Památky
Z památek historických a nálezů, ze kterých dalo by se usouditi na způsob života našich předků, není nic než název části vesnice zvané "za pecama". Z tohoto názvu se usuzuje, že původní usedlíci této části vesnice zaměstnávali se pálením kolomaze v pecích. Toto domnění také potvrzuje nález pecí kolomazných Emilem Fibingrem v čís. 3. Když totiž na dvoře upravoval si sklep pro brambory, přišel na 2 místa v zemi celá červená. V prvním okamžiku myslil, že jest to ložisko uhlí. Kusy ukopnuté i hořely, avšak při bedlivějším prozkoumání poznal, že jest to země tak silně kolomazí prostoupená a místo ono, že jest bývalá pec.
Druhý a cennější nález učinil rovněž zmíněný majetník a to nález mincí. Právě, když objevil ony pece kolomazné, nalezl také stříbrné mince. Na podzim r. 1921, kdy upravoval shora řečený sklep, byla země již zmrzlá a tu nalezl v zemi ojedinělé mince - pražské groše - a daroval je p. faráři v Nemoticích. Na jaře, když země rozmrzla a vykopané hroudy se rozpadly při rozhrabování země narazil na střepinu džbánku, z něhož se vysypalo několik mincí. Ve střepině bylo pak viděti mnoho pražských grošů slepených hlínou. Na přímluvu svého švagra ř. uč. Aloise Vítka povolal podepsaného kronikáře a nález, v němž byly pak zjištěny 62 pražské groše, daroval zdejší škole. Z nálezu těchto poznáváme, že již tenkráte byly Snovídky osídleny a že asi usedlý kolomazník ze strachu před nepřítelem zakopal své úspory do země, kde zůstaly až do doby nynější. Musilo býti toto kolomaznictví výnosným zaměstnáním, když tolik grošů mohlo býti ukryto.
Krutá zima 1929
Jak neobyčejně parné bylo léto r. 1928, tak zase krutá byla i zima. Již před vánočními svátky zamrzlo, a tak den ze den větší a větší mrazy nastávaly. Největší mráz - 32°C byl naměřen u školy v ostatky dne 10. února 1929, u mlýna a na nádraží byl téhož dne mráz -34°C, Takové mrazy při severovýchodním větru byly každého dne. Nebylo pamětníka tak silných mrazů, snad před 153 lety byla taková zima. Následky mrazů brzy se dostavily v železniční dopravě. Nejen, že vlaky jezdily nepravidelně, ale i některé vlaky byly vůbec vyřazeny a provoz na dráze byl omezen také z toho důvodu, že mnoho personálu železničního onemocnělo chřipkou. Staly se i případy, že i kolejnice následkem mrazů pod rychlíkem praskly. I školní vyučování trpělo, neboť děti nemohly pravidelně do školy docházeti, takže školství nařídilo konečně zastavení vyučování od 18. února do 24. února.
Veliké škody zimou vznikly i na zvěři, která houfně hynula. Také stromy, zvláště třešně a slívy, vzaly za své. Kůra třešní tak praskala, že do rozsedlin bylo možno celou dlaň vstrčiti. Na jaře pak tyto stromy uschly.
Hostinec
První hostinec byl v čís. 28, který byl obecní a připomíná se až r. 1776. Roku 1884 byl majitelem hospůdka stařečka Kartusa Matouše, která však brzy zanikla. Majitelé hospody se často střídali, tak r. 1889 jest majitelkou Rychtrová Antonína, 1895 Florián Ryšánek, 1899 František Nohel, 1891 Rajmund Sapák, 1901 Josef Kadlečík, 1907 Karel Řehůřek, který předek hostince nově vystavěl. R. 1911 Jan Tesař a Antonín Přibyl. Dne 18. února 1925 byl hostinec v dobrovolné soudní dražbě prodán za 97.200 Kč nynějšímu majiteli Josefu Vojtkovi, řezníku a uzenáři z Vážan u Vyškova.
Současnost hospody
Připomněli jsme si minulost naší hospody, ale měli bychom si něco říci k budoucnosti. Velmi aktuální je dnešní situace. Po roce 1989 byla hospoda vrácena v rámci restitucí bývalým majitelům Vojtkovým
(Pištělákovým), kteří prostory hospody pronajímají. Právě částka nájemného zapříčiní uzavření hospody. Po
uzavření těchto prostor naši občané přijdou o kulturní život, který se zde dlouhá léta provozoval. Byly to například Ostatky, tradiční maškarní plesy, košt slivovice, poslední leče a další společenské aktivity. V dnešní době je tato budova nabízena i realitní agenturou k prodeji. Věříme, že se hospoda v obci udrží.
|
Volby do zastupitelstva obce
Dne 1. a 2. listopadu 2002 se konaly volby do zastupitelstev obcí. V naší obci kandidovalo 7 kandidátů na společné kandidátce, kterou sestavoval pan Voňka Jindřich za volební stranu - Strana venkova-spojené občanské síly. Občané se
k volbám dostavili v počtu 53 %. Do zastupitelstva obce Snovídky na volební období 2002 - 2006 byly zvoleni a na ustavující schůzi do funkce starosty obce byl jmenován stávající starosta obce p. Jindřich Voňka, do funkce
místostarosty p. ing. Jiří Trenz, do funkce předsedy kontrolní komise p. Masařík Pavel a do funkce předsedkyně finanční komise byla jmenována pí. Častulíková Jitka. Další členové zastupitelstva obce jsou: p. Daněk Jaromír, pí. Mgr. Růžičková Lenka, pí. Tomešová Ludmila.
Plán řádných zasedání
Zastupitelstva obce Snovídky
8. 1. 2003 v 18,00 hod - středa
5. 2. 2003 v 18,00 hod - středa
5. 3. 2003 v 18,00 hod - středa
Zasedání jsou veřejná a může se jich jako pozorovatel zúčastnit kterýkoliv občan. Kalendář zasedání na
II/Q. 2003 bude k nahlédnutí v obecní vývěsce
Obecní úřád žádá mládež , aby udržovala pořádek v obci. Hlavně při sezeních v místní čekárně autobusové zastávky,. která má sloužit všem občanům. Zvláště pak v zimním období je při znečištění nepoužitelná pro svůj původní účel.
|
Kabelová televize
informace k současné situaci
V minulém čísle Snovídského dění se poprvé objevili informace o eventuální možnosti vybudovat v obci kabelovou televizi. Anketní lístek odevzdalo na obecní úřad 74 domácností z celkového počtu 153. Z tohoto počtu projevilo zájem o připojení 43 domácností, k nimž přibyly postupně další, takže v současné době má zájem o tuto službu 58 domácností.
Vzhledem k tomu obecní úřad začal jednat s dodavateli technologie a orgány státní správy o náležitostech potřebných pro zahájení stavby. Bylo zjištěno, že pokud by byl pro naši obec
vybu-dován jako součást této stavby informační výstražný a varovný systém (systém včasného varování v případě živelných pohrom, havárií apod), který by výrazně zvýšil užitnou hodnotu celého systému je možné se pokusit o získání dotací na pokrytí části nákladů stavby. Vzhledem k tomu, že část naší obce leží v zátopové oblasti Koryčanské přehrady (lokální potenciální nebezpečí) a většina domů má špatný příjem veřejnoprávní televize (špatná informovanost v případě národního ohrožení) bylo požádáno o přidělení dotací na rok 2003, kde jako hlavní důvody stavby IVVS byly uvedeny výše uvedené dva problémy. Jaká byla úspěšnost naší žádosti bude známo pravděpodobně v měsíci únoru 2003.
Realizace stavby bude zahájena i v případě, že nám dotace nebudou přiděleny. Pouze se čeká v jakém rozsahu bude síť vybudována a jaká technologie bude použita.
|
Aktuality
- OÚ novelizoval vyhlášku obce O místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů na částku 300,- Kč na osobu a rok. Tato novela je zveřejněna na vývěskách OÚ a nabývá účinnosti dne 1.1.2003. Upozorňujeme občany, že poplatek budeme vybírat od pondělí 6. 1. 2003 po celý měsíc leden a zároveň budou vydávány známky na popelnice.
- zastupitelstvo obce rozhodlo na svém zasedání 4.12.2002 vrátit 2. část půjčky ve výši Kč 1.000,- vypůjčenou od občanů na plynofikaci obce.
- za rok 2002 byl rozšířen knihovní fond v místní knihovně o 34 titulů v částce 5.200,-. O knihovnu se stará knihovnice p. Zabloudilová Božena. Zveme nové členy do naší knihovny. Otvírací doba je ve středu v době od 17 - 18 hod a je vždy oznámena místním rozhlasem.
- nejbližší matrika je na OÚ v Nemoticích
- od 1.1.2003 bude Mateřská škola ve Snovídkách jako právní subjekt příspěvková organizace. Ředitelkou školy zůstává paní Tomešová Ludmila.
- od 15.12.2002 byl zaveden spoj na železniční trase Brno - Veselí n. Moravě. Jedná se o spěšný vlak s odjezdem z Brna v 14.40 hod se zastávkou v Nemoticích v 15.33 hod.
- dle rozhodnutí Agronetu, a.s. Nesovice budou zrušeny budovy pro výkrm prasat na středisku ve Snovídkách.
- v měsíci únoru dojde k zahájení rekonstrukce silnice I. třídy E50 v Nesovicích a v důsledku toho se zvýší silniční provoz naší obcí. Toto upozornění je preventivní z důvodu bezpečnosti vašich dětí.
- z důvodu výskytu krádeží upozorňujeme občany, aby nevpouštěli prodejce do domů.
|
Kde si vyřídím své záležitosti po zániku okresního úřadu?
Od ledna 2003 přestane pracovat Okresní úřad ve Vyškově, stejně jako ostatní okresní úřady v celé České republice. Agenda (státní správa), kterou OkÚ vykonával pro okres Vyškov, bude zčásti převedena na Krajský úřad Jihomoravského kraje, zčásti na Městský úřad Vyškov.
V rámci zanikajícího vyškovského okresu stanovena tři města jako obce s rozšířenou působností – Vyškov,
Bučovice a Slavkov u Brna, aby vykonávala státní správu po původním okresním úřadu, a to ve svém správním obvodu. Obcemi s pověřeným obecním úřadem nadále zůstávají ještě Ivanovice na Hané a Rousínov.
Naše obec náleží do působnosti pověřené obce Bučovice. Veškeré náležitosti, které jste zajišťovali na OkÚ Vyškov. Budou nyní zajišťovány v Bučovicích.
|
Společenská kronika
V naší obci se za letošní rok narodilo 5 dětí.

rodičům Porubovým,
syn Matěj
rodičům Mrázkovým
dcera Adélka
rodičům Kremzovým
syn Jakub
rodičům Frankovým
dcera Lenka
rodičům Polnickým
dcera Terezka
Všem rodičům a narozeným dětem blahopřejeme.
|
Opustili nás
V letošním roce nás opustil rodák naší obce pan Josef Dobrozenský, který zemřel v DD ve Hvězdlicích - zemřel 2.1.2002
Dne 14.4.2002 zemřel náš spoluobčan
pan Jaromír Kremz.
Svatby
Renata Čechová - Pavel Kovář
Jana Finková - David Staněk
Lucie Galeková - Vítězslav Knesl
Michaela Novotná - Pavel Němeček
Stěhování
Přihlásili se k trvalému pobytu: 3
Odhlášení z trvalého pobytu: 7
|
Kapra zbavíme šupin a vnitřností. Důkladně jej omyjeme ve studené vodě a osušíme. Po celém povrchu osolíme a necháme sůl asi pět minut působit. Pak tupou stranou nože stáhneme šlem a znovu kapra omyjeme a osušíme. Z kapra odřízneme hlavu, ploutve a naporcujeme ho na podkovy. Každou porci obalíme v hladké mouce a potom všechny potřeme plnotučnou hořčicí, kterou našleháme s citronem, aby měla ryba pikantnější chuť.
Strouhanku smícháme s nastrouhaným sýrem a v této směsi připravené kapří podkovy obalíme. Sýr má za úkol zachytit šťávu, aby nevytekla z trojobalu. Na pánvi rozehřejeme olej a porce kapra na něm do zlatova po obou stranách osmažíme. Rybu podáváme s vařenými bramborami nebo také s bramborovým salátem a nazdobíme plátky citronu, pomeranče a rajčat.
Vydáno 20. 12. 2002. Obsahově připravil p. Jar. Daněk.
|