Připojování součástek v elektronice
Základní princip připojování elektronických součástek do obvodů se od počátků elektronické výroby zásadně nezměnil. Provádí se stále měkkým pájením slitinami Sn-Pb, které vytváří pevný a dobře vodivý spoj, jehož základem jsou intermetalické slitiny Sn-Cu mezi vývodem součástky a připojovacím místem obvodu. Jedná se v podstatě o fyzikálně-chemické pochody, které lze zjednodušeně schematizovat dle interakcí mezi zúčastněnými kovy při procesu pájení.
Vznik těchto mezivrstev (i.v.) z intermetalických slitin je základním předpokladem pro utvoření dokonalého pájeného spoje, který zaručuje dlouhodobou mechanickou pevnost a elektrickou vodivost.
Takovýto spoj je utvářen ve dvou nezávislých krocích :
Dalším neméně důležitým faktorem při pájení je teplota, za které proces probíhá. Vrstvy intermetalických slitin mají krystalickou strukturu, jejíž jemnost závisí na velikosti teploty při pájení i době trvání tepelného procesu a to tak, že při vyšších teplotách a kratším působení tepla se vytváří jemnější struktury. Při dlouhodobé aplikaci tepla na spoj ( > 10 -20sec.) velikost zrn vzrůstá, čímž klesá jeho mechanická pevnost zejména ve střihu. Tato okolnost je zvlášť významná v technice SMT, kde střihová napětí výrazně převažují nad tahovými.
Protože růst i.v. je závislý na teplotě, proces i když velmi pomalu pokračuje i za ambientní taploty a protože silné i.v. ( > 0,5 - 0,7µm ) zhioršují pájitelnost, opatřují se povrchy základního kovu, což bývá obvykle měď nebo mosaz mohutnějším ovrstvením SnPb máčením s procesem HAL (hot air leveling) pro odstranění přebytků pájky. Takto opatřené DPS mohou být skladovány za snížené teploty po relativně dlouhou dobu (i týdny ) se zachováním pájitelnosti. Na rozdíl od tohoto, DPS cínované chemicky musí přijít do pájecího procesu téměř okamžitě po pocínování, vzhledem k tomu, že vrstva dosáhne síly max. µm. Z tohoto důvodu je chem. cínování vhodné pouze v prototypové výrobě nebo v amatérské praxi, kde lze okamžité zapájení uskutečnit bez problémů.
Pájitelnost :
Pájitelností je nazvána míra schopnosti povrchu kovu, který má být pájen, být smočen pájkou a to bez ohledu na to jestli se jedná o základní kov nebo o povrch, který již byl nějak metalurgicky zpracován ( např. pozlacen, kadmiován, niklován a p. ). Různé kovy totiž mají rozdílnou schopnost vytvářet se slitinami SnPb intermetalické vrstvy z čehož zákonitě vyplývá i jejich rozdílná pájitelnost. Pro SnPb slitiny se pájitelnost zhoršuje s následujícím pořadím kovů : Au, Ag, Cu, Pa, Ni a Pt, která je již téměř nepájitelná. Dalším důležitým předpokladem dobré pájitelnosti jsou čisté a neoxidované povrchy ( i toto je jedním z důvodů proč je zlato výborně pájitelné i v nejnepříznivějších podmínkách ). Jak již bylo zmíněno, opatřují se povrchy zákl. kovů kromě zlata ochrannou antioxidační vrstvou Sn, resp. SnPb.
Povrchové napětí pájky a smáčitelnost :
Jestliže kulička tekuté pájky přijde do styku s povrchem jiného kovu, začnou na ni působit dva druhy sil. Kohesivní síly, které se ji snaží udržet v původním stavu,tj.s co nejmenším povrchem při daném objemu a adhesivní síly s tendencí rozšířit kontakt obou kovů na plochu. Velikost této plochy styku je potom mírou pájitelnosti tohoto kovu, jak již bylo uvedeno. Označme: Eo = povrch. energii, Ea = adhesivní energii, q = kontaktní úhel
Pomocné prostředky zlepšující pájitelnost :
Různá znečištění povrchu, který má být pájen, z nichž nejčastější je vytvoření vrstvy oxidu, mají za následek výrazné zhoršení smáčitelnosti vlivem poklesu adhesivních sil. Kontaminované povrchy jsou na pohled matné a jsou složeny ze dvou rozdílně utvářených vrstev :
K překonání těchto barier používáme tavidla ( flux ), která v procesu pájení účinkují několikerými způsoby :
Schema složení moderních tavidel
Přesná klasifikace tavidel kvůli jejich komplexnímu působení v procesu pájení je velmi obtížná. V průběhu doby se však obecně ustálilo jejich rozdělení do čtyřech základních skupin. Toto rozdělení vychází v podstatě z normy DIN 8511.
označení DIN | označení US | základní složky | míra aktivace | mytí po páj. |
FS-W 31 | R | kalafuna bez aditiv | neaktivovaná | nevyžadováno |
FS-W 32 | RMA | kalafuna s organ.aktivátory bez halových prvků | jemně aktivovaná | nevyžadováno |
FS-W 26 | RMA / RA | kalafuna s halog. aktivátory | středně aktivovaná | doporučeno |
FS-W 25 | RA | sloučeniny organ. halogenidů | aktivovaná | n u t n é ! |
Obecně lze říci, že v současné elektronické výrobě není nutné používat aktivovaná tavidla, protože desky ploš. spojů i součástky se vyznačují dobrou pájitelností. Avšak i vzhledem k ekologickým aspektům dnešní doby je žádoucí volba takových technologických postupů, aby se procesy mytí a čištení na bázi organ. rozpouštědel a halogenidových sloučenin zcela vyloučily. Z těchto důvodů je doporučováno výhradně používání neaktivovaných tavidel, pouze v případech nutnosti zrychlit pájecí proces a omezit tím případný teplotní šok některých citlivých součástek lze použít tavidel typu RMA. Tento typ tavidel se používá také při opravách a výměně vadných součástek.( RMA-7 Alfa-Metals ).
Zatímco principy pájení v elektrotechnice zůstávají neměnné, metody pájení se od minulosti k dnešku vyvíjely tak, aby stačily uspokojovat rostoucí nároky průmyslového vývoje.
Dnes jsou na trhu nejrozmanitější zařízení pro osazování a pájení, ať se již jedná o zařízení ruční nebo plně automatizované průmyslové linky. Viz ZDE.
Rozpustnost kovů
Pájitelné povrchy se rozdělují na pokovené a nepokovené. Nepokovené jsou tedy přímo základní kovy, nejčastěji Cu, ale také mosaz,Fe, Al a podobně. Pokovení základního kovu může být buď tavitelné nebo rozpustné
Rozpustnost kovů v tekuté pájce SnPb klesá dle stejné řady jako v případě již uvedené pájitelnosti. Mezi oběma jevy je vzájemná závislost. V následujícím grafu je znázorněna rychlost rozpouštění vybraných kovů v klidné lázni SnPb na teplotě lázně.
Z uvedeného grafu je patrné, že drahé kovy zlato a stříbro se při obvyklé pracovní teplotě pájecí lázně ( cca 260 0C ) velmi rychle rozpouštějí již i při krátkém styku s roztaveným kovem - pájkou. v trvání kolem 5 s.
Lze odvodit, že pokovení zlatem o síle 20µm v lázni SnPb teploty 260 0C po pětisekundovém průchodu zcela zmizí. Fenomen rozpustnosti je je i příčinou známého ubývání měděných hrotů pájedel. U profesionálních výrobků jsou hroty vždy povrchově upraveny tak, aby byly vůči pájce rezistentní. Nutno však poznamenat, že v tomto ohledu nepříznivá vlastnost rozpustnosti kovů je bezvýznamná v případě pájení v technice povrchové montáže metodami "reflow " ( přetavení), u kterých se používá zanedbatelných množství pájecího prostředku nejčastěji ve formě pájecí pasty a pájený kov se tak "nemá v čem" rozpouštět. Rozpustnost specifického kovu může být snížena také přídavkem téhož do slitiny pájky. Používá se tak na př. pájka Sn62Ag1Pb pro pájení součástek s vývody pokovenými AgPd.
Pájecí pasty :
Pájecí pasty jsou používány výhradně pro SMT při pájení přetavením. Svým složením - kovová slitina pájky ve formě jemného prášku dokonale homogenizovaná s vhodným typem tavidla - musí splňovat několik základních požadavků, z nichž uvádíme nejdůležitější :
![]() |
|
Pro dosažení optimálních výsledků při pájení musí být použit odpovídající typ pájecí pasty. Třem základním způsobům aplikace pasty , což je sítotisk či šablonový tisk, nanášení jehlou dávkovače a přenos špičkou ( pin transfer ) odpovídají i různé typy složení a viskozity past.
Ve všech aplikacích však kvalitní pájecí pasta musí mít dobrou přilnavost k povrchu kovu, dostatečnou kapilaritu v tekutém stavu a tvarovou stálost po nanesení.
Pevnost pájeného spoje :
Pájené spoje vystavené trvalému mechanickému napětí mají tendenci k plastické deformaci, t.zv. tečení materiálu. Výsledná mechanická deformace spoje je pak kombinací tvárné a pružné deformace materiálu spoje a jejich poměru mechan. napětí a teploty. Plastické deformace tudíž uvolňují napětí v čerstvě zatuhlém spoji, které jsou obvykle způsobeny opětovným smrštěním materiálu součástky po jejím ochladnutí.
Při pájení SMD je spoj nejvíce namáhán střihem a nejslabším článkem tohoto spoje se stává křehká i.v., obzvláště je-li vytvořena velkými zrny krystalů kovu při dlouhém pájení za relat. nízké teploty. Jak již bylo zmíněno, tyto vrstvy narůstají i za pokojové teploty, i když velmi pozvolna, nicméně při zvýšených pracovních teplotách zařízení ( 60 - 80 0C ) je to již okolnost nezanedbatelná. Při trvalém střihovém napětí u špatně formovaného spoje pak křehká i.v. vrstva toto napětí neudrží a spoj praskne. Pokud však součástka u dobře formovaného spoje "plave" na vmezeřené vrstvě pájky o síle min. 0,1 mm ( až 0,3 mm u větších plošek ) eliminuje se střihové napětí v poměrně krátké době po zatuhnutí plastickou deformací této mezivrstvy a tím vymizí i střihové namáhání intermetal. vrstev a spoj vykazuje trvalou kvalitu i při zvýšené teplotě okolí.
Odolnost pájeného spoje proti střihovému namáhání je kromě uvedeného závislá také na množství nečistot, které vstupují do pájecího procesu
Příčný řez integrovaným obvodem. U vývodu vpravo lze pozorovat dostatečné množství vmezeřené pájky
Dobrý spoj
Nedostatečně zapájený spoj a nedopájený spoj se zbytky pasty
NEKVALITNÍ PASTA dělá kuličky