Co je to karate?

O-sensei Gichin FunakoshiZ Okinawy k nám přišlo z minulosti podivuhodné a tajemné bojové umění. Říká se, že ten, kdo ovládne jeho techniky, se dokáže bránit beze zbraně a dokáže provádět pozoruhodné kousky: zlomení několika tlustých dřevěných desek vlastní pěstí nebo prokopnutí stropních panelů v místnosti jedním kopem. Se svým shuto (“ruka-meč”) dokáže zabít býka jediným úderem, dokáže prorazit bok koně otevřenou rukou, dokáže přejít přes místnost, zachytávajíce se prsty stropních trámů, přerazit zelený bambus holou rukou, překroutit konopný provaz nebo vydlabat rukama měkké kameny.

Někteří si myslí, že takové aspekty tohoto podivuhodného a tajemného bojového umění jsou podstatou karate-do. Ale takové činy jsou jen malou částí karate, hrají podobnou roli jako test přesekávání slámy v kendo, a je chybou myslet si, že v karate-do není nic víc než toto. Ve skutečnosti, skutečné karate-do dává větší důraz na duchovní než na fyzickou stránku věci, jak si ukážeme. Skutečné karate je to, které je v běžném životě v mysli a těle člověka trénováno a rozvíjeno v duchu pokory, a které je v kritické chvíli použito zcela v zájmu spravedlnosti.

 

Kara

Karate-do je bojové umění ve svých začátcích příznačné pro Okinawu. Přesto, že bylo často zaměňováno s čínským boxem, a to díky použití čínského znaku “kara” ve svém původním jménu, ve skutečnosti po minulých tisíc let se studia a cvičení mistrů a expertů, díky nimž bylo přeměněno, formováno a dovedeno k dokonalosti jednotné bojové umění jakým je dnes, odehrávala na Okinawě. Proto není chybou, představovat karate-do jako okinawské bojové umění.

Někdo se může zeptat, proč byl čínský znak “kara” zachován po tak dlouhou dobu. Jak rozebírám v části “rozvoj Karate-do”, mám za to, že v době, kdy byl čínský vliv v Japonsku na vrcholu, mnoho expertů v bojových uměních cestovalo do Číny, aby tam studovali čínský box. Těmito novými znalostmi pozměňovali již existující bojové umění nazývané Okinawa-te, odstraňujíce špatné a přidávajíce dobré části, a tím ho vypracovali v elegantní umění. Můžeme spekulovat, že považovali “kara” (čínský symbol) za vhodný název. Jelikož, dokonce i v současnosti, je v Japonsku mnoho lidí, kteří jsou přímo okouzleni čímkoliv, co je cizí, není složité, představit si vysokou pozornost věnovanou čemukoliv čínskému, co v té době vítězně obstálo na Okinawě. Dokonce v době mého mládí byl nedostatek čínského nábytku a bytových doplňků závažnou překážkou k získání společenského vlivu jakékoliv vůdčí rodiny.

Na tomto pozadí je důvod pro volbu čínského symbolu “kara” jako příklad exoticismu zjevný.

Podle tradice jsem v minulosti pokračoval v používání čínského symbolu. Přesto, kvůli časté záměně s čínským boxem, a faktu, že okinawské bojové umění může být nyní považováno za japonské bojové umění, je nevhodné a částečně degradující pokračovat v užívání starého “kara” ve jménu. Z tohoto důvodu, i přes mnoho protestů, jsme opustili jeho používání a nahradili ho novým symbolem kara.

Význam Kara

První vedlejší význam kara značí, že karate jsou techniky, které dovolují člověku bránit se s holýma rukama, bez použití zbraní.

Jako lesklý povrch zrcadla odráží bez zkreslení vše, co je před ním, a jako se tichým údolím nese i slabý zvuk, tak musí žák karate vyprázdnit ze své mysli sobectví a zlé myšlenky, protože jedině s čistou myslí a vědomím může porozumět vědění, které v karate dostává.Toto je další význam kara v karate-do.

Dále, ten, kdo studuje karate-do, se musí vždy snažit být vnitřně pokorný a navenek laskavý. Přesto, jak se jednou rozhodne postavit se něčemu ve jménu spravedlnosti, musí mít odvahu, jaká je vyjádřená ve rčení: “I když to bude deset milionů nepřátel, půjdu!” A tak je takový člověk jako bambusový stonek, prázdný (kara) uvnitř, rovný s koleny (na stonku rostliny – pozn. překl.), jež symbolizují nesobeckost, laskavost a umírněnost. Tento význam je také obsažen v elementu kara v karate-do.

A konečně, forma vesmíru je prázdnota a tím je prázdnota formou sama o sobě. Existuje mnoho druhů bojových umění, judo, kendo, sojitsu (techniky oštěpu), bojitsu (techniky tyče) a další, ale ve své podstatě jsou všechna tato umění založena na stejném principu jako karate-do. Není přeháněním říci, že původní podstata karate-do, je shodná se základem všech ostatních bojových umění. Forma je prázdnota a prázdnota je sama formou. kara v karate-do má tento význam.


Gichin Funakoshi
Tokio, 13. října 1956

 

© 2001 Jiří Pokorný

Poslední aktualizace 27.09.2001 11:39:24