četníky. Spolu s kamarády vracejícími se z vojny začne bohatým brát a chudým dávat. Zpočátku ho za to lid (kromě židů) miluje. Ale pak se začne obracet proti němu. Nikola miluje Eržiku, a tak si ji za čas vezme za ženu. Četníci začnou vesnici tyranizovat a Nikola tím ztrácí všechny přátele (kromě Šuhajů, Eržiky, Ihnata a Danyla). Navíc Nikola Eržiku nachytá se Svozilem, který ji má "sbalit", a zabije ho. A k tomu všemu někdo zabíjí a loupí na jeho účet. Vypisují se odměny na dopadení Nikoly. Danylo, Ihnat a Adam Nikolu zrádně zabijí sekyrou. A proč? Danylo a Ihnat se báli, že by se přišlo na to, že na Nikolův účet loupili oni, a Adam chtěl pomstít Vasylovu smrt, přestože Vasyl byl zrádce a chtěl zabít Nikolu. Tak takové měl Nikola přátele. Eržika se znovu provdá a v Koločavě nastane klid.

Citát: "Jedna z nejvězších radostí jest nezdát se a být."
Jazyk: spisovný (knižní a zastaralá čeština)
Neznámá slova: kontribuce - přímá daň užívaná k vojenským účelům a pozemková daň
Počet stran: 156 stran
 

 

   

 

Zpět na Klasiku

Domů