Allan Cole

Allan Cole

Alan Cole je spisovatel, scénárista a dřívější žurnalista ověnčený mnoha cenami, který do své práce vnáší bohaté zkušenosti z cestování. Narodil se ve Philadelphii v roce 1943, vyrostl v Evropě a na Dálném východě. Jeho rodiče hodně cestovali a tak Cole navštěvoval celkem dvaatřicet škol a žil, nebo byl ve stejném počtu zemí. Vzpomíná si, že hru Bouře poprvé slyšel, když jako dítě seděl na na zdi starobylé pevnosti na Kypru - ostrově, který měl Shakespeare na mysli, když tuto hru psal. Viděl pyramidy, slavné starobýlé římské a řecké památky. Obdivoval krásu umění v Lůvru i v Sixtínské kapli. Navštívil bazary v Istanbulu, Beirutu, Nicosii a Tripoli. Zblízka si prohlédl velkou sochu Budhy, naučil se judo přímo v místě jeho zrodu a pravá Gejša ho naučila čajovému ceremoniálu. Odmítl nabídku na práci agenta CIA, kterým býval jeho otec. Stal se oceňovaným reportérem a redaktorem, jenž se zabýval vším možným, od příhraničních vražd až po krádeže vlastních úředníků. Od té doby napsal osmnáct románů, z nichž mnohé se staly mezinárodními bestselery, stejně jako bezpočet filmových a televizních scénářů. V současné době žije v Boca Raton na Floridě spolu s Kathryn, jeho největší oporou, a "Squeakem", kočkou která vládne všem spisovatelským skřítkům.

Bibliografie


Timurova trilogie

Safar je jemný hoch, kterému dělají starosti jeho magické schopnosti a rozhodne se otočit k čarodějnému světu zády. Potom zasáhne osud a on se setká s Irajem Protaurusem, mladým pouštním princem, skrývajícím se před nepřáteli svého otce. Jejich silné přátelství vede k impozantnímu dobrodružství, ve kterím Protaurus vybojuje nejmocnější říši v historii - a ve kterém Safar objeví dávná tajemnství démonského čarodějného mistra.

Timurova trilogie I - Když bohové spali Timurova trilogie II - Vlci bohů Timurova trilogie III - Probuzení bohů
české přebaly

Timurova trilogie je průměrnou fantasy ovlivněná kulturou východních zemí (volnou předlohou postavy Safara Timury je Omar Chajjám, starověký básník a hvězdář perský; jeho nejznámějším dílem je Rubáiját Omara Chajjáma), ve které se sice občas vyskytne docela originální nápad, ale celkový dojem je celkem dost jednotvárný a bez větších překvapení. Vcelku originální je jen rozdělení ras v románu na lidi a démony (zcela klasické se zelenou kůží, žlutýma očima a dlouhými drápy) a systém kouzel, který je ale zajímavý spíše tím, že jej autor jen naznačuje, ale podrobnosti a zákonitosti systému jsou čtenáři skryty. V druhé části trilogie je jediným překvapením forma, ve které se hlavní padouch a jeho přisluhovači objeví znovu na scéně. Stanou se z nich totiž vlkodlaci. Přečíst se to dá, ale tomu, kdo fantasy teprve začíná přicházet na chuť bych spíše doporučil něco jiného.