< Zpět

JEŠTĚ KE KORMORÁNŮM

Dobrý den!

Předně oceňuji práci pana dr.Křivance. Osobně ho neznám, ale v muškařině se jedná o velice známé jméno, mnohem více jak kteréhokoli ochránce přírody. A tím naznačuji, na co chci reagovat. Přečetl jsem si článek o kormoránech v jižních Čechách. Nejinak je tomu i u nás na jižní Moravě. Myslím ve svých důsledcích. Ale podstatná změna je v tom, že je u nás již několik let odstřel tohoto predátora zcela legálně na výjimku ze zákona povolen. Sice se každý rok znova a znova žádá a úřaduje, ale výsledek, povolení k odstřelu, příslušné myslivecké sdružení, a potažmo uživatel rybářského revíru, dostane. Jedná se o rybářský revír Jihlava 5B, pstruhový, v okrese Brno-venkov. Byl jsem jako pracovník odboru životního prostředí přítomen úvodním jednáním, která nebyla zrovna pro všechny přítomné příjemná, ale povedlo se. Nemám konkrétní čísla, zrovna teď, ale protože jsem taky muškař, tak ze subjektivního hlediska mohu říci, že se situace po povolení odstřelu nijak masivně nezlepšila, ale samozřejmě ani nezhoršila. Myslím, že se stav stabilizoval. Ona problematika je tak složitá, ve smyslu všech vstupů které ji ovlivňují, že je potřeba se jí zabývat s ohledem na konkrétní podmínky. U nás je to třeba to (vytrhávám z kontextu a velice zjednodušuji), že při dlouhodobých a silných mrazech zamrznou známá Mušovská jezera, kdy jsou "místní" kormoráni v zimě posíleni o tažné ze severu Evropy, a potom celá až stohlavá hejna putují po řece Jihlavě proti proudu až k nám do míst, která pod Mohelskou přehradou nezamrzají. A to je právě naše pstruhovka. To je pak pastva pro oči. Myslím to, jak pak celé hejno velice organizovaně loví. Pak však záleží, zda jste ochránce přírody a lahodí to vašemu oku, nebo jste muškař a je vám do breku. V žádném případě nelze říci, že povolení odstřelu vede k masivnímu snížení počtu těchto ptáků. U nás je povolen odstřel čtyři kusy měsíčně a to ještě v zimních měsících. Spíš se opravdu jedná o plašení. Kormorán je velice inteligentní pták, který, a to mám takovou zkušenost nejen já, si vás pustí jen do vzdálenosti vetší než je dostřel běžné lovecké zbraně. Asi stačí, že nemá dostatečný klid na lov. Jako vedoucí odboru životního prostředí pověřeného úřadu třetího stupně budu i nadále podporovat řízený odstřel tohoto predátora nejen z pohledu rybáře muškaře, ale především z podobného principu tak jak uvedl pan doktor přirovnání s okusem vysoké zvěře. Proč pořád musíme hasit požáry ve smyslu následných náhrad. S tím jsou opravdu celoplošně špatné zkušenosti. Od pojišťoven až po třeba náhrady za škody zvěře. Smutné je, že je na to kolik lidí se hlásí k ochraně přírody je tak málo, takřka mizivé procento lidí, kteří vidí problémy v širších souvislostech. Protože je vždy nejvíce slyšet ten kdo nejvíce křičí, přidejme tedy na hlasitosti. Nikdo to za nás neudělá!

Přeji panu doktorovi mnoho úspěchů a energie do další práce kolem rybařiny a muškařiny obzvlášť. A pokud bude potřeba se finančně spolupodílet na vydávání internetového periodika rád přispěji, protože v současné době PM považuji za nejživější!

Přeji mnoho úspěchů!

Ing. Milan Halúzka

PS: Pokud budou potřeba bližší informace, samozřejmě že velmi se rád odpovím, či se zapojím do rozsáhlejší diskuse!


Odpověď PM

Milý kolego,

díky za slova podpory a informaci o stavu kormoránů na jihu Moravy. U nás v JČ to zdaleka není tak špatné a tak asi daleko významnějším plošným problémem bude vydra. Přesto těch 50 kormoránů, zimujících na Vltavě v okolí Vyššího Brodu a 25 dalších ptáků na Malši nad Č. Budějovicemi, dokáže promluvit do obsádek lipana dosti výrazně. Máme zprávy, že neúnosná začíná být i situace na Ohři pod Nechranickou přehradou, ale i na Vltavě přímo v Praze.

Samozřejmě, že jsme slyšeli o potížích při odstřelu kormoránů, neboť se jedná o velmi inteligentní ptáky, čímž se též dá objasnit i jejich skoro celosvětová populační exploze. Jestliže někdo povolí odstřel 5 ptáků za měsíc, když se jedná o stohlavá hejna, pak je toto číslo velmi směšné a nevím, proč se o něm vůbec hovoří.

U nás je situace se stavem drobné zvěře velmi špatná, takže by snad někteří naši myslivci mohli využít tuto náhradní zvěř pro upokojení svých loveckých genů. Zvláště když je tak těžko ulovitelná, má prý maso velmi dobré kvality a existovala-li by i finanční odměna, kterou je ČRS ochoten vypsat. To by ale nesměl být kormorán velký obzvlášť chráněným živočichem.

Je to dosti paradoxní, když se proti vyjmutí kormorána z červeného seznamu postavili produkční rybáři, i když je to pochopitelné. Jim zimní hejna nedělají takové problémy jako letní populace, protože rybníky zamrznou a kormoráni se stáhnou na řeky a v létě, to rybníkáři střílejí o sto šest, ať už na povolení nebo bez něj a ještě dostanou nějakou náhradu za škody, která by jim v případě vyjmutí kormorána ze seznamu už nepříslušela. To jsou ty paradoxy…

-kk-


< Zpět