Prvky 3.A skupiny

 

B-bor

-je všeobecně znám jako pohlcovač neutronů.V roce 1808 byl poprvé připraven dvěma francouzy (J.L.Gay-Lussac a Thénard ) zahříváním kys.borité s draslíkem, ale takto připravený bor byl však velice nečistý, proto se dnes bor vyrábí redukcí oxidu boritého práškovým hořčíkem nebo tepelným rozkladem chloridu boritého na žhavém wolframovém vlákně ve vakuu.Bór se používá, buď ve formě hnědého amorfního prášku nebo se používají jeho lesklé krystalky, které mají téměř diamantovou tvrdost 9.Tohoto kovu se také využívá jako dezoxidačního prostředku např. při odlévání mědi.Bór se také přidává do slitin na zvýšení jejich kvality a odolnosti.Pro svou tvrdost je také výborným brusným médiem.Karbid bóru B4C je nejtvrdší látkou na Zemi a pomocí něho se brousí i diamanty.Sloučeniny vodíku a bóru s názvem borovodíky či borany mají velký význam jako vysoce výhřevné palivo.Zajímavou sloučeninou je anorganický benzen či borazol B3N3H6, který vzniká z diboranu působením amoniaku,dobře se v něm rozpouštějí tuky a svými fyzikálními vlastnostmi se velmi podobá organickému benzenu C6H6. Je také důležitým biogenním prvkem.

Al-hliník

-je to nejrozšířenější kov zemské kůry.Poprvé ho jako kov připravil v r.1827 německý lékař a chemik F.Wohler a to rozkladem bezvodého chloridu hlinitého draslíkem.Po svém objevení byl dokonce dražší než zlato.V této době se nejčastěji připravuje z bauxitu-hydrát hydroxidu hlinitého respektive oxidu hlinitého. Al2O3 se nejprve roztaví s přídavkem kryolitu (kvůli snížení teploty tání ) a po té se z něho elektrolyticky vyrábí hliník.Hliník je jinak lesklý ohebný kov, třikrát lehčí než železo.Hliník má pro svoje vlastnosti široké použití.Dráty z něho vyrobené dokáží plně nahradit měděné vodiče.Hliník se řadí mezi kovy, které se pasivují, to znamená, že nepodléhá korozi. Známí žáruvzdorný materiál šamot obsahuje až 45% oxidu hlinitého.

Ga-galium

-často se vyskytuje v hliníkových nerostech, je to měkký tažný kov modrobílého lesku podobný olovu.Dá se krájet nožem a dokonce se dá i otřít o prsty.V pokojové teplotě se vyskytuje ve formě neprchavé kapaliny, která se ani při teplotě 1000 stupňů nevypařuje.Opět je to pasivující se kov.

In-indium

-tento kov dostal jméno podle svého spektrálního zabarvení plamene, které je modré. Nachází se vzácně rozptýlený v zinkových rudách.Získává se elektrolýzou chloridu inditého.Indium je stříbrobílý,vzácný a velice měkký kov.Jeho slitina se zlatem se kvůli nízké teplotě tání používá v zubní technice a slitinou se stříbrem se pokrývají reflektory, jejichž světlo proráží i mlhu, je ale třeba je ochlazovat kvůli nízké teplotě tání india.

Tl-thalium

-dostalo název podle zeleného zabarvení plamene.V přírodě se vyskytuje spolu s olověnými, zinkovými rudami a pyrity.Je to lesklý kov podobný olovu.Uchovává se ponořené do glycerolu, protože se na vzduchu rychle okysličuje.Jeho sloučeniny jsou prudce jedovaté, proto se používá na hubení potkanů.Otrava se projevuje vypadáváním vlasů nebo srsti a smrt nastává ochrnutím plic a srdce.Thalium se přidává do řady slitin na zlepšení jejich vlastností např. do skel, které lámou světlo, do lehko tavitelných slitin, k selénu na zvýšení citlivosti fotobuněk, slitina s olovem a cínem odolává i kyselinám.