Výroba ručního papíru

 

* UKÁZKY *

 

CO POTŘEBUJEME:

*starý papír (nevhodný je potištěný černou barvou - tiskařská barva budoucímu papíru na kráse nepřidá - zato popsaný nevadí)

*čistý balicí papír (náš nový arch se k němu nepřilepí jako k jiným druhům papíru, naopak se z něj dá lehce sloupnout), případně mikrotenový sáček

*savý papír (noviny)

*savou látku (utěrku)

*rovnou desku; mísu nebo hluboký talíř; mixér nebo struhadlo (nebo pilné ručičky)

Ke zkrášlení:

rozmanité rostlinky, ovoce, barvivo, kávu, koření, barevné nitky; případně temperové barvy na obarvení...

Případně:

škrob; váleček

 

Tip: Úplně si vystačíte s novinami, balicím papírem a mísou - to je základ, který bohatě postačí. Z novin si ostříháte čisté, nepotištěné okraje, které pak použijete k recyklaci, a zbytek novin vám poslouží za savý papír i látku. Místo desky použijeme podlahu či stůl a mixér zase nahradíme svýma rukama, které se s měkkým novinovým papírem příliš nenapracují.

 

JAK NA TO:

Nastříhané kousky novin Papírová kaše Obarvená papírová hmota Obarvená papírová hmota s jeřabinami Hotový ruční papír

Papír určený k naší recyklaci natrháme na malé kousky (to znamená asi 1 až 3 cm) a necháme jej namočený v míse s vodou 12 až 24 hodin.

 

Pak papír rozmělníme na kašičku - čím bude hrubší, tím bude i papír hrubší a naopak (ale pozor ať papír není příliš rozmělněný - to by se pořádně nespojil a trhal by se). Použijeme buď mixér, nebo z papíru vymačkáme vodu a uděláme kouli, kterou "nastrouháme ", nebo použijeme svoje ručičky a papír ve vodě tak dlouho rozmělňujeme, trháme a mačkáme, až jsme s výsledkem spokojeni. Do kašičky zapracujeme také různé příměsi a barviva, podle vlastní fantazie. Případně do ní můžeme taky přimíchat škrob (na 1 talíř asi 1 lžici) - pro zpevnění.

 

Můžeme si vyrobit dva druhy papíru: na psaní a na ozdobu. "Psací" papír musíme udělat hodně jemný, hladký, tenký a čistý. Zato ozdobnému papíru nejspíše dopřejeme právě pravý opak, aby byl co nejzajímavější. Můžeme jej pak použít třeba k ozdobě (či k výrobě) desek sešitu...

 

 

 

Teď si připravíme "pracovní plochu". Na desku dáme savou látku, na kterou položíme vrstvu novin a na ně balicí papír (případně lze použít i mikrotenový sáček - ovšem papír pak bude o něco déle schnout).

 

         

Z papíroviny vymačkáme přebytečnou vodu (ale dáváme pozor, aby nebyla příliš suchá - měla by být asi tak mokrá, aby se dala lehce rozprostřít na dlani) a vytvoříme z ní na balicím papíře svůj vlastní aršík. Můžeme jej ještě přizdobit vylisovanými kvítky a vším, co nás napadne.

 

Arch potom pomocí novin zbavujeme přebytečné vody, jak jen to jde. Aby se voda lépe vsakovala, také noviny pod balicím papírem střídáme. Nakonec arch můžeme ještě přejet válečkem, aby byl rovnější, ale není to vůbec nutné. Pak jej necháme sušit na slunci (nezapomeneme podložit suchými novinami).

 

Usušený arch z balicího papíru opatrně sloupneme. Pokud se nám zkroutil a my ho chceme vyrovnat, můžeme jej, zabalený do látky, přejet napařovací žehličkou.

 

A náš vlastnoruční papír máme na světě!!! Teď už záleží jen na každém z nás, k čemu jej použijeme!

 

PŘÍRODNÍ BARVIČKY:

MODRÁ - borůvky

FIALOVÁ - ostružiny, černý rybíz

ŽLUTÁ - kari, kurkuma

HNĚDÁ - káva, Melta, odvar z ořechů

ČERVENÁ a RŮŽOVÁ - červený rybíz, maliny, jahody

 

Tip: Parádně vypadá papír s kousky višní, rybízu všech barev (především černého!), borůvek, jahod, malin i ostružin... Také zalisovaný kus kapradí se vám zalíbí. Roztomile vypadá bleďounce modrý papír s borůvkami a množstvím drobnějších květů v barvě modré až růžové přes fialkovou (zvonky, pomněnky...). Lehce modroučkého papíru dosáhneme použitím čistého papíru popsaného modrou propiskou. Hnědě vám papír lehce zabarví Melta. Zajímavou barvu vám vytvoří mletá káva s mletou paprikou. A zkuste taky různé jiné koření! Třeba kari. Přeji hodně nápadů.

 

Zpět na Ruční výrobu

Domů