Kompresní léčba
Komprese dolní končetiny způsobí stažení rozšířených žil, eliminuje škodlivý vliv křečových žil a zabraňuje dalšímu zhoršování stavu.
Kompresní metoda patří k základním léčebným prostředkům. Umožňuje účinnou konzervaci stavu. Při chronické žilní nedostatečnosti (poškození funkčnosti hlubokého žilního systému, např. po zánětu žil nebo po úraze) je stálé nošení kompresních punčoch jedinou možností léčby.
Je rovněž velmi důležitá pro prevenci. Bohužel působí pouze po dobu aplikace.
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že po 10 letech kompresní léčby nedošlo výraznému zhoršení stavu.
Kompresní obinadla - existují dva základní druhy obinadel - krátko nebo dlouhotažné. Jejich aplikace je důležitá při léčbě bércových vředů ap. Další uplatnění je u starších osob, které nejsou schopny používat kompresní punčochy. Aplikace obinadla je poměrně složitá a vyžaduje zaškolení odborníkem.
Kompresní punčochy - jsou pro běžné použití vhodnější. Vyrábí se v několika stupních komprese a provedení:
Podpůrné – komprese do 18 mmHg, volně prodejné, vhodné k prevenci a při výskytu primárních varixů I. typu a na delší cesty.
I. kompresní třída – lehká komprese – 20mmHg – volně prodejné v lékárnách a prodejnách zdravotnické techniky, vhodná pro prevenci a konzervativní léčbu varixů I.typu.
II. kompresní třída – střední komprese – 30 mm Hg – pouze na lékařský předpis, vhodné pro léčbu varixů II. a III. typu jak konzervativní, tak po zákrocích radikálních, případně v kombinaci s elastickou bandáží elastickým obinadlem
III. kompresní třída – silná komprese – 40 mm Hg – pro těžké stadia CVI se značnými otoky a léčbu posttrombotického syndromu.
IV. kompresní třída – velmi silná komprese – nad 50 mm Hg – využívaná při léčbě lymfedemů.
U III. a IV kompresní třídy je nutné si uvědomit, že tah punčochy je tak velký, že pacient ji bez cizí pomoci většinou nedokáže aplikovat!
Typ punčoch:
Lýtková punčochy
Polostehenní punčochy
Stehenní punčochy
Punčochové kalhoty
S otevřenou nebo uzavřenou špičkou
Kompresi a typ punčochy doporučí podle míry postižení lékař.
Vlastní nošení punčoch obnáší jistou míru nepohodlí a současně odstraňuje potíže s křečovými žilami. Výsledek je pro pacienta příznivý. U léčebných punčoch II. kompresní třídy a vyšší má pacient nárok na zdravotní poukaz jednou za 6 měsíců. Lékař vám doporučí typ a kompresní třídu punčoch, ale většinou vám příliš neporadí s jejich praktickým nošením - aspoň taková je moje zkušenost. Často také počáteční problémy pacienta od jejich používání odradí, proto jsem se rozhodl své 10-tileté zkušenosti, které jsem získal většinou metodou pokus-omyl, publikovat na tomto webu.
Pokud jsou postiženy jen žíly v oblasti po koleno, jsou postačující pouze lýtkové punčochy. Pokud pacient není ochoten nosit stehenní punčochy, jsou lýtkové punčochy lepším kompromisem než žádné. Je třeba dbát na to, aby lem punčochy neškrtil proudění krve pod kolenem.
Při postižení žil v oblasti stehna je vhodné používat vyšší punčochy. Je možné použít punčocháče, ale pro jejich předpis je nutný souhlas revizního lékaře. Kompresní punčochy jsou poměrně silnější než běžné punčochy, proto v nich bývá více teplo. I z tohoto důvodu nepovažuji punčochové kalhoty za nejvhodnější. Můžu doporučit podpůrné punčocháče, které nejsou tak silné a nelze je napsat na zdravotní poukaz. Např. firma ARIES vyrábí dámské i pánské podpůrné punčochové kalhoty.
U II. kompresní třídy vyrábí výrobci rovněž punčochové kalhoty v provedení dámském, pánském a těhotenském, ale osobně je moc nedoporučuji - viz důvody výše.
Pro použití doporučuji stehenní punčochy. Tyto se vyrábí v jednom provedení pro muže i ženy. Toto může být v některých případech problém - poměr odvodů lýtek a stehen je u mužů jiný než u žen. Punčochy rozměrově vhodné podle kotníků a lýtka nemusí rozměrově vyhovovat ve stehnech - lem punčochy je příliš těsný (škrtí) nebo volný (punčocha sjíždí). Záleží na výrobci, každý výrobce má odlišné rozměrové tabulky - důležité je individuální vyzkoušení a nespokojit se s první punčochou, kterou vám v obchodě nabídnou.
Nejjednodušším způsobem nošení jsou samodržící punčochy s neklouzavým lemem. Tyto punčochy mají lem opatřený silikonovými pásky nebo puntíky, které zabrání sjíždění punčochy. Lem může mít krajkové provedení. Bohužel na silikonové pásky může negativně reagovat pokožka a vznikají puchýřky (hlavně při teplejším počasí). Sám mám zkušenost s pásem puchýřů okolo celého stehna.
Neklouzavý lem - puntíky
Neklouzavý krajkový lem - pásky
Další možnost je použít punčochy na podvazek. I zde platí rovnost mužů a žen. Situace mužů je prakticky stejná jako žen, protože s punčochy na podvazky má zkušenost minimum žen. Nyní vážně, nenašel jsem nikoho, kdo má s podvazky praktické zkušenosti. Přesto po několika letech zkušeností můžu tento způsob nošení doporučit jako jeden nejvhodnější. Umožňuje totiž správné napnutí punčochy, které je základem správného nošení kompresních punčoch. Pokud není punčocha správně napnuta, začne se shrnovat v oblasti kolen a nepříjemně škrtit.
Je možné použít podvazkový pás nebo body. Podvazkový pás je použitelný pro ženy i muže (musí odložit předsudky a brát věc prakticky). Nejvhodnější jsou stahovací pásy (ne krajkové nic), které udrží silný tah punčoch. Cena se pohybuje od 300,- Kč do 1500,- Kč. Lze zakoupit v prodejnách s dámským prádlem nebo na internetu (např. www.puncochy.com). Velikost doporučuji vyzkoušet - záleží na výrobci i materiálu. U body je pro muže situace složitější. Pochybuji, že muž bude nosit prádlo s košíčky. Je možné si nechat ušít - v modelárně jedné firmy (už tuto službu neposkytuje) mi ušili několik body - momentálně hledám jinou firmu. Body je pro nošení vhodnější - lépe rozloží tahovou sílu punčoch. V létě dávám přednost podvazkovému pásu. Samotné podvazky doporučuji raději kovové než plastové.
Každý si musí vyzkoušet svou variantu punčoch a jejich upínání, která mu bude vyhovovat. Je třeba získat různé návyky pro oblékání punčoch, vyzkoušet oblečení, které vyhovuje (např. pod podvazkový pás není vhodné klasické pánské prádlo - silný bavlněný úplet a velké lemy, nejlepší je bezešvé prádlo, které netlačí), ...
Oblékání punčoch
Punčochu obrátíme naruby a špičku vtáhneme dovnitř až po patu:
Punčochu natáhneme na chodidlo:
Punčochu přetáhneme přes patu a velmi pečlivě urovnáme v oblasti nártu a kotníku:
Punčochu postupně (asi po několika centimetrech) natahujeme výš. Pozor, ve svislém směru by napětí mělo být v oblasti pod kolenem co nejmenší (pouze je třeba zabránit shrnutí), proto punčochu natahovat po krocích, ne celou najednou:
Abychom zabránili shrnutí v oblasti kolena, je třeba svislé napětí od kolena mírně zvýšit. Jeho velikost závisí na použitém upnutí.Nejmenší můžeme použít u samodržících punčoch a u speciálního lepidla:
Horní okraj punčochy kousek ohrneme
Naneseme lepidlo a punčochu na potřené místo přitiskneme (ne volnější lem, ale
pružnou část punčochy)
U podvazků je možné punčochu napnout víc: