< Zpět

SPARKLERY

Autor: Karel Křivanec

Zvláštní a poměrně velmi novou skupinou lur jsou sparklery. Jejich hlavním znakem je křídlo, které tvoří velmi pohyblivé plastikové fólie s kovovým, případně holografickým potahem. Ve vodě se pak vytváří efekt, kterým se imitují drobnější či větší stádia plůdku bílých ryb či okouna. V čisté vodě dovedou takovéto mušky přilákat pstruha i z velké vzdálenosti. I v letních dnech, kdy bývá nádrž často plná zelených řas, dovedou tyto lury přivolat pozornost ryb, které jinak nereagují skoro na nic.

Tato lura byla vyvinuta v polovině 80. let minulého stolení a u jejího zrodu stáli Julian Hubbard a Fred Wagstaffe, kteří spolu chytali ve člunu na Rutlandu. Na prvopočátku byla mylarová trubičková muška se zlatými a stříbrnými lurexovými proužky. Koncem 80. let jí vylepšil do současné podoby Graham Pearson a jiní tak, aby vyhovovala závodním pravidlům a začalo se jí říkat Rutland Sparkler.

Další vylepšení přišlo na začátku 90. let, kdy Graham Pearson uvázal tuto mušku na dvojháček, čímž se podstatně zvýšila její účinnost. Sparklery působí především na větší ryby a dobře loví jak rezidentní, tak i čerstvě vysazené duháky. Ani tato lura však není všelékem. Když se pstruzi krmí pakomáry, je sparkler málokdy účinný, ale když jsou ryby v pohybu, aktivně shánějí potravu a vysloveně loví, pak bude sparkler velmi efektivní.

Jeho hlavní využití je při lodním chytání na volné vodě, ale i ze břehu se s ním dají chytit velké ryby. Chytá se s ním hlavně na potápivých šňůrách, ale ani plovoucí šňůru nelze pominout. Záleží totiž na hloubce, ve které se ryby krmí. Jeho nasazení se doporučuje hlavně v jasných dnech, kde intenzivnější sluneční záření způsobuje vábivé odlesky na jejim křídle, které dovedou přilákat pstruhy i z velké vzdálenosti. Sparkler je hlavně koncová muška, která se chytá se dvěma nymfami na přívěsech. Stahovací rychlost je třeba vyzkoušet, může fungovat vše, od pomalé až po velmi rychlou a je třeba najít si optimální způsob oživování pro konkrétní podmínky.

V poslední době se objevily i další inovace a kromě původního vzoru Gold and Silver Sparkler jsou tu třeba ještě Pearl and Silver Sparkler, anebo může být mylarové tílko nahrazeno olivovým, černým či oranžovým Fritzem. Spodní část křídla může být podepřena i marabu peřím různé barvy a je zde i kříženec Sparkler Booby. Pro vyhledávání polohy ryb se doporučuje použít třpytivější vzory a po zjištění výskytu hejna pak lze doporučit méně nápadné verze, jako je třeba Black Fritz Sparkler. Je možná též kombinace koncového, tmavšího sparklera na dvojháčku, prostřední nymfy a horního, lesklého sparklera na jednoháčku. Podle anglických závodních pravidel smí být na nástavci 4 háčky, což v praxi znamená, že se může použít jeden dvojháček a dva jednoháčky, nebo i dvě dvojháčkové mušky.

Gold and Silver Sparkler Double Pearl Red Tag Sparkler
Orange Fritz Sparkler Black Sparkler
Olive Fritz Sparkler

< Zpět