Městská doprava

Mexico D.F.
Ceny taxi jsou různé, záleží na tom odkud jedete, asi jako v každé metropoli je to nejdražší z letiště. Říká se, že taxi nejsou bezpečné, ale to se říká i o našich taxikářích. Já jsem tam nikdy problém neměla, ale pravda, moc by si toho na mě nevzali. Proto pokud patříte k movitějším, objednejte si taxi v hotelu.
Metro je docela slušný dopravní prostředek, pokud se Vám podaří překonat prvotní šok. Není to tam moc dobře značené a je tam dost přestupů, ale v informacích a od zaměstnanců se dozvíte, jak na to. Zapomeňte na naše zvyklosti - nejdříve výstup, potom nástup. Pokud se chcete dostat na místo určení tlačte se s davem (nebo proti němu). V metru se nudit nebudete, často tam jsou kulturní vložky v podobě zpěváků a kytaristů, zároveň si můžete nakoupit různé věci od bible po sadu šroubováků. Zkrátka metro doporučuji, je to hodnotný zážitek a levný.

V menších městech
Zjistěte si ceny taxi (krátký rozhovor s místními, nebo v hotelu), většinou mají tarifní ceny, ale samozřejmě, že to na Vás budou zkoušet, ostatně to dobře známe od nás.
Autobusy a colectívos to je výrazně levnější dopravní prostředek. Pravda, že značení nebývá přehledné ( pokud vůbec je), ale každý místní vám poradí z jakého rohu vyjíždí colectivo do místa určení. Zní to hrozně a pokud vaše španělština není na vysoké úrovni, nenechte se odradit. Sebehorší snaha ve španělštině je lepší než plynulá angličtina. Mexičané jsou velmi komunikativní a pokud uvidí, že se snažíte o komunikaci v jejich jazyce, budou se Vám snažit pomoci.

Dálková doprava

V Mexiku je autobusová doprava na vysoké úrovni. Je tam mnoho společností s různou kvalitou přepravy. Od  ceny, kterou zaplatíte se samozřejmě odvíjí kvalita dopravního prostředku a cesty. Většina autobusů má klimatizaci a proto nezapomeňte na teplé oblečení. Bývá tam opravdu velká zima. Velmi oblíbeným způsobem přepravy bývá noční přesun, protože cestu prospíte a ještě ušetříte za hotel. Při výběru sedadel vám doporučuji vyhnout se zadním místům. Je tam WC, které po několika hodinách cesty, kdy je hojně navštěvováno všemi cestujícími, začne silně zapáchat.
Osobně jsem jela ve všech třídách autobusů a určitě se Vám nevyplatí deluxe ( de lujo ). Je dražší než první třída ( primera clase), ale za ty peníze to nestojí. Druhá třída ( segunda clase) je poněkud lidovější, ne vždy funguje klimatizace ( ale to není na škodu, obzvláště v noci), patrně zde nepotkáte tolik turistů, ale je to dobrý způsob přepravy.
Ve městě je vždy několik autobusových nádraží členěných dle tříd. Pokud pojedete na noc, zvlášť pak druhou třídou, ověřte si, jestli budete přestupovat, jak dlouho cesta trvá a v případě potřeby zda máte přípoje.

Autostop

Pokud patříte k lidem, kteří stopují, tak neváhejte, alespoň na kratší vzdálenosti. Vyhněte se stopování v neděli. Tam je malá pravděpodobnost, že Vás někdo vezme. Mexičané si dělají nedělní výlety a auta jsou většinou plná.