< Zpět

NĚCO O MUŠKAŘSKÝCH ŠŇŮRÁCH PRO JEZERNÍ CHYTÁNÍ

Autor: Karel Křivanec

Řekl bych, že při jezerním chytání je šňůra tou nejdůležitější pomůckou rybáře, neboť mnohdy je její správný výběr důležitější než volba prutu. Šňůry rozdělujeme nejen podle jejich síly, podélného profilu, ale i podle jejich specifické hustoty a tedy potápivosti. V podstatě se dá říci, že dnes existují dva hlavní výrobní typy muškařských šňůr, z PVC a polymerové.

U PVC šňůr je základem splétané jádro (z vláken nylonu, terylenu či kevlaru), na které se nanáší PVC v množství, které umožní docílit požadovaný profil, hustotu a barvu šňůry. Tato technologie se prvně objevila v roce 1950. Polymerové šňůry mají pevné monofilamentární jádro, které se dá jen mírně nebo vůbec natáhovat a na něj se nanáší stejný polymerový obal (teflon). Vyrábějí se i šňůry se splétaným jádrem a polymerovým obalem.

To nejdůležitější při výběru šňůry, je její váha a její schopnost dobře plavat, anebo se potápět. Hustota šňůry je to, co určuje, zda se jedná o šňůru plovoucí, intermediální, pomalu nebo rychle potápivou. Každá z nich nám umožňuje nabízet rybám mušku jiným způsobem. Muškařská šňůra nemá jen házecí funkci, má svůj význam i jako splávek a slouží i jako indikátor záběru.

Plovoucí a intermediální šňůra patří rozhodně do výbavy každého začínajícího jezerního muškaře, která by měla být doplněna o nějakou rychle potápivou šňůru, aby byla tato první kolekce úplná. Pokud by chtěl tento začátečník v jezerním chytání ještě více šetřit, pak by měl mít alespoň jednu plovoucí šňůru DT 6 a jednu WF 7 se střední potápivostí (Wet Cel II). Tyto dvě šňůry mu postačí v řadě případů na malých vodách a i při chytání z lodě na větších nádržích.

Samozřejmě, že tím nemůže pokrýt celý okruh taktik, pro které jsou například nutné velmi dlouhé hody, hluboké chytání, chytání s velkými lurami, lov za silného větru, anebo chytání na malé suché mušky či rozence. Můžeme si koupit nejlevnější naviják a prut střední cenové skupiny, ale u šňůry bychom měli požadovat tu nejlepší kvalitu. Každopádně by tedy ani úplný jezerní začátečník neměl šetřit na šňůře, protože brzy pozná, že za levné zboží jen vyhodil peníze. Dříve nebo později si bude stejně muset koupit novou, nejlépe od renomované firmy, která mu zaručí přesným označením výrobku požadovanou kvalitu.

Mezi plovoucími šňůrami s nulovou potápivostí jsou však také rozdíly. Normální PVC šňůry mají specifickou hustotu v porovnání s vodou na úrovni 0,95 a tak leží většinou svého objemu pod vodou a proto jsou pro ryby plavoucí pod povrchem viditelné. Mezi novými šňůrami však nacházíme i výrobky s označením "vysoce plovoucí" (high floating), které sedí téměř celým objemem nad vodou. Jejich výhodou je výborná viditelnost pro rybáře, jsou však, vzhledem k silnějšímu průměrů těchto šňůr, hůře ovladatelné v silnějším větru.

Zbarvení šňůry bylo po dost dlouhou dobu považováno za méně podstatné. Tato otázka však byla ověřena v celé řadě břehových i lodních závodů, při kterých se ukázalo, že barva šňůry upoutává pozornost zkušenějších ryb, které se stěhují z jejich dosahu. Světlé a výrazně zbarvené šňůry jsou sice dobře viditelné pro rybáře, ale nevadí jen čerstvě vysazeným duhákům. Zelená nebo hnědá šňůra jsou ji přijatelnější v okolí stromů či skal, anebo v období kdy "kvete voda". Z barevných PVC šňůr jsou nejméně viditelné světle šedá a olivově zelená. Světle šedá Air Cel XPS je šňůra, která se mi osvědčila na klidné hladivě pro lov i těch nejopatrnějších ryb.

V poslední době převládají u břehových závodů na čisté vodě průhledné plovoucí šňůry, které mají tu vlastnost, že jsou pro ryby skoro neviditelné a jejich přítomnost prozrazují rybám jen dopady na hladinu. Jejich nevýhodou bývá, že vždy neplavou tak dobře jako jejich barevné ekvivalenty a také u nich bývají potíže s délkou hodu a mohou se objevit i problémy s jejich určitou "pamětí", ale většinou se jejich vlastnosti časem zlepšují a zpravidla to chce jen vydržet tyto první problémy. Příkladem dobré neviditelné plovoucí šňůry je třeba SP Clear Line (Airflo), anebo její viditelná varianta SP H-Vis Line, která je zbarvena do zelena.

Jednou z důležitých vlastností muškařské šňůry je její podélný profil. Výhodou šňůr s profilem WF je schopnost prodlužovat hod, v porovnání se stejnými DT šňůrami, jejichž výhodou je zase větší přesnost a jemnost v pokládání hodů na hladinu. Výrobci proto začínají u WF šňůr vyrábět dva typy torpéd. Vedle klasického tvaru se objevují i varianty s déltovitým tvarem torpéda, které se vyznačují pomalým ujímáním šňůry na čele torpéda.

K prodlužování hodu se používají i šňůry s velmi tenkou lineární částí za torpédem. Jako příklad lze uvést další neviditelnou plovoucí šňůru SP Delta Taper Clear Floater od firmy Airflo, která zahájila v devadesátých letech řadu významných inovací muškařských šňůr. Všechny šňůry nové série SP mají pevné monofilamentární jádro a pevný polymerový obal, což významně prodlužuje životnost těchto šňůr. K prodloužení hodu jsou určeny i klasické WF šňůry, které nesou označení Long Belly Taper, což znamená, že jejich torpédo je delší než klasických 35 stop (10,65m).

Hladký povrch a dobrá klouzavost v očcích prutu, to jsou další požadavky na kvalitní šňůru. Tření při průchodu očky je zmenšováno nejen co nejhladším povrchem, ale i použitím samozvlhčovacích povrchů šňůr. Také odolnost proti vlivům silnějšího protivětru hraje svou roli. Za tímto účelem byly vyvinuty šňůry s dvoustupňovým profilem torpéda hlavice, které jsou označovány jako Wind Cutter (RIO), které navíc umožňují při kratších hodech jemnou nabídku mušek. Jistou zvláštností mezi šňůrami jsou výrobky americké firmy Lee Wulff, které mají trojúhelníkovitý profil prodlouženého torpéda, které ostře přechází do tenké zadní průběžné části šňůry a umožňují tak docilovat daleké a přesné hody. Sem bychom mohli zařadit také šípovité šňůry firmy Michael Evans.

Novinkou mezi plovoucími šňůrami roku 2001 byla šňůra s velmi atypickým profilem a poněkud delším názvem MonoCore AquaLux Midge Tip (RIO). Torpédo má na svém začátku metrový intermediální konec a za ním je jakési splávkovité zesílení začátku plovoucí části šňůry. I když byla vyvinuta pro chytání s kuklami pakomárů do hloubky 30cm pod povrchem, hlavně nad vodními porosty, osvědčila se i při chytání velkých pstruhů na napodobeniny rybek. Umožňuje totiž pomalé vedení mušek ve stejné hloubce, aniž by docházelo k jejich vyzdvihování k hladině, což se běžně děje při použití klasické plovoucí šňůry.

Tím jsme se vlastně dostali k plovoucím šňůrám s potápivým koncem. Jsou to šňůry, které byly vyvinuty pro lov s kuklami pakomárů, které si žádají co nejpomalejší vedení v různých hloubkách. K těmto účelům slouží například plovoucí šňůra firmy Airflo ze série 7000 Ts, označovaná jako Multi-Tip Fly Line, která má čtyři různě těžké vyměnitelné konce o délce 4m, jejichž připojením se můžeme dostat do všech vodních hloubek.

Jiným typem takovéto šňůry se speciálním profilem je Density Compensated Sinking Tip (RIO), jejíž začátek tvoří potápivé torpédo, které přechází do silnější plovoucí části. Její jádro je splétané z více monovláken, potápivý konec je potažen obalem, který obsahuje velmi jemný wolframový prach. Její zvláštností je i možnost volby délky potápivého konce ve třech modifikacích od 2m přes 4,5m až po 5,5m a také možnost výběru rychlosti potápění těchto konců v rozmezí 2 - 6. Mezi těmito výrobky je třeba se ještě alespoň zmínit o šňůrách s 3m dlouhým intermediálním koncem Cortland 444SL GhostTip, určených pro lov pod povrchem, anebo o něco hlouběji fungujících šňůrách Jim Teeny Mini Tip.

Potápivé šňůry byly nejdříve děleny podle hustoty a nyní se používá převážně dělení podle stupně potápivosti, které ukazují, jak rychle (v sekundách) se skutečně šňůra potápí o jeden metr. Jak už bylo řečeno, plovoucí šňůry mají potápivost 0. Za nimi ve stupnici potápivosti následují neutrální šňůry, jejichž hustota se pohybuje na úrovni hustoty vody. Jednou z takovýchto šňůr je SP Hover Line (Airflo), která je určena pro chytání v povrchové blance. Deltovitý tvar torpéda je v koncové části jen o málo hustší než voda. Jedná se o průhlednou šňůru, která neruší svým vlněním při lovu ani na zcela klidné hladině. Umožňuje velmi pomalé stahování a přitom udrží mušky těsně pod hladinou.

Velmi pomalu potápivým šňůry s potápivostí 1 se též označují jako intermediální. Jsou určeny hlavně k lovu do hloubky l,2m, protože se potápějí o jeden metr za dobu delší než je 20 sekund, klesají tedy pomaleji než 5cm/sec. Zde bych se rád zmínil o dalším výrobku firmy Airflo označeném Slow Glass (ze série 7000 Ts), který ve své špičkové části klesá o 1m za 50 sekund (2cm/sec.). Je to patrně nejpomaleji se potápějící intermediální šňůra, která se vyrábí s klasickým tvarem torpéda a v lehce zeleném zbarvení. Její inovací je šňůra Clear Slow Intermediate se stejnými parametry potápění, která je také určena pro chytání za bezvětří pod hladinou.

Do intermediálních šňůr patří také další průhledná šňůra s označením Fast Intermediate (Airflo), která klesá o jeden metr za 27 sekund (3,8 cm/sec.). U této šňůry již bylo použito vysoce citlivé jádro a delší deltovité torpédo, což jí činí zvlášť dobrou pro chytání ze břehu a ve studeném období roku. Stejnou potápivostí se vyznačuje další průhledná šňůra s označením AquaLux Lake (RIO), která má navíc velmi jemný začátkem torpéda, takže ho můžeme přímo svázat s nástavcem. Pro úplnost bych rád uvedl i jiné klasické a stále velmi dobré intermediální šňůry, jako jsou Wet Cel Intermediate, jejíž rychlost potápění je udávána v rozmezí 3 - 4,5cm/sec., anebo Clear Stilwater Intermediate (3M).

Mezi pomalu potápivé šňůry se řadí ty, jejichž potápivost se označuje čísly 2 a 3. Do kategorie 2 patří potápivé můškařské šňůry, které klesnou o jeden metr za 15 - 20 sekund (5.1 - 6.6cm/sec.) a trojková potápivost se pak nachází v rozmezí 10 - 15 sec/m , což je 6,7 - 10cm/sec. Sem patří například Wet Cel I, která klesá rychlostí 4,5 - 6,4cm/sec a proto se doporučuje do hloubek 2m, zatímco velmi známá Wet Cel II už patří svou potápivostí do kategorie 3, neboť její hodnoty jsou v rozmezí 6,4 - 7,6 cm/sec. Do stejné kategorie patří i tmavohnědě zbarvená Fast Sinking DI - 3 (Airflo), která se rovněž potápí rychlostí 7,6cm/sec. (3"/sec.). Obě posledně jmenované šňůry vynikají svou universálností a schopností použití pro řadu taktických variant do hloubek 3 metrů a proto jsou mezi jezerními muškaři velmi oblíbené.

Za touto skupinkou následují rychle potápivé šňůry, u nichž se stupněm potápivosti 4 hodnotí ty šňůry, které se potápějí o jeden metr za 10 - 8,5 sekund (10,1 - 11,8cm/sec.), například WetCel IV nebo Fast Sinking DI - 4 (Airflo) v barvě půlnoční modře. Pak následují rychle potápivé šňůry s označením potápivosti 5, které se potopí o jeden metr za 8,6 - 7,5 sekund (11,9 - 13,3cm/sec.), například některé WetCel V, nebo popelavě šedá Extra Super Fast Sinking DI - 5 (Airflo). Orientace v těchto parametrech podle údajů výrobců je dosti složitá záležitost, neboť například americký Scientific Anglers, který produkuje šňůry Wet Cel, uvádí toto rozpětí pro celou škálu svých výrobků v systému AFTMA, takže je jasné, že šňůry se stejnou potápivostí, ale vyšším číslem AFTMA se nutně musejí potápět rychleji.

Jiní výrobci (Airflo, RIO) se snaží, aby se jejich výrobky potápěly standardní rychlostí i při různých parametrech AFTMA. Je však otázkou, do jaké míry je tato snaha reálná a tak bych pokládal za dostačující, když výrobce na každé šňůře uvede její skutečnou rychlost potápění v centimetrech či palcích za sekundu. Americká firma RIO vyrábí řadu potápivých šňůr, které nesou označení Density Compensated Full Sinking ve stupních potápivosti 2, 3, 4 a 6, což jsou šňůry s klasickým tvarem torpéda, se splétaným jádrem a s pláštěm, ve kterém jsou wolframové mikročástice rozmístěny tak, aby svým vyvážením zaručovaly přímkový průběh šňůry při potápění.

To je při jezerním chytání vždy velmi důležité a odstraňuje se tím stará bolest PVC šňůr, u nichž klesalo břicho šňůry rychleji než jeho konec, takže se mnohdy nepoznal záběr ryby nebo se kvůli tomuto průvěsu nepovedl zásek. Také všechny nové potápivé šňůry od firmy Airflo jsou konstruovány tak, aby se nejdříve potápěla jejich špička, což se také dociluje vzrůstající hustotou wolframových partikulí ne začátku šňůry. O lineární průběh potápivých šňůr se dnes snaží také ostatní výrobci.

Velmi rychle potápivé šňůry se označují číslem 6 a to znamená, že se potopí o jeden metr za 6,5 - 7,5 sekund neboli o 13,4 - 15,3cm/sec. Patří sem tedy již zmiňovaná černá Density Compensated Full Sinking 6 (RIO) nebo rovněž černá Ultra Fast Sinking DI - 6 (Airflo). Všechny potápivé Airflo šňůry používají jako jádro nepraskající polymerové vlákno, takže je možné do nich dostat mnohem více wolframových mikročástic než do běžných PVC šňůr. Nádherně hladký povrch je dosažen s pomocí teflonového materiálu, který výrobce označuje jako PTEE.

Poslední skupinou potápivých šňůr, které se zatím používají při jezerním muškaření, jsou extremně potápivé šňůry, jež se též často označuji jako HiD (high density). Jejich parametry míří do větších hloubek než jsou 3 metry, avšak umožňují i velmi rychlé vedení větších booby, různých napodobenin rybiček či lur i nad touto úrovní. Uplatňují se hlavně při chytání z lodí, případně při lovu z hráze u hlubokých nádrží, nebo na strmě do vody klesajících březích. Patří sem tedy šňůry o stupni potápivosti 7 a 8.

Stupněm 7 se označují ty, které se dokáží potopit o jeden metr za 5,5 - 6,5 sekund, čili klesají rychlostí 15,4 - 18,2cm/sec. Sem patří černá The Ultimate Fast Sinker DI - 7 (Airflo), u které uvádí výrobce, že se potopí o jeden metr za pouhých 6 sekund (17,8 cm/sec.). Svým označením by sem měla patřit i černá Deep Lake 7 (RIO), která se však ale potápí rychlostí 20cm/sec., což už jí řadí do kategorie potápivosti 8, jež má rozmezí 18,3 - 22,2cm/sec., čili 4,5 - 5,5 sec/m. Je tedy ještě o chloupek rychlejší než The Phenomenal DI - 8 (Airflo), která se potápí rychlostí 19,6cm/sec.

Pokud jsem vám tímto stručným přehledem šňůr trochu zamotal hlavu, tak si z toho nic nedělejte. Tyto údaje vstřebávejte postupně, jak na ně přijde řada. Ve skutečnosti je škála muškařských šňůr ještě mnohem bohatší a jistě se bude dále vyvíjet. Jak už jsem se zmínil, kvalitní muškařská šňůra není levná záležitost a proto byste měli věnovat trochu pozornosti i jejímu ošetřování, hlavně podle doporučení výrobců. Moderní typy šňůr by měly vydržet při dobré údržbě nejméně 3 - 5 let a to se vám tedy může jen vyplatit. Nezapomeňte si šňůru po natočení do navijáku hned nesmazatelně označit, nejlépe na skryté části cívky. Jinak budete mít po čase plno cívek se šňůrami, o nichž už nebudete vědět, co jsou vlastně zač.


< Zpět