USA
Home Romantische Straße Kyjov Grece Chorvatsko podzimní USA Corsica Gran Canaria Sicílie Alena Hrady a zámky Podyjí

 

US trip 99

Big US trip from Texas to California. 

Texas, Oklahoma, Missouri, Iowa, South Dakota, Wyoming, Montana, Idaho, Washington, Oregon, Nevada, California.

Velká cesta Amerikou z Texasu do Kalifornie začala příletem na letiště Dallas - Fort Worth. Přímo na letišti jsme si půjčili v půjčovně Herz auto, kterým jsme odjeli do Irvingu za tetičkou Sue a pak na prohlídku Dallasu, hlavně Kennedyho památníku. Spolu s Cattsovými jsme se pak vydali na cestu do Waynesville, MO. První zastávkou byl Sherman, TX, kde jsme navštívili babičku Marry Greace. V jejím bílém Cadillacu, který se nejvíc líbil Davidovi,  jsme jeli na společnou večeři. 

HERZ, Dallas, TX Irving. TX Sherman, TX

Ještě v Texasu jsme si nemohli odpustit návštěvu farmy South Fork. Po skončení natáčení seriálu Dallas funguje farma jako turistická atrakce. Všechno je přístupné, návštěvníky vozí po farmě vláček a v hlavní budově je prohlídka interiérů s výkladem zajímavostí z natáčení seriálu. Po prohlídce jsme si ještě prohlédli zahradu s bazénem. 

bazén na South Fork, TX David, South Fork, TX Radek, South Fork, TX

Další zastávkou byl už v Missouri Mt. Vernon. Opět jsme navštívili jedny z početných příbuzných. Zábavní centrum Silver Dollar City v Missouri je považováno za vážného konkurenta Nashvillu. Strávili jsme zde celý den. Kromě country scény jsme navštívili mnoho zábavných atrakcí.

Mt. Vernon, MO

Silver Dollar City, MO

Pak už jsme odjeli do Waynesville, kde jsme několik dní bydleli u našich známých. Převzali jsme náš Dodge caravan, který jsme museli přihlásit na dopravním úřadě, kde nám dali nové značky a pak ještě pojistit auto i nás. Naložili jsme do něj všechny naše věci a samozřejmě proviant na cestu. Naposledy jsme ještě zamávali našim známým a pak už sami, vydáni na pospas Americe, jsme vyrazili směrem na severozápad.

náš Dodge caravan s novou značkou ubrousek do sbírky

Na začátek jsme si první delší "přejezdovou" etapu, Kansas City, Omaha, Sioux Falls až do Jižní Dakoty -  Badlands, kde jsme zastavili a trochu jsme si onu špatnou zemi prohlédli. Větší zastávku jsme věnovali známému Drug Store v městečku Wall. Radek tam jedny prázdniny pracoval, tak tam potkával staré známé, včetně hlavní manažerky, která nás pozvala na oběd. Dali jsme si oblíbený Bufallo steak. O kousek dál jsou ve skále vytesány podoby amerických prezidentů Mount Ruschmore.

Badlands N.P., SD Wall, SD Mount Rushmore, SD

Ze začátku jsme spali většinu v chatičkách sítě kempů KOA. Ten první byl Jižní Dakotě v Hot Springs. Většina chatiček je vybavena malým stolkem, dvoulůžkem a palandou. Venku je vždycky houpačka a někde stranou pak gril se stolem a lavicemi, kde je možno připravit jídlo a posedět. Je to příjemné bydlení většinou v pěkné přírodě stranou od hlavních silnic za přijatelné peníze, asi $40 pro čtyřčlennou rodinu.

KOA Hot Springs, SD Devils Tower, WY Glacier N.P. (vrchol), MT

Po pevné posteli nás čekala poslední noc v autě při další přejezdové etapě do Montany. Cestou jsme ještě zastavili u monumentální skály Devils Tower ve Wayomingu známé z filmu Blízká setkání třetího druhu. Pak už nás čekala kanadská hranice ve státě Montana v parku Glacier. Navlékli jsme na sebe všechno co jsme měli protože nahoře byla pěkná kosa. Jinak je ale Glacier nádherný kus země. Hluboké lesy přecházejí s přibývající výškou v drsnou tundru a majestátné vrcholky jsou už jsou skalnaté. Byl to jeden z nejhezčích zážitků z celé cesty. Pak už zase nekonečná Amerika z okénka našeho Dodge.   

Glacier N.P., MT On The Road Pacific

Další cesta vedla dál na západ do státu Washington. Radek cestou ještě důkladně prozkoumal gigantickou přehradu Grand Coulee Dam a pokračovali jsme dál přes Spokane do indiánského městečka Yakima, kde jsme opět v KOA přespali. Ráno jsme vyjeli na Mt. Rainier, který nám ze svého názvu nezůstal nic dlužen. Byl celý v mlze a padal déšť se sněhem. Pokračovali jsme tedy dál kam až to jen jen na západ šlo, totiž k Pacifiku. 

Railway museum, Wallace, ID Seattle, WA Seattle Downtown, WA

Pacifik ve Washingtonu je nádherný, ale na koupání to moc není. Stočili jsme se na sever a jeli jsme si prohlédnou přírodní rezervaci a deštný prales v N.P. Olimpic, WA. Dále pak Seatle a továrnu na letadla Boeing v Mukilteo. Nejvíce nás uchvátila obrovská montážní hala kde se montují slavná Jumbo. To jsme ještě netušili, že s ním poletíme z L.A. do Frankfurtu. Na západním pobřeží jsme už většinou spali v motelech sítě Motel 6. Vyšlo nás to sice o něco dráž, $50, ale zato jsme měli větší pohodlí. TV, klimatizace, sprcha a WC patří ke standartu.Většina motelů je pak ještě vybavena bazénem. 

KOA, Yakima, WA Oregon Sand Dunes Pacific in Oregon

Přes Oregon, kde jsou známé písečné duny jsme pokračovali do Portlandu a Newportu, kde jsme navštívili podmořské akvárium. Ve státě California se nachází pozoruhodný zatopený kráter Crater Lake N.W.R. Na mapě jsme si našli silnici, která vede kolem kráteru, ale nepodařili se nám ji projet protože ještě v červenci tam bylo tolik sněhu, že část byla uzavřena. Pokračovali jsme tedy dál na jih do Nevady. Prohlédli jsme si hráčské město Reno, které je obklopeno pouští. Tato poušť končí na západě pohořím Siera Nevada. Našemu auto se nahoru moc nechtělo, ale přeci jen nás vyvezlo do výšky 3000 m. Bylo to příjemné osvěžení z rozpálené pouště pod námi. Další zastávku s noclehem jsme si udělali v letovisku bohatých američanů Lake Tahoe. Tady už se naše děti začali zajímat o nějakou práci, protože chtěli zbytek prázdnin strávit v Kalifornii a taky si trochu vydělat. 

 

Yosemite N.P., CA Radek v Yosemite David v Yosemite
i Alenka byla uchvácena Half Dom

Na národní park Yosemite jsme si nechali dva dny a i to bylo málo. Tak krásná příroda se jen tak nevidí. První den jsme celý park projeli autem. Druhý den si děti udělali náročný vysokohorský trip. Odvezl jsem je asi 40 mil na začátek značené cesty, která končila u velkého vodopádu. S Alenou jsme pak sjeli dolů a vybrali jsme si kratší asi půldenní výlet kolem vodopádů. Večer jsme se sešli na smluveném místě pod velkým vodopádem. Ten den se nám dobře spalo, ale stálo to za to. Úchvatné vodopády, panenská příroda a volně pobíhající divoká zvířata se už tak často nevidí. Největší vedro nás čekalo ve městě Fresno. Měli jsme tady naplánovaný dvakrát nocleh. Ještě že klimatizace byla v pořádku. Bez ní by to asi nešlo. Vyjeli jsme zase do hor do parku Sequoia. Tady si děti našli práci. Radek u Front Desk a David opět v restauraci. Stromy jsou zde opravdu vysoké. Nejvyšší sekvoje dosahují výšky 100m. 

Sequoia N.P., CA P - Sequoia N.P., CA telefonní karta
Nakonec našeho putování jsme si nechali San Francisco s jeho slavným Golden Gate Bridge, Telegraph Hill, Lombard Street a Los Angeles s Universal Studios, Beverly Hills a přilehlé Santa Monica a Malibu.
Morro Bay, CA Motel 6, Watsonville, CA San Francisco, CA