< Zpět

LÍHEŇ POD MRHALEM

Autor: Karel Křivanec

Na Rudolfovském potoce, východně od Českých Budějovic, se v zalesněném údolíčku nachází líheň MO ČRS Č. Budějovice 1. V současnosti o ní pečují Jindra Schack a Láďa Markus, kteří jí mají už pátou sezónu v pronájmu, stejně jako 6 zemních žlabů a 1 studený žlab na potoce pro odchov mníka. Když jsem líheň navštívil v neděli 4. března před obědem, zastihl jsem zde jen Jindru, Láďa odjel před malou chvílí. A tak je tomu v sezóně každý den, oba jsou tu uvázání jako u boudy, ale od jiker či plůdku se nedá odejít.

Letos měli na líhni okolo 300 000 kusů jiker pstruha obecného. V den mé návštěvy byla již část jiker vykulených a nejčasnější plůdek už byl bez váčku a tedy rozkrmován před expedicí. Jikry pstruha zde potřebují k vykulení plůdku 480 denních stupňů. U sivena k tomu stačí 450 DS, toho mají letos 100 000 kusů a 70 000 kusů jiker duháka se bude kulit po dosažení 330 - 350 DS.

V minulé sezóně odlíhli oba kamarádi také 200 000 kusů jiker lipana, 500 000 kusů jiker tlouště a stejné množství připadlo i na ostroretku, která byla nalovena ve Vltavě. Pomohli i s váčkovým plůdkem štiky (60 000). K jejich specialitě patří i umělý výtěr a odchov mníka a líhli už i podoustev a hlavatku. Jen s parmou je to stále ještě problém, spočívající v nedostatku generačních ryb, které je třeba přistihnout ve tření. Bohužel se jim zatím nepodařilo navázat kontakt s někým, kdo by jim dal včas spolehlivou informaci.

Naši kamarádi mají i své speciality, mezi které patří vylepšení technologie umělého výtěru mníka, kde býval problém s odlepkováním jiker. Nyní přešli na poloumělý výtěr. Do menší betonové sádky v líhni umístí začátkem prosince asi 40 mníků (poměr pohlaví 1 : 1) a nechají je tu bez krmení a se stálým přítokem vody ve vodním sloupci okolo 50 cm. Do středu sádky umístí upravenou přepravku, pod kterou se ryby schovávají a nehrozí tak ucpání odtoku vody. Nyní již se čeká jen na přirozený výtěr, který probíhá mezi 2. - 5. lednem. Oplodněné jikry jsou pak pod výtokovou rourou zachytávány na mikrosíto a přenášeny do větší Kanningüterovy láhve a zde jsou pak odlíhnuty běžným způsobem. Generační ryby už dnes pocházejí z vlastního chovu. Letos je v líhni 2 mil. jiker mníka.

Dobré zkušenosti zde mají s umělým výtěrem lipana pomocí syntetického hormonu koberelin. K výtěru dochází při teplotě vody 8 - 10 stupňů C po 100 hodinách, kdy se podaří vytřít 90% jikernaček a zbytek jich pustí jikry další den. Látka se aplikuje do svaloviny v místě mezi hřbetní a tukovou ploutví pomocí injekční jehly a stříkačky, kde se provede podélný vpich mezi šupinami do hloubky asi 1,5 cm. Na jednu dospělou jikernačku připadne asi 0,5 ml této látky.

Dnes už před výtěrem každou rybu narkotizují ve slabém vodním roztoku phenoxyetanolu (výrobcem je VÚRH Vodňany), kdy 5 ml účinné látky stačí na 200 litrů vody. Rybu ponoří do této lázně a počkají na to, až se uklidní a položí se na bok. Vytřené ryby se umísťují do čisté tekoucí vody, aby došlo k jejich rychlému procitnutí z narkózy.

Oba líhňaři mají svou práci jako koníčka a mrzí je když jim jí někdo maří. Vedle tří kusů vyder, které pravidelně protahují potokem, jsou největším nebezpečím lidé. Vloni jim pytláci vypustili žlaby a doslova sežrali generační okounky pstruhové v noci před přirozeným výtěrem a rok předtím to byly zase generační parmy, které byly připravené na výtěr. Zloději přelezli drátěný plot a ráno po nich zbyly jen hromádky zničených jiker, které vytekly ze zamordovaných jikernaček.

Vloni uhynulo na líhni konce června po náhlé dešťové přeháňce 120 kg čtvrtročka duháka a sivena. Celkem tak padlo za oběť postřiku bramborového pole nad líhní 100 000 kusů těchto ušlechtilých rybek. Kolik uhynulo mandelinek, proti nimž se stříkalo, to se přesně neví, možná stokrát míň. Nemalé starosti jsou spojené s udržením líhně v mezích velmi přísných veterinárních předpisů a z nich plynoucích finančně velmi náročných kontrol. To je teď jeden z největších problémů líhně.

Oba sportovní rybáři upsali druhou polovinu svého života práci pro příští rybí pokolení. Většina jimi vyprodukovaného plůdku je využívána pro jihočeskou oblast. Na zemních příkopech vloni odchovali také 70 000 kusů ročka tlouště a 20 000 kusů ročka ostroretky. Význam jejich práce pro rybí společenstva v jižních Čechách je velmi významný. Lze jen věřit, že jim ten elán ještě dlouho vydrží a že si nezapomenou při vší té robotě vychovat ještě zdatné nástupce.


< Zpět