Štír tlustorepý Androctonus australisSeverní Afrika
  • Kmen:       ČLENOVCI Arthropoda
  • Podkmen:  Klepítkatci Chelicerata
  • Třída:        Pavoukovci Arachnida
  • Řád:          Štíři Scorpionida

  •  

    Štíři Scorpionidea jsou opředeni mnoha bájemi. Jejich protáhlé tělo je zakončeno článkovaným zadečkem, který nese jedový bodec a párovou jedovou žlázu. Mnohé druhy jsou velmi nebezpečné i pro člověka. Přesto k úmrtí dochází jen v malém procentu uštknutí. Nebezpečnější jsou štíři pro malé děti nebo citlivé jedince. Velmi záleží i na množství jedu, který zůstal v jedových žlázách. Jed nepůsobí okamžitě, většinou může smrt nastat po mnoha hodinách někdy až po několika dnech. Štíři obývají teplé subtropické a tropické oblasti. Také v jižní Evropě najděme několik druhů štírů, které jsou však drobné a pro člověka nejsou nebezpečné. Štíři žijí samotářsky a mezi sebou jsou nesnášenliví. Někdy se stává, že samička po páření pozře samečka. Rodící se mláďata se usazují na hřbetě samice, která se o ně po určitou  dobu pečlivě stará. V této době samice ani mláďata nepřijímají potravu. Mláďat může být až několik desítek. Aktivní jsou v podvečer a v noci. Ve dne se ukrývají na vlhčích místech v trouchu, pod kameny a v různých štěrbinách. Poměrně často se chovají štíři rodů Androctonus, Buthus, Pandinus a další.
    Štír tlustorepý Androctonus australis pochází ze severní Afriky. Je dlouhý jen 9-13 cm, ale patří mezi nejnebezpečnější živočichy této oblasti. Má velmi prudký jed, přirovnávaný k jedu kober. Přes den se ukrývá pod kameny nebo zahrabaný v písku. Může se dožívat až 18 let.
    Jejich chov je poměrně snadný. V teráriu je nutné udržovat teplotu okolo 25-28° C. Na dno se umístí vrstva směsi rašeliny s pískem. Nutné jsou úkryty z kamenů, kůry nebo třeba skořápek kokosových ořechů. Štíři dokáží velmi dlouho hladovět. Krmí se 1 krát týdně. Dostávají různý hmyz jako cvrčky, larvy potemníků, šváby, sarančata. Občas lze potravu zpestřit malou myškou. V zajetí se občas rozmnožuje. Samice mívá 30-50 mláďat, která nosí zpočátku na zádech. Pak se mláďata svlékají a osamostatňují. Mláďata se živí drobným hmyzem. Dospělosti dosahují asi po 6-7 svlékáních. Intervaly ve kterých se svlékají závisí na množství potravy, kterou v této době přijmou. V době svlékání se nesmí krmit neboť nová pokožka je měkká a snadno zranitelná. Ztuhne teprve po nějaké době. V tomto období by je mohl vážně poranit nebo i zabít hmyz, který jim předkládáme na krmení.