Malý a stručný návod jak pečovat o ušáky aby se chov dařil
Základy úspěšného chovu

V tomto článku bych Vás rád seznámil se základy chovu a poradil pár tipů a triků, aby se Vám chov dařil. Vycházím přitom z vlastní zkušenosti a mnou nabytých zkušeností.
Než si pořídíte nějakého toho ušáčka, měli byste se rozhodnout jaké plemeno vlastně chcete chovat. Proto doporučuji poradit se s nějakým zkušeným chovatelem, který Vám pomůže rozhodnout se zda chcete králíky tzv., velké, střední, malé, zakrslé a nebo z tzv. se speciální strukturou srsti.
Každý začínající chovatel by měl zvážit jaké plemeno si pořídí a na jakém prostoru bude králíčky mít, aby se nestalo, že si pořídí např. Belgické obry a pak zjistí, že se mu po vykrmení nevejde zvíře do králíkárny a dojde k jeho ztučnění a tím nemožnosti rozmnožení.
K snadnějšímu rozhodnutí je proto velmi užitečný Vzorník plemen králíků, který najdete na adrese:

http://www.rabbits.cz/afterhome.htm

Jako chovatel Vám mohu doporučit vybírat si plemena více rozšířená, u kterých máte záruku, že nebudete jezdit po celých Čechách abyste sehnali nepříbuzného králíčka pro chov.
Mezi tzv. pro mě běžná plemena patří nepochybně:

Kalifornský
Novozélandský bílý nebo červený
Velký světlý stříbřitý
Činčila velká
Vídeňský modrý, šedý ,černý a bílý
Český strakáč-černobílý
Francouzský beran-divoký, železitý
Hermelín červenooký,
,ale existuje i mnoho dalších plemen králíků, které je možno začít úspěšně chovat, ale to už nechám na Vás zájemcích o čistokrevný chov.
Když už si zvíře vyberete, tak hlavně při vlastní koupi musíte od prodávajícího chovatele zjistit zda je čistokrevné a jestli ano, tak zda je tetované a chovatel Vám tedy musí při prodeji ukázat-později zároveň se zvířetem dát ,,Rodokmen králíka".
Na titulní stránce rodokmenu je plemeno králíka, pohlaví a označení tetování levého a pravého ucha např.
C10-1 1-57
C10-1…….znamená králík narozen v Čechách v 10. měsíci roku 2001
1-57………1-ka znamená narozen v okrese Praha a zapsán do knihy registrátora pod číslem pořadí 57.
Dále na titulní stránce rodokmenu je, kdy přesně se králík narodil a z kolika mladých pochází a kolik jich bylo registrováno. Dále při koupi dbáme dále na to, aby zvíře bylo hlavně zdravé a proto já osobně kontroluji:
váhu zvířete ve vztahu k věku (dle vzorníku plemen)
čitelnost a správnost tetování v uších
uši-čisté bez mazu a ušního svrabu
okolí nosu čisté suché bez výtoku - rýma apod.
pohlaví u samiček nezduřelé(nádor, syfilis) u samečků rovný pyj bez rozštěpu a musí mít obě varlata- občas jedno chybí a takový sameček není přínosem pro náš začínající chov(chovu neschopen)
oči jasné - ne kalné - bez příznaku moru a myxomatózy
okolí ocásku čisté - zvíře bez průjmu, který je vždy příznakem nemoci, špatného krmení apod.
králíček musí být čilý, bez přerostlých zubů a drápků a bez zlomené kůstky v ocásku (výluka na výstavě) a hlavně musí barevně,velikostí, typem a hmotností odpovídat druhu za který je označován.

Když zvíře splňuje všechny podmínky a my si je zdravé přineseme domů, tak nachází čas jeho ubytování.
Já osobně mám králíky v dřevěné venkovní králíkárně, která musí být dostatečně veliká, aby v ní zvíře našlo útulný prostorný domov. Dno králíkárny může být podestýláno např. slámou, senem a nebo jako tak činím já hoblinkami, kterých má každý truhlář nadbytek a rád mi je daruje za odvoz.
V kotci u králíčka nesmí chybět nějaká ta miska na dobroty a hlavně dostatek vody. Nastává otázka čím králíky krmit. Já osobně sem po pár letech zjistil, že zelené není pro králíky moc dobré, protože králíčci v létě část zašlapou dojde k zapaření krmiva a může dojít k nadýmání a úhynu zvířat. Já osobně tedy zelené krmení doporučuji, ale jenom jako takovou mňamku a ne ho rvát králíkům do kotce vidlemi a pak koukat na nafouklé králíky trpící např. kokcidiozou a mít oči pro pláč.
Mě osobně se neosvědčila pšenice, po které mi samičky zatloustávali a kukuřičný šrot je taky dobrý tak na výkrm mladých, ale na chov je to nevhodné krmení.
Krmné dávky tedy doporučuji skládat z ječmene, ovsa, semínek slunečnic - dobrá na lesk srsti, sena, tvrdého chleba a jako úplně nejlepší krmení doporučuji ,,Kompletní granulovanou směs" kterou si vozím v 50Kg pytlích a je to směs šrotů, sušené vojtěšky a přidány jsou do ní vitamíny a minerály a tím králíky krmím už dobré tři roky a velmi se mi osvědčila, protože třeba v zimě cca 20 králíků těžko budete krmit trávou a různé míchanice jsou časově náročné a myslím, že levněji nevyjdou když sečtete ceny jednotlivých surovin.
Její složení a místo kde ji kupuji najdete na obrázku:

V zimě dávám králíkům do pití trochu soli někde sem to slyšel, ani nevím proč, ale alespoň mají větší žízeň a voda jim nezamrzá a čím více králík pije, tím více papá a taky roste.
To bylo pár rad a tipů co se týká krmení a nesmíme zapomenout na včasné očkování proti moru a myxomatóze, aby se nám chov dařil a nemuseli jsme se bát nežádoucích úbytků převážně v letních měsících.
Já osobně očkuji králíky s příletem první mouchy a to je cca duben-začátek května. Očkuji zároveň proti moru a myxomatóze a určitě se to vyplatí dát pár korun, než v letní sezóně přijít o celý chov.
V dubnu naočkované samičky, které mají později mladé přeočkovávám spolu s mláďaty po dovršení cca 6-ti týdnů stáří u mláďat. Zde se mnou možná nebude lecjaký chovatel souhlasit, protože se píše, že se očkují králíci ve věku cca 10-ti týdnů, ale to už je někdy v létě pozdě. Alespoň mě se to stalo a tak už dále neriskuji a zatím se mi to vyplácí a mám takřka nulové procento úmrtnosti mladých na mor a myxomatózu.
Další velice zákeřná nemoc, která může napadnout a zničit náš chov je kokcidioza. Této nemoci já říkám

,,Nemoc špinavých kotců"

Každý rok koncem ledna - začátek února proto dám králíčkům do pití dle návodu tj. po dobu 3 dnů prášek ,,Sulfadimidin", který je zbaví tzv.kokcidií, které když se přemnoží, tak dochází k hubnutí zvířat, skleslosti, netečnosti a vedou k úhynu nejednoho králíka. Samozřejmě je nutná dokonalá hygiena kotců a časté čištění podestýlky u králíků, čímž se předchází mnoha zbytečným starostem.Více se dočtete v rubrice ,,Nemoci a jejich léčení", kterou pro Vás také připravuji.
Pomalu se dostáváme se zdravým dobře krmeným chovem k tomu nejlepšímu a to je ,,Rozmnožování".
K chovu já vybírám samečky zdravé, dobré hmotnosti, pěkné na pohled, kterým chutná a jsou draví a hraví. U samiček dávám přednost, aby byli z co nejvíce mladých, klidné a nebo dravé, pěkně rostlé a hlavně aby to byly dobré mámy na odchov mláďat.
Velká plemena připouštím samečkem cca ve věku 7 měsíců, ta střední např. České strakáče a Velké světlé stříbřité kolem 5-7 měsíce a zatím se mi odchovy i u tak mladých samiček daří.
Pro úspěšné zabřeznutí samičky je třeba, aby nebyla překrmená a měla chuť k životu a pak je úspěch zaručen. Může se stát, že králíci jaksi nemají chuť se množit to zvláště v zimních měsících. To já řeším snížením papání o polovinu, krmím senem a dávám jim nať z celeru, která obsahuje moc moc vitamínu E a působí prý něco jako Viagra.
Když se povede samičku připustit, tak je z poloviny vyhráno. Já většinou připouštím více samic v jeden den, protože když se některá nedokáže o mladé postarat, tak je prostě nandám té druhé do hnízda a tak se stává, že mi jedna samička odchovala neuvěřitelných 12 mladých !!! (PS: holka šikulka!)
Samičky jsou březí v průměru 28-31 dní a většinou tři dny před kocením začnou stavět hnízdečko pro mladé. V tuto dobu jim dávám do kotce více sena-čím jemnější tím lepší, ječnou slámu a o hrnek více hoblin a v tuto dobu dávám i více krmiva. Týden před kocením jim vyčistím podestýlku a pak už nechám samičku v klidu budovat hnízdečko.
Dobrá samička se s mladýma trefí do hnízda, které postavila a přikryje holá a slepá mláďata chlupama, které natrhá ze svého kožíšku.
Po cca 10-14 dnech mláďata začínají dělat průzkum a po 3 týdnech už po králíkárně běhají malý ušáčci-nastupující generace mladíků a ušatých slečen, které nám další roky budou dělat radost v naší králíkárně a nebo na některé z výstav.
To je asi tak stručný základ péče o naše mazlíky a já Vám všem přeji ať se Vám chov daří a věřím, že tento článek poslouží jako malý návod pro nejednoho začínajícího chovatele a najdete v něm to co hledáte.

S pozdravem CHOVU ZDAR!!!
Michal