NAPSALI O NÁS
 

 

Mons. Dominik Duka, biskup královéhradecký:

 

- pozdrav k májovým bohoslužbám |přečíst článek|

 

 

 

MF DNES 3. května 2002:

 

- Strejc pořádá varhanní nešpory |přečíst článek|

 

 

 

MF DNES 24. května 2002:

 

- Nešpory ukončí varhaník od Víta  |přečíst článek|


 

Pozdrav k májovým nešporám v kostele sv. Antonína na Novém HK
 

Vážený otče, vážený pane regenschori, vážení hosté, milí bratři a sestry v Kristu, rád bych Vás všechny pozdravil při zahájení májových varhanních nešpor, které Vám připravil pan regenschori Martin Strejc, varhaník tohoto kostela sv. Antonína na Novém Hradci a připravil tak všem přítomným důstojnou účast na oslavě měsíce, který církev zasvěcuje Panně Marii, královně máje. Po čtyři májové neděle Vás budou provázet varhanní večerní chvály — nešpory v doprovodu skladeb klasických i moderních mistrů, které budou interpretovat hosté z Prahy pan Pavel Černý, varhaník kostela sv. Ludmily, pan Jan Kalfus, varhaník kostela sv. Antonína, paní Irena Chřibková, varhanice baziliky sv. Jakuba a pan Josef Kšica, varhaník katedrály sv. Víta. Všem těmto hostům bych také chtěl vyjádřit svůj dík, že přijali pozvání pana regenschori a přispějí svým uměním ke kráse měsíce Panny Marie v naší diecézi a v tomto kostele sv. Antonína na Novém Hradci Králové, kde se mohou nedávno rekonstruované a znovu posvěcené varhany rozeznít v plné kráse. Přeji Vám hluboký duchovní zážitek a žehnám všem přítomným.

Mons. Dominik Duka, biskup královéhradecký

|zpět|

 

Strejc pořádá varhanní nešpory
 

Starý výraz nešpory znamená podvečerní pobožnost, ale historici jím označují i vyvraždění Francouzů na Sicílii ve 13. století. Královéhradecký varhaník Martin Strejc se kloní k prvnímu významu, neboť v kostele svatého Antonína na Novém Hradci Králové, kde působí, pořádá Májové varhanní nešpory. Po čtyři neděle usednou za nově zrestaurované varhany čtyři varhaníci z pražských bazilik a katedrál. První koncert, který bude patřit Pavlu Černému, varhaníku kostela svaté Ludmily, začne tuto neděli v 17 hodin. Varhany v kostele svatého Antonína byly postaveny minulý rok. „Už od podzimu se na ně nahrála tři cédéčka, protože je to nástroj výborné kvality. Část varhan, kterou je vidět, tedy vnější konstrukce, je zrestaurována, ale mechanika je už z třetího tisíciletí. Je postavena s ohledem na moderní hráčskou techniku, i když si nástroj zachovává úctu k tradičnímu varhanářskému řemeslu,“ říká varhaník kostela svatého Antonína Martin Strejc. Ten zvolil pro přehlídku právě květen, který, vnímá jako romantický měsíc. „I když nám poslední dobou podsouvají únorového Valentýna, trvám na květnu. Nedělní květnové odpoledne je ideální pro to nechat se oslovit varhanní hudbou. Měl by to být svátek pro ucho, oko a srdce. Navíc pražští varhaníci budou hrát populární skladby, ovšem nikoliv třeba Škodu lásky. I v sakrální varhanní muzice jsou populární díla. Přesto, že jsem odchován Bachem, kterého neustále studuju, nyní dáme před bachovskými meditacemi přednost radostnějším věcem. Lidé se mohou procházet kostelem, prohlížet si umění, které nám zanechala minulá staletí, a při tom poslouchat,“ vysvětluje varhaník. Pavel Černý, který nový nástroj rozezní v neděli, však Johanna Sebastiana Bacha nevynechá a od barokního mistra uvede Allegro, III. větu z Concerta a moll. V jeho programu lze dále číst jména skladatelů jako Johann Eberlin, Floriano Aresti, Georg Muffat či Nicolas De Grigny. Černý, který je pokládán za předního odborníka na organologii, je spoluzakladatelem a předsedou občanského sdružení Česká varhanní společnost. Vystudoval varhany u profesora Jana Hory, nahrál řadu alb a je laureátem mnoha mezinárodních ocenění. Jeho hru, v níž kritika chválí jeho vytříbený, přístup k nástrojům, slyšeli posluchači i na africkém kontinentě. V neděli 12. května Hradečtí uslyší Jana Kalfuse, varhaníka pražského kostela svatého Antonína, 19. května pak varhanici Irenu Chříbkovou z baziliky svatého Jakuba. Kvartet pražských hudebníků uzavře 26. května varhaník katedrály svatého Víta Josef Kšica. Koncerty začínají v 17 hodin, vstupné činí 50 korun. (PETR MAREČEK)

MF DNES 3. května 2002

|zpět|

 

Nešpory ukončí varhaník od Víta 
 

Nově zrestaurované varhany z dílny Kánský — Brachtl v kostele svatého Antonína na Novém Hradci Králové "mají osobnost". Na tom se shodli pražští varhaníci Pavel Černý, Jan Kalfus i první dáma tohoto nástroje u nás Irena Chříbková, kteří o květnových nedělích vystoupili na Májových varhanních nešporách. Poslední produkcí čtyřdílného cyklu, který pořádá varhaník novohradeckého kostela Martin Strejc, bude nedělní recitál Josefa Kšici, ředitele kúru katedrály svatého Víta v Praze. "K jeho častým posluchačům patří i Václav Havel. Kšicovy varhany mu totiž duní do oken," usmívá se Martin Strejc. Ceněný pražský varhaník, který je také. sbormistrem Pražského katedrálního sboru a zakladatelem Pražského loretánského sboru či Pražských vokálních sólistů, uvede díla Girolama Frescobaldiho, Césara Francka, Marcela Dupré, Petra Ebena a neopomene ani mistra barokních varhan Johanna Sebastiana Bacha. Strejc uspořádal nešpory v rámci projektu Organi via bohaemica letos poprvé. "Varhaníci byli spokojeni, neboť zdejší varhany mají svou kvalitu, řemeslné zpracování na nejvyšší úrovni, a tak vydrží široké repertoárové rozpětí. Hudebníky jejich zvuk inspiruje. Dívám se jim na ruce a můžu říci, že posluchačům lijí čirého vína," říká Strejc. Pražští muzikanti vedle velkého zájmu publika, v němž nechyběly ani děti, nejvíce oceňovali, že nástroj je velmi dobře zvukově vsazen do prostoru kostela. "Tvůrci varhan skvěle odhadli a vyintonovali sílu rejstříků," vysvětluje Strejc. Ten však nechce z kostela svatého Antonína vytvářet novou koncertní síň. "Chci zachovat ojedinělost cyklu. Už se mi rýsují příští nešpory, rád bych z toho vytvořil tradici," říká Martin Strejc. Nejčastější otázkou posluchačů, kterou pořadatel slýchá, je: Kdy nám zahrajete vy? "Vždycky říkám: V noci, aby nebylo vidět, že to neumím," říká s nadsázkou varhaník. Za novohradecké varhany usedne ve vlastním recitálu 23. června. Koncert Josefa Kšici, poslední z Májových varhaních nešpor, začíná v 17 hodin v kostele svatého Antonína na Novém Hradci Králové, na konečné trolejbusů 1 a 2. (PETR MAREČEK)

MF DNES 24. května 2002

|zpět|

 © Jaroslav Vlček 2002