NESPRÁVNÉ POSTUPY PŘI ÚDRŽBĚ DŘEVĚNÝCH PODLAHOVIN

Nesprávně prováděná údržba dřevěných podlahovin může vést k velmi rychlým chemickým nebo mechanickým poškozením, nebo dokonce ke zničení povrchové úpravy. Zopakujme si několi zásad a poznatků za nimiž stojí významné zkušební instituty:

- Nepoužívat vytárací mopy z mikrovláken. Mají silný abrazivní účinek a způsobují poškození laku.

- Nejrozšířenějšími provázkovými nebo třásňovými mopy se nanáší na podlahu příliš mnoho vlhosti, která může vniknout do spojů a způsobit nabobtnání dřeva.

- Čistící přípravky s podílem glycerinu poškozují povrch podlahoviny.

- Univerzální čistící prostředky (běžné domácí saponáty) nejsou pro dřevěné podlahy vhodné. Nezabezpečují nejdůležitější část systému, kterou je ošetření povrchu. Svou agresivitou způsobují vysoušení laku, dochází ke vzniku drobných trhlinek, do kterých se zanáší vlhkost a nečistoty.

- Také mýdlové čističe neodpovídají odborným požadavkům na správné ošetření dřevěných lakovaných podlah. Vzhledem k alkalitě mýdla dochází k vyluhování laku a tím k jeho křehnutí.

- Pozor na produkty s obsahem silikonu. Následné přelakování povrchu se nepodaří buď vůbec, nebo jen s velkými obtížemi.

 

 

Dřevěná podlaha je přírodním a velmi citlivým materiálem, který vyžaduje specifický přístup. Nejčastější chyby, které vídáme při údržbě jsou :

- Nedostatečná prevence tj. nedostatečně nebo nevhodně koncipované vstupní čistící zóny. Do objektů je poté vnášen na obovi hrubý písek i jemný prach, který působí jako silné abrazivo a mechanicky poškozuje povrch.

- Prevence platí i tam, kde je časté bodové namáhání, např. u kolečkových židlí. Zde se doporučuje použití podložky pod kolečkovou židli. Ostré hrany stolů, židlí a posuvného nábytku musí být opatřeny filcovými podložkami.

- Chybou je, když úklidový personál při vytírání zachází se dřevem stejně jako s jinými trvdými podlahovinami. Časté vytírání za přílišné vlhkosti vede rychle k černání spojů.

- Dřevěnou podlahu nelze zpravidla čistit běžnými automaty na tvrdé podlahy. Nástřik čisticího roztoku pod tlakem vžene tekutinu do každé skulinky a je-li povrch rozestoupen vlivem vnitřního klimatu, dojde k nabobtnání a k nevratným změnám.

- Zničující pro dřevěnou podlahu jsou nevhodně volené čistící a ošetřovací prostředky. Zde se velmi vyplatí orientace na speciální prostředky pro dřevěné lakované, popř. olejované nebo voskované povrchy. Podkud se totiž podlaha poškodí nesprávně voleným chemickým prostředkem, je mnohdy jediným možným řešením problému přebroušení a nová povrchová úprava. Máme-li ovšem na podlaze produkt, u kterého přebroušení není možné, je řešení nesprávně prováděné údržby ještě finančně náročnější - kompletní výměna podlahoviny.

 

Na závěr malý výtah z CC-Návodu na ošetřování a čištění dřevěných podlahovin. Jedná se o poslední odstavec z tohoto návodu a hovoří sám za sebe:

Dřevo jako přírodní produkt by nemělo nikdy být delší dobu vlhké nebo mokré, protože přijímá vlhkost a mohlo by dojít ke změnám jeho tvaru (bobtnání) nebo k zašednutí. Při čištění je proto nutno neustále myslet na to, aby bylo prováděno pokud možno suchou cestou (mopem, smetákem, vysavačem) nebo pouze vlhkým mopem nebo dobře vyždímaným hadrem, aby se na podlaze nevytvořily "loužičky". Nově položené podlahy v prvních týdnech čistěte pouze nasucho, tzn, zametejte nebo vysávejte. Nohy nábytku podle možností opatřete filcovými podložkami a těžké kusy nábytku stěhujte velmi opatrně.

Dřevěná podlaha reaguje jako všechny dřevěné stavební díly na okolní podmínky (obzvláště n arelativní vlhkost vzduchu) příslušnou změnou. Změna vlhkosti dřeva vede ke smršťování nebo bobtnání a s tím jsou spojeny příslušné následky (praskání, sesychání apod.). Aby se zamezilo těmto mimořádným změnám, je nutno myslet na to, že reltivní vlhkost vzduchu se v prostorách se dřevěnou podlahou musí pohybovat celoročně mezi hodnotami 50 až 60 %. v případě potřeby je nutno prostor opatřit větracím, topícím nebo zvlhčovacím zařízením. tyto klimatické podmínky nemají pozitivní vliv pouze na Vaši dřevěnou podlahu, ale prospívají také veškereému nábytku ze dřeva, hudebním nástrojům, olejovým malbám a v neposlední řadě také Vám osobně.

 

 

Článek poskytl Jiří Kudrna - jednatel společnosti DEMA Dekor CZ s.r.o.