Vodoměry

 

                Program VODOMĚRY je podpůrným programem pro programy Předpis a Služby. Jeho pomocí sledujeme stavy vodoměrů jak v jednotlivých bytech, tak i hlavní vodoměr, podle kterého fakturuje vodu podnik vodovody a kanalizace.

 

Práce s vodoměry v bytě

                Potvrdíme úlohu stiskem klávesy ENTER a objeví se nám nabídka Prohlídka po jednotlivcích, hromadná prohlídka nebo rychlé zadávání odečtů. Stiskneme-li ENTER na prosvětleném řádku Prohlídka po jednotlivcích, počítač se zeptá na objekt, sekci, členské číslo nebo jméno uživatele, kterého si chceme prohlížet. Nemusíme znát v tento moment všechno, co patří do prázdných oken na obrazovce, ale pouze jednu z možností. Tzn. buď dům - číslo střediska a číslo bytu, nebo členské číslo, nebo jméno bydlícího. V této úloze můžeme pouze prohlížet již zadaná čísla vodoměrů.

 

Hromadná prohlídka

                Zobrazí okamžitě na obrazovce všechny již zadané vodoměry v řadě za sebou podle čísel středisek. Pohybujeme se pomocí šipek nahoru a dolů nebo stiskem klávesy H - Hledej. Po vyplnění příkladně čísla střediska, ve kterém je požadovaný vodoměr a pak pomocí šipek se na tento přesuneme. V této úloze můžeme rovněž pouze prohlížet.

 

Hromadné zadávání odečtů

                Poněvadž chceme zadávat počáteční stavy a čísla již namontovaných vodoměrů, potvrdíme ENTER a objeví se nám seznam všech uživatelů, vodoměr, instalace, cejchování, poznámka. U každého uživatele, u kterého jsme již vodoměr zadali se tento na obrazovce ukáže. Pokud zatím žádné vodoměry zadány nemáme, stiskem klávesy F8  a vyplněním čísla objektu se dostaneme na začátek požadovaného domu a prvního bydlícího ve zvoleném domě. Stiskem klávesy F4 dostaneme řádek na přidání nového vodoměru. Typ vodoměru znamená SV, TV atp. Pak vyplníme číslo vodoměru. Pokud je číslo kratší než 11 znaků, uděláme pomlčku a zadáme rok instalace vodoměru nebo nějaké jednotné číselné označení pro všechny vodoměry, jejichž číslo prodlužujeme. Např. SV   06195976--11 nebo 06195976-93. Datum instalace, datum posledního cejchování, poznámka.  Zápis nijak nezapisujeme a potvrdíme ENTER. Počítač se nastaví na tohoto uživatele v daném domě. Jestliže chceme stejnému uživateli přidat další vodoměr, znovu stiskneme F4 a další vodoměr zaevidujeme. Pak pomocí šipky dolů přejdeme na dalšího uživatele a tak postupně doplníme všechny vodoměry v daném domě.

 

Počáteční stavy a nové odečty vyplňujeme rovněž v úloze rychlé zadávání odečtů.

                Najedeme si v úvodní obrazovce na vodoměr, kterému chceme zadat počáteční stavy, případně odečty za první období a stiskneme klávesu F5. Objeví se nám okno pro zadávání odečtů na daném vodoměru. Pokud tam zatím žádné nemáme, vyplníme počáteční stav ke dni např. 31.12.1996 počet m3 0,00 - lze vyplnit na 4 desetinná místa, pak doplníme konečný stav tj. odečet např. k 1.1.1997 - počítač nabídne dnešní datum, v případě potřeby tento opravíme dle odečtového listu . Začínáme- li s evidencí vodoměrů a máme pouze poslední odečet a chceme posílat odečtové listy, musíme poslední stav vodoměrů zapsat do konečného stavu, aby počítač doplnil tyto odečty do odečtového listu jako počáteční stav na příští období.  Poslední sloupec pouze potvrdíme ENTER a počítač doplní spotřebu za tento odečet. Jestliže chceme zadávat víc odečtů za sebou,  stiskneme klávesu P a můžeme pokračovat. Při zadávání nového odečtu nám počítač automaticky opíše počáteční stav k poslednímu datu a my zadáváme pouze novou hodnotu odečtu a datum. Na konci můžeme odečet sečíst klávesou C - součet a vytisknout si sestavu odečtů tohoto bytu. Po stisku klávesy C - součty se nám totiž vytvoří na obrazovce sestava a po stisku klávesy ESC se nás počítač zeptá : Mám tuto sestavu vytisknout? ANO - NE. Pokud sestavu vytisknout nechceme, stiskneme klávesu N, pokud chceme, stiskneme A - Ano a sestava se nám okamžitě vytiskne na tiskárnu. Takovou sestavu můžeme rovněž použít při osobní návštěvě družstevníka a projednávání jeho stížnosti na opsané stavy vodoměrů. Můžeme mu sestavu předat do ruky. Sestava je ve tvaru počáteční stav, konečný stav, odečet za dané období, průměrná spotřeba na l den, procentní nárůst spotřeby vody proti poslednímu odečtu. Stejnou sestavu dostaneme i při práci s vodoměry v domě.

                V případě, že zjistíme chybu v zadávání stavů vodoměrů, můžeme buď smazat celý řádek pomocí klávesy S, nebo opravit zadanou částku tak, že ji přepíšeme a znovu všechny odečty na tomto vodoměru vysoučtujeme stiskem klávesy C.

 

Při zadávání dalších odečtů fungují kontroly na datum odečtu a jeho poč. stav:

                Tzn. že datum dalšího odečtu na vodoměru, který již dříve nějaký odečet měl musí navazovat na konečné datum posledního odečtu a nesmí zbývat mezera ani jeden den. Počítač po zadání data okamžitě ohlásí chybu. Dále pokud počáteční odečet nenavazuje na konečný odečet a je příkladně nižší, počítač nás na to upozorní. V bytě nesmí být neměřená období. Takto zadávané stavy by nám následně vadily při tisku odečtových listů vodoměrů v bytech. Navíc v praxi se současně při odstraňování starého vodoměru montuje nový, takže vznikne-li mezera v odečtu, jedná se o chybný zápis obsluhy.

Zadáme-li konečné datum odečtu vyšší, než je dnešní datum, počítač nás na to rovněž upozorní. Po stisku klávesy D - denní spotřeba počítač okamžitě vypočítá průměrnou denní spotřebu vody, průměrnou měsíční spotřebu vody a procentní nárůst nebo pokles oproti poslednímu odečtu.

 

Při zadávání odečtů vodoměrů funguje procentní kontrola výše odečtů oproti poslednímu odečtu.

                Jakmile spotřeba stoupne přes 50% nahoru, počítač hlásí vysokou spotřebu červeným zápisem v horní části obrazovky ihned po zadání takto vysoké spotřeby. Rovněž pokud je spotřeba nižší než v minulém odečtu o 50% a více, počítač hlásí nízkou spotřebu. Nezáleží na tom, za jak dlouhé období byl poslední odečet, počítač si vypočítá spotřebu na den.

 

V úloze rychlé zadávání odečtů si můžeme vyplnit II. poznámku MEMO,

kde lze po stisku klávesy F12 zapisovat nekonečnou poznámku. Poznámka se nám vysvítí teprve nastavíme-li se na řádku daného vodoměru na MEMO poli a stiskneme F12. Poznámka je nekonečná.

 

Hromadná prohlídka

                Slouží ke zjištění jména bydlícího, pokud víme pouze který hledáme dům nebo byt, je možno rovněž zjistit podrobnější informace o členovi.

 

Práce s vodoměry na domě

                Je stejná, jako u vodoměrů v jednotlivých bytech, pouze celkové náklady je pak možno porovnat se součtem spotřeby za zadané období v bytech, zda odpovídá odečtu, který fakturuje podnik vodovody a kanalizace nebo PBH.

 

Výměna - opravy vodoměrů

                Slouží k zaevidování nového čísla vodoměru při výměně za nový při poruše vodoměru. Můžeme buď původní číslo vodoměru přepsat za nové při zachování stavu. Nebo můžeme stávající vodoměr ukončit a zadat nový vodoměr s novým počátečním stavem. 

 

Oprava vodoměru v bytě nám nabídne : Opravit výrobní číslo,

                                                                                                              smazat výrobní číslo, 

                                                                                                              výměna starého za nový vodoměr,

                                                                                                              převod vodoměru z bytu do bytu,

                                                                                                              hledat číslo vodoměru.  

Opravit výrobní číslo

                Potvrdíme-li, počítač požaduje původní výrobní číslo. Vyplníme a počítač bude žádat nové číslo vodoměru. Doplníme-li, zeptá se nás, zda opravdu skutečně provést? Potvrdíme-li ANO, provede změnu čísla vodoměru.

Dosavadní odečty vodoměru původního se tedy přepíšou spolu s číslem vodoměru a budou se nám objevovat u nového čísla vodoměru.

 

Smazat výrobní číslo

                Zadáme-li v této úloze výrobní číslo na smazání, počítač se znovu zeptá, zda má výmaz skutečně provést, potvrdíme-li ANO, výmaz provede.

Současně se smazáním vodoměru zmizí nenávratně i odečty smazaného vodoměru.

 

Výměna starého za nový vodoměr

                Doplníme číslo starého vodoměru a počítač bude požadovat nové číslo vodoměru. Po jeho doplnění se nás zeptá, zda nový vodoměr přebírá odečty starého vodoměru. Potvrdíme-li ANO, změní se pouze číslo vodoměru a odečet na něm zůstane zachován. Potvrdíme-li NE, odečet starého vodoměru zmizí a budeme u nového vodoměru začínat od začátku.

 

Převod vodoměru z bytu do bytu

                Stane-li se nám, že zadáme vodoměr i odečty k němu do špatného bytu a chtěli bychom vodoměr převést i s odečty do jiného bytu, volíme tuto úlohu. Potvrdíme-li ENTER, objeví se dotaz Odkud - Kam. Vyplníme tedy kód  bytu, odkud chceme vodoměr převádět a kód bytu, kam chceme výrobní číslo vodoměru převést. Počítač automaticky převede s číslem vodoměru i  jeho dosavadní odečty.

 

Hledat číslo vodoměru

                Úloha hledání doplněna do této části programu se obsluhuje stejně jako výše uvedené hledání. Je zde umístěna proto, abychom nemuseli opouštět úlohu Výměna - oprava vodoměrů, pokud jsme si předem nenapsali čísla vodoměrů, která chceme opravovat.

 

Oprava vodoměru v domě

                Má stejné další funkce jako oprava vodoměru v bytě, pouze se týká patních vodoměrů. Obsluha jak výše uvedeno. Stejně se dají opravovat vodoměry prádelní a ostatní.

 

Tvorba tisků

                V nabídce tiskových sestav máme 2 varianty a sice odečtový list se stavy SV a TV. Odečtový list měřičů bez stavů použijeme pouze v případě, že potřebujeme opisovat nové stavy měřidel a staré stavy ještě nemáme v počítači. Pošleme tedy vedoucím samosprávy prázdný list bez stavů, pouze s čísly vodoměrů a příště již pošleme odečtový list se stavy SV a TV. Tento odečtový list budeme používat nejčastěji, poněvadž je na něm u každého bytu vypsán počet vodoměrů a poslední stavy , je tam volné místo k opsání současného stavu a data odečtu a je zde i prostor pro bydlícího, aby potvrdil správnost zápisu. Sestavu vytvoříme tak, že zvolíme tisk odečtových listů se stavy vodoměrů SV a TV nebo bez stavů. Stiskneme klávesu ENTER, počítač  se nás zeptá, zda chceme standardní sestavu, nebo OB řádek. Vybereme, potvrdíme ENTER a najedeme na poslední řádek nabízené tabulky, kde si zvolíme, zda chceme odečtové listy stránkovat po domech nebo po vchodech. Potvrdíme "Změň tabulku na dům - sekci" a počítač nám nabídne všechny domy k označení D = dům, Sekce = S. Označíme všechny domy, a odejdeme ESC. Pak opravíme datum podle toho, kdy chceme odečet provádět. (Datum bude u konečného stavu vodoměru, který budou bydlící podepisovat.) Pak si vybereme rozsah středisek k tisku. Potvrdíme ENTER a počítač vytvoří sestavu odečtových listů. 

 

Stavy vodoměrů za určité období na byt

                Potvrdíme-li ENTER, počítač nabídne období posledního vyúčtování služeb, datum můžeme změnit po stisku klávesy ENTER . Po vyplnění požadovaného období se nám objeví tabulka nabízející Tisk bytů a součtů za domy. Chceme-li pouze součty za domy, potvrdíme ENTER a text nabídky se opraví. Pak se rozhodneme, zda chceme Velkou sestavu podrobnou nebo malou sestavu nastavením požadovaného textu do tabulky pomocí klávesy ENTER a přejdeme na výběr rozsahu požadovaného tisku. Zvolíme odečet SV, TV nebo SV a TV. Potvrdíme ENTER a vyplníme počet středisek k tisku. Počítač vytvoří sestavu odečtů ve tvaru spotřeba za dané období, konečný stav a datum posledního odečtu, pokud je menší než požadovaný rozsah. Na konci sestavy je uveden i stav prádelního vodoměru.

 

Stavy vodoměrů za určité období a dům

                Je sestava stejného typu jako přecházející, pouze zobrazuje odečty celkem za dům. Na konci sestavy se zobrazí porovnání odečtu patního vodoměru se součtem bytových vodoměrů a vyjádření ztráty v rozvodech v % pro snadnější rozlišování vysokých rozdílů v odečtech (Velké ztráty v rozvodech).

 

Počáteční - konečný zůstatek dle datumů

                Pokud jsme instalovali měřidla teprve v letošním roce, budeme pro kontrolu potřebovat tuto sestavu, kde je nejen počáteční a konečný stav měřidla, datum posledního odečtu, pokud je menší než požadované období a spotřeba dle jednotlivých bytů a její součet, ale i patní vodoměry a prádelní vodoměr.

 

V úloze Tisky - Počáteční -konečný zůstatek dle datumů - byla do tiskové sestavy doplněna možnost tisku po sekcích.

 

Po zvolení této úlohy doplníme období spotřeby, které chceme vytisknout a objeví se nám dotazové okno žádající zvolení typu odečtů tzn. Odečet studené vody - teplé vody - TV+SV. Než si vybereme, najedeme si na Změna tabulky na dům - sekci a potvrdíme ENTER. Objeví se nám seznam domů a my se rozhodneme u každého z těchto domů, zda chceme tisknout sestavy po sekcích, či za celý dům současně. Nyní si vybereme typ odečtu a rozsah tisku tzn. jeden dům či skupinu objektů. Ve výsledné sestavě pak bude poč. zůstatek, konečný zůstatek a roční spotřeba  po vchodech nebo  na dům dle našeho výběru.

 

Výkazové listy

                Je první kontrolní sestava zobrazující mimo dosud jmenované údaje i průměrnou spotřebu za měsíc a za poslední 3 měsíce. 

 

Zjištění prvních - posledních odečtů

                Je druhá kontrolní sestava zobrazující jak již vyplývá z jejího názvu první a poslední odečet, spotřebu celkem  a kolik je to dnů.

 

Hledání odečtů menší a rovno 1 m3 a poměr % TV vůči SV

                Nejnižší odečet je možno libovolně nastavit, tzn. můžeme po zadání rozsahu období potvrdit úlohu hledat do : ENTER a doplnit např. 3m3 atp. Dále pokud je spotřeba TV menší než námi nastavené procento nebo 30% z SV, signalizuje to vadný vodoměr nebo extrémně nízkou spotřebu TV z nějakého důvodu. Naopak, jestliže je spotřeba TV větší jak SV, může to znamenat záměnu odečtů vodoměrů SV a TV.

 

Vyhledat chybné odečty menší jak 0 m3

                Sestava hledající mínusové odečty (přehozená TV za SV atp). V sestavě se zobrazí i vodoměry, které do námi zadaného výběru období nezasahují, ale mají nulový stav. Jedná se např. o vodoměry, jejichž odečítání skončilo např. vloni a pak byly nahrazeny novými. Je to proto, že pokud se obsluha při zadávání odečtů splete a uvede chybně datum do, nemusela by na to jinak vůbec přijít.

 

Vyhledat chybné odečty % odchylka je větší nebo menší než 100%

                Počítač vyhledá odečty, kdy spočítá průměrnou spotřebu na 1 den a k ní 100 % odchylku. Výše procentní odchylky je libovolně nastavitelná.

 

Prohlídka sestav

                Pomocí šipek dolů si najedeme na prohlídku sestav, potvrdíme ENTER a objeví se nám nabídka všech dosud vytvořených sestav. Opět pomocí šipek nahoru - dolů si najedeme na sestavu ODECET T.T. a potvrdíme ENTER. Počítač se nás zeptá, zda chceme sestavu prohlížet, vytisknout na tiskárnu, smazat, nebo se vrátit na původní obrazovku a vybrat si jinou. Zvolenou volbu si najedeme pomocí šipek a potvrdíme  enter.

 

 

 

Odečtový list měřičů - normální písmo na list A4

                Jedná se o odečtový list doplněný o počty osob pro porovnání spotřeby v ostatních bytech, dále pro patní měřidlo je možno doplnit počet osob v celém domě, konečný stav patního vodoměru, celková spotřeba SV a TV v bytech za dané období.

 

 

Odečtový list měřičů - drobné písmo na A4 - po sekcích - včetně odečtů prádelních vodoměrů

 

Tisk dotazníku o počtu osob - Zvolíme číslo objektu a rozhodneme se, zda chceme

- počty osob dle jednotlivých měsíců.

- nebo změnu počtu osob v roce.

Sestavy slouží pro domy, kde nebyly dosud instalovány vodoměry.

 

                Program vodoměry je důležitou součástí vyúčtování služeb. Jestliže si do něj jednou zavedeme čísla vodoměrů, nemusíme již počítat odečet jednotlivých vodoměrů pomocí kalkulačky, abychom zjistili celkovou spotřebu  studené a teplé vody na každého družstevníka, ale přečteme si ji snadno z počítače. Pracovnice zpracovávající vyúčtování TS si pomocí klávesy M v programu "Služby" nahraje celkovou spotřebu vody za období, které právě vyúčtovává, i když vyúčtování probíhá jen za půl roku. Tzn. v programu jsou již další odečty za další období. Program odstraňuje nesoulad období mezi termínem vyúčtování a opisy vodoměrů od vedoucích samospráv. To znamená, že jestliže družstvo rozešle 15.12.1992 dotazníky o spotřebě vody v bytech k 31.12.92 a vedoucí samosprávy je opisují každý jindy, tzn. jeden 2.1.93, druhý 6.1.93, třetí 10.1.93, počítač spočítá, kolik dní měl poslední odečet, vypočítá průměrnou spotřebu na den, vynásobí počtem dní do konce roku a napíše do vyúčtování stav pouze k 31.12.92. Spotřeba od 1.-10. ledna je pak účtována ve vyúčtování za r.1993. Tento stav k 31.12. se pak dá lépe porovnat s fakturovanou částkou od podniku Vodovody.

 

                Další využití programu vodoměry nastává v případě, že chceme stanovit zálohy na služby podle skutečné spotřeby na měřidlech v bytě za rok. Pokud budeme takovou akci provádět po vyúčtování služeb, můžeme si odečty vodoměrů za minulý rok nahrát do programu Předpis a stejným způsobem, jako jsme provedli vyúčtování TV ve službách minulý rok dle vyhl. 245/95 tj. i dle plochy, stanovit zálohu na každý byt. V případě, že jsme dosud vyúčtovávali TV pouze dle měřidel, nahrajeme si odečty měřidel v bytech z programu Vodoměr a pomocí předpokládané ceny teplé vody za 1 m3 počítač stanoví měsíční zálohy na TV. Pokud máme v programu zadány i odečty patních měřidel, můžeme stanovit zálohu na vodu i tak, že počítač vypočítá rozdíl v odečtu mezi součtem bytových vodoměrů a patním vodoměrem za dané období a o tuto částku (ztráty v rozvodech) povýší měsíční zálohy jednotlivých bytů. Podrobně viz program Předpis. Tím uspoříme obrovské množství výpočtů při změně předpisu úhrad .