Úvodní stránka

Bateriový magnetofon Tesla Start

Síťový magnetofon Tesla Sonet Duo

Bateriový elektronkový přijímač Tesla Minor

Bateriové jednolampovky z let 60tých, modely a výrobky

Anodové baterie, domácí výroba

Tranzistorové přijímače na sluchátka z 60tých let, krystalka, modely a výrobky, Galenit a výroba

******

Jiné zajímavé stránky:

Kočky v domácnosti Jardy u Kolína

Údržba veřejného osvětlení a rozhlasu v Pečkách. ČOV závady a opravy.

Miloš Zajíc; Elektronické stavebnice a moduly.

Virtuální muzeum kuriozních hodin.

jarda.kucera@quick.cz

Opravy hodin.

Aktualizace stránky: 01-května-2017

----------------------------

Hodinářství - Jaroslav Kulíšek - Poniklá

Opravy hodin, kukačkových, bicích a hracích, pendlových ... starších typů, náramkové a kapesní mechanické hodinky.

512 42 Poniklá čp. 496
provozovna se nachází v domě u Volejníků
telefon: 606 542 783

E-mail

http://www.ponikla.cz/kojakrs5/index.php?nabidka=podniky/index.php
 

Příjem oprav mechanických gramofonů na kliku, válečkových fonografů a hracích strojů byl dnem 02-12-2013 ukončen. Tyto typy strojů se už nebudou u nás opravovat.

Opravujeme a renovujeme:
Kukačky ruské, německé; Kukačky ostravské s křepelkou (3 závaží); Píšťaly a měchy kukačkových hodin, včetně jejich výroby; Selské lidové dřevěné ŠVARCVALDKY, (Schwartzvaldky, Škoťáky); Staré typy hodin; Mechanické budíky na péra; Mechanické náramkové hodinky; Hudební mechanické metronomy; Poškozené porcelánové číselníky hodin - Opravený tisk, replika.

Důležitou podmínkou každé přijaté opravy je, že na stroji nesmí chybět některá ze součástek, protože tyto se už nevyrábí. Vyrábí se pouze mosazná a litá závaží, kladky do závažových hodin a kyvadla, péra a díly do mechanických budíků, péra do bicích hodin.

Jsou-li vylomeny na kolech převodové zuby vlivem neodborného zásahu, nebo prasklého péra, je možno zhotovit maximálně 5 zubů.

U každé opravy je provedena celková demontáž, veškeré díly vyčistíme a vyleštíme do kovového lesku, některé vadné díly vyměníme, popřípadě i vyrobíme (záklapky, ulomené zuby max. 5 zubů, nosné můstky, ložiska, ulomené čepy). Je-li porcelánový číselník hodin, nebo papírový číselník silně poškozen, zhotovíme nový, tištěný a zalaminátovaný. Veškeré opravy provádíme pečlivou tradiční a ruční technologií a pečlivě zkoušíme. Ke každé opravě je vydán podrobný návod k použití.

-----------------------------------------------

Jarda Kučera:

Vítejte ve světě oprav starých mechanických hodin, hracích strojků a mechanických gramofonů na kliku. Přehrajte si zde bicí zvukový efekt Westminstru.

Úvod:

Nejvíce předmětů zhotoveným lidským umem, ze starých dob jsou mechanické hodiny. Tikot těchto strojů a zvukový efekt bicích hodin přináší i v dnešní době pohodu v lidských příbytcích. Mechanické hodiny jsou používány v každé domácnosti, nebo jsou různě skladovány na půdách, ve sklepích. Tato webová stránka uvádí jen základní pojmy oprav.

Mechanické budíky:

Na obrázku vidíme opravený strojek mechanického budíku B90 Prim.

Stroj budíku B90 Prim.

Československé mechanické budíky B90 Prim

Československé kvalitní mechanické budíky B90 Prim, vyrobené z ušlechtilých materiálů

V dnešních dobách je hojně používáno budíků B71 Prim, B90 Prim, které se v dnešních dobách s úspěchem opravují. Životnost dobře opraveného strojku budíku je 4 roky.

Hodiny bicí:

Veškeré závady všech strojků hodin spočívají v nečistotě ozubených převodů, v opotřebení čepů hřídelí, v opotřebení ložisek. Profil záběrových zubů bývá opotřebován (vykousán) od protilehlých záběrových pastorků.

Opotřebené zuby hnacího kola.

Opotřebené pastorky.

Opotřebené zuby hnacích kol

Každý stroj se nejprve celý demontuje. Jednotlivé díly se vyčistí a mechanicky přeleští do kovového lesku.

Rozložené součástky hodin.

Čištění rozebraného strojku hodin

Po vybroušení a přeleštění opotřebených čepů hřídelí se mechanicky opraví profil jednotlivých ložisek a upraví přesný záběr zubů. Dále se přebrousí a přeleští profil opotřebených záběrových míst součástek, které plní podružné funkce hodin (bicí stroj, spouštění správného počtu bití, krok hodin, záběrové palety kotvy, kolíčky a podobně). Jsou-li na kole ulomené hnací zuby, zhotoví se nové.

Vsazení ulomeného zubu.

Zhotovení ulámaných zubů převodových kol

***

Stroj bicích hodin.

Mechanizmus 1/2 bití

***

Stroj hodin s čvrt. bitím.

Závažový stroj s 1/4 bitím

***

Opravené hodiny se zkouąí

Opravené pendlovky se zkouší

***

Stroj kukačky ruské s půlovým bitím

Stroj kukačky ruské s půlovým bitím

***

Opravené německé kukačkové hodiny s hracím strojkem

Opravené německé kukačkové hodiny s hracím strojkem

***

Stroj kukačkových hodin.

Kukačkový 1/4 stroj:

***

Ukázka opraveného stroje hodin s 1/4 bitím "Westminster":

Stroj hodin Wensminster.

Stroj hodin Wensminster.

Audio ukázka: Poslechni odbíjení hodin s Westminstrem.

***

Selské lidové dřevěné ŠVARCVALDKY (Schwartzvaldky, Škoťáky):

 

Demontované Svarcvaldky.

Stroj při čištění

***

Složené Svarcvaldky.

Stroj Svarcvaldky.

Svarcvaldky, zadní pohled.

Renovovány a opraveny strojky lidových hodin "Švarcvaldky"

***

ŠvarcvaldkyŠvarcvaldky

ŠvarcvaldkyŠvarcvaldky

Švarcvaldky, s různou přední maskou, komplet sestavené

***

Píšťaly a měchy kukačkových hodin:

Upozornění: Píšťaly a měchy vyrábíme pouze pro svou potřebu pro opravy kukačkových hodin, nikoliv jako samostatný díly na export!

Závady píšťal kukačkových hodin spočívají v stárnutí pojiva mezi jednotlivými komponenty složek sestavených píšťal. Mění se tak struktura přesně nastavené štěrbiny vůči výřezu jazyka píšťaly a píšťala přestává vydávat klasický zvuk kukačky. 

Závady měchů spočívají v stárnutí příslušné vzduchové blány, kdy dochází k protržení této blány. Tímto dochází k cizorodému úniku vzduchového objemu a samotná píšťala je nedostatečně zásobena vzduchem.

Opravy píšťal: Celek píšťaly se opatrně rozebere, rozláme, jednotlivé komponenty se zbaví starého pojiva, vše se vyčistí, a znovu sestaví, slepí a naladí.

Opravy měchů: Měch se rozebere, zbaví se staré vzduchové blány a pojiva, vyčistí a znovu slepí s novou blánou. Samotný takto opravený měch se znovu nalepí na samotnou píšťalu.

Je možno vyrobit jak píšťalu samotnou, tak i měch, viz obrázky.

Nákres píšťaly retné labiální pro kukačkové hodiny

Nákres píšťaly retné labiální pro kukačkové hodiny

*

Výroba píšťal retné labiálních pro kukačkové hodiny

Výroba píšťal

Výroba píšťal retné labiálních pro kukačkové hodiny

*

Vyrobené píšťaly retné labiální pro kukačkové hodiny

Vyrobené píšťaly retné labiální pro kukačkové hodiny

***

Koroze kovových dílů hodin.

Největším problémem je koroze Fe dílů. Na korozi, jako chemikálie je účinná pouze kyselina citrónová. Tato korozi rozruší, ale dál nic. Je nutno postupovat mechanickou cestou.

Jsou-li pastorky kovové zasaženy korozí hluboko do povrchu, je nutné vybrušovat zub po zubu znovu jejich správný profil. Zuby se leští dřevěným brzlenem, "namáčeným" v suchém karborundovém prášku.
Hřídele se leští rotací běžným jemným smirkovým plátnem. Povrch se zušlechtí jemným ocelovým kartáčkem.

 
Dřevěné skříně a čištění.

Je nutné rozlišit skříně malé, jako mají švarcvaldky a skříně velké, jako jsou například u pendlových hodin.
Olejové černé skvrny, hluboko zapuštěné do těla dřeva nelze už odstranit. Po odstranění všech kovových součástek, hřebíčků a mosazných ložisek je možno dřevo pouze mírně vybělit louhem sodným. Povrch dřeva se mírně osmirkuje a vypere v technickém benzinu. Benzin nenaruší dřevěné tělo a rychle vyprchá. Je nutno používat čistého technického benzinu, ne nějakých špinavých slitek od jiného čištění. Po důkladném vysušení se skříň zpětně namoří lihovým mořidlem. Po dalším úplném vyschnutí se jemně přelakuje bezbarvým nitro lakem. Po vyschnutí laku se vše jemně vysmirkuje a znovu se přelakuje bezbarvým nitro lakem.
Velké skříně od pendlových hodin. Výrobce na dřevo těchto skříní nanášel jemnou vrstvu filtrovaného včelího vosku a tento byl mechanicky přeleštěn. Tělo dřeva je do hloubky nasáklé tímto včelím voskem. Nesmí se proto v dnešní době se přelakovávati jinými chemikáliemi a složkami, jako je nitro lak a podobně. Nečistoty je možné vyčistit pouze běžným čistícím přípravkem na nábytek, jako je například Diava. Tento přípravek se dobře snáší s včelím voskem a povrch dřeva se dá dobře mechanicky přeleštit. Je-li dřevo velké skříně silně znečištěné, je možno použít roztoku louhu sodného. Po vyschnutí vyčistíme technickým benzinem a důkladně vysušíme. Připravíme teplý filtrovaný včelí vosk a jemně na dřevo hadříkem nanášíme a pravidelně roztíráme. Po vychladnutí a zaschnutí leštíme suchým flanelovým plátnem do lesku.
Tento úkon provádíme i na dřevěných nosných tyčí kyvadlových.

Při všech úkonech s benzinem, laky, je nutno dodržovat bezpečnostní požární předpisy. Pracujeme na dobře větraných místech. Dbáme návodů na obalech.

Při práci s louhem sodným dodržujeme bezpečnostní předpisy. Pracujeme v rukavicích a dbáme návodu na obalu.

 
Modrá barva kovových součástek.

Některé kovové součástky jsou korodované, původně modré, jako například ručky u číselníku.
Korozi vybrousíme rychloběžnou frézkou do zrcadlového lesku. Umyjeme v technickém benzinu. Povrch zušlechtíme jemným ocelovým kartáčkem. Ručky položíme na studenou plotnu elektrického vařiče. Tento mírně zapneme a bedlivě pod světlem pozorujeme kovový povrch součástky. Jakmile začne kovový povrch žloutnout, ihned vařič vypneme a necháme "dozrát" žlutou barvu, na modrou. Součástku sejmeme z teplé plotny a necháme volně pomalu vychladnout. Touto technologii se součástka zabarví na modro a zároveň se mechanicky popustí, kdy se tímto vyrovnají nesourodé mechanické tahy.

 
Keramické vadné číselníky.

Vadný keramický číselník vypereme v čistící lázni Chronor a propláchneme čistou vodou. Po vysušení skenerem na PC sejmeme jeho otisk. Nějakým programem na BMP obrázky odstraníme praskliny, doplníme chybějící nápisy. Doplníme spodní vrstvu příslušné barvy a vytiskneme na matný foto papír. Při tisku používáme jemný tisk. Hotový vytištěný číselník zalaminátujeme do horké fólie. Vystříháme otvory, okraje a vsadíme do vyčištěného rámu. Číselník takto zhotovený je odolný proti vodě, dá se běžně čistit a z dálky je k nerozeznání vůči původnímu, keramickému.
Touto technologii je možné vyrábět i přední masky pro Švarcvaldky, je možné vsadit i dobový obrázek .. záleží už jen na přání zákazníka a na fantazii. Můžeme si takto zhotovit kyvadlové štítky, nápisy a podobně ... .

 
Chronor, čistící lázeň, koncentrovaná sloučenina.

Koncentrovaná sloučenina "Chronor" se skládá z cca 45 % denaturovaného lihu, 45 % acetonu a z 10 % čpavkové vody 24-25%tní. Díly nemusí být přesně mixovány. Chemikálie koupíme v běžné drogerii.
 

Po smíšení všech tří těchto složek vznikne koncentrovaná bezbarvá tekutina, která skladováním díky světlu a vzduchu časem zežloutne, až zhnědne.
Proto tuto koncentrovanou směs skladujeme v zásadě ve skleněné láhvi, která má hnědé zabarvení.
 

Skladování koncentrovaného Chronoru v plechové, plastové nádobě, nebo v láhvi průhledné barvy vede v blízké době k jeho zeslabení, ztráty kvality a nefunkčnosti.
 

Pro malé náramkové strojky koncentrovaný Chronor mícháme 1:10 v destilované vodě a díly zbavujeme nečistot v klidové poloze po dobu cca 3 až 5 minut.
 

Pro velké strojky (Kukačkové hodiny, bicí a hrací a podobně) mícháme v poměru cca 1:1 v destilované vodě a necháme v klidové poloze působit po dobu cca 30 až 60 minut.
 

Neutralizaci provedeme omytím technickým benzinem.
 

Velké součástky přeleštíme jemným bronzovým kartáčkem.
 

Sloučenina se nesnáší s díly, které jsou vyrobeny ze slitin cínu, nebo jsou galvanicky upravovány. Tyto vyvolají chemické reakce a díly zčernají. Po takové reakci je lázeň pro příští použití neupotřebitelná.
 

Při veškeré manipulaci se sloučeninou Chronor dbáme bezpečnosti práce. Jedná se o hořlavinu I stupně! Pozor žíravina! Nadechnutí je nebezpečné! Pří zásahu očí je nutné vyplachovat proudem vody a vyhledat lékaře. Při požití je nutné vyvolat zvracení a okamžitě vyhledat záchrannou zdravotnickou pomoc. Sloučenina nesmí přijít do styku s dětmi.

Úvodní stránka