< Zpět

MALÉ VODNÍ ELEKTRÁRNY A RYBY

Doc. Ing. Petr Hartvich, Csc.

Zájem o zřizování MVE stále vzrůstá. Tyto zdroje sice vyrábějí "ekologicky" čistou energii, ale pouze ve srovnání s tepelnými a atomovými elektrárnami, které znečišťují ovzduší. Každá MVE má také nepříznivý vliv na své okolí a na prostředí vodního toku, jehož energii využívá. Zejména to platí o potocích a malých říčkách, kde průtok vody kolísá okolo úrovně hltnosti použitých turbin. Takových vod je na šumavě velké množství a většinou je obhospodařují místní organizace ČRS jako pstruhové revíry, nebo slouží k odchovu násad cenných lososovitých ryb.

Nejčastější způsob napájení MVE se děje bočním náhonem z hlavního toku a voda po přechodu přes turbiny odtéká zpátky do původního koryta. Ryby nemají možnost bez úhony přeplavat přes turbiny. V toku pod odběrem vody až k spodnímu vyústění teče málo vody, koryto se obnažuje, vysychá a ochuzuje se společenství vodních živočichů a rostlin. Při průzkumu rybího osídlení u několika MVE jsme zjistili snížení biomasy ryb až na 20-30% oproti stavu ve starém korytě s plným průtokem vody (úbytek 70-80%).

Stejně nepříznivé je věkové složení, neboť v postižených úsecích zůstávají jen mladí jedinci, zatímco starší ryby si vyhledávají jinde hlubší stanoviště. Z uvedeného vyplývá, že partie pod odběrem vody na MVE jsou vyřazeny z produkce pohlavně dospělých ryb, které zajišťují existenci rybí populace v celém vodním toku. Délka takovýchto lokalit se pohybuje v rozsahu 0,6 - 2,5 km a počítáme-li, že pro udržení rybí populace je nejzazší mez okolo 500 kusů schopných reprodukce, pak na tocích s větším počtem MVE za sebou dojdeme k velmi pesimistickým závěrům.

Kromě pstruhů obecných se v tekoucích vodách Šumavy vyskytují i chráněné a celostátně ohrožené druhy, které jsou uvedené na červených seznamech, podléhajících mezinárodním úmluvám. Na prvním místě je to mihule potoční, z ryb střevle potoční, lipan podhorní a mník jednovousý. Není vyjasněna ani přítomnost raků a perlorodek a jiných bezobratlých. Na některých lokalitách půjde i o udržení vodního prostředí pro obojživelníky a vyšší obratlovce jako jsou ledňáčci, skorci, rejsci apod.

Jak ukazuje praxe, výdělky za vyrobenou elektřinu jsou velkou motivací a proto majitelé MVE na malých tocích velmi často nerespektují stanovené asanační průtoky. Umožňuje jim to nedostatečná kontrola i postihy, ale hlavně jednostranná technická řešení napouštěcích objektů U těchto zařízení bude z hlediska ochrany přírody a rybářství žádoucí trvat na tom, aby rozdělování vody do přivaděče a původního koryta bylo řízeno, nebo alespoň kontrolováno, nezávislým automatickým systémem, s vyloučením vlivu obsluhy elektrárny. Druhou zásadní možností je další výstavbu nebo provoz MVE s tímto rizikem nepřipustit, tak jak je to u sousedů za hranicemi.

Doporučovaný asanační průtok Q 330 nedostačuje k zachování rybích populací. Podle zkušeností kolegů ze Slovenska lze za biologicky únosný považovat minimální průtok na úrovni Q 210. Zájemci, kteří chtějí obnovit energetický provoz bývalých objektů, by měli být také předem informováni o tom, že vlivem různých nepřiměřených úprav pramenišť a koryt vodních toků se u nás podstatně prodloužilo období nízkých průtoků a tento stav nadále přetrvává. Mezi nežádoucí ekologické úpravy patří prohlubování, čištění a napřimování vodního koryta před nápustním objektem a při spodním vyústění.

(Zkráceno.)


< Zpět