Mayové                                                      

Byli civilizací, která po sobě zanechala vyjímečné odkazy, ať už jde o umění ( nástěnné malby, architektura, keramika) vědu ( matematika, kalendářní systémy, astrologie )  nebo literaturu ( Mayské kodexy, Popol Vuh). Rozvinuli také hieroglyfické písmo, které se nedávno podařilo rozluštit.
V náboženství i nadále přetrvávaly prvky šamanství - nahuismus ( převtělování v jaguára pomocí halucinogenů ). Uctívali mnoho bohů : boha deště, kukuřice. slunce, měsíce,.. Mayská říše byla složena z městských států, každé město mělo vládce, který disponoval mocí vojenskou, náboženskou i civilní. Každý vládce měl dvůr, několik žen, služebnictvo, otroky, měl téměř božské atributy.

mapa_maya.GIF (3786 bytes)
Mayská společnost byla rozdělena na kasty. Události ze života elity byly zaznamenávány hieroglyfickým písmem. Hlavní obživou obyvatel těchto měst bylo zemědělství. Nebylo vyjímkou, že jednotlivé státy spolu vedli válku. Vzhledem k faktu, ze se Mayská říše nacházela na rozsáhlém území ( Mexico, Guatemala, Salvator, Honduras) se velmi často dělí na tři oblasti - jižní, střední a severní. Je to velké území a tak v různých částech Máyské říše dochází i k odlištnostem kulturním i archeologickým.                                                                                         Jižní oblast
byla na území Salvatoru, Guatemalské náhorní plošiny, pobřeží mezi Siera Madre a Pacificem, a jih Chiapasu. Dříve nebylo toto území řazeno k Mayské říši, a to zejména díky minimálním archeologickým nálezům typickým pro Mayskou říši. Na konci předklasického období začínají pronikat Olmécké vlivy na území Mexického zálivu a
šířily se dál směrem k Tichému oceánu a odtud dál až na území Guatemaly. Na tomto území se se později silně projevovaly prvky Teohtihuacanu (Kaminalyú), ať v architektuře tak v keramice. Jisté ovlivnění je i od Tototnaků. V těchto oblastech byly učiněny nejstarší nálezy rytého hyeroglyfického písma a číselných výpočtů.
Střední oblast
byla na územích Champeche, Quintana Roo, částí Tabasca a Chiapasu, Belize, Guatemalské nížiny a na západě Hondurasu. Máyové v těchto oblastech sestavili velmi přesný kalendář (obřadní kalendář o 265 dnech a kalendáři slunečním o 365 dnech), postavený na zdrojích , které převzali od civilizací, které na tomto území působily před nimi. Byli vynikající matematikové, patrně v této oblasti vzniknul tzv. dlouhý počet, což byl systém zaznamenávající číslice pomocí teček a čárek a dvacítkovou soustavu. Objevuje se zde i propracovanější hyeroglyfické písmo. Mezi dalším patrně vynalezli nepravou klenbu, se kterou se stavby staly odolnějšími.
Severní oblast
nebo-li Yucatanští Mayové, vědecké a náboženské znalosti jsou shodné jako v oblasti střední , ale architektura je odlišná. Doložením jsou obřadní střediska Dzibichaltún, Cobá, Etzná, Uxmal a Chichen Itza, kde později po osídlení území Toltéky vzniká tzv. Maysko-Toltécká civilizace.
38w_small.jpg (1833 bytes) 39w_small.jpg (1841 bytes) 18w_small.jpg (1898 bytes) m 9.jpg (74900 bytes) 57w_small.jpg (2285 bytes) 58w_small.jpg (2362 bytes)