< Zpět

RYBÍ PŘECHODY

Rybí přechody

Rybí přechody je název zvláštní odvětvové technické normy vodního hospodářství TNV 75 2321, vydané MŽP. Vypracoval jí Výzkumný ústav vodohospodářský Praha, Hydroprojekt a MŽP. Z této normy vyjímáme:

Rybí přechody k umožnění průchodnosti vodních děl pro ryby se navrhují na vodních tocích z důvodu udržení přirozené existence a druhové diverzity ichtyofauny. Při návrhu a provozování rybích přechodů je třeba především vycházet z poznatků o skladbě rybí obsádky příslušného toku a respektovat její nároky z hlediska migrací. Návrh a provozování rybích přechodů se musí přizpůsobit hydrologickým podmínkám tak, aby po stránce hydraulické odpovídaly poznatkům o rybích migracích. Rybí přechod má fungovat po celý rok.

Vstup do rybího přechodu musí být umístěn tak, aby bylo možno k němu zajistit vábení ryb, k čemuž většinou postačí proud vody, vytékající z rybího přechodu. Proto je třeba, aby vytékající vodní paprsek pronikal co nejdále do dolní vody, nejvhodnější je umístit ho vedle výtoku z MVE. Voda musí proudit, pouhé rozvlnění hladiny nemá dostatečnou vábicí schopnost. Vstup do rybího přechodu je nutno přizpůsobit předpokládanému kolísání hladiny dolní vody. Návrh výstupu rybího přechodu do horní vody musí respektovat skutečnost, že ryby vystupují do nového prostředí, v němž nesmí být ničím dezorientovány (mříže, česle, limnigrafy apod.)

Doporučené typy rybích přechodů:

  1. Žlabový přechod se svislými štěrbinami.
  2. Denilův rybí přechod
  3. Komůrkovitý rybí přechod
  4. Propustkový rybí přechod
  5. Rybí komory a zdviže
  6. Kanálové rybí přechody

Využití již vybudovaných objektů pro přechod ryb:

  1. plavební komory
  2. vorové propusti
  3. štěrkové propusti
  4. sportovní propusti
  5. zdrsněné skluzy
  6. zprůtočnění odstavených ramen
  7. ostatní objekty (obtokové kanály, jalové výpusti

Provoz rybího přechodu

Zásady provozu musí být zpracovány souběžně s návrhem rybího přechodu jako podklad pro provozní řád. Při návrhu provozního řádu rybího přechodu je nutno respektovat potřeby rybích společenstev a brát do úvahy požadavky manipulačních řádů jezů, přehrad a hydroelektráren i provozní a údržbová omezení. Funkčnost rybího přechodu musí být zajištěna po celou dobu životnosti vodního díla. Manipulační řád vodního díla musí počítat s potřebou vody pro rybí přechod. Tato potřeba by měla mít prioritu. Ukáže-li se během provozu rybího přechodu vyšší potřeba vody, mělo by se tomuto požadavku vyhovět.

Potřeba vody pro rybí přechod sestává ze dvou částí:

  1. potřeba vody pro vlastní rybí přechod ( 0,2 -0,7m3/s)
  2. potřeba vody pro vábení ryb. Má stejnou důležitost jako pro vlastní přechod

Doporučuje se několikanásobek spotřeby vody pod bodem a.

Rybí přechody je třeba nepřetržitě udržovat a provozovat v souladu s potřebami rybí populace příslušného vodního toku a vést záznamy v provozním deníku. Provozní řád musí obsahovat ustanovení o opatření proti neoprávněnému lovu ryb v rybím přechodu.

Poznámka PM

Taky si připadáte, že jste se octli na jiné planetě? Byli bychom rádi, kdybyste nám napsali, kde ve vašem okolí nefunguje rybí přechod podle této normy. Je-li někde dodržována, dejte nám též vědět. Pokud nad tím jen mávnete rukou, pak nekňourejte, že nejsou ryby. Toto je minimum, co můžete udělat pro zlepšení situace.


< Zpět