Popis zapojení

Schema zesilovače
Zesilovač je celosymetrické konstrukce. V zapojení zesilovače jsou použity výhradně diskrétní součástky až na obvody ochran.
S popisem začnu popořádku, tedy od vstupu směrem k výstupu. Vstupní část tvoří pásmová propust ze součástek C1 až C3 a odporů R1 a R2. Dolní frekvence filtru je v řádu Hz a je nastavena kondenzátory C1, C2, jejihž celková kapacita je 2uF. použijte fóliové kondenzátory popřípadně tantalové. Kondenzátor C3 zabraňuje průniku VF signálu ze vstupu, jeho použití je bezpodmínečně nutné, jinak může dojít ke zničení koncových tranzistorů.
Dalším stupněm je symetrický differenciální zesilovač. Dále budu popisovat pouze horní část zesilovače, dolní část pracuje úplně stejně. Differenciální zesilovač je napájen zdrojem konstantního napětí 12V a zdojem konstantního proudu 1,5mA. Ve zdroji napětí je použito stabilizátoru (správně je to napěťová reference) TL431 ve standartním zapojením. TL431 pracuje jako bočníkový stabilizátor, tedy stejně jako zenerova dioda. Odpor R4 je výkonově namáhám, doporučuji požít minimálně 2W typ. Differenciální zesilovač napájí přes tranzistory Q1 a Q2. Použití zdroje napěťí ma několik výhod. Hlavní z nich je potlačení vlivu zpětnovazební (Millerovi) kapacity CB diferenciálního zesilovače, což má příznivý vliv na rychlost a tím i zkreslení na vysokých kmitočtech. Další vyhodou je to, že tranzistory difereciálního zesilovače pracují při konstantím napětí CE, mají proto dobrou linearitu, což se opět projeví v menším zkreslení zesilovače. Poslední výhodou je možnost použít na tomto místě běžné nízkošumové tranzistory, které by jinak nešly použít, protože jejich závěrná napětí Uce jsou jsou malá. Napěťové namáhaní tak přebírají tranzistory Q1 a Q2, jejihž napětí by mělo být minimálně kolem 50V. Jako Q1 až Q4 stačí použít standartní tranzistory BC pro diffencialní zesilovač jejich nizkošumovou variantu BC550 (BC560). Zroj proudu je klasického zapojení s tranzistorem Q5. Jako napěťová refence se používa LED dioda, protože má dostatečné napetí kolem 1,5V. Dvě seriově spojené Si diody jsopu nevhodné, neboť to zvyšuje teplotní závislost referenčního napětí. Velikost proudu se nastavuje trimrem P1.
Tranzistor Q6 je zapojen jako emitorový sledovač. Rozkmitový stupeň tvoří tranzistor Q7. Tranzistory Q6 a Q7 musí být rychlé, Q7 navíc musí být dimenyován na napětí rovné součtu obou napájecích větví (>100V). Mě se osvědčily japonské tranzistory řad SC a SA. Celý zesilovač je navržen tak, aby se do saturace nedostaly koncové ani rozkmitové tranzistory. Saturaci zabraňují diody D3 a D103, jsou to rychlé diody se záverným napětím větším než souščet obou napájecíh větví (>100V). V případě, že se napětí Uc tranzistoru Q7 připblíží napětí Uc tranzistoru Q1 se dioda D3 otevře a dojde ke zmenšení zesílení zesilovače a tím i ke zmenšení a omezení výstupního napětí.
Nastavení klidového proudu koncových tranzistorů vytváří obvod složený z Q8 a Q9. Q8 slouží také jako čidlo oteplení koncových tranzistorů a proto se k nim montuje na společný chladiči. Trimrem P3 se nastavuje klidový proud. Velikost klidoveho by měla být v rozsahu desítek mA až po stovky mA. Dynamické vlastnosti obvodu zlepšuje C14. Jeho kapacita není kritická, může být od 100 nF do 1uF.
Pojistku proti proudovému přetížení tvoří obvod s tranzistorem Q10. R30 a R31 jsou využity jako snímače proudu koncových tranzistorů. Při vzrůstu napětí na snímacím odporu nad 0,6V dojde k otevření tranzistoru Q10 a snižení budícího napětí koncových tranzistorů a tím i k proudovému omezení.
Zapojení koncového stupně je tvořeno proudovými zesilovači z tranzistorů Q11 až Q14, zapojených jako emitorové sledovače. Tranzistor Q11 je v pouzdře TO92-MOD, kvůli výkonovému zatížení (v pouzdře TO92-MOD bz měl být i Q7). Tranzistor Q12 je budičem koncových tranzistorů, použijte výkonový typ (>20W) v pouzdře TO220 nebo TO126. Tranzistory Q13 a Q14 pracují paralelně, měli by být párované (stejný proud Ie pri stejném napětí Ube). Při výkonu zesilovače kolem 100W stačí použít jeden tranzistor s výkonem 200W. Pro větší výkony, nebo pro reproduktry s impedancí 4 ohmy opužijte dva tranyistory. Ja používám japonské tranzistory 2SC2922 (200W, 15A, 30MHz) a 2SA1216 od výrobce Sanken. Jako budiče Q12 a Q112 používám 2SC3944 a 2SA1837. Na výstupu je zapojen RLC obvod, který zvyšuje stabilitu zesilovače při práci do komplexní zátěže. Vzduchová cívka s odporem jsou umístěny na DPS další odpor s kondenzátorem je napájen hned u výstupních svorek ze zesilovače.