Složenky typu "H"

 

 

               Na základě celostátně platného pokynu pošty "Poštovní platební styk - hotovostní výplata" - podmínky pro vstup podavatele do systému automatizovaného podání platebních dokladů - jsme zpracovali program Složenky typu H. Jedná se o vracení přeplatků nájmu a vyúčtování služeb prostřednictvím kompatibilních médií poště, která na námi požadované částky natiskne složenky typu H, doručí je adresátům a bydlící si přeplatky sami vyzvednou na kterékoliv poště v republice. Pro tento systém vracení přeplatků platí stejné poplatky, jako když družstvo vytiskne složenky na vratky, soupisku a tyto předá poště k vrácení uživatelům.

 

               Výhodou programu je, že plně spolupracuje s programy firmy Popovský, tzn., že si přímo z programu Nájem a Služby nahraje přeplatky, vypočítá k přeplatkům poplatky a není třeba platit složenkový papír a složenky tisknout v družstvu, ale pouze předat disketu poště, která si složenky vytiskne za stejných finančních podmínek sama. Dále pošta zdarma vrátí odesílateli na základě požadavku ve smlouvě  seznam uživatelů, kteří si peníze vyzvedli na disketě  a obsluha programu Nájem nebo Služby tyto vratky do programu pouze automaticky nahraje ve formě účetního dokladu o provedených vratkách přeplatků a nemusí tyto jednotlivě tipovat. Tím odpadne kus práce po vrácení přeplatků po provedeném vyúčtování služeb.

 

               Program byl odzkoušen prostřednictvím České pošty, odd. výpočetní techniky Brno.  Jedná se o síťovou verzi a je možné ho provozovat i  na jednom počítači.

 

 

Tolik na úvod a nyní k obsluze programu:

 

Po spuštění programu se nám objeví úvodní obrazovka, skládající se ze tří částí:

- přeplatky ze Služeb na disketu,

- přeplatky z Nájmu na disketu,

- změna INFO - pro znalé.

 

               Než začneme nahrávat přeplatky, musíme uzavřít smlouvu o poštovním platebním styku - hotovostní výplata - složenky typu H. Údaje, které jsou ve smlouvě uvedeny pak zapíšeme do úlohy změna  INFO - pro znalé - na třetím řádku úvodní obrazovky programu.

 

Číslo podavatele: Opíšeme ze smlouvy.

Číslo banky: Uvedeme náš kód  banky - patřící k účtu, ze kterého budeme přeplatky platit.

Předčíslí čísla účtu: Uvedeme v případě, že náš účet v bance má předčíslí. Jinak uvedeme 0.

Číslo účtu: Uvedeme číslo účtu, ze kterého budeme platit.

Konstantní symbol: 358

Specifický symbol: uvedeme dle smlouvy.

Způsob placení  "  "  - z jednoho účtu nebo

                                 "1"  - ze dvou účtů. Jedničku vyplňujeme pouze v případě, že přeplatky budeme vracet z jiného účtu, než poplatky za vrácení přeplatků.

 

               Další náležitosti ke druhému účtu jsou stejné, jako u prvního. Pak vyplníme dobu splatnosti. Oficiálně by měla být 25 dnů, můžeme si určit i jinou.  Variabilní symbol se nebudeme snažit měnit, ten si vytvoří program sám.

 

Údaje v tabulce nijak nezapisujeme, odejdeme ESC. 

 

K vlastnímu vracení:

               Než začneme nahrávat přeplatky z programu Služby, musíme provedené vyúčtování začlenit, poněvadž program čte přeplatky ze zůstatku na účte každého bytu. Pokud vyplácíme vratky přeplatků v hotovosti, musíme tyto před vracením složenkou proúčtovat v programu Služby.

 

               Nyní spustíme úlohu: Přeplatky z nájmu  na disketu - složenky typu H. - ENTER.

Potvrdíme Úprava - oprava poštovního tarifu a objeví se nám tabulka sazeb poštovních poplatků platná k 30.10.1996. Zkontrolujeme výši současných sazeb, v případě, že se změnily, opravíme a odejdeme ESC.

 

               Najedeme na úlohu označenou 1 - tj. vytvoření přeplatků s tiskovou sestavou a potvrdíme ENTER. Počítač se nás zeptá, zda chceme vracet všem, nebo uživatelům bez sporožira. Potvrdíme-li bez sporožira, určíme si omezení přeplatku tzn. přeplatek od např.10,-- Kč, abychom nevraceli menší částky, než je nejnižší poštovní poplatek za složenku. Potvrdíme-li ENTER, počítač vytvoří novou sestavu přeplatků.

Odejdeme ESC a přejdeme na úlohu 2 tj.

 

Oprava vytvořených přeplatků

               Potvrdíme ENTER a objeví se nám editační okno, ve kterém můžeme měnit částky vratek a adresy uživatelů. Počítač sám přepočítá poplatek. V dokladu nelze přidávat řádky, abychom někomu nevrátili 2x, lze pouze mazat stiskem klávesy F8. Můžeme vyhledat požadovaného člověka stiskem klávesy F9, nebo provést vysoučtování dokladu F3. Jakmile máme doklad odsouhlasen odvoláme úlohu a přejdeme na úlohu 3 tj.

               Upozorňujeme, že pokud má nájemce v bytě podnájemníka, vrací se přeplatek na adresu nájemce bytu a obsluha musí opravit adresu na soupisu na současnou adresu nájemce - vlastníka bytu.

 

Vytvoření souboru složenky H

               Potvrdíme ENTER a začneme vyplňovat prázdná okna. Na prvním řádku  - datum vytvoření nebo předání souboru  - výplatní období - počítač nabídne dnešní datum. Hodláme-li posílat disketu na poštu až za týden, opravíme nabízené datum.

Výplatní doba má být 25 dnů, ale můžeme ji i změnit.

Po zadání výplatní doby se nám o řádek níže objeví doba platnosti výplatního dokladu do....

 

Pořadové číslo souboru je většinou 1, pouze vytvoříme-li za jeden den více souborů na disketu, budeme číslovat narůstajícím způsobem.

 

Výplatní podmínka -                Pokud nemáme žádnou podmínku, napíšeme 0,

                                               - chceme-li výplatu do vlastních rukou, napíšeme 1,

                                              - chceme-li peníze vyplatit konkrétní den, který vyplníme na následujícím řádku, napíšeme 2,

                                             - požadujeme-li výplatu do vlastních rukou a v den, který si určíme, napíšeme 3.

 

Odečíst poštovní sazbu od přeplatku bude většinou N, ale pokud bychom chtěli poplatky zadržet z přeplatků - vyplníme A (tato možnost by měla být předem zakotvena  ve vnitrodružstevních směrnicích.)

 

Text příjemci - počítač nám nabídne - přeplatek nájemné. Pokud chceme vratku formulovat jinak, text přepíšeme.

Potvrdíme-li ENTER, počítač se nás zeptá, zda má pokračovat, Potvrdíme tedy ANO. Počítač vytvoří na obrazovku průvodku ke složenkám. Odvoláme ESC a přejdeme na další úlohu:

 

Nahrání na disketu - potvrdíme-li  tuto úlohu, objeví se nám nabídka

Disketa      A:\        B.\

Vložíme disketu do počítače a potvrdíme tu mechaniku, do které jsme disketu vložili.  Potvrdíme ENTER a počítač ohlásí, že probíhá text diskety. Pokud jsme zvolili chybnou mechaniku, upozorní nás, že mu chybí disketa. Změníme mechaniku a spustíme úlohu znovu.  Pokud je vše v pořádku, oznámí HOTOVO!

 

Přeplatky ze služeb či nájemného můžeme vracet i po domech či skupinách domů

            V úloze přeplatky ze služeb na disketu, vytvoření přeplatků s tiskovou sestavou, po výběru z celkového zůstatku služeb či posledního sloupce vyúčtování, po dalším výběru částky pro všechny roky či výběru let, vybereme všichni - bez sporožira, určíme nejnižší částku vraceného přeplatku a počítač se nás zeptá, zda chceme tisknout všechny objekty, jeden objekt a nebo výběr objektů.

 

               Pokračujme tedy další úlohou tj. Tisk průvodky k disketě. Potvrdíme ENTER a počítač průvodku zobrazí na obrazovce. Odvoláme ESC a počítač se nás zeptá, zda chceme vytisknout  ANO/ NE. Potvrdíme "A".

 

               Nyní přejdeme na úlohu  Prohlídka tiskové sestavy a potvrdíme ENTER. Zobrazí se nám sestava - seznam uživatelů, kterým chceme vracet. Odvoláme ESC a můžeme si ji vytisknout stiskem klávesy "A".

 

Prohlídka souboru

               Je pouze informativní a měla by sloužit pouze k prohlížení. V prohlídce souboru se již nedá nic změnit.  Opravujeme v úloze oprava vytvořených přeplatků.

Vytištěnou průvodku a disketu odneseme na poštu a převedeme z našeho účtu na účet pošty celkovou částku vratek včetně poplatků. Založíme si do korespondence vytvořený seznam pro kontrolu při návratu diskety.

 

Doporučený způsob účtování v SE

V účetnictví zaúčtujeme vyplacené peníze v den, kdy nám byly odepsány z účtu jako zálohu na vratky NÁJEM nebo Služby a čekáme.  Jakmile dostaneme disketu z pošty zpět, provedeme úlohu 6 -

 

Zaúčtování  jako doklad - kontrola - návrat diskety:

               Znovu vložíme disketu do mechaniky A:\  nebo B:\  a potvrdíme ENTER.  Počítač otestuje disketu a zeptá se:

 

Zahájit zpracování zpětného souboru ? ANO- NE.

               Potvrdíme tedy ANO. Počítač se znovu zeptá: Opravdu mám začít zpracování pro daný program ? Zároveň za posledním řádku vyčíslí celkově vracenou částku a celkovou částku poplatků.  Potvrdíme tedy znovu ANO a počítač nám nabídne klasické okno žádající číslo dokladu a datum. V tomto případě bychom měli účtovat v momentě, kdy se nám vrátily peníze za nevyplacené vratky zpět na účet a uvádět číslo dokladu  podle bankovního výpisu. Pokud byly všechny peníze vyplaceny, můžeme použít vnitřní doklad, kterým v SE zrušíme zálohu na vratky a proúčtujeme vratky celkovou částkou na účet 311...  Doplněné číslo dokladu a datum potvrdíme ENTER a počítač vytvoří doklad do programu NAJ. Najdeme ho v úloze  Účtovat, Složenky - ostatní, potvrdíme 2x ENTER a objeví se nám všechny doklady, které ještě neprošly uzávěrkou.  Tento doklad je stejný, jako každý jiný, tzn. můžeme ho opravovat, smazat, nebo ponechat do uzávěrky stejně jako ostatní nezaúčtované doklady.

 

 

Přeplatky ze Služeb na disketu

               Složenky H je úloha identická s úlohou přeplatky z Nájmu  na disketu jak výše uvedeno. Upozorňujeme, že pokud má nájemce v bytě podnájemníka, vrací se přeplatek na adresu nájemce

bytu a obsluha musí opravit adresu na soupisu na současnou adresu nájemce - vlastníka bytu.

 

 

 

Složenky -AV

 

Složenky-AV přišlé na disketě z pošty

 

 

Pošta zasílá jako nadstandardní službu mimo písemný denní soupis přijatých úhrad složenkou (složenek A-V) i stejný soupis plateb na disketě. Výpis na disketě je obdobou papírového dokladu. Úlohou programu je detekovat platby určené do programu Nájem a Služby a vytvořit do těchto programů při zpracování došlé diskety samostatný doklad o provedených platbách NAJ a samostatný doklad do programu Služby – bez manuelního účtování plateb obsluhou programu. Ostatní platby – jako jsou úhrady faktur vydaných, mimořádných předpisů, doplatků úvěrů atd. Vyřadí program ze zpracování a vypočítá závěrečný sumář.

 

Zpracování:

1 – Vložíme disketu do počítače.

2 – Potvrdíme volbu "Přišlé složenky-AV na disketě od pošty".

3 - Potvrdíme volbu "Nahrát složenky z disku  A:, nebo B: "

4 - Vybereme disk (Předpokládá se, že na disketě jsou pouze složenky A-V od pošty!) a potvrdíme Enter.

5 – V nabídce "Výběr složenek ke zpracování" vybereme sestavu. Pokud bude pošta posílat disketu  denně, bude v nabídce pouze jedna sestava. Budeme-li ale dostávat disketu třeba jednou za týden, bude na ní 5 sestav.

6 – Po potvrzení počítač nahraje požadovanou sestavu, provede základní kontrolu variabilních symbolů a specifických symbolů. Variabilní symbol je kód uživatele u složenek z programu NAJ nebo Služby, číslo faktury vydané nebo číslo účtu, na který chceme platbu směrovat. Specifický symbol vyjadřuje typ platby tj. např. nájem, služby, upomínka, upomínka+penále, mimořádný předpis nájmu, atp. Výsledek nám předloží k dalšímu zpracování tak, abychom mohli případně opravit  chybějící specifické symboly nebo ručně (F8) vyřadit platbu ze zpracování. (Klávesa F8 funguje jako přesmyčka, tzn. stiskneme-li, objeví se vyřazen, stiskneme-li znovu, objeví se **OK*.) Pokud tedy program NAJ zná specifický symbol uvedený na složence, zařadí program tuto platbu do zpracování v NAJ, pokud je na složence uveden specifický symbol z programu Služby, zařadí tuto platbu do dokladu vytvářeného v programu Služby. Nezná-li uvedený variabilní či specifický symbol, označí tento řádek jako vyřazen. Dále máme možnost z celková platby odečíst námi požadovanou částku (např.: penále) tak, abychom dostali do nájemného, popřípadě služeb pouze tolik Kč, kolik tam přísluší. Uhradí-li tedy uživatel celkem 1.200,-- Kč a z toho činí 30,-- Kč penále, přesuneme se kurzorem na tento řádek a do sloupce odečti uvedeme 30. Počítač do sloupce účtovat uvede 1.170,- Kč a tuto částku uvede i do dokladu pro program Nájem.

7 – K zaúčtování do jednotlivých programů stiskneme F10-zaúčtovat a opravíme nabízená čísla dokladů podle vlastních zvyklostí (nabízené číslo dokladu je kombinace datumu a pořadového čísla souboru zasílaného poštou). Budou-li v dokladu specifické symboly pouze pro nájemné, nabídne program pouze jeden doklad pro nájemné. Budou-li v dokladu i platby do programu Služby, nabídne program před zaúčtováním k doplnění 2 čísla dokladů.

 8 – Po zaúčtování  vznikne soupiska o provedeném zaúčtování ve tvaru: částka pro nájemné, částka pro služby a neúčtované peníze (ostatní platby v soupisce označené jako vyřadit).

Po úspěšném zaúčtování můžeme samozřejmě tyto doklady v příslušných programech dále opravovat. Znamená to tedy, že zaúčtováním se sice doklady v programech vytvoří, ale zaúčtují se teprve při uzávěrce. Doklad v programu NAJ směruje všechny platby do platného měsíce. Chceme-li některou platbu směrovat do některého z minulých měsíců, opravíme klasickým způsobem, jak jsme v programu NAJ zvyklí. Program Služby označí všechny úhrady rokem posledního vyúčtování služeb. Pokud budeme chtít použít platbu pro předešlý rok, musíme ji v soupisu smazat a proúčtovat ji samostatným dokladem.

9 - Vytvořenou sestavu můžeme po vytištění předat jako podklad k účtování  pracovnici účtující u nás v družstvu výpisy z běžného účtu do účetnictví.

Program vytvoří sestavu s normální velikostí písma. Pokud chceme tisknout komprimovaně, použijeme v prohlídce tiskových sestav úlohu inicializace tiskárny, potvrdíme náš typ tiskárny a vybereme požadovaný typ písma.

 

 

Odevzdání AV-složenek pro tisk na disketě tiskárnám

 

1 –         Program zpracovává hotové soubory, které mu připraví programy NAJ a SLUŽBY.

 

Nežli tedy spustíme program SLOZAV.EXE, musíme si připravit soubor nebo několik souborů  v těchto programech. Všude, kde se dají v dosavadních programech tisknout složenky, byla doplněna možnost vytvářet soubory pro poštu k vytištění  jejich požadovaného množství.

 

Zvolíme-li  tedy např. V programu NAJ – Tvoření tisků (hlavní) – Tisk složenek – S předpisy připravovanými – počet složenek upravíme např. na 6, zvolíme objekt – skupinu objektů – bez sporožira – počítač nám nabídne masky pro tisk složenek AV a sice T_SLOZ A1.REP a T_SLOZAV.REP.  Vybereme z nich jednu  a počítač nám nabídne novou volbu:

·        Složenky AV na tiskárnu*

·        Do souboru pro program SLOZAV (SLOZAV – odevzdání na disketě)

Potvrdíme-li, objeví se nám vytvořený soubor na obrazovce.  Tím se nám vytvořil soubor pro poštu a uložil se do programu SLOZAV.EXE. Nijak nezapisujeme, odejdeme ESC a můžeme vytvořit další soubor např. upomínek se složenkami, který rovněž uložíme do programu SLOZAV.EXE a následně pošleme poště k vytištění složenek  spolu s požadovanými složenkami na připravovaný předpis.

 

Do programu Nájem – účtovat – Sporožiro – byla doplněna možnost vytisknout si složenky pro ty uživatele, kterým nebyl zadržen měsíční předpis ze sporožira pro nedostatek finančních prostředků.  Po zpracování diskety došlé ze spořitelny nám tedy vzniknou u některých uživatelů ve sporožiru v položce předpis NULY. Těmto uživatelům vytvoříme pomocí klávesy F7 složenky na platný předpis a můžeme je buď vytisknout sami na naší tiskárně nebo je poslat poště k vytištění pomocí programu SLOZAV.EXE.

 

Nyní spustíme program SLOZAV.EXE a objeví se nám na prvním řádku  - Přišlé složenky AV na disketě.

Úloha slouží pro automatické zpracování došlých plateb z pošty v programech NAJ a Služby.

 

Pro přípravu diskety pro poštu spustíme úlohu

Odevzdání AV složenek pro tisk na disketě tiskárnám (poště) – Potvrdíme ENTER a objeví se nám 5 úloh:

·        1. Vyčistit seznam pro nové odevzdání

·        2. Nahrát složenky AV z programu NAJ

·        3. Nahrát složenky AV z programu Služby

·        4. Prohlížet zatím nahrané složenky AV

·        5. Zpracovat složenky AV na disketu

·        Prohlídka tiskových sestav

 

Vyčistit seznam pro nové odevzdání – Tuto úlohu bychom měli použít až po odevzdání diskety poště.

Nahrát složenky AV z programu NAJ – potvrdíme a objeví se seznam všech dosud vytvořených souborů složenek. Najedeme pomocí šipek na první soubor a potvrdíme ENTER. Soubor se nám zobrazí na obrazovce a na prvním řádku bude uvedeno, o jakou sestavu se jedná (dlužné nájemné), kdy byla vytvořena (datum). Po stisku klávesy F10 se počítač zeptá: Mám provést přihrání do souboru ANO NE. Potvrdíme prosvětlené okno ANO a počítač nám oznámí, že sestava složenek byla po nahrání vymazána z nabídky a nastaví se na další připravenou sestavu k nahrávání. Takto postupujeme, dokud nenahrajeme všechny požadované sestavy. Sestavy, které nechceme nahrávat prostě nezapíšeme F10, ale později vymažeme v prohlížení tiskových sestav.

Nahrát složenky AV z programu Služby – obsluha je stejná, jako v předešlé úloze, pouze sestavy si program bere z programu Služby.

Prohlížet zatím nahrané složenky AV -  Na prvním řádku se nám objeví nabídka F8 – smazat větu, počet vět a celková částka vytvořených složenek v Kč. Najedeme-li si tedy na některou z vytvořených složenek a stiskneme klávesu F8, počítač se nás zeptá, zda má opravdu smazat tuto větu ANO - NE. Potvrdíme-li, vytvořenou větu smaže a opraví výslednou  celkovou částku v pravém horním rohu obrazovky.

Jednotlivé řádky můžeme opravit, tzn. Můžeme uživateli změnit adresu, jméno, směrovací číslo a text pro příjemce. Jakmile máme dokončeny všechny úpravy, vložíme do počítače disketu a zvolíme úlohu

 

 

Zpracovat složenky AV na disketu – Ve spodní polovině obrazovky se nám zobrazí počet vět, úhrnná částka na složenkách dle jednotlivých řádků, počet emitovaných vět – je počet skutečně požadovaných složenek (v případě, že žádáme měsíční předpis 6x, máme počet vět u jednoho uživatele 1, počet emitovaných vět 6), úhrnná emitovaná částka uživatele např. 1500 x 6 = 9000. Potud informační část. Dále

Způsob distribuce – Informace o způsobech dalšího zacházení se složenkami po jejich vytištění. Podle zvoleného čísla úlohy pošta složenky buď vrátí objednavateli nebo je přímo rozešle na jednotlivé adresy. Zvolený způsob uvedeme číslem. Předepsáno je 04, lze libovolně přepsat. Popis jednotlivých možností je uveden v horní polovině obrazovky.

Způsob převodu kódování -   povinnost kódování v Latin II. Protože máme data ve většině případů v Kamenicich je potřeba toto změnit. 1 – Převádí se Kameník na Latin II, 2 – Převádí se Kameník bez českých znaků, 3 – Nepřevádí se, jsou kódovány v Latin II.

Číslo klienta uvedeme dle smlouvy, kterou jsme uzavřeli s poštou.

Pořadové číslo dne tvorby souboru v rámci roku  - uvedeme pořadové číslo souboru.

Název souboru na disketu a Název souboru na disketu pro komprimaci ARJ se generuje automaticky.

 

Potvrdíme-li Enter poslední úlohu na této obrazovce a  odpovíme na dotaz, zda má počítač vytvořit soubor na disketu potvrzením prosvětleného okna ANO – soubor se vytvoří a na obrazovce se nám naposledy zobrazí jeho výsledný tvar. Odvoláme ESC a objeví se

**Průvodka k emitovaným složenkám AV** Odvoláme ESC a objeví se nám nabídka: Mám vytisknout soubor ANO/NE? Stiskneme klávesu "A" a vytiskneme průvodku. Objeví se dotaz: Nahrát soubor na disketu ANO – NE. Potvrdíme-li ANO, musíme rozhodnout, zda chceme použít mechaniku A nebo B. Po potvrzení prosvětleného okna na zvolené mechanice se soubor nahraje na disketu. Tím je práce s nahráváním složenek pro tisk poště na disketu u konce.