< Zpět

LOV LOSOSA NA MUŠKU

Lososa lze lovit na mouchu, přívlač, červa, garnáta či krevetu, ale pro většinu zasvěcených lovců je asi nejúčinnějším a na mnoha řekách jediným povoleným způsobem, pouze lov na umělou mouchu. Na řekách jako je Wye, což je známá waleská lososí řeka a i na mnoha dalších, bylo používání živých nástrah a přívlače zakázáno.

Existují dva hlavní způsoby lovu lososů na mouchu. První použijeme tehdy, když je voda chladná a její teplota klesla pod 9° C . To je nejčastěji na začátku a na konci roku. Pak lovíme s dvoupalcovou (5 cm) mouchou a s potápivou šňůru. Když na přelomu jara a léta voda vystoupí nad 9° C, jsou nejúčinnější malé mušky a plovoucí šňůra. Záleží na řece, kde se loví, ale v principu je možné použít k různým metodám lovu stejné nářadí.

Standardní vybavení pro lov lososů zahrnuje obouruční 15 stop dlouhý ( 4,5 m ) prut na šňůru 9-11 AFTM. Tento druh prutu je dostatečně silný k tomu, aby se dal používat na řeky jako jsou Tweed nebo Spey a byl spolehlivý při hodech přes hlavu, nebo při lososím hodu. V létě je vhodný jakýkoli prut o délce 12-14 stop ( 3,6 - 4,3m ) a záleží pouze na vodě, pro kterou jej budeme potřebovat.

K vyvážení prutu použijte naviják, na kterém by mělo být navinuto 200 metrů šňůry, včetně podkladu o pevností 13,6 - 15 kg v tahu. Moderní navijáky mají výměnné cívky. Na jeden si připravte potápivou a na druhý plovoucí šňůru. Co dále potřebujete je nylonový nástavec o pevností v tahu 3,5 - 9 kg. Záleží ovšem také na stavu vody a roční době, kdy budete lovit.

Lososí mouchy jsou v různých velikostech od 3 palců (7,5 cm) až k háčkům č. 8-10. Lososi se také loví na pstruhové mušky a dost často se chybuje tím, že se loví na příliš velkou mouchu. Populární jsou dnes moderní vzory Willie Gunn, Ally´s Shrimp, Munroe Killer, Stoat´s Tail a Tadpole. Lososích much je bezpočet, ale ty staré jsou barevnější a s mnohem romantičtějšími jmény, jako Green Highlander, Mar Lodge či Lady Caroline.

Lososi se často loví na mokrou mouchu, kterou nahazujeme po proudu či přes něj a pak jí doslova necháme tančit na hladině. Když se šňůra stáhne, rybář se posune o jeden či dva kroky po proudu a znovu nahodí. Celá tůň se musí prochytat systematicky. Můžete nechat šňůru přirozeně unášet proudem, nebo za ní občas zatáhnout, aby působila stejným dojmem jako malá rybka. Záběr může přijít kdykoli, ale nejčastěji k němu dochází jen pár chvil po nahození a po prvních zataženích za šňůru. Na ulovení lososa na mouchu je něco zvláštního. Největší šanci máme, když je ten správný vodní stav, vzduch je teplejší než voda a řeka se začíná po přívalu čistit.

Jinak existují ještě tři další způsoby, jak nabídnout mouchu. První z nich je vykročit do tůně ihned poté, co byla právě prolovena. Rybář začne u konce tůně a prochytá jí proti vodě. Tím se stane, že muška připlave nad rybu pod jiným obloukem. Pokud se pokoušíme o tuto formu rybolovu, budeme k tomu potřebovat i přístupnější břeh.

Dalšími dvěma způsoby jsou skutečné letní techniky lovu. První z nich je lov s chlupatou suchou mouchou, jako je Rat-faced-Macdougal, která se neustále nahazuje nad jednu rybu a to i po několik hodin. To může lososa vyprovokovat k záběru. Nejlépe to funguje, když má voda více než 15° C. Jiným trikem je lov s velkou mouchou po proudu, kdy je muška tažena po hladině napůl ven z vody.

Další možností je lov se dvěma mouchami, které táhne nástavec na hladině. Lovit na suchou mouchou začneme až tehdy, když vidíme lososy se zvedat. Když ji začnou objíždět, čekáme po záběru se zásekem tak dlouho, dokud se nenapne šňůra, což si vyžaduje opravdu mimořádně velkou sebekontrolu.