Kolonok Mustela sibiricaVýchodní Evropa až po Sibiř, Thajsko a Japonsko
Kolonok dosahuje hmotnosti okolo 0,5 kg, délky těla 25-39 cm, ocasu 14-20 cm, velikostí tedy nejvíce připomíná fretku. Vyskytuje se od východní Evropy až po Sibiř, Thajsko, Japonsko a Tchaj-wan. V přírodě loví drobné obratlovce, požírá i hmyz a ovoce. V zajetí dostávají myši, potkany, kuřata, maso, sladké ovoce, rýži, tvaroh a vejce.  Březost trvá jeden měsíc, mívá maximálně do deseti mláďat, o která se stará jen samice. Dožívá se okolo 6-8 roků.
V evropských ZOO se chová poměrně krátkou dobu, ale dobře se množí a nyní se začíná objevovat i v soukromých chovech. Mláďata se dají poměrně dobře ochočit, ale starší zvířata jsou zlostná a kousavá. V žádném případě je nelze chovat jako zdomácnělé fretky, ale musí mít venkovní voliéru o rozměrech alespoň 2x2x1,5 m (dxvxš). Na oplocení lze použít pevné pletivo s oky 2x2 cm. Voliéra je částečně zastřešená a zadní a částečně i boční stěny by měly být plné, aby poskytovaly ochranu proti nepříznivému počasí. Na dno nasypeme vrstvu písku nebo je ponecháme holé. Vybavení tvoří větve, špalky a budky. Postačují kmenové boudy nebo budky z prken o rozměru 40x20x20 cm. Bedničky vysteleme jemným senem, které pravidelně obměňujeme.
Kolonoky chováme raději odděleně, společně umístěná zvířata se mohou navzájem napadat. Pár spojujeme pouze v době říje samice, která přichází v jarních měsících. Při páření se samec zakusuje samici do krku. Před předpokládaným termínem porodu je nutné oddělit samce. Samice rodí obvykle 2-6 mláďat. Po třech týdnech se jim otevírají oči a po 6-8 týdnech mláďata opouští hnízdo. V této době je také matka přestává kojit. V přírodě se s matkou zdržují až do podzimu, v zajetí je však raději ve věku 3-4 měsíců odstavíme. Pohlavně dospívají v jednom roce.