Pán much

William Golding

 

 

sir William Gerald Golding [goulding]:

- anglický prozaik a esejista; * 19. 9. 1911 Saint Columb Minor, † 19. 6. 1993 Falmouth

- nositel Nobelovy ceny za literaturu (1983)

- vystudoval Oxford, jako zapálený křesťan učil na církevní škole, za 2. svět. války sloužil u námořnictva, začal psát až po válce

- proslavilo ho hned jeho první dílo, román Pán much (Lord of the Flies), který vydal roku 1954 (česky byl poprvé vydaný r. 1993)

- další díla např.: román Věž (The Spire, 1964), román Darkness Visible (Viditelná temnota, 1979)

 

 

KNIHA:

Osm digestů světových autorů

Vydání:

nakladatelství Adonai; v Praze 2001

Literární druh:

próza, dobrodružný příběh

Forma:

er-forma

Autor digestu:

Markéta Matoušková

 

 

DĚJ:

Místo:

liduprázdný ostrov v Pacifiku

Doba:

utopistická budoucnost, kdy nad Velkou Británií vybuchne atomovka

 

 

Postavy:

Ralph – maximálně 12 let, silná a zdravý chlapec atletické postavy se zdravým sebevědomím a silnou vůlí, mající „dobrácký výraz okolo úst a očí“ Čuňas – outsider skupiny (brejlatý tlustý astmatik), nejchytřejší X chybí mu autorita Simon – introvert, omdlívající slaboch –> častým objektem posměchu jako Čuňas Jack – vysoký, kostnatý a šeredný vedoucí sboru zvyklý na autoritu a podřízenost jemu; inteligentní X hněvivý a divoký, nerad se zavazující pravidly Roger – nenápadný, tajnůstkářský chlapec se sadistickými sklony

Děj:

Letadlo evakuující obyvatelstvo je nad Pacifikem sestřeleno a ta část s chlapci přistane na neobydleném ostrově. Bez dospělých, což si plně uvědomuje nejen Ralph a je z toho zprvu nadšený. Za Ralphem začne „dolézat“ Čuňas a časem se s ním skamarádí. Najdou v písku lasturu, pomocí níž Ralph svolá roztroušené chlapce – tak zjistí, kolik jich přibližně na ostrově je – převážná většina jsou „mrňousové“. Hlasují, kdo bude jejich vůdcem – a vyhraje Ralph s lasturou symbolizujicí právoi mluvit. Ralph se spolu s Čuňasem a Simonem snaží o společnou záchranu. Ostatní by se sice taky rádi zachránili, ale raději se věnují zábavě. Vedení sboru Ralph ponechá Jackovi. Ti mají za úkol udržovat na kopci oheň, což je však nebaví a tak jej nechají uhasnout – právě když se na obzoru rýsuje záchrana. Ralph je na Jacka naštvaný a po jejich konfliktu vzrůstá Jackova autorita na úkor Ralphovy, také kvůli Jackovým zábavným lovům. Jack se se svými přívrženci usídlí na druhé straně ostrova a tam pořádají rituály. Protože ostatní při nich často hlodá svědomí, Jack vymyslí malování tváří – za takovými maskami se každý může schovat a stát se někým jiným, aby se sám sebe nezhrozil.

Po jednom z honů Jacka a jeho lovců narazí Simon na místo, kde nachází obětovanou hlavu prasete, obletovanou mouchami. V mdlobách s ní začne rozprávět. Hlava se mu představí jako Pán much a odhaluje mu, co se na ostrově skutečně děje. Mezitím se na pláži odehrává rituál lovení prasete. Když se v tu chvíli z lesa ve tmě vynoří Simon, lovci zaslepení rituálem se na něj vrhnou a zabijí ho. Tím pádem se nikdo nedozví skutečnou pravdu o ostrově. Jackova skupina zabije taky Čuňase jako symbol moudrosti dospělých a vezne si jeho brýle potřebné k rozdělávání ohně. Roger, schovaný za maskou, na něj ze skály svalí obrovský kámen. Přitom se rozbije i lastura a Ralph ztrácí naději v záchranu. Jack chce zabít i svého největšího soka – Ralpha. Zapálí tedy ostrov. Tento oheň však přiláká záchrannou loď. Když lovci pohlédnou na důstojníka, rozpláčou se, neboť konečně procitnou a litují všech svých zlých činů. Zprostí se zlého vlivu Pána much.

Citát:

"Náčelníkem bych měl být já, protože jsem chrámový stipendista a vedoucí chlapeckého sboru." - Jack

Jazyk:

spisovný (hovorová čeština)

Počet stran:

v digestu 28 stran

 

 

 

 

 

Zpět na Klasiku

Domů