Městské kulturní středisko

 

 

ředitel

Josef Jakubčík

22 384

 

zástupce ředitele, Drive Club

Josef Kenša

22 701

 

programy, ek. úsek

 

21 797
21 928

 

pokladna kina Svět

 

21 797

 

internet

http://www.mks.holesov.cz/

 

 

email

mailto:%20jakubcik@mks.holesov.cz
mailto:%20kensa@mks.holesov.cz

 

 

 

 

Informační centrum
Náměstí dr. E. Beneše

 

 

Městské kulturní středisko v Holešově provozuje také holešovské informační centrum. Zde se návštěvníci města mohou dozvědět všechny potřebné údaje o Holešovu a regionu. Informační centrum je napojeno na evropskou informační databázi a zastupuje také cestovní kancelář OAZA, autorizovaného prodejce CK FISCHER, ČEDOK, Atis aj. Činnost zde rozvíjí i olomoucká směnárna Tourist Centrum.
Otevřeno:
Po - Ne 9:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Tel.: 395 344

 

 

Muzeum
Náměstí dr. E. Beneše

 

 

Muzeum sídlí v bývalé městské radnici na nám. E. Beneše. Stálá muzejní expozice byla zahájena v červenci 1998. Na vytvoření expozice se podíleli po stránce obsahové PhDr. Zdeněk Fišer a výtvarně byla zpracována Břetislavem Dadákem.
V přízemí se nachází muzejní expozice, která nabízí pohled do minulosti od dob pravěkých až po dobu současnou. V prvním patře jsou umístěny depozitáře, které obsahují obrazy, zbraně, nádobí atd.
Obraz holešovského obra Josefa Drásala od akad. Malíře Františka Růžičky v životní velikosti, také jeho boty a rukavice vítají návštěvníky při vstupu na výstavu.
Pravěké nálezy z holešovského regionu, rekonstrukce vrtáku kamenných nástrojů, originální kostrový hrob ze Zdražilovska, nádoby z pravěkých kultur, bronzový depot z Tučap, přesleny, a jiné předměty zastupují pravěk.
Z období středověku jsou vystaveny palné zbraně používané za třicetileté války, část výzbroje švédského vojska, které obsadilo Holešov v roce 1643 a 1645, cechovní postavníky,truhly a džbány atd.
Část výstavy je věnována také zámku v Holešově. Obraz Jana hraběte z Rottalu a jeho slavnostní meč, akvarely zámku po roce 1650 od akadem. malíře F. Růžičky, olejomalby zakladatelů řádu Trinitářů, akvarely po roce 1800 zachycující zámecký areál, části kamenných plastik původně sochařské výzdoby zámecké zahrady ... Výstava zahrnuje i vesnické vybavení z 19. století - oblečení z počátku 19. století, obrázky na skle, dřevěné sošky svatých, dřevěné nástroje (vochle, formy na perník, dětské dřeváky atd.) a také ukázku rajnochovické keramiky. Vystaveny jsou nejen zbraně - čepel kordu hraběte z Vrbna, protinapoleonské šavle, slavnostní meče, zbraně z prusko-francouzské války… ale i helmy a přilby z 1.a 2. světové války.
Mapa holešovského panství z roku 1763, katastrální plán města Holešov z roku 1831, mapka politického okresu Holešov po r. 1868, maketa náměstí Holešova z roku 1850 a dobové pohlednice z let 1900-1960 dokreslují historický vývoj Holešova a jeho okolí.
Závěr výstavy je věnován holešovským osobnostem: F. Skopalíkovi, D. Slobodovi, R. Janovskému, F. X. Richterovi, M. Winerovi, L.Klabusay, Univ. Prof. PhDr. V. Grohovi, F. Gogelovi, PhDr. M. Očadlíkovi, PhDr. O. Odložilíkovi, PhDr. V. Fialové, J. Schneeweisovi, L. Winterovi aj.
Expozice se bude průběžně obměňovat, aby bylo možné vystavit co nejvíce různých muzejních exponátů.
Vstupné:
dobrovolné Pro skupinové návštěvy (školy, zájezdy a pod.) možnost osobní domluvy i mimo otevírací dobu.

Otevřeno:
Út - Ne 9:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Telefony:
22 042, 21 797, 21 928

 

 

Šachova synagoga
Příční ulice

 

 

Šachova synagoga v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.
V Holešově byla židovská obec již v 15. století, která si vybudovala také původní dřevěnou synagogu, ale ta při požáru v roce 1560 shořela. Proto si hned potom vybudovala synagogu novou, která stojí dodnes. Tato renesanční budova se v jádře dochovala do dnešní doby, i když byla v roce 1615 upravena a rozšířena přístavbou předsíně a výtvarně sjednocena vnitřními úpravami r. 1737. Dnešní synagoga je budova dvoupatrová. V přízemí je hlavní modlitební sál v jehož středu stojí nádherně zdobené řečniště, zvané bima nebo almemor, odkud se četla tóra, případně se odsud vyhlašovala nařízení a soudní výroky. Almemor holešovské synagogy pochází snad z nedalekých Dřevohostic, odkud byl přenesen po zániku tamější náboženské obce a představuje jemnou kovotepeckou práci druhé třetiny 18. století. Jižní stěna hlavního sálu je nad přísálím otevřena dvěma otvory do ženské galerie, která se nachází v prvním patře budovy. V této místnosti se dochovaly zlomky nástěnných rituálních textů, lemovaných lištami s ovocným a květinovým dekorem. Nad ženskou galerií se nachází místnost, která byla původně školou a je přístupná samostatně strmým schodištěm. V této místnosti se nachází nádherně zdobený dřevěný strop, obsahující květinové, ovocné a zvířecí motivy, pocházející z roku 1737.
V dnešní době je v ženské galerii i v bývalé židovské škole umístěna expozice Židé a Morava, seznamující návštěvníky s historií Židů na Moravě od nejstarších zmínek po druhou světovou válku. Druhá část expozice seznamuje s židovskými památkami, které dnes na Moravě existují nebo alespoň dříve existovali. V obou těchto místnostech jsou také vystaveny předměty, které se používají k bohoslužbám i k běžnému životu.
Mimo synagogu stojí za zmínku i nedaleký židovský hřbitov, který je významný především tím, že se na něm nachází hrob významného učeného rabína Sabbatai ben Meir Kohena, zv. "Šach", po němž je i pojmenována synagoga. Jeho hrob, spolu se synagogou je velmi často navštěvován zahraničními návštěvníky z USA, Izraele, Německa a mnohých dalších zemí. V poslední době se tento objekt stal také velmi využíván filmaři z České televize, kteří zde natáčeli již několik filmů.
Vstupné:
Dospělí 20,-Kč Studenti, děti, důchodci 10,-Kč

Otevřeno (1.11 - 31.3):
Pá, So, Ne 9:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00
Telefony:
22 822, 21 928, průvodce 0602-839 228

Zpět